Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 2.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Özkursan Buluşması ve Test Sonuçları
#1
(30-07-2012, 09:05 PM)yivlici demiş ki: Sn üyeler,

5 Ağustos 2012 pazar günü saat 10 da yakacık poligonunda buluşma gerçekleştirilecektir.Facebook sayfasında Özkursan'ın kalite iddiası üzerine kendilerine yapmış olduğumuz tarafsız test çağrısı vesilesi ile sayın üyeler bir araya gelecektir.İmkanları müsait olan tüm üyeleri orada görmek hem iyi bir birlik mesajı olacak hemde bu vesile ile şahsen tanışmadığımız forumdaşlarımız ile yüz yüze gelme imkanı bulacağız.Tahmin ettiğiniz üzere her türlü ateşli silah serbesttir.Yapacağımız fişek testleri kamera ile tespit edilecektir.Saygılarımla

[Resim: DSC06791.jpg]

[Resim: DSC06793.jpg]

[Resim: DSC06821.jpg]

[Resim: DSC06802.jpg]

[Resim: DSC06795.jpg]

[Resim: DSC06813.jpg]

[Resim: DSC06825.jpg]

[Resim: DSC06826.jpg]

[Resim: DSC06829.jpg]


[Resim: DSC06832.jpg]

[Resim: DSC06801.jpg]

[Resim: DSC_5407.jpg]

[Resim: DSC_5361.jpg]

[Resim: DSC_5372.jpg]

[Resim: DSC_5312-1.jpg]

[Resim: DSC_5282-1.jpg]

[Resim: DSC_5271-1.jpg]

[Resim: DSC_5257-1.jpg]


 
Alıntı

#2
(06-08-2012, 11:54 PM)yivlici demiş ki: Sn üyeler,

Bilindiği üzere bu testler Özkursan' ın rahatsızlık verici reklam anlayışı üzerine tarafımızdan başlatıldı...İlk başta bize dönüş olmadı, sorularımız es geçildi. Bizi ciddiye almadılar. Benim inat tarafıma denk geldi '' Siz gelmeseniz de biz bu testleri yaparız, sonuç ne olursa olsun yayınlarız..'' dedik. Tüm masrafları cebimizden olmak üzere organize olduk. Bizim ciddi olduğumuzu anlayınca ve içimizden bir üyenin uyarısı ile firma sahibi beni arayarak konudan geç haberi olduğunu, testlere katılacaklarını ve böyle bir iş yaptığımız için bizi tebrik ettiklerini söyledi.

Firmanın 4, 5, 7, 8 nolu saçmalarını aynı ağırlık ve kalınlıktaki Winchester fişek ile mukayese ettik. 36 metrede 75x75 ebadındaki hedeflere ateş ederek grupman durumuna baktık. Burada üretici firmanın eksik bir tarafına rastlanılmadı, hatta 5 numara testinde Özkursan 100 saçma fazla isabet kaydetti. Bunlarla alakalı testler Sn tirendaz tarafından kayıt altına alındı.

Harman adını verdikleri mantığı doğru, uygulaması yanlış olan bir fişekleri daha vardı ( Söz konusu fişek Amerika' da 50 yıldır yapılmaktadır ). 4, 5, 6 bir fişek, 7, 8, 9 nolu saçmalar bir fişek olacak şekilde karışık olarak dolum yapmışlar. 4, 5, 6 nolu saçmaların olduğu fişek tam bir fiyasko ancak, 7, 8, 9 nolu saçmaların olduğu fişek grupmanı tatminkar oldu.

Sıra tek kurşun testlerine geldi burada. YAF, Zuber, Özkursan Kama, Özkursan Hızlı, Remington ve Winchester marka 70 mm lik fişekleri grupman ve penetrasyon testine tabi tuttuk. Penetrasyon testleri arka arkaya konulmuş 5 litrelik su bidonlarına 20 metreden ateş edilerek yapıldı. Grupman testleri 36 metrede özel hazırlanmış poze bir tüfeğin alt namlusu kullanılarak, hassas yapılmış bir metal nişangah sistemini kullanarak, sabit sehpa üzerinden atış yapılarak icra edildi. Penetrasyon testleri video kamera ile tespit edildi. Tüm testler esnasında Özkursan' ın elemanları yanımızda idi. Hakkaniyet ve adillik hususunda en küçük şüpheleri kalmadı.

Söz konusu kurşun testinde grupman konusunda yerli firmaların son derece başarılı olduklarını söylemeliyim. Winchester berbattı. Remington her zaman Remington. Hatırladığım kadarı ile Zuber, Remington ve YAF 3 kurşun birbirine değecek şekilde grupman attı, Özkursan Hızlı 2 kurşun iç içe, 3. sü 2, 3 cm dışta kalacak şekilde grupman attı. Özkursan Kama çok yanlış bir tasarım. Atışlardan önce bu fişeğin yanlış olduğunu söylememize rağmen doğal olarak mallarını savundular. Bu arada firma yetkilisi Murat Bey' i burada tebrik etmek isterim, son derece samimi işine bağlı ve özverili bir arkadaş. Söz konusu kama adlı fişek çok kötü bir skor attı. Hedefi incelerken Sn Tirendaz kurşunun takla attığını tespit etti. Bunun üzerine testi yeniledik sonuç değişmedi. Yine takla attı. Resimler ile kayıt altına alındı.

Numune aldığımız kurşunu kalıpçı bir dostuma verip incelemesini istedim. Kurşunun demirden imal edilmiş olduğunu, üstüne kaplama yapıldığını, denge merkezinin çok ileride olduğunu, uçuş esnasında stabil kalmasının mümkün olmadığını belirtti. Forum ahalisi olarak da atışlardan önce kullanılan materyal hariç bizim tespitlerimiz de bu doğrultuda idi. Ancak firma sahibi ile yaptığım görüşmede söz konusu kurşunun test aşamasında olduğunu söyledi. Malum kurşunu sabot mantığı ile yapıldığından dolayı full rifle bir tüfektede test ettik, ancak değişen bir şey olmadığı gibi grupman aralığı 30, 35 cm gibi oldu ( 36 metrede). Devamına gerek dahi görmedik.

Penetrasyon testinde Özkursan Hızlı çok başarılı idi. Birinci atışta inanılmaz bir şekilde 6 bidonu deldi, ikinci atışta ise 4' te kaldı. Ancak bu 4 bidon çok başarılı bir sonuçtur. Yanılmıyorsam Winchester 3' te kaldı, Remington 4 bidon geçti ( Videolar yayınlanacaktır ).

Sonuç olarak yerli bir üreticinin ürünlerini başarılı buldum. 100 yıl geçmişi olan firmalar ile kıyaslandığında bebek sayılacak tecrübedeki bir firmanın ürünleri bazı kulvarlarda Amerikan devlerini geçti. Gördüğüm kadarı ile alışılagelmiş Türk sanayicisi mantığından uzak insanlar, yeni fikirlere açıklar ve ciddi bir şeyler yapmak istiyor ve bunun için çaba gösteriyorlar. Ürünleri fayda fiyat ilişkisinde ön sırada. 27 TL verdiğim Winchester saçma ile aynı başarıyı elde ettiler...Tek kurşunda Winchester karşısında açık ara başarılı oldular ( Diğer yerli üreticilerin kurşunları gibi ). Ancak tüm yerli kurşunların namluda fazla kurşun sıvaşması yaptığını tespit ettim.

Testte kullandığım fişekleri her ihtimali göz önünde bulundurarak piyasadan satın aldım. Bu yüzden skorlardaki sonuçlar tamamen adil oldu. Sn tirendaz resimleri yayınladıktan sonra resimler üstünden değerlendirmemiz devam edecek ve sayın üyelerde fikirlerini beyan edecektir.

Saygılarımla
 
Alıntı

#3
(07-08-2012, 12:25 AM)tirendaz demiş ki: Mesafe: 36 metre ( Mesafe ölçer verisi )
Atıcı: Yivlici
Hava sıcaklığı: 33 derece civarı
Rüzgar: Atış alanında ihmal edilecek seviyede az. SmileÖzkursan Kama

İlk sette de benzer biçimde 3 atıştan 2' si hedefi buldu, bu ikinci setin görüntüsüdür.
Sayın Ortaç bu fişeği ancak " Breach Slug" olarak uygun buldu: Menteşe vs kırabilecek kütlede, ağırlıkta ve sertlikte olabilir.[Resim: DSC_5421.jpg]Tapanın dizaynındaki yatay yarıkların fark yarattığını bildirmişlerdi. Bahsi geçen yarıklar:[Resim: DSC_5286-1.jpg]Bu kadar kötü sonuç yeter, Smile , şimdi daha iyi sonuçlar;Remington[Resim: DSC_5419.jpg]Özkursan Hızlı[Resim: DSC_5417.jpg][Resim: DSC_5412.jpg]Zuber[Resim: DSC_5415.jpg]YAF[Resim: DSC_5414.jpg]Winchester[Resim: DSC_5413.jpg]Özkursan No:5[Resim: DSC_5390.jpg]Winchester No:5 ( Bu sayım iki kez yapıldı, hata yoktur.)[Resim: DSC_5382.jpg]Özkursan No:4[Resim: DSC_5365.jpg]Winchester No:4[Resim: DSC_5352.jpg][Resim: DSC_5345.jpg][Resim: DSC_5321-1.jpg]Özkursan'ın bu basınçlarla bu değerlere nasıl ulaştığını anlamadık, onlar da açıklamadılar.[Resim: DSC_5289-1.jpg][Resim: DSC_5321-1.jpg]Test atışları sırasında Özkursan fişeklerde ateşlememe sorunu yaşanmadı. Tek sorunu Remington slug yaşattı, o noktada da aynı fişek kullanılabilecek durumda olmasına rağmen, Sayın yivlici yeni bir fişek tercih etti.Yorumları üstadlara bırakıyorum.


Saygılarımla
 
Alıntı

#4
Üstadım; genel konudan ayırarak, bu çalışmayı hazırlamışsınız. Ellerinize sağlık. Sayın yivliciye, bu aydınlatıcı çalışması için çok teşekkür ederim. Yerli bir ürün hakkında; böyle profesyonel bir çalışma neticesinde, böyle güzel sonuçlar almak ayrıca güzel.
Saygılarımla.
 
Alıntı

#5
Bu konuda Sn.yivlici' ye ne kadar teşekkür etsek azdır...'' Haminninemin dayı oğlu dediydi ki...'' gibi üfürme tecrübeler yerine adam gibi yapılmış değerlendirmeler okumak gerçekten çok keyifli ve yol gösterici. Özkursan yetkililerinin de kendilerine güveni ve katılımcılıklarını takdir etmemek elde değil, bu tavır yerli üreticilerde pek görmeye alışık olmadığımız bir yaklaşım...İnşallah zaman içerisinde fiyat ve kalite dengesini koruyarak, kalite standardları oturmuş yeni ürünlerle silahseverlerin hizmetinde olurlar...

Saygılar.
 
Alıntı

#6
Testte kullandığınız tek kurşun markalarından remington,zuber ve winchester'in modellerini öğrenebilir miyim?
 
Alıntı

#7
(09-08-2012, 11:38 AM)kutaysahin89 demiş ki: Testte kullandığınız tek kurşun markalarından remington,zuber ve winchester'in modellerini öğrenebilir miyim?

Bildiğim kadarı ile hepsi tek model zaten.70 lik fişekler.
Kurşun atışları Özkursan ın atıcısının kendi getirdiği tüfek ile yapıldı.
 
Alıntı

#8
Zuber Palla siyah kutu idi.
Bilginize sunarım.
Saygılarımla
 
Alıntı

#9
Değerli arkadaşlar,
Ne zamandır kafamı kurcalayan Özkursan konusunda bu kadar net çalışma ve bilgilendirme yapan tüm üyelere teşekkürü borç bilirim.
Geçen haftalarda, aynı zamanda avcıda olan bir satıcının Özkursan hakkındaki olumsuz yorumu dolayısıyla almış olduğum bir koli YAF tek kurşunun en az 1/3 ünde ateşleme problemi yaşadıktan sonra Özkursanın hızlı av kurşununu stoklarıma sabitlemeye karar verdim.
Saygılar...
 
Alıntı

#10
Bizim yaptığımız grupman ve penetrasyon testi idi.Kapsül patlamaması sorunları her zaman mümkündür.Söz konusu test sırasında Remington kurşun patlamadı mesela.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi