Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tabanca Taşıma ve Kullanma
(05-12-2014, 12:00 PM)iso demiş ki: Konu tabanca taşıma ve kullanma olduğundan bu bölüme yazdım ama uygun değilse şimdiden özür dilerim ve değiştirilmesini talep ederim...

Dün gündüz saatlerinde bir iş dolayısı ile Adana'daydım, kalabalık bir caddede üniformalı bir uzman jandarma dikkatimi çekti...Kılıfında taşıdığı tabanca 9mm idi, ama markasını tahmin edemedim, çünkü ahşap kabza bulunuyordu. Dikkat çekmek istediğim konu ise şu; Tabancada şarjör bulunmuyordu...Ve rütbesinden anladığım kadarı ile tecrübeli bir personel idi, yaş olarak da 35-40 arası gösteriyordu...

Geçtiğimiz aylarda Diyarbakır' da bir astsubayımız, Hakkari' de iki uzman çavuşumuz ve bir askerimiz gündüz vakti yakın mesafeden vurularak şehit edildi. Adana' da da terör örgütü mensuplarının bulunduğunu ve zaman zaman gösteriler eylemler yaptıklarını unutmamak gerekir...

Uzman çavuş arkadaşın yanına gidip neden tabancasını böyle taşıdığını, sakıncalı olup olmadığını sormak geldi içimden. Şahsen çok rahatsız oldum bu görüntüden, ama polemik yaşayabiliriz düşüncesi ile vazgeçtim sadece seyredebildim gidişini...

Forumda zaman zaman tabanca taşıma konusunda yazılıyor çiziliyor. Genel kanı bu tip görevlerde bulunan insanların (kolluk kuvvetlerini kast ediyorum) mermi namluda emniyet kapalı veya emniyet açık namlu boş şeklinde taşınması gerektiği şeklinde...

Olası bir saldırıda boş tabancayı kılıftan çıkarıp şarjör taktıktan sonra mermiyi namluya sürecek kadar geçecek sürede olacakları düşünemiyorum...

Sevgili forumdaşım.

Görmüş olduğunuz duruma türkiye'nin her yerinde rastlama olasılığınız yüksektir.
Hiç bir askeri personel birlik içerisinde karakol,bölük,tabur,alay,tugay,tümen artık hangisinde görevli ise kapalı alanlara silahla giremez. Kapalı alanlardan kastımız koğuş,tuvalet,gazino vb kapalı alanlar.. Tabii bu alanlara girerken şarjörü çıkartmak işlerine geldiği için dışarı çıkınca o şekilde dolaştıklarını fark etmiyorlar.
Saygılarımla

Alıntı

Muhtemelen bu yasağın nedeni de zamanında kurcalanırken patlamış bir silahtır. Biz koğuşta şarjörü dolu atım yatağı boş silahlarla yatardık. Gün içinde taşıdığımız gibi. Böylece panik anında silahımızın durumunu ezberimizde olduğu gibi bulacağımızı bilirdik.

Örnekteki kişiler de risk ve baskı altındayken silahlarının "sandıkları gibi" olmadığını görünce hayatlarına mal olabilecek bir durumla karşılaşmazlar umarım.

Alıntı

Sn. Kartal06 Böyle bir kural olduğundan emin misiniz? Çevremde çok sayıda asker var farklı çapta birliklerde görev yapan boyle bir uygulama yaptıklarını görmedim. Kural hakkında bir bilgim yokta uygulamasını görmedim mantıken mümkünde görünmüyor. Günde kaç defa girip çıkılıyor bu yerlere çok zor ayrıca bu saydığınız yerlerin hepsinin kapısında silah emanet olması lazım. Benim bildiğim askeri personelin askeri bir kurumda işi varsa üniformalı ise silahıyla girer sivil ise ve emanet varsa teslim eder ancak uygulamada bunu yapması gereken kişilerde bilmiyor. Birde orduevlerinde silahla dolaşılamıyor. Bahse konu olan kişi büyük ihtimalle düşürmüştür.

Alıntı

Mensubu olduğu "Komutanlığın" yazılı veya sözlü emri ile alakalı bir durum. Bazı komutanlıklarda silahsız dolaşmak yasak iken bazı komutanlıklarda silahla birliğe gelinmeyecek, girilmeyecek veya silah tamamen boş olacak şekilde taşınacak diye emir veriliyor. O sebepten silahsız boş kılıf ile dolaşanlar, silahlı ama şarjörsüz dolaşanlar görülmekte. Sizin silah taşımaya zamanınız erken denilip "personelin bir kısmının" silahının toplanarak depolarda bekletildiğini bile görmüşlüğüm vardır.

Saygılar.

Alıntı

Bunları asker yapanı da, komutan yapanı da...

Güneydoğuda da '' Siz hazır değilsiniz, biz dalarız...'' diyorlar mıydı acaba...

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sharp.Shooter, Sabri, Kısa9
Saygıdeğer forum üyeleri; bugün Ankara Yiba çarşısında bulunan av bayilerinde dolaşırken av bayii sahibi tarafından ileri sürülen garip bir iddia ile karşılaştım ve bana çok saçma geldiğinden ayrıca da bahsedildiği gibi bir düzenlemeyi duymadığımdan burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Olay şöyle gerçekleşti;
Yarı otomatik bir tabancayı düzgün çalıştırabilecek 9 mm ses fişeği arıyordum. Av bayisine sorumu yönelttim. Kendisi de bana ' ya askersin ya da polissin sanırım' dedi ve ' yeni düzenlemeyle kolluk kuvvetleri tabancalarında şarjörün en üstündeki yani ilk fişeklerinin uyarı amaçlı kullanılacak ses fişeği olma zorunluluğu gelecek' dedi, ben de hem böyle bir yasal düzenlemeden haberim olmadığından hem de duyduğum en saçma iddialardan biri olduğundan böyle bir şeyin olamayacağını söyledim kendisine. Bu cevabım üzerine bana nazikçe 'sen öyle diyorsan hiç konuşmayalım' dedi ve işin açığı benim de kaybedecek zamanım olmadığından önerisi çok işime geldi ve hayırlı işler dileyip dükkandan koşar adım uzaklaştım Smile
Gerçekten uzun zamandır böyle saçma sapan bir iddia ile karşılaşmamıştım. Ben kolluk kuvveti olarak ilk fişeğimi ' hayatım için son derece önem arz eden ilk fişek hakkımı ' ses fişeği olarak kullanacağım ve karşımdaki alnımın ortasından mermiyi çakacak Smile Bunlar kolluk kuvvetlerini insan üstü görüp mermiye kafa atacağımızı mı düşündüler acaba Smile
Neyse çok şey daha söylenir bu konuda ama yorumu siz değerli üyelerimize bırakıyorum.
Saygılarımla...

Alıntı

Sayın Üyeler,

2 Gün önce yetkilisi olduğum şirkette 2. Kattaki makam odama elinde tüfek ile bir eski personel girdi !

Şahıs 8 yıldır tanıdığım biriydi ve disiplinsizlikten dolayı işten de ben çıkartmıştım.

Güvenlik , sekteterya, çalışanlar müdahale/önleme yapamadan nasıl kafamı kaldırdığımda elinde tüfekle biriyle gözgöze geldiğim kısmını, arazideki güvenlik açıklarını, güvenlik personelinin o esnada nerede olduğunu vs. vs. geçiyorum. Netekim en komiğide adam odama girince sekreteryanın 'abi adam tüfekle sizin odaya girdi şeklinde bilgilendirme telefonu açması' idi.

Belkide pek çoğumuz gibi, taşıma ruhsatlı silahımı iş yerinde iken namlu boş ve kolaylıkla ulaşamayacağım bir yerde muhafaza ediyordum. Bazı zamanlar kasaya bile koyduğum oluyordu.

Şahsı fark ettiğimde aramızda en fazla 3 metre vardı ve tüfeğinin namlusu yukarı vaziyettte idi. Silahımı alıp manuple edecek olsam bu süre içerisinde yakın mesafeden ateş altında kalacağım kesindi. Bu yüzden farklı davranmak ve şahsa doğru konuşarak yaklaşmak zorunda kaldım yani mesafeyi kapattım. Önce 'ne yapıyorsun lan o tüfekle başlayan' sonra indir bakim tüfeği bi konuşalımla devam eden son derece gergin ama şahsı uzun süredir tanıyor olmamdan da kaynaklanan diyalog ile önce bana doğru sonra yere doğru namluyu indirmesiyle. Aramızdaki mesafeyi tamamen kapatıp tüfeği teslim etmesini sağlayabildim.

Elbette bu olayda şahıs planlayarak içeri girmekle birlikte beni vurmak konusunda kararsız olmasa idi hemen hemen kurtulma şansımda yoktu.

Birazda sakadaya bağlı bir kurtuluşun ardından tüfeğini aldıktan sonra gelen güvenlik görevlisine verip, olaydan sonra suçluya zarar verilmesini de gene ben önleyip polisimizi beklemeye başladım... Bundan sonraki süreç henüz devam ediyor.

Sonuç olarak bu olayın ardında birisi silah nasıl taşınmalı yada taşınmalımı ? diye soruyorsa ;

1 ) Devletimizin silah taşıma ruhsatı verebildiği o azınlıktaki her iş / görev sahibi silah taşımalı ve kullanmayı bilmelidir, çünki 'ağa/dayı' ruhsatı dışındaki her ruhsata haiz meslek gerçekten de geçmişte bu tür korunma imkanları sağlaması gereken durumlarla karşılaşmıştır ki, Yüce Devletimiz oldukça zorla verdiği Silah Taşıma hakkını ihsan etmiştir.

2 ) Bir silah her zaman Namlu Dolu ve emniyette taşınmalıdır. Kılık kıyafetinizi bozsada her zaman ulaşabileceğiniz bir yerde olmalıdır. Hiç kullanmamayı tercih etmekle birlikte ihtiyaç hasıl olduğunda yaşadığınız 'Hass. niye çekmeceye koydum lan ben onu!' durumunu yaşamayı istemessiniz.

3 ) Silah her zaman bakımlı ve mümkünse belli bir düzen ve disiplin içinde eğitimi yapılmış olmalıdır.

Saygılar

Tugrul

Alıntı

Değerli forum üyeleri birliklerde güvenlik personeli hariç (piyade) hiç kimse silah taşıyamaz.

Alıntı

(05-07-2015, 11:57 PM)Kurban demiş ki: Değerli forum üyeleri birliklerde güvenlik personeli hariç (piyade) hiç kimse silah taşıyamaz.

Böylece kafayı yemiş ya da kötü niyetli bir piyade (hele ki birkaç şarjör fişek ele geçirebildiyse) erinden generaline birçok kişiyi kolaylıkla şehit edebilir.

Alıntı

Geçmiş olsun Sn. Tugrul.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi