Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Optik konusunda yardımcı olur musunuz?
Naçizane benim fikrim.Uzun mesafe avcılıkta ve atıcılıkta tactical dürbün şart ama tüfeğinde buna uygun olması lazım.Tactical dürbünler ve ayakları ağır sistemler onu taşıyacak sağlamlıkta bağlanmaları lazım bu yüzden vidalı bağlantı şart.En önemlisi Picatinny rayın en az 20MOA (hatta 30 MOA olursa daha iyi) öne eğimli olması.Yoksa kuleyi yarım tur zor çevirirsiniz.
Kendim NightForce kullanıyorum.Tavsiye ederim.Bu markayı almamın sebebi ileride daha iyi bir tüfeğe geçersem onda da rahatça kullanabilmem içindi.Yoksa bir Leupold mark 4 çokca işimi görüyor ve yarı fiyatına geliyordu.Eksi tarafı biraz fazla ağır olması.Bu dezavantajınıda sağlamlığına bağlıyorlar.Amerika'da ki forumlarda en sağlam tactical dürbün diye yazıldığını birkaç kere gördüm.
Kahles in K312 sini biraz inceledim.36mm tüplü olmasına rağmen NightForce'dan bir 200-300 gram daha hafifti.Fist focal plane özellikte ve beni şaşırtan 3x zoom da bile mil dot lar çok net görülebiliyordu.Merceği çok berrak ve netti.NightForce da ki gibi zero stop ve ışıklı art kıl yoktu.Kuleler çok yüksek değildi ama ayar kısmı mil-mrad değil MOA di.Benim kahles çok hoşuma gitti.Bence yolunuz düşerse Ankara MAK ta bir inceleyin.Fiyatını da yanlış hatırlamıyorsam son 2100 euro yaparız demişlerdi.
Bende McMillan tüfek olsa Kahlesi mi NightForce umu takardım? Kesinlikle NightForce'u takardım.Ama Kahles CZ üzerinde ava bence daha uygun.

Teşekkürler Sn.Merak.

Alıntı

(30-07-2012, 03:13 PM)m16a2 demiş ki: Naçizane benim fikrim.Uzun mesafe avcılıkta ve atıcılıkta tactical dürbün şart ama tüfeğinde buna uygun olması lazım.Tactical dürbünler ve ayakları ağır sistemler onu taşıyacak sağlamlıkta bağlanmaları lazım bu yüzden vidalı bağlantı şart.En önemlisi Picatinny rayın en az 20MOA (hatta 30 MOA olursa daha iyi) öne eğimli olması.Yoksa kuleyi yarım tur zor çevirirsiniz.
Kendim NightForce kullanıyorum.Tavsiye ederim.Bu markayı almamın sebebi ileride daha iyi bir tüfeğe geçersem onda da rahatça kullanabilmem içindi.Yoksa bir Leupold mark 4 çokca işimi görüyor ve yarı fiyatına geliyordu.Eksi tarafı biraz fazla ağır olması.Bu dezavantajınıda sağlamlığına bağlıyorlar.Amerika'da ki forumlarda en sağlam tactical dürbün diye yazıldığını birkaç kere gördüm.
Kahles in K312 sini biraz inceledim.36mm tüplü olmasına rağmen NightForce'dan bir 200-300 gram daha hafifti.Fist focal plane özellikte ve beni şaşırtan 3x zoom da bile mil dot lar çok net görülebiliyordu.Merceği çok berrak ve netti.NightForce da ki gibi zero stop ve ışıklı art kıl yoktu.Kuleler çok yüksek değildi ama ayar kısmı mil-mrad değil MOA di.Benim kahles çok hoşuma gitti.Bence yolunuz düşerse Ankara MAK ta bir inceleyin.Fiyatını da yanlış hatırlamıyorsam son 2100 euro yaparız demişlerdi.
Bende McMillan tüfek olsa Kahlesi mi NightForce umu takardım? Kesinlikle NightForce'u takardım.Ama Kahles CZ üzerinde ava bence daha uygun.

Teşekkürler Sn.Merak.

Sn.m16a2,

Görüşleriniz benim için çok önemli. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Kahles VS Nightforce kıyaslaması iyi olacak gibi. Ben ava Yılda 1-2 defa gidiyorum. Avdaki mesafe hiç önemli değil. istihakımın tamamını benchrest üzerinde tüketiyorum. Yani alacağım dürbünü av amaçlı almıyorum. Onu belirtmekte fayda var. Sn.Glock sormuştu ne amaçla kullanacağımı. Ben kendimi uzun mesafede geliştirmek istiyorum. Onun altyapısını hazırlamak istiyorum. Belkide uzun mesafe için uygun bir tüfeğe 10 sene sonra sahip olurum ama o zaman geldiğinde taktical bir dürbünü kullanmasını öğrenmiş olurum. Şu an bile teoride problem çözüyor Mil-Dot ile mesafe hesaplamaya çalışıyorum.
Şimdi kafamı iyice karıştırdınız Zaten üstad'da Kahles'i öneriyordu.

Peki Kahles'e yüksek güçte baktınız mı? Yüksek zoomda görüntü nasıl?

Ayrıca Zero stop özelliğide olmazsa olmaz bence. Bundan önce kullandığım dürbünde kule 0'dan yukarı dönerdi sadece. Aşağısı hiç yoktu. Karıştırmamak mesele.

Alıntı

Kahles her zoom da çok parlaktı.Fazla bir denemem olmadı.Sn.xlcod3r daha çok yardımcı olabilir sanıyorum.
Bu arada Kahles 312 aslında uzak mesafe atış dürbünü.

Alıntı

http://www.ebay.com/itm/KAHLES-K312-3-12...0386879550

Alıntı

624i modelini'de incelemenizi öneririm.Double turn ve tur uyarı sistemi mevcut.

Alıntı

Bu kavgalardan benim optik seçimide güme gitti ya neyse, heleki biraz zamanımız daha var. Henüz Sn.harun ve üstad sn.xlcod3r degerli fikirlerini paylaşmadılar.

Sn.yivlici,
Bu arada dün sizi epey bi aradım, telefonunuz hep meşguldu. Zaten yönetime başvuruda bulunacağım. Sizi banlamalarını rica edecem. Bir konu açtınız başımıza glnedik kalmadı :d
Selamlar...
(30-07-2012, 04:05 PM)m16a2 demiş ki: Kahles her zoom da çok parlaktı.Fazla bir denemem olmadı.Sn.xlcod3r daha çok yardımcı olabilir sanıyorum.
Bu arada Kahles 312 aslında uzak mesafe atış dürbünü.

12x zoomda etkili atış mesafesi nedir acaba?

Alıntı

(01-08-2012, 11:41 PM)Yavuzhan demiş ki: Bu kavgalardan benim optik seçimide güme gitti ya neyse, heleki biraz zamanımız daha var. Henüz Sn.harun ve üstad sn.xlcod3r degerli fikirlerini paylaşmadılar.
Korkum o ki ,Sn.xlcod3r bize küstü ve çok değerli geri bildirimlerini bizimle paylaşmayacak.

(01-08-2012, 11:41 PM)Yavuzhan demiş ki: 12x zoomda etkili atış mesafesi nedir acaba?
Çıplak gözle atış yaptığınız mesafenin 12 katıdır.

Alıntı

Teoride mi pratikte mi?

Çünkü çıplak gözle 200 metreye atış yapılabilir ama 12 x zoom ile 2000 metrede A4 ebatındaki hedef nasıl görünür merak ediyorum doğrusu.
10x gücünde bile 500 metrede epey zorlanmıştım.

Alıntı

Kendime göre bir değerlendirme yapayım size.
Eğer alacağınız dürbünle bir gün bile ava gitmeyecekseniz size gözü kapalı NightForce alın derim.Tüfeğine göre 2500m ye bile atış yapabilirsiniz.
Oldu ben ava gidecem onun için ayrı dürbün alırım diyorsanız gene NightForce alın.NightForce bana göre %100 atış dürbünü,lakin av olmaz.Çünkü merceğinin renk geçişleri çok iyi değil.Bütün araştırma geliştirmeyi ayar sistemine harcamışlar.

Eğer az da olsa ava giderim diyorsanız size önerim K312.Bana göre nedenlerini anlatırım.K624 gene NightForce gibi hantal bir atış dürbünü.Bana göre sebepleri;
Ağırlıklar;
NightForce 3,5-15x50 875 gram.
Kahles K312 800 gram.
Kahles K624 950 gram

100 yard daki görüş açıları en düşük zoomda;
NightForce 3,5-15x50 27.6 ft
Kahles K312 35 ft
Kahles K624 22.3 ft

Alıntı

Sn.m16a2,
Deniz piyadeleri sanırım s&b pm2 kullanıyor sanırım. Optik ölçüleri 3x12x50 midir acaba?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi