Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GÜMÜŞAY FOTOLARI VE ATIŞ VİDEOLARI
Sevgili Gökmen, senin eline bir de Küssan'daki ya da bunların o yayları kestirdiği adamların ellerindeki alet edevatı vereyim, bir de o zaman parça yap. Colt 'la mukayese edildiğinde nasıl olacağını bilemem, ama her halükarda bunlarınkinden daha iyi olacağına eminim.

Alıntı

aynen katiliyorum.

Alıntı

Bayram tatilinde yolum Karadenize düştü, Trabzonda büyükçe bir av bayiini gezip alışveriş yaptım. Alt kattaki poligonlarını da gezip envanterlerini sordum. Beni gezdiren çocuk "Abi Baretta falan vardır heralde" diye yanıtladı. Çocuğu fazla terslememeye çalışarak "falanla vardırla olmaz o iş" dedim ve Yetkiliyle görüşüp daha önce atış yapmadığım H&K USP ve HS 2000'i sordum. Yabancı tabancalarının olmadığını söyledi. Normal olarak Tisaş'ın birkaç modeli olduğunu, buna ilaveten Bir Sarsılmaz ve bir Gümüşay ları olduğunu söyledi, sanırım birkaç yerli daha saymıştı. 357 mermileri varsa kaç inç olduğunu bilmeden Gümüşay'la atış yapmak istediğimi söyledim. Bir yaşında mat krom 4'' Gümüşay'ı 357 Sellier Bellot'larla besleyerek 25 m den atış yapmaya başladım. Öyle bir gürültü çıktı ki kulaklıksız atış yapmak düşünülemez bile. Normalde çok kullanmasam da atış gözlüğü de takmıştım, çok faydasını gördüm. Çünkü gazın basıncı her atışta patır patır burnuma vurdu. Hatta öyle ki, iki toptan sonra genzim iyiden iyiye yanmaya başladı. Bunun gaz kaçağının fazla olmasından kaynaklandığını zannediyorum. Toplamda 18 mermi attım. Mermileri 10-12 atıştan sonra, hafif sol alta nişan alarak siyahta toplayabilmeye başladım, sanırım gez ayarı biraz kaçmıştı. Tetik ağırlığı meselesi şimdiye kadar defalarca dile getirildi ama ben de bir kez daha hatırlatmadan yapamayacağım. Rahatsızlık nişan hattını bozma seviyesine kadar varabiliyor. "Dabül aşkın" atışta hedef kağıdını bulmak bile zor olabiliyor. Top kilidi çok sağlıklı çalışmıyordu ve arpacık pimleri kendilerini dışarı atmak için epeyce çaba sarfetmişlerdi. Bir yılda kaç mermi görmüştür bilmiyorum ama sanırım bir bakıma ihtiyacı vardı. Netice itibariyle ucuz fiyatına rağmen sırf "bir altıpatlarım olsun diye" bile alınabilecek bir tabanca olmadığına hükmettim.
Bir de poligonda fiyat tarifesiyle ilgili bana garip gelen bir durumu paylaşmak isterim. Kendi tabancamızı kullanırsak 9 mm merminin adedi 1,75 YTL. Tabanca onlardan olursa mermi başına 2 ytl alıyorlar. Gayet makul rakamlar. Ben ise 357lere 2,50 lira ödedim. MKE fiyatlarına endekslenmiş olsa 9 mm fiyatının yarısı olması gereken 357 daha pahalı... Yine de makul buldum rakamları. Bi dahaki sefere kendi tabancamla giderim herhalde.

Alıntı

gümüşay bence fiyatı olarak çok güzel bir silah abi sen kullandığında tepmesi nasıl 9x19 lara göre daha fazla tepiyordur herhalde bide sen4lük kullandın cevap vermeden yazdım ama mesela 4 de tepdi diyelim 6 inc de tepme olmaz diye duymuştum ne kadar doğru bu.? bide her defasında horozu kurmadan böyle ateş etmek bunlarda kolaymı yoksa ağırmı tetikleri ve indirmeden kullansak ne gibi sorunlarla karşılaşırım valla çok soru sordum ama sizin gibi üstadların sıkılmadan cevaplayacağına eminim yanılıyormuyum yoksaSmile

Alıntı

Alıntı: 4 de tepdi diyelim 6 inc de tepme olmaz diye duymuştum ne kadar doğru bu.?
.38 / .357 revolverlerde, 4'' ve üzeri namlularda, .38 Spl ile atış yapıldığında 9x19 mm den bile daha az tepme hissedilmektedir. .357 ile atış yapıldığında ise bariz olarak daha fazla tepme hissedilmektedir. 6'' namluda tepme biraz daha az hissedilip, kontrolü çok daha kolay olmaktadır.

Alıntı: bide her defasında horozu kurmadan böyle ateş etmek bunlarda kolaymı
Maalesef değil.
Konuyu en baştan okursanız, bunun nedenleri ile ilgili olarak oldukça ayrıntılı mesaj ve yazılar bulabilirsiniz.

Alıntı

ertug_tamur demiş ki:her defasında horozu kurmadan böyle ateş etmek bunlarda kolaymı yoksa ağırmı tetikleri ve indirmeden kullansak ne gibi sorunlarla karşılaşırım

Sn. ertug_tamur
Bu sorunuzun cevabı burada:

vefasiz demiş ki:"Dabül aşkın" atışta hedef kağıdını bulmak bile zor olabiliyor.

Bu arada belki forumda yeni olduğunuz için bilmiyor olabilirsiniz, biz double action yani çift hareketli tetik için "dabıl aşkın" gibi bir yakıştırma kullanıyoruz.
Üstadın dediği gibi, bu konuyu baştan aşağı okursanız bütün sorularınıza cevap bulabilirsiniz...

Alıntı

mesajın sonundada belirttiğim gibi cevapları sıkılmadan yazdığınız için teşekkürler

Alıntı

Bugün Ankara mkede gümüşay standındaydım. İlk defa gümüşaya baktım.

Görünüm: Kaplamasını oldukça güçlü ve şık buldum(parlak olanı). Dış görünümde işçilik sorunu göremedim, gayet iyiydi. Topu açınca gövdenin iç kısımda makine izleri görünüyor ama rahatsız edici boyutta değil, ince çizikler gibi. Ortopedik kabza sanki benim elime göre yapılmış. Görevli beyefendi ise oldukça nazik ve sabırlı. Belgelerim hakkında bana soru sormadı.

Tetik: Tek elle çift hareketli tetik düşürürken arpacığı gezin içinde tutmak kolay değil ama iki elle ağır ağır atış öyle çok zor değil. Tek harekette ise daha ne olduğunu anlayamadan horoz düşüveriyor. sa tetiğin mesafesi ve ağırlığı bana göre çok iyi. Daha önce duyduklarımın aksine silah hakkında iyi izlenimlerle ayrıldım.

Ankarada gümüşay deneyebileceğim özel bir poligon biliyorsanız haber vermenizi rica ederim. 2,5 ve 4 inç arasındaki hedefteki toplama farkını görmek istiyorum. Görevli bey 4 inç ile daha başarılı atış yapılacağını (hiç şüphesiz) söyledi.

Alıntı

Emniyet hakkında: Emniyet 2,5 inçte yok. Horoz kurulduğunda horozun altında kalan emniyet mandalı her iki elle kullanımda rahatlıkla erişilebilecek ergonomide konumlandırılmış. İleri geri hareket ederek çalışıyor. Tetiğin ve horozun hareketini kısıtlıyor. Kullanım kolaylığı açısından bence iyi bir tasarım. Emniyet kullanmaktan hoşlanmayanlar için silahın şeklini bozmayan, fazladan bir yer işgal etmeyen, varlığı hissedilmeyecek bir parça olmakla birlikte emniyet kullanmak isteyenler için erişimi sıkıntısız. Bana göre fazladan bir emniyet göz çıkarmaz.

Top hakkında: Topu arkasından gövdeye sabitleyen milin itmesi sayesinde top namluya tamamen bitişikti. Yani hiç boşluk yoktu. Topu elimle geriye doğru çekince namlu top arası açılıyordu. Bu oynamanın silah doluyken kovanların rim payını katınca olmaması gerektiğini düşünüyorum. Topa sağ sol yönünde yandan baskı uygulandığında çok küçük bir salınım meydana geliyor, bırakınca normal pozisyona dönüyor. bunun silahın sağlıklı çalışmasına etkisi varmı bilemem. Ama sorun olsaydı düzeltilmesi zor olmazdı. Smith wessonlardaki üçüncü kilit sistemi (topun içinden geçen milin ön uç kısmına açılan oyuğa oturan, namlunun alt kısmındaki, çarpma kapı prensibiyle çalışan kilit Smile locking bolt) gümüşaya uygulansa smith wesson karşısındaki konumunu güçlendirirdi.

Alıntı

Alıntı: Kaplamasını oldukça güçlü ve şık buldum(parlak olanı).
Nişangah hattını hala diğer yerler gibi parlak mı, yoksa gerçekte olması gerektiği mat / kumlu olarak mı bırakıyorlar, bilemiyorum. Eğer hala parlak olarak yapıyorlarsa, hatalarında hala ısrar ediyorlar demektir ve bu ısrarın nedeni ise vurdum duymazlık mı, yoksa cahillik mi, anlamak zor.

Alıntı: sa tetiğin mesafesi ve ağırlığı bana göre çok iyi.
Silahın gerek DA / çift hareketli, gerekse de SA / tek hareketliği tetiğini, herhangi bir SW veya orijinal bir Colt Python ile kıyaslama imkanı bulabildiniz mi? Benim şimdiye kadar gördüğüm Gümüşay'lardaki kamyon makasından bozma yay nedeni ile çok ağır DA, yine malum yay ve tetik / horoz ilişkileri nedeni ile, toplu silahın felsefesine ve amacına aykırı, herhangi bir toplu bir silahda asla kabul edilemeyecek bir SA sağma mesafesi ve ağırlığı vardı, halihazırda bunlar değiştiyse bilemem.

Alıntı: Bana göre fazladan bir emniyet göz çıkarmaz.
Bu gün artık neredeyse yarı otomatik tabancalarda bile manuel emniyet tarihe karışmak üzere iken, manuel emniyetlerden farklı olarak, SW'lara eklenen mekanik kilit sistemleri hatırı sayılır oranda sorunlar çıkarırken, yine toplu silahın felsefesine ve modern savunma konseptlerine tamamen aykırı bir şeyi, toplu silahların gayet yeterli olan mekanik içsel emniyet özelliklerinden habersiz vatandaşı etkileyebilmek için silahlarına eklemek, firmanın hala revolver ve felsefesi hakkında bir arpa boyu bile yol alamadığının en açık göstergesi.

Alıntı: Topa sağ sol yönünde yandan baskı uygulandığında çok küçük bir salınım meydana geliyor, bırakınca normal pozisyona dönüyor. bunun silahın sağlıklı çalışmasına etkisi varmı bilemem.
Colt Python'da namlu ve topun nihayi kilitlenme şekli ve zamanı, SW toplularında farklı olarak, atış esnasında çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Bu nedenle bir Python çakmasının silindir kilitlerinin hassasiyet ve sıkılığı, tetik manüpüle edilirken değerlendirmek gerekir.

Sanırım ayrıntılı ve demonstratif bir '' Payton vs Çakma '' çalışması yapma zamanı geldi. Big Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi