Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GÜMÜŞAY FOTOLARI VE ATIŞ VİDEOLARI
Sn. baris;

Elinizde sattiginiz Gumusay'inizin tadilat oncesi ve sonrasi fotograflari varsa butaya birkac tane ekler misiniz?
Merak ettigimden rica ediyorum. Smile

Saygilarimla...

Alıntı

Bunlar dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşmasından önce idi, öyle foto çekip, filmi çıkarıp banyo ettirip, tarayıcıdan geçirip paylaşmak kolay değildi.

Yine de, son fotolarından birini birileri haber fotoğrafında kaynak göstermeden kullanıvermişti, şimdi bulamadım ama internetlerde geziyordur...

Siz neyi merak etmiştiniz?

Alıntı

Gezi, arpacik inserti, kabzasi, v yayi vs. ile beraber Gumusay'inizi nasil adam etmeye calistiginizi merak ettim. Smile

Alıntı

Sn.Zorbey Gümüşay silahları Gümüşhanenin Kürtün ilçesinde yapılıyordu. Şimdi fabrika çalışmıyor, birgün merak edip telefon açtım ve fabrikanın sahibiyle konustum ,beni davet etti davetine icabet ettim .Ben sanayici bir kişi olarak super bir yer düşünüyordum ama hayal kırıklığına uğradım.Bütün parçalarına eğe vurmadan tamamıyolar .Sn Lupus'a katılıyorum yayları çok kötü tetik kısmı çok sert çok ayarsiz bir silah velhasıl ,fabrikayı görmüş olsanız yinede burada çok iyi yaptılar bu silahı da demeden gecemezsiniz.Bu arada bende özel sipariş 6" bitane yaptırdım, ilk gün derecesi çıktı yerinden .Top namlu arası ilk cikartiklarinin çok geniştir onları geri çağırıp değiştirdiler bir kısmını .Bence bu silahların silah değeri değilde çeliğinin kilo değeri var .Saygılarımla ?

Alıntı

Yerli sanayimizde çok güzel silahlar yapılıyor ama halen fabrikanın birinde gez ve arpacık pirinç pimlerle çekiçle takılıyor. P08 gibi bir silah 100 yıl önce yapılmış halen kullanılabiliyor bizim ürettiklerimiz acaba ne kadar kullanılır , taktirinize sunuyorum.Saygılarımla

Alıntı

Sn. baris,

Gumusay'inizin nasil bir modifikasyondan gectigini gercekten merak ediyorum, bir gorsel bulup da atarsaniz sevinirim.

Saygilarimla...

Alıntı

Sn. cos30,

Görsel olarak dışarıdan belli olacak pek birşey yapmadım, sadece o saçma sapan pembe arpacık insertini değiştirmiştim. Bu yüzden foto olarak nette bulacaklarınızdan pek te farklı birşey sunmam mümkün değil.

Ama o pachmayr'dan silikon kalıp alıp yapıldığı belli kabzayı (kalıpta yazıların bile yarısı duruyordu, bari adamların patentlerini silin de kalıp dökün değil mi) , gerçeği ile değiştirdim, ilk aldığımda üzerinde döküm çapakları ve birleşim noktalarındaki uyumsuzluk vardı, saatlerce jiletle uğraşarak temizlemiştim. Yine dışarıdan belli olacak bir değişim değil, kaçak kat çıkmadım, dürbün-çatalayak falan da takmadım, dışarıdan bildiğiniz çakma piton kömüşay işte... Smile

Asıl, konunun başında eklediğim şekilde, iki kere V-yay kırılması, kallavi top-namlu arası açıklığı (SW'de 0.1mm, gümüşayda 1.1mm) , zamanlama kolu ve top üzerindeki yuvada uyumsuzluk dolayısı ile namludan sokulan mandrelin her topta tam ortalamaması, top açma kolunun fena laçka şekilde oynaması, horozun ve irtibat kolunun üzerindeki döküm çapakları, namlu üzerindeki havalandırma deliklerinin her birinin farklı derinlikte ve sağ-sol simetrisinden bile yoksun açılmış olması, gezin atışta gevşemesi, nişangah U boyasının dökülmesi, polisajın bıraktığı fırça izleri, kabzanın altındaki tren yolu gibi çizikler (nasılsa görünmüyor, ne uğraşıp temizleyelim değil mi) , hareket eden parçaların hiçbirinde çapak alınmaması ve gacır gucur çalışması gibi dertleri ile uğraştım.

Çözümlerin çoğu, önce sorunlu parça ve gövdedeki yuvalarına uzuun uzun polisaj yapmak ve takım izlerini temizlemek ile başladı, önce kırılan yayların yerine Colt Python yaylarını getirtip takma, sonra o zamanlar mektupla istenebilen ve balistik olmayan parçaları 1 yıl bekleyip sonunda Colt takma, bazılarının yuvalara uymaması üzerine irtibatlı olduğu parçaları da ısmarlama (kopyalayacaksanız, toleransını da kopyalayın be kardeşim), mekanizmanın zamanlamasını oturtmak için farklı farklı kilt kolları ile eğe-dremel ile uzuun uzun uğraşma gibi devam etti.

Zurnanın "zırt" dediği yer, namlu-top arası açıklığın ellerime ve yüzüme blast ile mermi çekirdeği parçalarını püskürtmesi oldu. Tam düğüncü tabancası idi aslında, az ışıkta alev sadece öne değil, sağa ve sola da bir metre yayılıyor, gözlerim bu performansa yaşarıyordu. Smile MKE buna normal olarak bakıp, ambar king diğer üretilenlerin de aynı olduğunu gösterince, ne yapılması gerektiğini tee Amarikadan Brownell abi ile konuştum.

Yapılacak iş, namluyu dişinden söküp, bu sırada gövdeyi eğmeyecek mengene insertlerini imal edip, namluyu tornada asimetrik olarak bağlayıp, o yamuk kesilen namlu başlangıcını komple 1-2mm tornalayıp, sonra kalan yere aynısından diş çekip, pah kırıp, namluyu tam sıkınca alt ağırlığı da 180 derecede kalacak hale gelene kadar ince ince tornalamak ve yerine 0.1mm aralıkla geri takmak gibi abuk bir iştigale doğru gidince, kaç yıldır uğraştığım kömüşay ile vedalaştık...
Yani son paragraftaki işleri yapmadım, eh zaten fabrika yapmıyor ise, müşteriye düşmesin değil mi bu kadarı da...

İçi piton, dışı kömüşay bir tabanca dolaşıyordur şimdi ortalıklarda, bir tek orcinalden kalıpla çakma kabzasını geri takıp vermiştim, alanı mahçup etmesin diye...

Alıntı

Smile

Peki namlunun uzunlugu kac inç'di?

Saygilarimla...

Alıntı

Acaba diyorum, elinize kelepir bir gümüşay geçti de, benim çakaralmaz olduğundan mı şüpheleniyorsunuz? Smile
4lük idi.

Saygılarımla.

Alıntı

Yok yok Sn. baris, sadece biraz arastirma yapmak ve acaba sizin silahinizi nasil adam etmeye çalıştığınızi gormek istemistim.

Gorsellerle de bir ara karsilasarsaniz yine konuya atmanizi rica ediyorum. Gercekten merak ettim. Smile

Ha bu arada, bir ara gercekten bir Gumusay alsam mi diye dusunmustum. Ama sadece gorsel bir tabanca olduguna ve sadece dugunculere hitap ettigine kesin kanaat getirdigim icin vazgectim. Smile

Saygilarimla...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi