Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GÜMÜŞAY FOTOLARI VE ATIŞ VİDEOLARI
Namlu top arası boşluktan kurşun parçaları da çıkıyorsa, bu namlu top uyumunun da bozuk olduğunun göstergesi. Çekirdek demekki namluya geçerken namlu tarafından bir miktar yontuluyor. Top namlu eşleşmesindeki uyumsuzluk aslında 1,1 mm boşluktan da vahim bir kusur.

Alıntı

(11-02-2011, 01:25 AM)gunman demiş ki: Namlu top arası boşluktan kurşun parçaları da çıkıyorsa, bu namlu top uyumunun da bozuk olduğunun göstergesi. Çekirdek demekki namluya geçerken namlu tarafından bir miktar yontuluyor. Top namlu eşleşmesindeki uyumsuzluk aslında 1,1 mm boşluktan da vahim bir kusur.

Benim Gümüşython'umuda, zamanlama kolu ile uzun uğraşlarım sonucunda top-namlu hizalaması tam idi, her kilit döngüsünde namludan sokulan bir dübel "çoğu" topları (o da hepsi değil ne azık ki) tam karşılayıp sona kadar sığıyordu. Ama ilk aldığımda öyle olmadığını da söylemeliyim.

buna rağmen, zamanlama kaçık olmasa bile o silahta aşağıda göreceğiniz "forcing cone" denilen namlu girişi, bildiğiniz yamuk kesilmişti. O kadar ki, ben elime eğe alıp girişsem ondan iyi çıkardı. Kim tornaladı ise ya namlunun üzerindeki havalandırma şeritlerinden, ya altındaki LUG denilen ağırlık silindirinden, aynaya ortalayarak bağlayamamış ve abuk yönlere taşırmıştı. Hal böyle olunca, özellikle ceketsiz kurşunda, ele bariz parçacıklar yağıyordu. buna top-namlu arası heyhüla gibi açıklık ta eklenince, elinize alev mi istersiniz, hala yanan barut parçaları mı, kurşun sıyrıkları mı, pek zevkli olmuyordu diyeyim...

(28-03-2009, 02:36 AM)baris demiş ki: Sn. Cengiz,

Şu anda sahra tipi uydu bağlantım yüzünden youtube açamıyorum, yurda geldiğimde bakıp yorum yapabilirim.
Benim belirttiğim yöntemde namlu vidalı olarak sökülüyor, tornada tam bir vida turunun alacağı mm kadar dişsiz kısma namludan alınarak diş açılıyor, sonra merminin gireceği kısımda tam açısına uygun bir rayma ile giriş konu (forcing cone) kesiliyor ve namlu geri vidalanıyor.
Resimde aşağıdaki yedek namluda bahsettiğim vidalı kısmı görebilirsiniz. Namludan et alınarak bu kısmı uzatmaktan bahsediyoruz:
[Resim: DW44.jpg]
Gümüşay gibi açıklığı çok olan bir silahta tek vida turu da yetmeyeceği için iki veya kötü kesim giriş konu da temizlensin derseniz üç tur tornalamak lazım. Tabii üç tur ile de ejektör çubuğu yuvasını da ilerletmeniz gerekebilir. Sonuçta bu elde yapılmaya göze alınmayacak kadar zor bir "düzeltme" bence silah için. Ama bir mermi giriş konunu bile tam açısında kesemiyor ise o üreticinin ustalığını ve aletlerini gözden geçirmesi lazımdır.

Bahsettiğim "forcing cone" de merminin silindirde kovandan çıkıp namluya giriş yaptığı bölge, şu resimde görebilirsiniz:
[Resim: MVC-112F.jpg]
Bu kısım standart 11 derece, iyi atış için 18 derece açı ile temiz olarak ve abartmadan kesilmeli iken, Gümüşay'ımda merkezi kaçık, namlunun alt ve üst uçlarında farklı derinlikte ve çok özensiz kesilmiş idi.

Saygılarımla..

Alıntı

Sn. zorbey34 hemşehriyiz sanırım.

Alıntı

(11-02-2011, 03:48 AM)baris demiş ki: buna top-namlu arası heyhüla gibi açıklık ta eklenince, elinize alev mi istersiniz, hala yanan barut parçaları mı, kurşun sıyrıkları mı, pek zevkli olmuyordu diyeyim...

Yakın zamanda adli tıptan gelen bir raporu okuduğumda şu cümleyi görmüştüm, SW toplu tabancalarında bazen el svapları çıkmayabilir....

Başka bişey demiyorum....

Alıntı

Sayın Lupus silah konusundaki engin bilgilerinizi çok takdir ediyorum,inanın sizin yorumunuzu okuyana kadar kolay kolay tatmin olamayıyorum,kendinizi çok iyi yetiştirmişsiniz helal olsun.

Alıntı

(03-03-2011, 11:34 PM)mahmut hoca demiş ki: Sayın Lupus silah konusundaki engin bilgilerinizi çok takdir ediyorum,inanın sizin yorumunuzu okuyana kadar kolay kolay tatmin olamayıyorum,kendinizi çok iyi yetiştirmişsiniz helal olsun.

Smile

Alıntı

Bahse konu yerli 6 patların 6 inç namluya sahip olan versiyonunu çok kullandım,tetiği çok sert olmasına rağmen isabet oranını beğendim, bunun yanında delim gücünü beğenmedim buda tamamen yerli 38 kalibreleri kullanmamdan mütevellit ola bilir. sonuç olarak tetik ağırlığı ithal toplular seviyesine düşürülür ve bu silahlarla ithal ve yüksek basınçlı fişekler kullanılırsa Yurt içindeki toplu silah ihtiyacına 38 kalibre düzeyinde cevap verebileceğini düşünüyorum.

Alıntı

Yerli malı yurdun malı ama yine de gümüşay alınacak silah değil bence.
Kimse kusura bakmasın..
Bu arada sarsılmazın yeni modeli vardı SR38 diye ona ne oldu acaba.Nürnberg IWA da 2010 da görmüştüm hakikaten görünüş ve kalite açısından alınabilecek bir silah ama atış perfermansı nasıldır bilemem.

Alıntı

SR38 bana hiç kaliteli görünmemişti ne yalan söyleyeyim. Fuar süresinde bile bozulan, topu açılmaz tetiği basılmaz hale gelen bir silah, acaba aynı kaliteyle mi sunulacak pazara?

Alıntı

Siz hangi fuarda görmüştünüz Sn.Redkit
Ben gördüğümde hakikaten çok iyiydi.Burada Sarsılmazın reklam ajansı gibi olmak istemem ama topuda rahat açılıyordu tetik hassasiyetide bence gayet güzeldi.Ha.. belki prof ları tatmin etmeye bilir ama gümüşayın yanında bence enaz iki kat daha iyi.Her fuara aynı silahı götürdülerse cılkı çıkmışda olabilir.Big Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi