Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GÜMÜŞAY FOTOLARI VE ATIŞ VİDEOLARI
harun demiş ki:Ne zamandır soracaktım. Bu atışta görünen alev namlu alevi mi?

Sn.harun, yukarıdaki resim çok güzel bir anda, tam blast esnasında çekilmiş. Aşağıda farklı kalibrelerde SW modellerinde, biraz daha geç olarak yakalanmış kareleri ve birisinde de bu karelerdeki blastın sonuçlarını görüyorsunuz. Tüm revovlerlerde bu alanda bir miktar gaz ve blast kaçağı olur, ama Gümüşay ' da daha fazla olduğu da aşikar. Bu da sizin de bahsettiğiniz çok geniş silindir ve giriş konu mesaesinden kaynaklanıyor.

Saygılar.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...hp?tid=212

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...hp?tid=416

[Resim: img3160zn9.jpg]

Alıntı

Benim dusuncem silah sahipleri de biraz ilgilenirse silahlarının toleranslarını rahatlıkla ayarlayabılır.
Topla namlu arasındakı mesafeyı yada Horozun ayarlanamaması gıbı sorun yok.
Ama neden fabrıka cıkıslı ıyı olmasın ayrı bır konu tabı.

Alıntı

Gümüşay; silindir ve namlu arasındaki mesafe, uzun "sa" sağma mesafesi, benim diyen bileğin nişan hattını bozacak zorlu "da" tetik aksiyonu sayesinde edindiği kötü ününü reel olarak hala koruyor mu emin değilim.

Gümüşay' ı 2004 yılında üreticinin standında elime aldığımda, bir Python aşığı olarak atış yapma gereği duymamış, mekaniğini derinlemesine incelemeye dahi gerek görmemiştim. Namlu silindir arasındaki gözle görülür mesafe başlıbaşına, silüet olarak dahi düşünülse Python' un göz zevkini vermekten uzakta tutuyordu insanı neredeyse. Silahı "da" çalıştırırken diğer yandan nişan almaya uğraşmak nafileydi resmen. Bu şekilde (da) bir hedefi vurabilmem için arpacığı hedefin asgari 0.5 cm soluna yerleştirmem gerektiğini düşünmüştüm hemen. Ben de silahın büyüsünü asıl bozan ise; horozu kurup tetik ezilmeye başlandığında, işaret parmağı geriye gelmeye devam ederken horoz ne zaman özgür kalacak sorusunu kendinize sorup, bu sırada avuçlarınızın içinde bir revolver olduğunu bilmenin manasızlığı olmuştu. Bu hislerden sonra zihnimde Python' un "P" si kalmadı, elimde sağa sola devrilmeye çalışan dengesiz bir kütle vardı sadece.

Gümüşay' a elimi bir sonraki değmem bu sene oldu, şu yeni entegre emniyeti merak etmem nedeniyle, yeni bir silah alırken şunu bir göreyim dedim. Enteresan şekilde silindir namluya yapışık duruyordu, silindiri ileri geri hareket ettirmek için denemede bulundum, yerinde oldukça stabildi. Asıl şok horozu kurduktan sonra geldi. Aklımda kalan "sa" tetik hareketine göre parmağımı tetiğe yerleştirdim, tetiği ezme niyetiyle parmağıma güç verdim, horozun bir anda serbest kalmasına şaşırdım. Hemen ard arda bikaç kez daha horozu kurup tetik düşürdüm. Bu silah o silah değildi. Standtaki görevli tetiği istediğiniz kadar sertleştirebiliriz dedi, ben yok neyi sertleştireceksiniz, olması gerektiği gibi olmuş deyince garipsemem garipsendi. Müşteriler şimdilerde genellikle; horoz kurulu iken bu çok çabuk patlar daha sert olması mümkün değil mi diye soruyormuş. Elimin altındaki o tetiğin güvenlik gerekçesiyle sertleştirilmesini isteyen müşteri profiline göre, firmanın bu silaha horoz-tetik emniyeti entegre etmesi normal diye düşünüyorum. Ama bu silahı revolver özellikleri için isteyecek müşteriler için bu emniyetin opsiyon olması lazım kanımca. Silahın "da" tetik hareketi yine yaklaşık olarak aynı kalmış gibi, "da" atış sırasında nişan hattının bozulması kuvvetle muhtemel. Bununla birlikte Lupus üstadın orjinal Python yayıyla tetik hareketinin çok fark ettiğini söylemesi de dikkat çekilecek bir husus.

Silahın revize edilmiş olup olmadığı hususunda görevliden bilgi almak ise oldukça zor. Olmuş da olabilir, olmamış da olabilir(miş) sanırım. Silahın dünya alemin bildiği olumsuzlukları asılsız iddialar gibi karşılanıyor şimdi dahi. Çekinmeden deyin ki biz silahta iyileştirmeler yaptık. Zihinlerde yer eden Gümüşay has MKE yapımı. Aradan yıllar geçmiş, üretim özelleştirilmiş. Gel gör ki MKE haşa Allah; hatalı, yanlış eksik bir şey imal edemez. Fark var diyorsun, vaktiyle de abartılmışmış deniyor. Mermisine bile laf yok haşmetmeabın. Benim kulaklarım aynı şeyi söylemiyor ama atarken çoğu zaman. MKE sevk barutunu da eksik fazla koyamaz nasılsa, vaktiyle tank topu sesinden rahatsız olmamak için aldığım kulak tıkaçlarını, arada sırada caaartlayarak patlayan 7,62 piyade tüfeği mermileri kulak zarımı yırtmasın diye kullanmak zorunda kaldığımda da hatalı olan benim kulaklarımdı tabi. MKE' nin elinde eski serilerden stokta Gümüşay var sanırım hala. Şimdi revize ettik dese üretici bu stoklar nasıl eriyecek, sanırım revizyon açıklama(ma)sı pusunun altında yatan durum bu. Veya üretilen 2 adet Gümüşay' ın birbirine benzerliği, zerre standardı yok. Başka bir açıklama gelmiyor aklıma. Ha bir de benim parmaklarım ve gözlerim sanal fark yaratacak şekilde arızalı olabilir.

Velhasıl keşke oldukça yeni tarihli bir Gümüşay (ekstra emniyetli olanından) Lupus üstadın eline geçse derim. Sanırım mevzu baya aydınlanırdı. Benim, sınırlı bilgimle Gümüşay kabul edilebilir revolver toleranslarına gelmiş demek gibi bir tespitte bulunma yeterliliğim yok. Yine uzun süredir eline Gümüşay değirmemiş olan diğer üstadlar da bir bakmalı bence.

Saygılar...

Alıntı

Sn. Lupus .
Kamyon makasından bozma yay tabiriniz gercekten cok hos.
Acaba biz Türkiye ve Türk insanı olarak neden hala iyi silah uretemiyoruz?

Saygılar

Alıntı

Saygıdeğer arkadaşlar,herne kadar ben yeni bir 686 4" ile aranıza katılmışta olsam,Ankara MKEK poligonda deneme atışı için sıramı beklerken şahit olduğum bir hadiseyi paylaşmak istedim.benim 3 sıra önümdeki orta yaşlı bey içeriye elinde Gümüşay parlak korm silah ve bir kutu .357 mermi ile girdi.Yanındaki yardımcı kişi ise bana da yardımcı olan görevli Mustafa beydi.Mustafa bey tecrübe sonrası dışarıya çıktığında bizlere,işte böyle bir durum yaşanırsa silahınız hemen değiştirilebilsin diye bu tecrübeyi yapıyoruz dedi.Olan şuydu.İlk 4 mermiyi ateşleyen Gümüşay,5. mermiyi patlatmamış.Kovanları incelediklerinde iğnenin kapsülleri ortalamadığı ve oldukça kenardan çarptığını görmüşler.Bu hadise en azından o silahın kontrol edilmediğini yada çok dikkatsizce kontrol edildiğini gösteriyor.
Saygılar.

Alıntı

gradanar demiş ki:Saygıdeğer arkadaşlar,herne kadar ben yeni bir 686 4" ile aranıza katılmışta olsam,Ankara MKEK poligonda deneme atışı için sıramı beklerken şahit olduğum bir hadiseyi paylaşmak istedim.benim 3 sıra önümdeki orta yaşlı bey içeriye elinde Gümüşay parlak korm silah ve bir kutu .357 mermi ile girdi.Yanındaki yardımcı kişi ise bana da yardımcı olan görevli Mustafa beydi.Mustafa bey tecrübe sonrası dışarıya çıktığında bizlere,işte böyle bir durum yaşanırsa silahınız hemen değiştirilebilsin diye bu tecrübeyi yapıyoruz dedi.Olan şuydu.İlk 4 mermiyi ateşleyen Gümüşay,5. mermiyi patlatmamış.Kovanları incelediklerinde iğnenin kapsülleri ortalamadığı ve oldukça kenardan çarptığını görmüşler.Bu hadise en azından o silahın kontrol edilmediğini yada çok dikkatsizce kontrol edildiğini gösteriyor.
Saygılar.

Sn Granadar, bu ortadan vurmama hadisesi iğneden kaynaklanıyorsa bişey diyemem ama topun kilitlenmesinden kaynaklanıyorsa işte o zaman tüylerim diken diken olur, çünkü elinizdeki bir silah değil fünyesi bozuk ve pimi çekilmiş bir bomba demektir....

Alıntı

Arkadaşlar merhaba. Ben foruma yeni katıldım. Yaklaşık 1,5 senedir gümüşay 6'' beyaz krom tabancam var. ben vekalet vererek ankara satış bürosundaki m.atalay isimli kişiden tabancayı aldım. öncelikle ilk başlarda baya bi sorun yaşadık. öncelikle tabancanın seri nosundaki üretim yılı hanesinde 03 yazıyordu ve ben tabancayı 2008 yılında aldığım halde. yani kandırıldım. sonra yeni üretim yoktu felan dendi. vs. ama üretiliyormuş. sonra tabanca beyaz krom olduğu halde 15 gün içinde paslanmaya küflenmeye başladı hemde bol miktarda. belki inanmayacaksınız ama tam üç defa fabrikaya garanti kapsamında boyanması için gönderdim ama boyanmadan geri geldi inanamadım. sonra arayıp(tabi bu süreçte defalarca arayıp görüşmüştüm) fabrika müdürüne ağzıma geleni sayıp kendilerini mahkemeye vermeye hazırlandığımı söyleyince nihayetinde dördüncü gönderişimde boyanıp geldi. şimdilik bi sorunu yok ama beni de bezdirdiler. sonra yaklaşık 40 tane civarında (sayıyı tam bilemiyorum) mermi attım. mekanik olarak bir sorunla karşılaşmadım. önceki sayfalardaki ekli fotolardaki problemlerin hiçbirine rastlamadım şükür. Tabancamı seviyorum kendi marifetimle ceviz ağacından kabze yaptım. gören herkes mutlaka eline alıp bakmak istiyor herkes hayran. (bu arada silahlı kuvvetler personeliyim ve tabancamı günlük kamuflajımla kullanıyorum) Kıyafetime de başka bir renk kattı. Şimdilerde silahıma uygun bi dürbün arıyorum ama yoruldum bulamadım. tavsiye bekliyorum. Ve yine kendi uğraşlarımla geliştirdiğim dipçiğin yapımına geçmek istiyorum. aslında projem hazır ama izin döneminde uğraşmayı düşünüyorum. böyle bir çalışması olan varsa onların da yardımlarını ve tavsiyelerini bekliyorum. ayrıca foto koymak için de link varsa (ben bütün aramalarıma rağmen başaramadım) alabilirim. herkese keyifli atışlar diliyorum. yardım ve önerilerinizi bekliyorum
turan tactical demiş ki:[Resim: 3zoll2.jpg]
[Resim: 3zoll3.jpg]
[Resim: 4zoll1wt.jpg]
[Resim: 4zoll4wt.jpg]
[Resim: 346web2.jpg]
[Resim: 346web1.jpg]
[Resim: 6zoll4.jpg]

Alıntı

Sn. talha2008, tabancaya dipcik takmak tabancayi kisa namlulu tufek haline getireceginden yasaktir. Bilginize,

Alıntı

talha2008 demiş ki:Arkadaşlar merhaba. Ben foruma yeni katıldım. Yaklaşık 1,5 senedir gümüşay 6'' beyaz krom tabancam var. ben vekalet vererek ankara satış bürosundaki m.atalay isimli kişiden tabancayı aldım. öncelikle ilk başlarda baya bi sorun yaşadık. öncelikle tabancanın seri nosundaki üretim yılı hanesinde 03 yazıyordu ve ben tabancayı 2008 yılında aldığım halde. yani kandırıldım. sonra yeni üretim yoktu felan dendi. vs. ama üretiliyormuş. sonra tabanca beyaz krom olduğu halde 15 gün içinde paslanmaya küflenmeye başladı hemde bol miktarda. belki inanmayacaksınız ama tam üç defa fabrikaya garanti kapsamında boyanması için gönderdim ama boyanmadan geri geldi inanamadım. sonra arayıp(tabi bu süreçte defalarca arayıp görüşmüştüm) fabrika müdürüne ağzıma geleni sayıp kendilerini mahkemeye vermeye hazırlandığımı söyleyince nihayetinde dördüncü gönderişimde boyanıp geldi. şimdilik bi sorunu yok ama beni de bezdirdiler. sonra yaklaşık 40 tane civarında (sayıyı tam bilemiyorum) mermi attım. mekanik olarak bir sorunla karşılaşmadım. önceki sayfalardaki ekli fotolardaki problemlerin hiçbirine rastlamadım şükür. Tabancamı seviyorum kendi marifetimle ceviz ağacından kabze yaptım. gören herkes mutlaka eline alıp bakmak istiyor herkes hayran. (bu arada silahlı kuvvetler personeliyim ve tabancamı günlük kamuflajımla kullanıyorum) Kıyafetime de başka bir renk kattı. Şimdilerde silahıma uygun bi dürbün arıyorum ama yoruldum bulamadım. tavsiye bekliyorum. Ve yine kendi uğraşlarımla geliştirdiğim dipçiğin yapımına geçmek istiyorum. aslında projem hazır ama izin döneminde uğraşmayı düşünüyorum. böyle bir çalışması olan varsa onların da yardımlarını ve tavsiyelerini bekliyorum. ayrıca foto koymak için de link varsa (ben bütün aramalarıma rağmen başaramadım) alabilirim. herkese keyifli atışlar diliyorum. yardım ve önerilerinizi bekliyorum
turan tactical demiş ki:[Resim: 3zoll2.jpg]
[Resim: 3zoll3.jpg]
[Resim: 4zoll1wt.jpg]
[Resim: 4zoll4wt.jpg]
[Resim: 346web2.jpg]
[Resim: 346web1.jpg]
[Resim: 6zoll4.jpg]

Gümüşay ile uğraşılara bir başka örnek..
Allah size de kolaylık versin, ben vazgeçtim kendisini adam etmekten...,,

baris demiş ki:Merhaba,

Ben de araştırıp, Colt Python serisine olan hayranlığım sebebi ile, yerli üretimin zaaflarını bilerek kendim uğraşıp düzeltirim düşüncesi ile aldığım Gümüşay 4" ile çok uğraşıdan sonra vazgeçip ayrıldım.

Öncelikle içindeki tüm çapak ve makina izlerini temizleyene kadar hatırı sayılır miktarda ve geometri bozmamaya çok dikkat ederek dremel ile deburring ve polisaj yaptım, her parçanın kenar çapaklarını aldım, hareket eden tüm yüzeyleri parlatıp cold blue ile tekrar menevişledim, moly gres ile yağladım, ama gerçek Python tetiğinin hissiyatı ve saat gibi işçiliğinin yanına bile yaklaşmadı. Çift hareketi ağır, tek harekette kurulu iken bile kıtırtılı ve tahmin edilmez bir tetik hareketine sahipti, ancak biraz zımparalayabildim.

Daha sonra orjinal Colt Python parçaları getirdim, o çok kötü yapılmış ve daha 250 atıştan sonra çıkarırken kırılan V yayının yerine gerçek Python yayı taktım, kabzasını altın Colt madalyonlu grip ile, arpacıktaki o komik pembe insert'i de kendim yaptığım turuncu bir insert ile değiştirdim, arka nişangahını Python taktım, tek hareket durumunda tetiği ağırlaştıran basamağı cilaladım, ama zurnanın zırt dediği yerde kaldım:
O da silindir ve namlu arasındaki boşluk oldu. Daha önce S&W model 36 .38'ümde bu değer ayar çakısı ile ölçtüğümde 0.1mm idi, Gümüşay'da ise bu tam 11 katı, 1.1mm çıktı. Tabii ki bu sebeple her atışta yüzümde bile hissedebildiğim miktarda bir gaz kaçağı, ceketsiz kurşun mermilerde elime saplanan kurşun suyrukları, namlunun girişindeki özensiz ve yamuk kesilmiş giriş konu (forcing cone) ile atış zevki yerlebir oluyordu. Ayrıca silindiri itip namluya hizalayan kol da oturduğu yatak kenarındaki boşluk yüzünden yana hareket edip , namlunun içine bakıldığında silindirin ofset kalmasına sebep oluyordu. Daha da bitmedi, silindir açma kolu, altına fabrikadan konmuş plastik bir gayda rağmen kilitli konumda bile titriyor, takılıyor ve yuvasında laçka oynuyordu. Parçaların hiçbiri biribirine pürüzsüz uymuyor, silindirin taşıyıcısının gövdeyle birleştiği yerdeki fırça izlerini silmek için saatlerce polisaj yapıp parlatmama rağmen silindiri açınca alttaki fırça izleri sinirimi bozuyordu.
Ama fonksiyonel olarak en büyük sorun kaliteli bir silahın 11katı çıkan silindir-namlu aralığı idi.

Bunu nasıl düzeltebileceğimi düşünüp yurtdışında "barrel cut-back" denen, namlunun vidalı olarak sökülüp, tornada bir miktar geriye alınıp, yeni çıkan bölüme diş ve yeni bir giriş konu açılıp yeniden silindir aralığının ayarlanması yöntemine de gözüm kesmedi, gerekli aletlerim olmadığı, sanayide bir tornacıya da silahımı emanet edip namluyu bozmak istemediğimden dolayı, sonuçta Gümüşay maceramı sonlandırdım.

Revolver gibi yapılması basit bir metal işçiliğini bile böyle sorunlarla gölgeleyen zihniyetten, yerli markalarımızı ne kadar desteklersem destekleyeyim, muzdarip oldum ve açıkçası üzüldüm.

Bence biraz daha dikkatli işçilik, ve düğüncülere değil, gerçek atıcılara hitap edecek şekilde tetik tasarımı ile iyi bir klon olabilirdi, ama açıkçası bunu sağlamaktan çok uzak gördüm.

Selamlarımla...

Saygılarımla..

Alıntı

1.1mm Vs. 0.1mm

Hiçmi düşünülmez bu kadar açıklık?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi