Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NEDEN BİREYSEL SİLAHLANMA
Koyulaştırılan bölge beni tam tersine rahatsız etti.

Kendisi birçok yönden savunmasız kalmış, eşi evde olmayan, köyün dışında yalnız başına yaşayan bir kadının kendi namusunu ve canını alkollü bir sapıktan koruması verilen kararda tek etken hatta belki de asıl etken değil. Özellikle öne sürülen sebep kadının korkuya kapılmış ve rastgele ateş açarken (tesadüfen-kazaen-kasıt olmaksızın) şahsı vurmuş olması. Ve bu durumda dahi meşru müdafa sınırını aştığı(!) kabul ediliyor. Böylece korkuyla meşru müdafa sınırını aştığı için cezaya gerek yoktur denilmiş. Yani aslında hukuken suçlu bir konumda görülmüş olmakla birlikte korku ve rastgele ateş sebebiyle işlenilen suç affedilmiş. 

Bu durumda ben şunu düşünüyorum, aynı kadın aynı şartlarda kendisini korkuyla rastgele ateş ederek değil de bilinçli şekilde ateş ederek korumuş olsa ve bu yönde ifade verse idi acaba hukuk sistemimiz nasıl bir karara varırdı?

Bu karar birçok yönden sevindirici görünse de, yasalara saygılı bir vatandaş bu haberi okuduğunda ne sonuç çıkarır? Her yönden savunmasız bir kadın olarak kendi canına ve namusuna kasteden bir sapıktan kendini korurken bile sapığa değil havaya ateş etmesi gerektiğini, böyle bile olsa meşru müdafa sınırını aşmış sayılacağını ancak belki bir ihtimal hakimin inisiyatifiyle affedilebileceği sonucunu çıkarmaz mı?  

Hukuki anlamda yazdığımda bir yanlışlık varsa sayın üyelerimizden bu konuda bilgili olanların beni aydınlatmasından mutlu olurum. Bu konudaki düşüncelerimde yanılmaktan da memnun olurum.

Saygılarımla.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
bilhan, Sabri, ugurucar57, sem, Ahmet Özalp, Dr.Oz
Sn.PersonalDefence,

Size hak vermekle birlikte beni mutlu eden şeyin hukukçularımızın bu kararda empati yapmaları, kadının durumunu anlamaya çalışmaları oldu. Meşru müdafa konusundaki görüşünüze ben de katılıyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
bilhan, PersonalDefence, Sabri
[Resim: C_Mx_Tr3_Xs_AEh5b_P.jpg]

Bugün terör örgütüne ait Kato dağında büyükçe bir cephanelik ele geçti. İçlerinde bol miktarda klasik NATO mühimmat kutuları içinde 5.56mm ( M-16 ,M-4 mermisi ) ele geçti.

Kutuların üzerinde LC kısaltması var. Anlamı LakeCity mühimmat fabrikası. ABD ordusunun çalıştırdığı bir kaç önemli mermi fabrikasından biri. Pek özel sektör satışıda yok. Yani merminin kaynağı epey belli. Karaborsadan el altından değil . Üzerindeki ifadeler tam açık değil. Ama 08 den anladığım kadarıyla 2008 kontratı ile üretilmiş veya teslim alınmış. Askeri mühimmat için çok yaşlı sayılmaz.

Yanisi şu. Güya müttefiklerimiz bile mezarımızı kazmaya çalışıyor. Hem ordu hem polis hem devlet hem de millet olarak buna hazır olmalıyız.

Saygılar.

Alıntı
22 üye teşekkür etti:
cz7537, Karagoz, Arat, Antiterör, bilhan, iso, Sabri, lupus, orpeus, sem, alone61, fbalun, Mechul, heisenberg, PersonalDefence, Pinus, defender45acp, wubıh, alpago, Oberon, Dr.Oz, Gazanfer

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi