Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NEDEN BİREYSEL SİLAHLANMA
(24-07-2012, 03:56 PM)xhmyt demiş ki:
(24-07-2012, 12:50 PM)nutkey demiş ki: 1. Adam üzerimize yürüdü; BİZ SİLAH ÇEKMEYECEĞİZ...
2. Sözle tahrik etti; BİZ SİLAH ÇEKMEYECEĞİZ...
3. Çaktı tokadı; BİZ SİLAH ÇEKMEYECEĞİZ...
4. Ne zaman ölümcül bir silahla bize saldırı olursa işte o zaman silahımızı çekeceğiz ve kullanacağiz bu kadar basit...

Hemen hemen bütün silahlanma karşıtlarının ve bazı silahseverlerin de karıştırdığı husus şudur; bireysel silahımız bir cezalandırma aracı değildir, bir savunma aracıdır. Yasanın bize bunu vermesinin amacı, bizim gururumuzu kıracak davranışları veya bize karşı işlenen suçu cezalandırmak değildir. Silahımızı da meşru amacı doğrultusunda bize veya başkasına karşı ölümcül saldırıyı önlemek veya defetmek için kısaca hayatımızı korumak için taşımak istiyoruz hepsi bu.

Saygılarımla...

Herşey tamam da şu 3.maddeyi uygulayabilecek adam bulma durumu zor. Bence :
1- Adam geliyor . Bekle.
2- Sözle tahrik ediyor. Sen etme ama dişini göster ki iş büyümesin. Ama olmadı,
3- Elini kaldırdı. Kır.
4- Bıçak, silah çekti. İndir.

Neredeyse tamamına katılıyorum Sn Xhmyt. Sadece 4. maddedeki bıçak kısmı pek benlik değil. Bıçağa karşılık silah çekilmesi için çok sıkışıklıkta kalmış olmak lazım kanımca. Nitekim bıçaklı biri ile karşı karşıya kaldığınızda siz silahınızı çektiğinizde o da can havliyle bıçağı kesinlikle sallayacaktır. Ben silah yerine etrafımda vurabilecek bir sopa benzeri alet aramayı tercih ederdim. Nitekim silah çekersem ve adam ona rağmen üstüme gelmeye devam ederse kuvvetle muhtemel katil olurum. Bu durumda bildiğim kadarı ile nefs'i müdafaa geçerli olmuyor. Yanlış biliyor olabilirim ama bir avukat arkadaşım bu şekilde anlatmıştı. Uzun zamandır olası bıçaklı serserilere karşı yanımda bıçak taşırım, ki Alsancak taraflarında akşam ve gece saatlerinde o tiplerin bando mızıka yürüyüşü oluyor resmen. Allah hiç kimseyi o şekilde sınamasın inşallah. Zor ve o an verilebilecek kararlar. Yaşamadan ne desek boş.

Saygılarımla,

Volkan

Alıntı

(24-07-2012, 04:46 PM)waffenliebe demiş ki: Sadece 4. maddedeki bıçak kısmı pek benlik değil. Bıçağa karşılık silah çekilmesi için çok sıkışıklıkta kalmış olmak lazım kanımca. Nitekim bıçaklı biri ile karşı karşıya kaldığınızda siz silahınızı çektiğinizde o da can havliyle bıçağı kesinlikle sallayacaktır. Ben silah yerine etrafımda vurabilecek bir sopa benzeri alet aramayı tercih ederdim. Nitekim silah çekersem ve adam ona rağmen üstüme gelmeye devam ederse kuvvetle muhtemel katil olurum.

Üstad bıçağı görünce; saldırganın silahı net olarak göreceği şekilde silaha elini atar ama silahı yerinden çekmezsin, saldırgan kuvvetle muhtemel şekilde duraksayacaktır, hamleye devam ederse, çekersin ama tetiğe dokunmazsın, saldırgan hala kararlı şekilde hamle yapmaya yeltenecek gibi ise bu durumdan sonra olayı kestirmek pek mümkün değil ama muhtemelen bu hareketleri yapan alkollü yada daha kötüsü haplanmıştır yada uçucu madde vs. kullanmıştır, bu durumda sopa filan da pek işe yaramayabilir. Ben olsam sopa aramaktansa, silah ile kafaya kafaya çalışırdım, bu durumda ateşli silah ile vurma değil, darp ile karşılık vermiş olursunuz. gene de olmadı o andan itibaren tetiği çekmek içinde bulunduğunuz duruma göre elzem hale gelebilir.

Allah hiçbir zaman bela ile karşı karşıya kalmayı nasip etmesin...

Alıntı

Bırakın kol mesafesini 5 metreye kadar delici,kesici alet her silah taşıyıcısı için tehlikeli bir yakınlıktır.

Elinde size zarar verebilecek bir nesne olan şahıs ivmelenmeye başladığında,kılıftan kütleye hadisesi için çok geç kalmış olabilirsiniz.

Hele ki bu kişi işini biliyorsa.

Göğüs,göğüse muharebede birinci kural hasmını olabildiğince kendinden uzak tutarak abondene et ve uzaklaştır.

Elinde delici,kesici nesne bulunan şahısla aynı kategoride nesneyle bile mücadele etmek büyük hatadır,profesyonel olsanız bile.

Saldırgan şahsa silah gösterme,doğrultma olayları daha fazla tetikliye bilir.

Kaçabileceğiniz yer kalmayıncaya dek kaçın,ölümcül güç kullanmak yapılacak en son hadise olmalıdır.

Unutmayın atıcağınız veya attığınız her mühimmattan sorumlusunuz.(Kimsenin bu durumda kalmaması dileğiyle)

Hep söylüyoruz fiziksel yeterlilğinizi üst seviye taşıyın ve spor yapın.

Close Range combat tamamiyle zor bir hadisedir.Eğitimleri uzun sürer ve çok aşamalıdır.

Olabildiğince uzlaşmacı olun veya gerekirse kaçın,kaçacak yeriniz kalmayıncaya dek.

Emniyetli ve bol eğitimli günler.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp, cobalt71
Tahmin ediyorum ki forumdaki çoğu insan silahsız savunmaya da zaman ve efor harcamıştır.
Ömrümde bana gelip tokat atacak adama karşı bir kaygım olmadı. Gerekirse (ki çoğu amatör için çok kolay olmaz) dayağımı yerim paşalar gibi. Silah bana avantaj sağlamak için var başımı belaya sokmak için değil.
Bu forumdaki hemen hemen herkesin de silahı var ama çoğumuzun eşlerinin ve yetişkin çocuklarının silahı yok. Onların benden çok daha fazla ihtiyacı var oysa ki.
İşte bu nedenle bireysel silahlanmaya EVET.

Alıntı

Sokakta yasanacak adi bir kavgada hemen silaha sarilacaksak, hic tasimayalim. Gectigimiz gunlerde, trafikte dort kisi ile aramda bir sorun yasandi. Belimde silahlarim olmasina ve hakli olmama ragmen, silah kullanma zorunlulugu duymadim. Biraz onlar, cokca ben, bir seklide sorunumuzu cozduk.
Allah esirgesin, hakkimi kurtarma derdine ve bir candan asla kiymetli olmayacak bir sebepten, dort kisinin katili olabilirdim.
Ama yine de bireysel silahlanma, gerekli, onemli ve hayatidir. Zira yanimdaki silahim sayesinde hayatimi kurtardigim da cok olmustur.
Selamlar, saygilar.

Alıntı

Kul değil, fikri hür, vicdanı hür bir vatandaş olabilmek için bireysel silahlanmayı destekliyorum...

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
AsmTR, nsyuksel, kurtkan
Bilinçli ve iyi yürekli vatandaşların elinde silahın aynı zamanda güvenlik ve bir spor olabileceğini göstermek için bireysel silahlanmaya evet.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
kurtkan, cobalt71
(24-07-2012, 10:07 PM)lupus demiş ki: Kul değil, fikri hür, vicdanı hür bir vatandaş olabilmek için bireysel silahlanmayı destekliyorum...

(25-07-2012, 01:30 AM)ozkanx7 demiş ki: Bilinçli ve iyi yürekli vatandaşların elinde silahın aynı zamanda güvenlik ve bir spor olabileceğini göstermek için bireysel silahlanmaya evet.

Biresel silahlanmanın gerekliliğini bu kadar kısa ama özlü ifade ettiğiniz için tebrik ediyor ve cümlelerinizin her harfine sonuna kadar katıldığımı belirtmek istiyorum

Alıntı

Silahlanma konusunda , birçok konuda olduğu gibi, "olması gereken" ve "olan" birbirine karıştırılmakta ve konu arap saçına dönmektedir.

Silahlanma en fazla ne kadar "özgürlük" tür önce onun tartışılması lazım. Bir otomobille bir insanın ölümüne yol açabilirsiniz. Bir jet ski ile de tatil yapan bir insanın ölümüne yol açabilirsiniz. Bir ekmek bıçağı ile de bir insanın ölümüne yol açabilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri öldürmek için tasarlanmış cihazlar değildir. Silah bizzat "öldürmek" için tasarlanmış bi cihazdır. Öldürmek de bir özgürlük olmadığı için silahlanma da öyle bol keseden dağıtılacak bir özgürlük değildir.
Silahlanmanın gerçekten bir özgürlük olabilmesi için hukuk bilinci olan, eğitim düzeyi yüksek, , polisin silah bile taşımaya gerek duymadığı, suç oranı düşük, cezaevlerini kapatmaya başlamış ,huzurlu, refah düzeyi yüksek, spora düşkün bir ülkede yaşıyorsanız evet silahlanma bi özgürlük sayılabilir.Orada bile limitleri vardır.

ama siz hukuk bilinci olmayan, eğitimsiz, polisin neredeyse çelik yeleksiz bazı yerlere giremediği, suç oranı çok yüksek, cezaevleri % 108 dolu, 1968 den beri terörle mücadele eden, huzursuz, refah düzeyi düşük ve spora düşkün olmayan bir ülkede yaşıyorsanız silahlanma "özgürlüğü" orada tartışılır.
Öncelikle vatandaşın silah merakı asayiş nedenlerine dayanıyorsa zaten orada ciddi sorun vardır. Hukuk devletinde kimsenin polis jandarmalığa özenmemesi gerekir çünkü güvenliği bir ihtisas işidir.Türkiyenin polisliğe subaylığa özenip olamamış milyonlarca erkeği olması da bir kültür sorunudur. Silah kültürel nedenlerle değil, sportif , olimpik denenlere dayanmalıdır.

ülkemizde silah verilirken eskiye göre daha titiz davranılsa da gene de psikolojik inceleme, sağlık raporları, silah eğitimi konuları sıkıntılıdır. Silah eğitimi askerde de çok yeterli değildir. hala ciddi sayıda kazalar olmaktadır.

Toplumun ruhsal yapısı saten çok sağlıklı değildir ama kültür düzeyi de düşüktür. 4000-5000 tl bastırıp bir silah sahibi olmak, düğünde "cayır cayır saydırmak" prestij getirmektedir aslında o silahla uluslarası müsabakalarda olimpik dereceler almak prestij sağlamalıdır. Olması gereken budur.

Ülkemizde silaha ilgi varsa gençlik ve spor balanlığı klüpler yoluyla ehil antrenörlerle bilimsel metodlarla bilinçli atıcılar yetiştirilmeli, satın alma belgesini çıkarana 12 gauge silahlar teslim edilmemelidir. Burası İsviçre değildir. Kimin de 16 yaşında bir çocuğun arkasını görmeden atacağı bir şevrotinle vurulacağı belli olmaz.

Alıntı

(25-07-2012, 01:49 PM)cengiztaberda demiş ki: Silahlanmanın gerçekten bir özgürlük olabilmesi için hukuk bilinci olan, eğitim düzeyi yüksek, , polisin silah bile taşımaya gerek duymadığı, suç oranı düşük, cezaevlerini kapatmaya başlamış ,huzurlu, refah düzeyi yüksek, spora düşkün bir ülkede yaşıyorsanız evet silahlanma bi özgürlük sayılabilir.Orada bile limitleri vardır.

..ama siz hukuk bilinci olmayan, eğitimsiz, polisin neredeyse çelik yeleksiz bazı yerlere giremediği, suç oranı çok yüksek, cezaevleri % 108 dolu, 1968 den beri terörle mücadele eden, huzursuz, refah düzeyi düşük ve spora düşkün olmayan bir ülkede yaşıyorsanız silahlanma "özgürlüğü" orada tartışılır.

Bu iki paragrafın tam tersini düşünüyorum.
Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi