Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt OlAnket: Aramızda kaç tane amatör telsizci var ?
Amatör telsizciyim
Amatör telsiz hakkındabilgim var
[Sonuçları Göster]
 
Not: Bu genel bir ankettir, diğer kullanıcılar oyunuzu görebilirler.


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aramızdakaç tane amatör telsizci var ?
(27-08-2020, 08:32 PM)axoy68 demiş ki: Uzak yol kaptan ehliyetli profesyonel bir telsizci olarak bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Ehliyetiniz ne olursa olsun telsiz kullanmanın asıl maksadı acil durumlarda yetkili makamlara ulaşıp bilgi vermek/yardım istemektir. Bunun için tahsis edilmiş öncelikli  frekanslar vardır ve bu frekanslarda sohbet edilmez. Kurslarda bu konu özellikle vurgulanmasina rağmen nedense hep unutulur. Forumumuzda bu işe meraklı bir çok insan olması sevindirici. Deprem gibi felaketlerde cep telefonlarınınj nasıl kilitlendiği dikkate alındığında telsiz kullanımı ayrı bir önem taşımaktadır.
Sn axoy68, selamlar,
Madem meslektaşız, marin telsiz ve haberleşme üzerine uzman bir VTS operatörü olarak yazdıklarınıza katılmakla birlikte, mf-hf cihazlarla tehlike frekansları haricinde rutin muhabere (amiyane tabirle sohbet-muhabbet) yapmanın hiç bir kural tarafından yasaklandığını söyleyemeyiz. Fakat sınırlı sayıda kanal barındıran marin VHF cihazları müstesna.
Saygılar, selametle..
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
axoy68
Aslında mevzuatta muhabereyi regüle eden ve sınırlayan ucu açık bir ifade bulunuyor. Direkt ilgili Bakanlığın yürütücüsü olduğu yönetmelik ile rutin olduğu düşünülen muhaberenin ulusal ve uluslararası işletme kuralları içinde olmadığı düşünülür ise lisansınız geçici olarak ya da tamamen iptal edilebilir:

Yeterliklerin Geçici Olarak Geri Alınması ve İptali
MADDE 32 - Telsiz operatör yeterliği belgesine sahip olanlardan aşağıda belirtilen fiilleri işleyenlerin yeterlik belgeleri geçici olarak geri alınır veya iptal edilir.
a) Yeterlik belgesinin üç ay süre ile geçici olarak geri alınmasını gerektiren fiiller:
1) Milli ve Uluslararası deniz tehlike, acelelik ve güvenlik haberleşmelerini bir yıl içerisinde iki defa ihlal etmek,
2) Birinci alt bentte belirtilen fiiller dışındaki milli ve uluslararası işletme kurallarını bir yıl içerisinde üç defa ihlal etmek,
3) Sahil istasyonları ile haberleşme yaparken servisten kaldırılmış bir deniz aracının veya başka bir geminin ad veya çağrı işaretini kullanmak,
4) Telsiz operatör yeterliği belgesini başka bir şahsa kullandırmak,
b) Yeterliklerin iptal edilmesi ve belgenin süresiz geri alınmasını gerektiren fiiller:
1) Kamu haklarından ve medeni haklardan kısıtlanmak veya yasaklanmak,
2) Yeterliği geçici olarak geri alınmış olduğu halde bu süre içerisinde belgesiz çalışmaya devam etmek,
3) Yeterliğin bir yıl içerisinde iki defa geçici olarak geri alınması,
4) Bu maddenin (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bendinde belirtilen hususları iki kez yapmak.
c) Gemiadamları Sağlık Yönergesi hükümleri uyarınca sağlık yeterliğinin, görevlerini faal olarak yapmaya engel olması durumunda, sağlık durumuna göre yeterlik belgeleri geçici olarak alınır veya iptal edilir.

Kaynak: https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?Mevzu...atTertip=5


Saygılarımla
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
axoy68, Rangeman
Yani telsiz muhaberesinin içeriğinden ziyade, ilgili kurallara aykırı davranılması suç teşkil eder. Uygun frekanslarda yapılan marin cihaz muhaberesinin, herhangi bir denizcilik, kamu otoritesi veya kişisel haklara saldırı amaçlı olmayanları uyumsuzluk oluşturmaz.
Saygılar.
 
Alıntı

İlk telsiz olarak wouxun uv9d almayı düşünüyorum, kullanmış olan arkadaşların yorum ve tavsiyelerine açığım. Benzer fiyat aralığında başka kullanıp beğendiğiniz dual band el telsizi var mı?
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi