Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Aramızda kaç tane amatör telsizci var ?
Amatör telsizciyim
Amatör telsiz hakkındabilgim var
[Sonuçları Göster]

Not: Bu genel bir ankettir, diğer kullanıcılar oyunuzu görebilirler.

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aramızdakaç tane amatör telsizci var ?
(24-07-2012, 04:42 PM)Atilla YALINALP demiş ki: Merhabalar

işim gereği almak zorunda olduğum belgelerden biridir Amatör Telsizcilik Belgesi

Çağrı işaretim : TB6CAP

Sizin için mahzuru yoksa bu belge almaktaki zorunluluğunuz nedir açabilir misiniz Sn.YALINALP ?

Alıntı

Gercekten bende merak ettim nedir bu zorunluluk ???

---
- Sent from my iPhone using Tapatalk

Alıntı

Sn Orhancengiz;
Balkonuza koyacağınız tam dalga dual bir dipol birçok röleye ulaşmanızı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Hele eviniz yüksekse ve anteni çatıya koyabilirseniz 5 wattla bile Bursa rölesini açabilirsiniz. Evin içine kadar çekeceğiniz anten kablosunu da el cihazınıza bağlayın mis gibi olur. Şöyle de masrafsız bir yol tavsiye edebilirim. Çevrenizdeki amatörlerden mıknatıslı araba anteni olan birinden ödünç alıp deneme yaparsınız. Verim alırsanız kendiniz de bir tane edine bilirsiniz.

Sn Ömer;
Aracınızın marka modelini ve kullanmayı düşündüğünüz anteni söylrseniz montaj yeri konusunda yardımcı olabilirim. Ancak montajı tavsiye etmiyorum. Mıknatıslı bir antenle daha mutlu olacaksınızdır. Sedan araçlarda bagaj kapağının hachbag tarzı arabalarda ise sol arka taraf ideal yerdir.

Alıntı

Sn.caytmazoglu
Aracim 2011 model passat anten vs isini sn. Northwolf ile kararlastirdik benim sikintim cihazi iceride nereye monte edecegim yönünde ..

---
- Sent from my iPhone using Tapatalk

Alıntı

Sn Ömer;
Arabanıza vida deliği açar mısınız bilmiyorum? Kendi arabama yaptığım montajların kaba taslak çizimini yaptım. Sizin arabanızda da tahmini yerler aynısı. Fikir olması hasebiyle resmi ekleyeceğim. Bence siz cihazı arabaya binerken ayağınızı vurmayacaksanız (ben çok vuruyorum) benim sireni koydurduğum yere koyabilirsiniz. Ya da hiç zarar vermeyeyim diyorsanız güçlü çift taraflı bant ile göğsün üstüne. Sadece güneşten korumayı unutmayın. Smile
[Resim: renault_megane_sedan-modeli-2.jpg]

Alıntı

Çift taraflı bantmı?

Benim araba ve telsizin arkasını görseniz bunu tavsiye ederken yeniden düşünürsünüz.
Bir vida, bir tornavida neler kadir ah bir bilseniz...

Tabi Sn.Ömer ve vida tornavida ve konsol 3'ü bir araya gelemezlar. Bahse varım.

Smile

Alıntı

Ben de vida tornavida kombinasyonunu kullanmayacağını tahmin ettiğim için çift taraflı bant dedim. Benim araba delik deşşik. Bazen eğlence olsun diye kimlik göstermeden çevirmelere giriyorum. Memur arkadaşlar kafayı yiyor bu araba ne diye Smile

Alıntı

(24-07-2012, 09:34 PM)caytmazoglu demiş ki: Sn Orhancengiz;
Balkonuza koyacağınız tam dalga dual bir dipol birçok röleye ulaşmanızı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Hele eviniz yüksekse ve anteni çatıya koyabilirseniz 5 wattla bile Bursa rölesini açabilirsiniz. Evin içine kadar çekeceğiniz anten kablosunu da el cihazınıza bağlayın mis gibi olur. Şöyle de masrafsız bir yol tavsiye edebilirim. Çevrenizdeki amatörlerden mıknatıslı araba anteni olan birinden ödünç alıp deneme yaparsınız. Verim alırsanız kendiniz de bir tane edine bilirsiniz.

Sn.caytmazoglu,

ev için çatı anteni konusunda açıp dipol bir anten projemiz var,
bulunduğumuz bölgede 3TA ali bey var, geçen haftasonu izmir-yamanlar trt vericisine tırmandık, orada bir anten gördüm, Ali bey konu hakkında gerçekten çok tecrubeli bir arkadaştır, ondan evimin konumu ve sahip olduğum cihaza göre tavsiye istedim, kendisi sağolsun bilgi anlamında çok yardımcı oldu. Uzun lafın kısası; ev için sizinde bahsetmiş olduğunuz sisteme benzen bir anten çalışmamız olacak, o zaman istanbul vs bile mümkün olabilecek gibi görünüyor.

Selamlar
bu arada dün, Sn.6patlar (3AZA) ile bir QSO muz oldu,
gerçi ben mobil durumda olduğumdan fazla bir iletişim imkanı olmadı ama
forumdan arkadaşlarla qso yapmak ayrı bir güzellik.

73

Alıntı

(24-07-2012, 11:33 PM)caytmazoglu demiş ki: Sn Ömer;
Arabanıza vida deliği açar mısınız bilmiyorum? Kendi arabama yaptığım montajların kaba taslak çizimini yaptım. Sizin arabanızda da tahmini yerler aynısı. Fikir olması hasebiyle resmi ekleyeceğim. Bence siz cihazı arabaya binerken ayağınızı vurmayacaksanız (ben çok vuruyorum) benim sireni koydurduğum yere koyabilirsiniz. Ya da hiç zarar vermeyeyim diyorsanız güçlü çift taraflı bant ile göğsün üstüne. Sadece güneşten korumayı unutmayın. Smile
[Resim: renault_megane_sedan-modeli-2.jpg]

Sizin sol taraftaki tabanca yerinde benim El telsizim duruyor şu anda.. Tabanca içinde sizin siren yazan yerinde orada bir göz var onu kullanıyorum G19 için biçilmiş kaftan .. Ana üniteyi bagaja,arka koltuk altına yada ön koltuk altına koyabilirim.Ön paneli Vitesin sol yanı düşünüyorum yada gösterge panelinin tam önüne.. Tabii arabayı haşat etmeden monte edecek yer lazım.. Offf araba konusunda çok takıntılıyım yaa Sad Sn.Northwolf dediği gibi vida,tornavida ikilisi bana biraz uzak Wink
Akşamları Bursa rölesinden ulaşabilirseniz biraz görüşelim ..

Alıntı

Allah nasip ederse kasım ayındaki sınava katılacağım..
Çevremde bir kaç tanıdığım bu işle ilgileniyor. Sınav soruları zor mu?
İnşallah bu cahil halimle sınavda başarılı olurum. İnternet'te biraz bakındım, kolay görünmüyor açıkçası.
Sınava güzel hazırlanmam için neler yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi