Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Aramızda kaç tane amatör telsizci var ?
Amatör telsizciyim
Amatör telsiz hakkındabilgim var
[Sonuçları Göster]

Not: Bu genel bir ankettir, diğer kullanıcılar oyunuzu görebilirler.

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aramızdakaç tane amatör telsizci var ?
Selamlar,
Genel telsiz operatör (GOC) veya radyo elektronik operatör (REO) ehliyeti kişilerin amatör telsizci de olabilmesi için sınav şartı var mıdır? Yoksa muaf tutulurlar mı? Uzakyol kaptaniyim, buna istinaden GOC ehliyetim var ve bu soru uzun zamandır aklımda. Cevaplayan olursa memnun olurum. Saygılar.

Alıntı

Sn baracuda77,

GOC, REO ve ROC yeterlik belgelerini düzenleyen Yönetmelik, deniz araçlarında kullanılan telsiz operatörlerini kapsıyor ve sınavları  yine Denizcilik Genel Müdürlüğü yapıyor. Bu mevzuat karasal telsiz radyo iletişimini düzenlemiyor.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?Mevzu...atTertip=5

Amatör Telsizcilik hükümlerini düzenleyen mevzuatı ise bir başka müdürlük, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü yürütüyor. Sınavlarda A, B ve C sınıfı gibi çeşitli lisans tipleri yer alıyor ve bu lisans da gemide telsiz haberleşmesini düzenlemiyor:

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?Mevzu...atTertip=5

Bu iki genelge dışında herhangi bir mütekabiliyet düzenlemesi yapılmamış. Dolayısı ile sınava girmeniz gerekir görünüyor.

Amatör Telsizcilik sınavına dair tek muafiyet haberleşme, elektrik, elektronik ve fizik dallarından lisans derecesinde mezun olanlara tanınmış. Bu kişiler sınavda teknik sorulara tabi tutulmaz deniyor.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn lenduda bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Bundan sonra görev yaptığım kurum olan Kıyı Emniyeti Gen. Müd.' lüğünün duyurularını takip ederim. Benim asıl amacım, hobi olarak evime bir HF istasyonu kurup açık denizdeki arkadaşlarımla irtibatta olabilmek. Bakalım artık hayırlısı.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
Sn baracuda77, bu isteğiniz ancak hem siz hem de karşıdaki istasyon amatör lisanslı olup amatör frekanslarda konuşulmadığı sürece mevzuat açısından mümkün görünmüyor. Alternatifi sizinde bir gemide veya limanda görevli olmanız ve marine frekanslarda görüşmeniz olabilir. Gemilerde yaygın kullanılan bir çok hf marine cihaz ufak modifikasyonlar ile amatör frekanslarda çalışabiliyor. Hatta amatörler gemi sökümü yapan yerlerden bu cihazları hurda olarak alıp bu modifiyeleri yapıp amatör bantlarda yaygın olarak kullanıyorlar. İlgili arkadaşlarınız da amatör lisans sahibi ise çok zor olmaz.

Alıntı

Sn aseyhan, şahsen artık denizde görev yapmadığım için, böyle bir hobi arayışına girdim. Denizde çalıştığım zamanlarda diğer gemilerle MF/HF bantları üzerinden çok uzak mesafelerden görüşebiliyorduk. Şimdi bu noktada tam olarak anlamadığım şey şu, marin hf cihazlar, karadaki amatör hf cihazlarla aynı frekanslara ayarlanamiyor mu? Farklı cihazlar mıdır bunlar acaba?

Alıntı

Sn Baracuda77, Amatör cihazlar ile Marine HF cihazlar farklı evet birbirinden. Normal bir amatör cihaz (eğer full gönderme modifikasyonu vs yapılmadı ise ) Marine frekanslarda gönderme yapmaz. Aynı şekilde Marine cihazlarda amatör frekanslarda. Her ikisininde istisnaları da veya modifikasyon imkanları var elbet. İşin cihaz tarafını aşmak aslında kolay ama hiç bir şekilde karşılıklı iki kişide amatör lisanslı değil ise veya görevi gereği marine frekansları kullanan biri vs değil ise görüşme yasal olmaz. Amatör telsizcilerin görüşmeye yetkili oldukları kişiler sadece yine amatör telsizcilerdir. Ve kullanabilecekleri frekans ve güçler de ulusal bant planında bellidir. HF bantları aktif olarak kullanan bir amatörüm henüz gemiler ile sohbet eden birini duymadım. Örneğin teknik olarak aslında her tür sivil uçaklarla veya kuleler ile konuşabilecek kabiliyette cihazlar da mevcut bir çok amatörde ama pilotlar ile sohbet eden amatörde hiç duymadım. Çünkü mevzuat buna müsait değil. Biraz bulundurma ruhsatlı silah sahibi olmak gibi düşünebilirsiniz. Teknik bir durum değil de mevzuat o silahları evden çıkarmamızı engeller.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
marlinspike
(27-08-2020, 09:10 AM)aseyhan demiş ki: Sn Baracuda77, Amatör cihazlar ile Marine HF cihazlar farklı evet birbirinden. Normal bir amatör cihaz (eğer full gönderme modifikasyonu vs yapılmadı ise ) Marine frekanslarda gönderme yapmaz. Aynı şekilde Marine cihazlarda amatör frekanslarda. Her ikisininde istisnaları da veya modifikasyon imkanları var elbet.  İşin cihaz tarafını aşmak aslında kolay ama hiç bir şekilde karşılıklı iki kişide amatör lisanslı değil ise veya görevi gereği marine frekansları kullanan biri vs değil ise görüşme yasal olmaz. Amatör telsizcilerin görüşmeye yetkili oldukları kişiler sadece yine amatör telsizcilerdir. Ve kullanabilecekleri frekans ve güçler de ulusal bant planında bellidir. HF bantları aktif olarak kullanan bir amatörüm henüz gemiler ile sohbet eden birini duymadım. Örneğin teknik olarak aslında her tür sivil uçaklarla veya kuleler ile konuşabilecek kabiliyette cihazlar da mevcut bir çok amatörde  ama pilotlar ile sohbet eden amatörde  hiç duymadım. Çünkü mevzuat buna müsait değil. Biraz bulundurma ruhsatlı silah sahibi olmak gibi düşünebilirsiniz. Teknik bir durum değil de mevzuat o silahları evden çıkarmamızı engeller.
Sn aseyhan verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Acaba amatör telsizcilikle ilgili olarak, mevzuatların haricinde bir kaynak kitap var mıdır? Selamlar.

Alıntı

Uzak yol kaptan ehliyetli profesyonel bir telsizci olarak bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Ehliyetiniz ne olursa olsun telsiz kullanmanın asıl maksadı acil durumlarda yetkili makamlara ulaşıp bilgi vermek/yardım istemektir. Bunun için tahsis edilmiş öncelikli frekanslar vardır ve bu frekanslarda sohbet edilmez. Kurslarda bu konu özellikle vurgulanmasina rağmen nedense hep unutulur. Forumumuzda bu işe meraklı bir çok insan olması sevindirici. Deprem gibi felaketlerde cep telefonlarının nasıl kilitlendiği dikkate alındığında telsiz kullanımı ayrı bir önem taşımaktadır.

Alıntı

Sn. Baracuda77,

Bildiğim Türkçe basılı formatta sınava hazırlık kitabı olarak şu var.
http://www.ym3km.org/kitap

İngilizce olarak ise sayısız kaynak mevcut biraz google araması ile kitap makale video bir çok kaynak bulabilirsiniz.

Aşağıdaki link başlangıçtan ileri seviyeye epey bilgi içeren ve güzel bir üslup ile anlatan amerikalı bir amatörün youtube kanalı. Yabancı dil probleminiz yoksa tavsiye ederim sıkmadan anlatan ender vatandaşlardan.

https://www.youtube.com/playlist?list=PL...47jPrd-xbK

Alıntı

Sn. aseyhan çok teşekkürler. Verdiğiniz kaynakları araştırmaya başlıyorum. Selamlar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi