Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Terimleri, İngilizce-Türkçe Sözlük....
(02-06-2017, 04:25 PM)lupus demiş ki: Pek çok arkadaş niye bu konuda bir kitap yazmadığımızı sorar durur...  Biz de onlara hep öncelikle hafif ateşli silahların, hasseten tabancaların mekaniğine, akabinde konunun uluslararası jargonuna ve literatürüne, müteakiben de Türkçeye çok iyi vakıf olmak gerektiğini, bunlardan herhangi birisindeki zaafiyet sonucunda ortaya çıkacak çalışmanın piyasadaki örneklerin bir kopyası olmaktan öteye gidemeyeceğini, bu memlekette herhangi bir tabancanın, herhangi bir işlevini gören herhangi bir yayını gösterdiğinizde o yayın hangi marka ve model tabancada ne iş yaptığını söyleyebilen adamlar varken ve onlar bu işlere girişmezken bu işlerin bize düşmediğini söyler dururuz.

Üstadım, bu konuda sizin yapacağınız ancak bahsettiğiniz kişilerin yapmayacağı bir hata var ise bile, bu farkı anlayabilecek toplumumuzda kaç kişi var? Hem bu kişilerin kitaba ihtiyacı var mı? Bence bu konuda bilgi ve yetkinliğiniz hakkında tevazu gösteriyorsunuz. Ateşli silahlar konusunda sistematik şekilde ve bilinçli olarak cahil bırakılmış bir toplumuz. Böyle bir kitabın bu ülkede ortaya çıkması sadece bilinç düzeyimizin artışını sağlamakla kalmayacaktır. Ben inanıyorum ki birçok şeyin değişiminde bir domino taşı etkisi de yaratacaktır. 

Sizinle yüz yüze tanışma şansına erişememiş olsam da ateşli silah eğitimine yönelik bir kitap yazılması fikrini ben de size iletmeyi düşünmüştüm. Bu fikrin zihnimde şekillenmesinin başlangıcı da şu olmuştu. Bir çok konuda ve bir çok alanda ruhsat verilmesi için belirli bir eğitim zorunluluğu getirilmesi gerektiğinden bahsediyoruz. Böyle bir eğitimin aynı sürücü kurslarında olduğu gibi bir sisteme bağlandığını düşünelim. Bu kurslarda eğitimi verecek kişilerin de bir eğitime, müfredata ihtiyacı olmayacak mıdır? Bu noktada böyle bir kaynak eserin hazır şekilde ortada olması belki devletin de bu konuda bir düzenleme yapmasını kolaylaştırabilecek bir etmen olabilir kanaatindeyim. 

Size bu konuda bir fikir vermek hadsizliğinde değilim sakın beni yanlış anlamayın. Devletin bu konudaki düzenlemelerinin de, toplumun bilgi seviyesinin de hepimizden çok farkında olanın siz olduğunuzu biliyorum. Benim size önerebileceğim tek şey eğer bu konuda bir çalışma yapmayı bir gün uygun görürseniz işinizi kolaylaştırmak için baskı-tasarım- takip gibi aşamalarda işin yükünü azaltmak için size destek olmak olacaktır. 

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
hfc, Ahmet Özalp
(03-06-2017, 07:23 PM)PersonalDefence demiş ki:
(02-06-2017, 04:25 PM)lupus demiş ki: Pek çok arkadaş niye bu konuda bir kitap yazmadığımızı sorar durur...  Biz de onlara hep öncelikle hafif ateşli silahların, hasseten tabancaların mekaniğine, akabinde konunun uluslararası jargonuna ve literatürüne, müteakiben de Türkçeye çok iyi vakıf olmak gerektiğini, bunlardan herhangi birisindeki zaafiyet sonucunda ortaya çıkacak çalışmanın piyasadaki örneklerin bir kopyası olmaktan öteye gidemeyeceğini, bu memlekette herhangi bir tabancanın, herhangi bir işlevini gören herhangi bir yayını gösterdiğinizde o yayın hangi marka ve model tabancada ne iş yaptığını söyleyebilen adamlar varken ve onlar bu işlere girişmezken bu işlerin bize düşmediğini söyler dururuz.
Size bu konuda bir fikir vermek hadsizliğinde değilim sakın beni yanlış anlamayın. Devletin bu konudaki düzenlemelerinin de, toplumun bilgi seviyesinin de hepimizden çok farkında olanın siz olduğunuzu biliyorum. Benim size önerebileceğim tek şey eğer bu konuda bir çalışma yapmayı bir gün uygun görürseniz işinizi kolaylaştırmak için baskı-tasarım- takip gibi aşamalarda işin yükünü azaltmak için size destek olmak olacaktır. 

Saygılarımla.
Sayın Ustalar,
Ateşli Silahlar konulu Türkçe kaynakların geliştirilmesinin en iyi şekilde TTC forumdaki bilgili, tecrübeli silahseverler tarafından yapılabileceği düşüncesindeyim. Sayın Personal Defense ve daha önce Sayın Sencerstm'nin ( http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid339209 ) ve ben dahil birçoklarımızın eksikliğini duyduğu şey, sağlıklı, güvenilir, ve kolay erişilebilen bir Kaynakça sinsilesidir. Herşeyi yabancı sitelerde aramak zor olmasa da bana rahatsız edici ve bir ölçüde utandırıcı geliyor.
Klasik anlamda Kitap yazmak zorlayıcı bir süreç olabilir. Oysa elimizde mevcut bir domain var. tabancatufek.com altında sadece foruma giriş bağlantısı bulunuyor. Oysa burada bir Bilgi Bankası da oluşturulabilir. Forum İdaresince oluşturulacak bir yayın komitesinin süzgecinden geçen bilgi burada kontrollu biçimde sınıflandırılabilir.
Prensip olarak uygun görülürse, teknik konularda (Web sayfası, Database vs.) destek verecek birçok üye olacağına eminim. Üzerinde tartışılarak en iyi yol bulunabilir.
Belki bu konu daha önce düşünüldü ve uygun bulunmadı, yeni olduğum için bilemiyorum. Abesle iştigal olduysa affola.
Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
(02-06-2017, 05:43 PM)lupus demiş ki: Hasılı kelam, zor iş vesselam...

Üstadım,
Başlarsak gerisi gelir bence.
Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi