Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 4.2 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Terimleri, İngilizce-Türkçe Sözlük....
Selam arkadaşlar
H&K sitesinde gezinti yaparken P30L-V modelinde CDA (Combat Defence Action) diye bir terimle karşılaştım.Çevirisiden anlam çıkaramadım.Bilgi edinmek istiyorum.
Saygılar

Alıntı

LEM tetik. Forumda HK bölümünde bulabilirsiniz Sn Oberono1.

Alıntı

Silahlar limon veya çamaşır değildir, sıkılmaz.

Silahlar çöp veya taş da değildir, atılmaz.

Silahların tetikleri çekilerek ateşlenmesi fiili, atış yapmaktır.

Silahları atana, tutana, sıkana cahil, maganda, silahlarla atış yapana ise atıcı denir.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, pasa_7676, zarif_, ThePulchra, blueokkes, hfc, ckaracaev
[Resim: 43_NSKa.jpg]

Batıda Push blade yada push dagger deniyor.

Bir satılık ilanında gözüme çarptı. Aslında batı kültüründe epey yaygın olduğu internet kültüründen belli ama bizde biraz az biliniyor sanki. Türkçeye naçizane bir katkımız olsun dedim.

Bir kaç fikir aklıma geldi.

A .parmak kaması/çakısı ,
B. darbe kaması/çakısı
C. Çakma kaması/çakısı
D. Çaktırma / çaktırmaç. ( biraz mizahi oldu Smile )

Selamlar.

Alıntı

İyi günler.

Bir süre önce mesleğim gereği silahlara olan ilgimi araştırma boyutuna taşımak istedim. Piyasada bulunan (genellikle 2. el oluyor) veya bulunmayan çeşitli kitapları temin ettim. Birçok İngilizce kitabı pdf dosyası hâlinde internetten buldum. Yine ele aldığım silahların (özellikle de tabancaların) parça listelerini veya kılavuzlarını internetten topladım. Araştırmalarım sonucunda bir takım sorunlarla karşılaştım. Bunlara çözüm bulunması ve cevaplarından sizlerin de istifade etmeniz amacıyla bazı sorular soracağım .

Rahmetli Ali Kozanoğlu'nunki başta olmak üzere silahların tetik tertibatıyla ilgili bazı terminoloji çalışmaları var. Bu çalışmalar oldukça faydalı olsa da, tetikle ilgili bazı noktalarda net açıklama yapmamış. Sorum, "trigger lever", "trigger bar", "sear lever" veya "sear bar" olarak geçen parçalar üzerine. Birçok yarı otomatik tabancada "trigger lever" ve "trigger bar" parçalarından sadece birinin kullanıldığını tespit ettim (bilmiyorum ne kadar doğrudur). Örneğin sadece Luger P08'de, hem "trigger lever" hem "trigger bar" denen bir parçadan söz ediliyor (https://www.bevfitchett.us/firearms-asse...d-imd.html). Fakat lupus'un başka bir tartışmada (http://www.tabancatufek.com/forum2/archi...917-6.html) aktardığı Luger P08 parça listesinde Bevfitchett.us'ın "trigger bar" dediği parça "sear bar" ismiyle geçiyor.

Browning Hi-Power'da ise "trigger lever" ve "sear lever" isimli iki parça bulunuyor, "trigger bar" yok. İlk savımı destekleyecek şekilde; CZ 75, Colt M1911, Walther PP'de ya "trigger bar" ya "trigger lever" adlı parça var. Öte yandan, "trigger bar" ve "trigger lever"ın farklı kaynaklardan edindiğim Türkçe karşılıkları da yer yer birbiriyle örtüşüyor. "Trigger bar" için "tetik manivelası" ve "tetik mafsalı" karşılıklarını kullanan kaynaklar mevcut. "Trigger lever" için "tetik manivelası" diyen kaynaklar var. "Sear lever" için "tetik mafsalı", "intikal manivelası", "aktarma manivelası" diyen kaynaklar var. Tüm bunların bir listesini aşağıda sunacağım.

Konuyu toparlamam gerekirse, "trigger bar" ve "trigger lever" arasındaki fonksiyon bakımından fark nedir, beraber bulunabilir mi bu iki parça, bu parçaların herhangi birinin veya ikisinin beraber kullanımı tasarımcıya mı bağlıdır, uygun çeviri ne olmalıdır? Bir de "sear lever" ve "sear bar" denen parçaların fonksiyonu nedir, "trigger bar" veya "trigger lever"ın ikisinden herhangi birisi aynı mekanizma içinde yer alabilir mi, bu seçimi kim yapıyor (tasarımcı mı) ve bunların Türkçe karşılıkları neler olmalıdır? Teşekkür ederim,

Saygılarımla...

CZ 75

Parça................Türkçesi..........Kaynak

Trigger bar.......Tetik mafsalı....Orijinal TR-EN Kılavuz
........................Tetik kolu..........Lupus

MKEK Kırıkkale (Walther PP)

Parça................Türkçesi.................Kaynak
Trigger bar...... Tetik mafsalı kolu....Meydansözlük
.........................Tetik manivelası......Uzmansilahçı
.........................Tetik manivelası......Tuna Güvenlik

Browning Hi-Power

Parça...............Türkçesi.......................Kaynak

Sear lever........Tetik mafsalı................Çelebi Silah
........................İntikal manivelası.........Kariyergüvenlik
........................Dayanma kolu.............Browning Kılavuzu
........................Aktarma manivelası......Lupus

Trigger lever.....Tetik manivelası...........Kariyergüvenlik
........................Tetik ayağı....................Browning Kılavuzu

Alıntı

Pek çok arkadaş niye bu konuda bir kitap yazmadığımızı sorar durur... Biz de onlara hep öncelikle hafif ateşli silahların, hasseten tabancaların mekaniğine, akabinde konunun uluslararası jargonuna ve literatürüne, müteakiben de Türkçeye çok iyi vakıf olmak gerektiğini, bunlardan herhangi birisindeki zaafiyet sonucunda ortaya çıkacak çalışmanın piyasadaki örneklerin bir kopyası olmaktan öteye gidemeyeceğini, bu memlekette herhangi bir tabancanın, herhangi bir işlevini gören herhangi bir yayını gösterdiğinizde o yayın hangi marka ve model tabancada ne iş yaptığını söyleyebilen adamlar varken ve onlar bu işlere girişmezken bu işlerin bize düşmediğini söyler dururuz... Bu alanlardaki tam yetkinlik ile şekillenmiş bir temelde türetilecek tanım ve isimler, '' bilgisayar '' kelimesi gibi yerini ve anlamını tam olarak doldururken, bu alanlardaki zaafiyetler ile şekillenmiş bir temelde türetilmiş tanım ve isimler ancak '' otugaçlı götürgeç '' kadar yerini ve anlamını doldurabilecektir.

Saygılar.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Kıraç Ata, heisenberg, tirendaz, Saka, Vefasiz, blacksea, blueokkes, Kurtcebe, xeorx, hfc, Ahmet Özalp
(02-06-2017, 03:30 PM)Kurtcebe demiş ki: Browning Hi-Power

Sear lever........Tetik mafsalı................Çelebi Silah
........................İntikal manivelası.........Kariyergüvenlik
........................Dayanma kolu.............Browning Kılavuzu
........................Aktarma manivelası......Lupus

Trigger lever.....Tetik manivelası...........Kariyergüvenlik
........................Tetik ayağı....................Browning Kılavuzu

Konuyu On Dörtlü Browning HP tabanca üzerinden açalım...

BHP tabancalarda küffarın '' trigger lever '' olarak isimlendirdiği parça, tetik üzerine bir mafsal aracılığı ile yerleşir. Tetik çekildiğinde yukarı hareket eder, tetik serbest bırakıldağında tetik yayının tetiği yerine getirmesi ile aşağı iner. 

Bu parça tetik çekildiğinde, sürgü içerisinde yer alan ve küffarın '' sear lever '' olarak isimlendirdiği parçanın ön koluna kuvvet uygulayarak yukarı iter. 

'' Sear lever '' isimli parça sürgüye ortasından bir pim aracılığı ile sabitlenmiştir. Bu pim aynı zamanda bir kaldıraç gibi çalışan '' sear lever '' ın mesnet, dayanak noktasıdır.  '' Trigger lever '' bu parçanın ön kolunu yukarı iterken, mesnet noktasının arkasında kalan arka kolu aşağıya doğru iter.

Aşağıya doğru kuvvet uygulayan '' sear lever '' arka kolu, küffarın '' sear '' dediği parçanın sağ ön kısmını aşağı iter. Bu şekilde '' sear '' isimli parça etrafında döner, ön kısmı aşağıya, arka kısmı yukarıya doğru hareket eder, küffarın '' hammer '' dediği parçayı serbest bırakır.

Serbest kalan '' hammer '' küffarın '' firing pin '' dediği parçaya vurur, bu parçayı kapsüle doğru fırlatır, bu parça kapsüle vurunca silah ateşlenir.

Ateşlenmeyi müteakiben sürgü geriye hareket başlar. Sürgü geriye hareket edince, sürgü içerisindeki '' sear lever '' da sürgü ile geriye gelir ve sürgü tekrar tam olarak ileriye gidip yerine yerine oturana kadar '' trigger lever ''  ile irtibatı kesilir.  

Şimdi hangi parçaya manivela, hangi parçaya kol, hangi parçaya bacak, hangi parçaya mafsal diyeceğinize kendiniz karar verin. 

Bizim görüşümüz ise, BHP tabancadaki '' trigger lever '' isimli parçanın, tetik üzerinde omuz benzeri bir mafsala/ekleme yerleşen, bir kol gibi yukarı uzanan ve çalışan bir parça olması hasebi ile BHP tabancada '' tetik kolu '' olarak tanımlanması ve adlandırılmasının, tetik kolundan aldığı kuvvetin yönünü değiştirerek, arkadaki bir başka parçaya aktaran ''sear lever '' isimli parçanın ise, '' intikal/aktarma/irtibat manivelası '' olarak tanımlanması ve adlandırılmasının doğru olacağı yönündedir.

Saygılar.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
heisenberg, hunter 12, ilksurfer, alpago, blueokkes, tirendaz, Kurtcebe, al-me, PersonalDefence, ErDiNi78, Ahmet Özalp, aseyhan
Hasılı kelam, zor iş vesselam...

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
hunter 12, ilksurfer, blueokkes, Kurtcebe, ErDiNi78, Ahmet Özalp
Dediğiniz gibi gunsmith mertebesine erişebilmek zor iş, size katılıyorum. İşin enteresan yanı İngilizce forum sitelerini ocak ayından beridir taradım ve bu konuya hiçbir yerde değinildiğini görmedim (sadece bir yerde birisi I have discovered that part of the problems in gunsmithing is the lack of consistent terminology in identifying parts. That is my problem because I am still learning the names of the parts. demiş, bu yorumu görünce nihayet birini görebildim diye sevinmiştim Smile ). Bu konunun bu kadar göz ardı edilmesi gerçekten ilginç. Öte yandan sayın lupus, forumda sizin gibi bilgi birikimi yüksek arkadaşlarımız var. Memleket çapında da bu işin tozunu yutmuş ustalar var. Bir de bizim gibi meraklı ve elinden geleni yapabilecek arkadaşlar var. Bu konuda belirli bir koordinasyon sağlanabilse aslında sofistike bir eser ortaya çıkarılabilir diye düşünüyorum. Türkçe kaynaklarda bu konuda bir eksiklik olduğu ortada bence. Bu forumda kısmen dağınık da olsa büyük bir bilgi külliyatı yatıyor. Bunu gelecek nesillerimize aktarmak ne kadar güzel olurdu. Yardımınız için teşekkür ederim, saygılarımla...

Alıntı

Bir de sayın lupus, Luger P08'deki "sear bar" için yorumunuz ne olurdu? Bu parçanın nasıl bir işlevi olduğunu idrak edemedim. İnternette popüler birkaç silahınki dışında tetiğin çalışma mekanizmasını gösteren video da pek yok. Benim planım, seçtiğim 30-40 civarında silahın (ekseriyeti tabanca) tetik tertibatını ayrıntılı incelemek şu an için. "Sear bar"ın fonksiyonunu kabaca anlayabilmek için soruyorum. Teşekkürler, saygılar...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi