Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mauser M 03
Herkese merhabalar. Dünden bugüne kalitesi ve tasarımı ile neredeyse tüm tüfeklerin esin kaynağı olan Alman Mauser firmasının bilmeyen yok. Hatta Anadolu'da bazı okuma yazma bilmeyen dedelerimize bile sorsanız ''mavzer'' diye onlar dahi anımsayabilir.
MKE'de satış listesinde Mauser yivli tüfeklerin olmadığını tüm yivli tüfek tutkunları biliyor sanırım. Ama ne zaman gelebileceğini ise bu sektörün içinde ve bazı kişileri tanıyan kişilerce bilinebiliyor. Zaman zaman MKE'ye Mauser M03 ile ilgili soru da sorduysam(Tandoğan'da) alay geçer gibi cevapları aldım. Bu nedenle de Mauser M 03 tüfekleri ile ilgili bilgi almak ve bunu da tüm silah severlerle paylaşmak için bu konuyu açmayı uygun buldum.
Mauser firmasının ülkemizde distribütörü yok sanırım. İnşallah da daha henüz yoktur. Çünkü forumlarda yaptığım aramaya göre eldeki bazı tüfekler tükenmeden Mauser biraz zor gelirmiş. Tabi bu arada da Cz ha bire tüfek de getirmemeliymiş! Ama Cz'nin getirdiği tüfek ile o bir mi? Yani Mercedes ile Tofaş bir mi(Allah için)...Hem Mauser M03 tüfeklerinin üzerine modifiye ve işleme daha çok yapılabiliyor ve bu ayrı bir zevk(dünya, hobi)...Aynı şeyleri Cz'nin biçimsiz kundağına yapsan ne yapmasan ne...Bu nedenle de Mauser alıcıları, tüfeklerini alırken doğrudan MKE'nin stoklarından değil de Almanya'dan almaları daha iyi olur. Ama tabi o işleme ve modifiyeleri Türkiye'deki ustalar da yaparsa (tüfek yeniden git gel olmasın zaman ve para açısından) MKE'den almak daha iyi olur...Ayrıca Heym getirirsin pek satılmaz, Sauer getirirsin pek satılmaz ama ülkemizde Mauser'e karşı ayrı bir sevgi ve güven var. Bu nedenle doğru kalibre seçimi ile ve doğru sayıda Mauser getirilirse(yeterli sayıda yani, karaborsa yaratmamak için...) peynir ekmek gibi satılacağı düşüncesindeyim. Ama tabi fiyatı en fazla bir Sauer fiyatı olursa.
Neyse Mauser M 03 tüfeklerinin ülkemizde ne zaman satılabileceğine dair bilgisi olan olursa pek bi makbule geçer. Saygılarımla.

Alıntı

Sayin mauser-sako,

Ulkemizde Mauzer in distribütörü var. Eger MKE biraz daha az burokrasi cikarirsa hem Mauser hemde Blaser leri MKE de görebiliriz.

Alıntı

Bir miktar Mauser ve Blaser yakın zamanda ithal edilecek diye biliyorum ama fiyatları düşük tutabilmek için plastik kundak ve minimum aksesuvar ile gelecekler diye duydum.

Her halükarda Almanya satış fiyatı 2200 Avro civarında olan bir tüfeğin memleketimizde 8000 USD'nin altında MKEK'de satılabileceğini zannetmiyorum.

Ha, o fiyata Sauer 202 var derseniz, ben tercihimi Mauser'den yana kullanırım. Yok birşeyden anladığımdan değil sırf markaya saygımdan. Neticede Mauser firmasını Mauser yapan ve ihya eden edcadımız (Osmanlı). 500.000 (yazı ile: Beşyüzbin) adet tüfek siparişi geçen Osmanlı sadece Mauser'i değil Almanya'da ne kadar silah ve mühimmat üreticisi varsa (ör: Loewe) yerinden hoplatmış.

Eh, sayın sevgili büyüklerimiz biz marabalarına değil orjinal Mauser üretimi yer yer Abdülhamit tuğralı G88 leri, AS-FA (Askeri Fabrika) üretimi K98 leri bile mübah görmediklerinden, Alman'a ve SSM'e bir sürü para bayılıp bir Mauser almak durumundayız.

Şahsım adına konuşursam, M03 yerine ileride bir şekilde, illa Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde olmak zorunda değil, bir Mauser M98 almak isterim (sanırm Almanya'da bir yıl sıra bekleniyor ve satış fiyatı 6100 Avro'dan başlıyor). Ama beni iyi durumda bir Turkish Mauser bile tatmin edebilir. Neticede avcı değilim, sadece cansız hedefe atacağım.

Kalibresi mi? Elbette 7,92x57 IS.

Alıntı

(13-07-2012, 06:58 PM)mauser-sako demiş ki: Herkese merhabalar. Dünden bugüne kalitesi ve tasarımı ile neredeyse tüm tüfeklerin esin kaynağı olan Alman Mauser firmasının bilmeyen yok. Hatta Anadolu'da bazı okuma yazma bilmeyen dedelerimize bile sorsanız ''mavzer'' diye onlar dahi anımsayabilir.
MKE'de satış listesinde Mauser yivli tüfeklerin olmadığını tüm yivli tüfek tutkunları biliyor sanırım. Ama ne zaman gelebileceğini ise bu sektörün içinde ve bazı kişileri tanıyan kişilerce bilinebiliyor. Zaman zaman MKE'ye Mauser M03 ile ilgili soru da sorduysam(Tandoğan'da) alay geçer gibi cevapları aldım. Bu nedenle de Mauser M 03 tüfekleri ile ilgili bilgi almak ve bunu da tüm silah severlerle paylaşmak için bu konuyu açmayı uygun buldum.
Mauser firmasının ülkemizde distribütörü yok sanırım. İnşallah da daha henüz yoktur. Çünkü forumlarda yaptığım aramaya göre eldeki bazı tüfekler tükenmeden Mauser biraz zor gelirmiş. Tabi bu arada da Cz ha bire tüfek de getirmemeliymiş! Ama Cz'nin getirdiği tüfek ile o bir mi? Yani Mercedes ile Tofaş bir mi(Allah için)...Hem Mauser M03 tüfeklerinin üzerine modifiye ve işleme daha çok yapılabiliyor ve bu ayrı bir zevk(dünya, hobi)...Aynı şeyleri Cz'nin biçimsiz kundağına yapsan ne yapmasan ne...Bu nedenle de Mauser alıcıları, tüfeklerini alırken doğrudan MKE'nin stoklarından değil de Almanya'dan almaları daha iyi olur. Ama tabi o işleme ve modifiyeleri Türkiye'deki ustalar da yaparsa (tüfek yeniden git gel olmasın zaman ve para açısından) MKE'den almak daha iyi olur...Ayrıca Heym getirirsin pek satılmaz, Sauer getirirsin pek satılmaz ama ülkemizde Mauser'e karşı ayrı bir sevgi ve güven var. Bu nedenle doğru kalibre seçimi ile ve doğru sayıda Mauser getirilirse(yeterli sayıda yani, karaborsa yaratmamak için...) peynir ekmek gibi satılacağı düşüncesindeyim. Ama tabi fiyatı en fazla bir Sauer fiyatı olursa.
Neyse Mauser M 03 tüfeklerinin ülkemizde ne zaman satılabileceğine dair bilgisi olan olursa pek bi makbule geçer. Saygılarımla.
CZ tüfekleri ile ilgili şikayetlerinizi biraz daha açarmısınız lütfen(Mercedes-Tofaş) karşılaştırması kadar dramatik neler var ögrenmek isterim.
Saygılarımla

Alıntı

Sn Yivlici CZ silahlar hakkında geçtiğimiz günlerde çok doyurucu bilgiler vermişdi. Fikrlerine katılmamam mümkün değil. Hele hele fiyat-kalite üzerinde olanlara. CZ marka silahlar hakikaten şu anda fiyat olarak en mantıklı gibi gözüküyor. Herşeye rağmen değişik (pahalı-ucuz) alternatiflerin olmasında bir zarar yoktur diye düşünüyorum. Kimse bana istemediğim veya bütçeme uygun olmayan neyi aldırabilirki?
Saygılar.

Alıntı

(13-07-2012, 11:29 PM)faruk demiş ki: CZ tüfekleri ile ilgili şikayetlerinizi biraz daha açarmısınız lütfen(Mercedes-Tofaş) karşılaştırması kadar dramatik neler var ögrenmek isterim.
Saygılarımla

+1

Bazı arkadaşlar yazı yazıp ahkam kesmeye başlamadan önce forumun donanım seviyesini kestirmedikleri için hızlı giriş yapıyorlar. Keşke birkaç ay üyeleri tanısalarda böyle keskin yorumlar yapmasalar.

Alıntı

Sayın kut4 ve evrenay, cevaplarınız için tüm samimiyetimle teşekkür ederim. Forum üyelerimizden sayın Yusuf Cihaneli'nin de dediği gibi biz örgütlü bir şekilde mücadele etmediğimiz sürece daha çok kaptırmatörlere 3'e 5 verip bu değirmene su dökeriz Sad Bu yazımı yazmadan önce zaten yivli tüfeklerle ve diğer konularla ilgili o kadar çok yazıları okudum ki bu forumda, yazımı da ona göre yazdım Dodgy
Bu yazıyı ''CZ tüfekler üstüne genel değerlendirme'' yazısından aldım:

Eksi yönleri:

1- Kundak çok kullanışsız ve estetikten uzak bir formda, kundak tüfek birleşimleri çok sağlıksız ama düzeltmek mümkün. Yataklamalarda nerede ise 2 avuç malzeme kullanıyorum.

2-Kubuz iç yüzeyleri tesviye görmemiş , CNC' den çıktığı gibi montaja gitmiş, sanki bu da mekanizmanın rahat çalışmasına ciddi bir engel teşkil etmekte. Ama düzeltmek mümkün.

3-Kubuz gövdesi alüminyum, tabi bu doğramalık alüminyum değil ama yivlide olması gereken o güzel metal sesini asla vermiyor.( malesef son dönemde bir çok firma maliyet hesabından bu yola başvuruyor)

4-Mekanizma kolunun açısı çok kötü, seri atışlarda takılmaya sebep oluyor ama düzeltmek mümkün.

5- Mekanizma topuzunun dış yüzeyinde tırtır olmaması kavramada sıkı tutmaya bir miktar engel, parlak yüzeyli olması seri çekmede kavrama sıkıntısına neden oluyor, değişmesinde fayda var.

6-Tırnak mekanizma birleşimi tesviyesiz, kolu çevirirken ciddi bir sıkışmaya sebep olmakta.

7- Bizim zarf kapağı tabir ettiğimiz, mermiyi şarjöre basarken mermilerin üstüne geldiği parça plastik, aşınmaya müsait.

8-Tetik ayarlanabilir tetikler içindeki kötü seçeneklerden biri, üstünde çalışınca bazen randıman veriyor, ama kıl sistemini iptal edecek derecede hassasa ayarlandığında süper oluyor diyebilirim.

9-Magnumların ön stopperi mutlaka yeniden kaynaklanmalı, çok zayıf bir konumda.

10- Vida bağlantıları mutlaka değişmeli

Benim istediğim kalibre 300wm kalibresi ve bu kalibre için de Cz sırf ucuz diye alınmaz. Ha hiç olmamaktan iyidir mantığı ile de bakmıyorum zaten. Benim tüfeğim 2-3 modifiye ettikten sonra bir iki avdan sonra yeniden usta eli görmemeli. Yahu burda namlu hariç her şey değişti Big Grin Değerli forum üyeleri; UCUZ ETİN SUYU KARA OLUR...Benim amacım çocuklarıma da kalabilecek olan bir tüfek. M 03 solid fluted 300wm namlulu ve modifiyeli bir mauser istiyorum. Benim istediğim ile Cz550 300wm arasında yukarıda sayılanların dışında isabette, dayanıklılıkta ve gösterişteki farkları da söylemeliyim. Ayrıca ben mauserimi kaça aldım diyelim; hadi 12000 dolara, kaça satarım yine denk bir fiyata(Tabi tüfek iyi durumda. Yani namlu ömrü, sağlamlık, çiziksiz vs.). Ama CZ550'yi 2500-3000 dolara alıyorsun ve onca modifiyeye para veriyorsun kaça satılır peki??? Cz tüfekleri hiç olmamaktansa iyidir mantığı tüfekleridir benim için! Ha 223 kalibresi için Cz tam da ideal bir tüfek benim için(Fiyat-kalite-beklenti). Şu an için rahatlıkla Cz 527 223rem tüfeğimi alırım zaten. Ayrıca almayı da düşünüyorum zaten. Ama Mauser için 1 yıl daha beklemem gerek(para ve tüfeğin gelmesi). Bu konuyu açmamdaki amacım tamamen bilgi almak ve laf dalaşından kaçınmaktır. Bu nedenle de konunun kirlenmesini istemiyorum. Lütfen...

Alıntı

Cool 
Sn mauser-sako, ben de yıllarca Sauer, Heym, Sako vb. yivlilerin hayalini kurdum. Geçen yıl herşeyi tamamladım ( bütçe, belge vb), 30-06 olsaydı gözümü kırpmadan 8500 doları verecektim. Tabii evdekilere 1500 2000 lira civarı birşey verdim diyecektim Shy. Aksi takdirde beni eve almazlardı. Ama ne Heym'in, ne de Sauer'in 30-06 kalibresine yetişemedim. 7mm rem. mag. vardı, ama magnum kalibre almak istemiyordum. O yüzden tercihimi CZ' den yana kullanmak zorunda kaldım. Tüfekten memnunum. Çok şükür işimi görüyor. Ama üstadlarında dediği gibi, yukarıda adı geçen markalarla bunun arasında dağlar var. İnşallah ülkemizde bazı şeyler biraz daha düzelir de herkes hayalini kurduğu yivliyi rahatça kullanma şansı bulur. Saygılar.

Alıntı

Allah herkesin gönlündekini kendisi için hayırlı eylesin.

Alıntı

Peki 30-06 ile 300wm arasında güç(indirme) hariç, geri tepme, isabet ve ses bakımından bariz bir fark var mı? Eğer 30-06 da hemen hemen aynı ise ben de 30-06 olsun isterim tabi ki. Ama domuz avında kesin sonuç almak istiyorum Big Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi