Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Walther PPK orjinalinde de böyle miydi / yoksa işlem mi görmüş ? (tespit)
Exclamation 
Değerli üstadlar merhaba;

Forumda daha önce bahsettiğim gibi dedemden kalan bir yadigar var. Seri numarası 351 ile başlıyor. Araştırmalarıma göre 1941 (?) yılında üretildiğini öğrendim. Silahın geçmişine bakarsak; dedemin beylik tabancası. Kendisi para karşılığı satın almış. Ancak söylediğine göre 80 darbesi sırasında zorla el koyulan bir silah.

İnternette yaptığım ppk araştırmalarında gördüğüme göre, diğer ppk'larda namlunun sol tarafında Walther amblemi var. Hatta başkaca yazılar da mevcut. Ancak benim sahip olduğum ppk'da böyle bir yazı yok. Sadece sağ taraf namlu ucunda ve tetik yanı, kabza köşesinde seri numarası var. İlgili fotorafları aşağıda sunuyorum. Bu durumda ppk'nın orjinalliği (walther olmaya walther'da işlem görmüşlük olarak bahsediyorum) konusunda ne dersiniz?

Eğer ki; bahsettiğim Walther yazıları sonradan yapılan bir işlemle silinmişse, bunu tekrardan orjinaline sadık kalarak yazdırabilir miyim (yasallık ve yazının yazılması sırasındaki işçilik kalitesi olarak)?

Teşekkürler,

bana ait olan ppk'nın fotoğrafları :

[Resim: 8z5zm.jpg]

[Resim: 8z5cz.jpg]

[Resim: 8z5g9.jpg]

örnek ppk fotoğrafı :

[Resim: 8z6ql.jpg]

walther ppk seri numarası ve imalat yılı bilgisi :

[Resim: 8z5mg.jpg]

Alıntı

Savaş yıllarında üretilen Walther veya Mauserlerde firma logoları yoktur, bunların yerine Walther' in Wehrmacht kabul kodu olan AC ve Mauser'in kodu olan BYF harfleri vardır...Bu nedenle savaş yıllarında üretilen PP ve PPK ' larda orijinal üretici isim veya logolarını göremeyebilirsiniz...Bu silahların üzerine üretici adı veya logosu yazdırılırsa asıl o zaman orijinalliği bozulmuş olur...

Alıntı

Orijinal resmin yanında sizin silah kabza ve şarjör hariç sanki Kırıkkale( Şeytan kulağına kurşun). Zorla el koyulduğu dönemde bir kurcalanma olabilir mi acaba? Yada boyanırken biraz özensiz boyanıp yazıları silinmiş belki.
İyi bilenler düzgün bir yorum yapacaktır. Saygılar
Bu mesajı yazarken, Sn. Lupus cevaplamış bile. Baklavanın üstüne turşu gibi olan cevabımın silinmesini rica ediyorum.Blush Smile

Alıntı

O halde 1941 yapımı olma ihtimali kuvvetleniyor. Eğer ki tabancamın orjinal hali buysa üzerine birşey yazdırmak aklımın ucundan geçmez. ben silineni yerine koyayım dişe düşünmüştüm sadece.

(29-06-2012, 08:29 PM)lupus demiş ki: Savaş yıllarında üretilen Walther veya Mauserlerde firma logoları yoktur, bunların yerine Walther' in Wehrmacht kabul kodu olan AC ve Mauser'in kodu olan BYF harfleri vardır...Bu nedenle savaş yıllarında üretilen PP ve PPK ' larda orijinal üretici isim veya logolarını göremeyebilirsiniz...Bu silahların üzerine üretici adı veya logosu yazdırılırsa asıl o zaman orijinalliği bozulmuş olur...

(29-06-2012, 08:33 PM)ihtiyar demiş ki: Orijinal resmin yanında sizin silah kabza ve şarjör hariç sanki Kırıkkale( Şeytan kulağına kurşun). Zorla el koyulduğu dönemde bir kurcalanma olabilir mi acaba? Yada boyanırken biraz özensiz boyanıp yazıları silinmiş belki.
İyi bilenler düzgün bir yorum yapacaktır. Saygılar
Bu mesajı yazarken, Sn. Lupus cevaplamış bile. Baklavanın üstüne turşu gibi olan cevabımın silinmesini rica ediyorum.Blush Smile

ben cep telefonu ile çektim fotoğrafı. örnek olarak verdiğim tabancanın iyi bir aydınlatma altında, güzel bir makine ile çekildiği düşüncesindeyim. zira şarjörümün köşesindeki kırık haricinde, kabza ile birlikte orjinal canlılığından birşey kaybetmemiş durumda :-)

Alıntı

Araştırmanıza göre silah 1941 de üretilmiş. Savaş süresince üretilenlerde de logo olmadığına göre sıkıntı kalmıyor. Şöyle bir daha baktım da; sizinki tam bir efsane gibi görünüyor bu bilgilerden sonra. Smile
Saygılar

Alıntı

Sayın Kokanche,
Silahınız savaş öncesi Zella Mehlis üretimlerinden, emniyet mandalı dik değil yatık olanlardan yani 1940 lı yıllar ile örtüşen özelliklerde. Şarjön mandalının yanda olması, Kırıkkale ( PP klonu, PPK değil) gövdesi kullanılmış olma ihtimalini ortadan kaldırıyor.
Bunların yanında, moralinizi bozmak gibi olmasın fakat, şahsi kanaatim, silahınız sonradan kaplama işlemine tabi tutulmuş gibi duruyor. Bunun en bariz kanıtı kaybolmuş olan keskin hatlar ve altın sarısındaki horoz ve emniyet mandalı. Orijinal halinda yazı olup olmadığını bilemem, fakat pek tabi boya işleminde silinmiş de olabilir.

Alıntı

...

Bir miktar daha araştırdım ve şu sonuçlara ulaştım.

The Walther PPK for the RSHA (Reichssicherheitshauptamt) was split in 5 major variations:

1st Variation: RZM-mark on left slide and serial below muzzle
2nd Variation: no RZM-mark and Serial below muzzle
3rd Variation: Serial with suffix K below ,SN on right side of slide
4th Variation: SN with suffix K, SN on right side of slide
5th Variation: SN on floorplate of mag

2nd RSHA-Variante (Highpolish-Finish; NO RZM; serial below muzzle; Million SN range):

Characteristics:
Legend:
Walther-Banner
Waffenfabrik Walther Zella Mehlis (Thür)
Walther's Patent Cal 7,65 m/m
Mod. PPK
Finish: high polished-Finish, blued
Grips: one piece chequered Bakelit with Walther-banner; brown
Serial number:
6-digits number right on frame
6-digits number below muzzle
3-digits number scratched inside of slide
Acceptance stamp: None
Test proof stamp:
E/N right on chamber
E/N right on slide below ejection port
E/N on barrel near muzzle

kaynak : http://www.tague.at/pistolen/en_index.htm

Ayrıca aşağıda benim tabancama benzer nitelikte, walther logosu olmayan, boş fişek tahliye yerinde ve onun hemen altında üçgene benzer logonun benim tabancamda da olduğunu ancak görmekte zorlandığımı farkettim.

3. seriye ait örnek fotograflar :

[Resim: 8zfc4.jpg]

[Resim: 8zfdg.jpg]
Sayın @BekciHursit;

emniyet mandalının yatıklığı ile kasteddiğinizi anlamadım. rica etsem biraz daha açar mısınız?

(29-06-2012, 09:14 PM)BekciHursit demiş ki: Sayın Kokanche,
Silahınız savaş öncesi Zella Mehlis üretimlerinden, emniyet mandalı dik değil yatık olanlardan yani 1940 lı yıllar ile örtüşen özelliklerde.

Silahın boyandığını pek sanmıyorum. Yüksek ışık altında net bir foto çekip yayınlayacağım. sanırım o zaman detaylar ortaya çıkacaktır.

(29-06-2012, 09:14 PM)BekciHursit demiş ki: Sayın Kokanche,
Bunların yanında, moralinizi bozmak gibi olmasın fakat, şahsi kanaatim, silahınız sonradan kaplama işlemine tabi tutulmuş gibi duruyor. Bunun en bariz kanıtı kaybolmuş olan keskin hatlar ve altın sarısındaki horoz ve emniyet mandalı. Orijinal halinda yazı olup olmadığını bilemem, fakat pek tabi boya işleminde silinmiş de olabilir.

Alıntı

Sayın Kokanche,

Emniyet mandalı, emniyet pozisyonda iken dik olarak duranlar ilk modellerden. Aşağıdaki resim açıklar diye tahmin ediyorum. Yanlışlıkla savaş öncesi dönemler ifadesi kullanmışım, savaş sırası demek istemiştim.

Saygılar

[Resim: AOP3100-K-F1-H.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi