Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MC 27E 5(Beş) Atım Sonrası
(25-06-2012, 12:05 AM)Red Kit demiş ki: Bu hikayedeki kahramanlar ve olay örgüsü tamamen hayal mahsülüdür.

Ama çok gerçekçi olmuş...Sanki yaşanmış gibi...Smile

Alıntı

Sn Red Kit,
Diyelim ki bu tabancadan almaya karar verdik. Köstebek yuvasına dönmüşünden mi alınmalı yoksa düzünden mi anlayamadım. Isıl işlemi bir seride tek defada tutturup da başka bir seride köstebek yuvası gibi yapana kadar anca tutturan bir üretim bandı düşünemiyorum.

Alıntı

(25-06-2012, 01:07 PM)zucchero demiş ki: Isıl işlemi bir seride tek defada tutturup da başka bir seride köstebek yuvası gibi yapana kadar anca tutturan bir üretim bandı düşünemiyorum.

Sizin düşünemediğinizi GİRSAN başardı...
GİRSAN' ı GİRSAN yapan vizyon da bu...Düşünülemeyeni başarmak...

Alıntı

(25-06-2012, 11:49 AM)lupus demiş ki:
(25-06-2012, 12:05 AM)Red Kit demiş ki: Bu hikayedeki kahramanlar ve olay örgüsü tamamen hayal mahsülüdür.

Ama çok gerçekçi olmuş...Sanki yaşanmış gibi...Smile

Blush Wink Smile

(25-06-2012, 01:07 PM)zucchero demiş ki: Sn Red Kit,
Diyelim ki bu tabancadan almaya karar verdik. Köstebek yuvasına dönmüşünden mi alınmalı yoksa düzünden mi anlayamadım. Isıl işlemi bir seride tek defada tutturup da başka bir seride köstebek yuvası gibi yapana kadar anca tutturan bir üretim bandı düşünemiyorum.

Efendim MC27 için şunu söyleyebilirim. 'Kesinlikle' almayın...

Sn.Guvendik'in bu mesajımdan alınmasını da istemem onun tabancası sorunsuz durumda ve bence kendisi oldukça şanslı bir kullanıcı...

Bunun haricinde forumda sürekli bahsedildiği şekilde yerli üreticilerde bir standart sorunu var. Bir çelik diğerini tutmuyor. Şimdi köstebek yuvasını dönmüşünden alsanız şu soru geliyor akla 'Acaba ya tavlamayı fazla yapıp sürgüyü hamura çevirmişlerse?'. Yok üzerinde hiç delik olmayından alsanız benim aklıma şu soru da geliyor 'Acaba köstebek familyasını burada besleyip üzerini çelik macunla mı kapattılar?' Smile .

Kendi adıma pek fazla güven sahibi değilim bu konuda. Benim önerim almamak üzerine olur...

Saygılar.

Alıntı

Haklısınız Sn Lupus.... Ne deseniz haklısınız...

Sn Red Kit,
Benim düz tipteki çekincem 'acaba ölçüm mü uygun yapılmadı?' idi. Ama çelik macununu da tuttum Smile

Horozun aşınmasını da anladım diyelim... Ama sağ tarafının çok aşınıp diğer kısmının hiç temas etmemesi, sürgüdeki vahim izler vs vs. Bunu önemsediklerinden değil ama forumdan çok değil 3-5 kişi, bir makine mühendisi ve bir metalürji (ısıl işlem) uzmanından bir ekip oluştursalar, seri üretim öncesi bir danışsalar ve geribildirimleri ciddiye alsalar sanırım bu hataların % 80-90'ı önlenebilirdi.

Alıntı

Efendim en önemli sorun bir serinin diğer bir seriyi tutmaması. Örneğin bir seride düzgün ısıl işlemden geçmiş çelik gelip, CNC'nin takımları yeni iken kesilip biçilip, gövde alüminyum gövdeyse nasıl olduysa eloksalı yeterli kalınlıkta atılıp herhangi bir saçma müdahaleye gerek kalmadan üretim bandından çıkabilirken, başka bir seri bu saydıklarımın tamamı hatalı olup sürgü ve gövde üzerinde eğelerin senfonisi dinlenebiliyor...

Bu yüzden böyle markalara kefil olunup, 'Bu modeli iyidir, alın' demek bana biraz riskli geliyor...

Buradaki tabancanın sürgüsündeki sorun ise yüksek ihtimalle sürgünün bu işlemler sırasında burkulmasından kaynaklanıyor ve usta el imkanı ile de ancak bu kadar düzeltilip tezgahta yerini alıyor...

Alıntı

(24-06-2012, 10:27 AM)ozkanx7 demiş ki: Sn. Sandeman dediğiniz gibi silah atım gördükce aynı bölgelerin resimlerini tekrar paylaşırsanız bu konuda daha sağlıklı bir bilgiye sahip olabiliriz, mevcut aşınma bu kadar ile kalır mı? kalmaz mı? bende merak ediyorum, paylaşım için teşekkürler. Saygılar..
Fotoğrafladıktan sonra 15 atım kadar daha yapıldı. Geriye birşeyler kaldıysa Big Grin fotoğraflamaya çalışırım.

Alıntı

(25-06-2012, 01:16 PM)lupus demiş ki:
(25-06-2012, 01:07 PM)zucchero demiş ki: Isıl işlemi bir seride tek defada tutturup da başka bir seride köstebek yuvası gibi yapana kadar anca tutturan bir üretim bandı düşünemiyorum.

Bir parçanın brinelinin ( sertlik değeri) ölçümü sırasında parça herhangi bir zarar görmez. Şayet öyle olsaydı ondan çok daha hassas parçaları imal etmeniz mümkün olamazdı.
Saygılar

Alıntı

(25-06-2012, 06:16 PM)gezgin demiş ki:
(25-06-2012, 01:16 PM)lupus demiş ki:

Bir parçanın brinelinin ( sertlik değeri) ölçümü sırasında parça herhangi bir zarar görmez. Şayet öyle olsaydı ondan çok daha hassas parçaları imal etmeniz mümkün olamazdı.
Saygılar

Sözü edilen parçanın sertlik ölçümünün parçaya zarar vermesi değil, doğru sertliğin yakalanabilmesi için bu kadar fazla sayıda ölçüme ihtiyaç duyacak işlem sürecidir.

Alıntı

Işıl işlem çok kolay bir işlem değildir hele ki böyle hassasa yakın parçalarda. Silah sanayini pek bilmem ama diğer sanayilerde gelişmiş ülkelerde bile durum böyledir.
Zati bu ölçümler de böyle afaki sayılarda olmaz olamaz. Parçanın her defasında tam soğuması lazım.
Bu da çok zahmetli bir iştir onun için bu işlemi yapan sektirmemeye dikkat eder +/- toleranslarda kalmaya çalışır

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi