Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İLK I.P.S.C ETKİNLİĞİ & PARADİGMA
Konudan bihaber'liğimi mazur görün lütfen,

Bu düzenlenen organizasyonun daha önce Sn.ERC'nin açmış olduğu konularla alakası varmıdır?

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=6255

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...light=ipsc

Alıntı

Bu arada bu konu başlığ altında yeri gelmişken bazı önemli hususları belirtmek isterim.

Bu yapılan etkinlik bir ''demo'' nitelğinde idi.Dünyada 85 ülkede kabul görmüş 66 ülkede çok ciddi düzeyde katılımı olan bu organizasyonun en önemli kuralı ''Emniyet" ''Emniyet" "Emniyet'' düsturudur.

En ciddi insanlar çocuklardır çünkü tek amaçları oyun oynamaktır.

Bu organizasyonun tarihinde emniyet kuralı ihlalinden kaynaklanan bir kazaya rastlanmamıştır.Bu etkinliklerin devaminda ''çekirdek kadro'' ile
IPSC standartlarina uygun ekipmanların ve önlemlerin
tam ve "ciddiyet'' ile uygulanması ile devam edecektir.

Peki nedir bu unsurlar ;

Bu sporu yapacak kişilerin standartlara uygun ''kydex'' vb malzemeden yapilmiş bükülmeyen-esnemeyen (Fobus-Black Hawk-Blade tech-Hogue veya Ghost -CR speed holster-Race master ) kılıflar ile kemere takıldiğinda namlu vucudu değil sabit - güvenli bir açıya bakması istenmektedir.
''Çekirdek ekibin" Bundan sonraki etkinliklerde bu standart ile yer almalari istenecektir.

Bir diğer unsur da kemerdir.Hızlı kavrama ve çekme hareketi esnasinda
atıcıya mani olacak-emniyet unsurunu tehlikeye düşürecek ''tokalı'' kemer kullanilmaz.Genel kabul görmüş birbirine geçmeli tokasız kemer standarttır.

Neden mi ? ''Emniyet'' - kural - standart bunu gerektiriyor.

Photobucket
KAYNAK : Kurallar kitabı sayfa 57

(21-06-2012, 10:16 AM)Yavuzhan demiş ki: Konudan bihaber'liğimi mazur görün lütfen,

Bu düzenlenen organizasyonun daha önce Sn.ERC'nin açmış olduğu konularla alakası varmıdır?

Sn Yavuzhan , kesinlikle ilgisi yoktur.

Alıntı

Sn.Cıgar Afıcınado, G19 ıcın IPSC tarzı faalıyetlerde onerebılecegınız kılıf modelı hakkında bılgı verır mısınız?

Alıntı

MKEK'den alınma silahlar ve mühimmat ile ne denli rekabet yaratılabilir bilemiyorum. Kanımca çok ciddi şekilde müsabaka kalitesi ve sınıfında silah, modifiye parça ve sınırsız-uygun mühimmat ihtiyacı elzemdir. Bulundurma ve 200 istihkak sınırına takılan gariban vatandaşa uygun bir spor değil şu andaki şartlar altında. Ne maddi ne de kanuni kolaylık mevcut değil.

Devlet gözünde tanınabilmek için içimizden birileri yönetiminde, sığıntı olmadan kendimize ait bir federasyon olmazsa olmaz.

Katılımcı olacak yetenekli kişilere sponsor, sponsor bulunamazsa da federasyon olarak destek şarttır.

Bu şartlar altında bu spor, spor değil, 200 (hadi ite kaka 1000 yapalım) adet istihkakı olanlara yılda 2-3 kereyi geçemeyecek birer mangal partisi olacaktır. Müsabakalara katılabilecek kişiler ise meslek ve görev gereği mühimmat sınırı olmadan çalışma yapabilen kişilerle sınırlı olacaktır.

Bu sorunlar aşıldıktan sonra sadece yarışmacı olarak ortamın tadını alabilmek için araba parası bile harcayabilirim. Hatta aşılması için de harcayabilirim. Smile Yeter ki bir kıvılcım olsun, ümit besleyecek bir ışık olsun. Başkalarının rüyasında görüp ipsc-tr olarak başlayıp anılara gömülen macerasından sonra andıran bir takım adımların atılmış olması çok güzel.

Gönül ister ki birileri şu kaypak uykularından uyansın; Uygun şartlar yaratıldığında, ABD-Avrupa rakamlarında ve uygun kişilere satılabilecek "binlerce" silahın, "milyonlarca" mühimmatın, onbinlerce aksesuarın, açık poligonların ve benzeri bir çok yan işletmenin sağlayacağı gelir-vergi-istihdam-turizm üzerine tartışabilelim.

Hep duvara konuşuyoruz hep duvara. Korkum, günün birinde duvarların yanıt verdiğini duymamız. Delirdiğimiz ve sonumuzu hayır etsin diyecekleri andır o.

Alıntı

Sn . alperka,

Bizde sizin düşündüğünüz noktaların aynısını defaatle Sn. Cigar Aficionado ile konuştuk.Standart silahlar ve bu mühimmat ile gerçek bir IPSC yarışması yapılamayacağını fakat önemli olanın ilk adımı atmak olduğu konusunda görüş birliğine vardık.Hatta ben bu yaptığımıza "gariban IPSC'si" diyorum.Umuyorum bu çalışmamız ileride çok daha güzel organizasyonlara vesile olur ve Türkiye bu konuda gönüllerde istediği noktaya gelir.

Saygılarımla

Alıntı

Şimdilik forum buluşmalarının standardlarını belirlese bile bizim için yeterli...

Çok şükür gidip dağıtmak zorunda olduğumuz parkurlar yok...Smile

Alıntı

IPSC ile ilgili endişelerimde hemfikir olmamıza sevindim sayın Underrated.

Eğer federasyonlaşma yoluna gidilecekse hem IPSC hem de IDPA'yı kucaklamalı.
İlk etapta bizim şartlarımıza daha uygun olan IDPA ile başlamak daha gerçekçi olacağı düşüncesindeyim. Hem MKEK tarafından pazarlanan tabancalar ile yapılabilmesi hem de mühimmatın daha az harcanması ve günlük hayata dair senaryoları içermesi nedeniyle daha olası görüyorum IDPA'yı. (Üstelik değerli şarjörleri yere fırlatmak da gerekmiyor Smile )
IDPA işin mutfağı iken, bir üst düzeyi olan IPSC yetenek+paranın zamana karşı yarıştırıldığı, koreografilerin ve aksesuarların uyumlu gösterisi gibi geliyor bana.

Gariban IPSC'si dediğiniz olay hepimiz için çok mutlu bir haber oldu. Ölümü görüp sıtmaya razı olmak gibisinden, selekleri akarak seyrettiğimize benzer bir organizasyonun yavrusu da olsa masa başından sahaya, bürokratik işlemler v.s. çabalar ile ciddi bir emeğin ürünü. En güzeli de bu tohumları atanların aramızdan olmaları. Hem teşekküre hem de tebriğe layıksınız, ellerinize sağlık

Alıntı

(25-06-2012, 12:16 PM)alperka demiş ki: İlk etapta bizim şartlarımıza daha uygun olan IDPA ile başlamak daha gerçekçi olacağı düşüncesindeyim.
(25-06-2012, 12:16 PM)alperka demiş ki: ve günlük hayata dair senaryoları içermesi nedeniyle daha olası görüyorum IDPA'yı.

+ 1.

(25-06-2012, 12:16 PM)alperka demiş ki: (Üstelik değerli şarjörleri yere fırlatmak da gerekmiyor Smile )

Maalesef bu konuda yanılıyorsunuz...Big Grin

(25-06-2012, 12:16 PM)alperka demiş ki: Hem MKEK tarafından pazarlanan tabancalar ile yapılabilmesi

MKEK' nin sattığı tabancalar en azından '' Production '' ve '' Standard '' segmentlerine uyumlu...
Ama maalesef '' Modified '', hele hele '' Open '' segmentleri her yönü ile bizi gerçekten aşar...

Alıntı

(25-06-2012, 12:02 AM)dogo demiş ki: Sn.Cıgar Afıcınado, G19 ıcın IPSC tarzı faalıyetlerde onerebılecegınız kılıf modelı hakkında bılgı verır mısınız?

Sayin dogo ,

Uzun süre black hawk standard molded kullandim ve oldukça memnundum.
Aynı şekilde blade tech, uncle mikes veya fobus ' un tercihler arasinda olduğunu gördüm.

Aslinda sayin ''underrated '' ile halen bitmemmiş ama bizi perişan etmis P250 left hand kılıf bulma çabamız var ki sormayin Smile

Alıntı

(25-06-2012, 12:24 PM)lupus demiş ki:
(25-06-2012, 12:16 PM)alperka demiş ki: (Üstelik değerli şarjörleri yere fırlatmak da gerekmiyor Smile )

Maalesef bu konuda yanılıyorsunuz...Big Grin

Sad yavaşca bıraksak ? Blush

Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ortada bir federasyon ya da müsabaka olmasa bile, kendi aramızda bir standart oluşturması açısından değerli bir çalışma. Orta vadede her bölgemizde benzer çalışmalar görmek hoş olur.

Silahların kategorilerinde haklısınız sayın Lupus, tam olarak belirtemedim benim hatam, şöyle düzelteyim en azından klasmanların bir kısmı bize oldukça uygun.
Kullanılan mühimmatlar minor-majör olarak ayırt edilmiyor, sadece bir alt sınırı var.

Yarışmacı sınıflandırması güzel bir uygulama. Herkes kendi seviyesindekilere karşı yarışıp acemi bir atışçının bile dereceye girme şansı bulunuyor. Yani siz bronz alırken ben altın madalya ile dolanabilirim Smile (elbette ki şaka , bırakın atışları, sizin verdiğiniz her bilgi bile altın değerinde)
Aslında bu yazdıklarımız hep başlı başına bir konu başlığı.
Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi