İLK I.P.S.C ETKİNLİĞİ & PARADİGMA
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İLK I.P.S.C ETKİNLİĞİ & PARADİGMA
Paradigma ; Türk dil kurumu sözlüğü anlam karşılığı "Değerler dizisi" olarak tanımlanmıştır.

Formumuzda I.P.S.C ile ilgili çok haklı ve yerinde tartışmalar oldu.

Bu etkinliği gerçekleştirmeden önce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü' nden IPSC' yi tanıtan dokümanlar ile izin alındı.
Bu değerli çabalarından dolayı Sayın northwolf' a teşekkürü borç biliriz.
Alınan bu izinin benzer tekinlikler için emsal teşkil edeceğini düşünüyoruz.

Katılımcı arkadaşlarin teşviki ile ;

Bir şeylerin ilk olmasini istedik,
Yaptıklarımızın bütünüyle işin kurallarına uygun olmasını istedik,
Açıkçası atıcılıkla ilgili ''paradigmayi'' kısmen de olsa bir üst seviyeye taşımak istedik.

Bu atış disiplinin en çok titizlik gerektiren ve kurallar kitabının çok büyük kısmını '' emniyet tedbirleri'' oluşturmakta olup, bu konuda saha hakemlerinin yetkileri oldukça geniştir. Hem atış alanı, hem de dışında herhangi bir kural-emniyet ihlali yarışmadan '' diskalifiye '' olma nedenidir.

IPSC sportif bir atış dalıdır ve kesinlikle ''silüet'' içeren hedefler kullanilmaz.

Elbirliği ile I.P.S.C standartlarina uygun parkurlar ile bu etkinlik gerçekleşti.

Standart '' Classic IPSC '' hedefleri kullanıldı.
Puanlama için CED7000 Pro ile skor zaman ölçümü yapıldı.
Skorlama sonrasi hedefler, bütünlüğü bozmayan yama ile kapatıldı.
Kısa hedefler için genel kabul görmüş için boş lastikler kullanıldı.

Etkinlik öncesi parkurlar 3 boyutlu olarak tasarlandı ve katılacak kişilere gönderildi. Parkurlarda keskin açı ve zorlayıcı hedeflerden kaçınıldı, toplam 4 parkur tasarlanmış olduğu halde hem rüzgarın, etkisi hem de ilk organizasyon olması nedeniyle etkinlik 2 parkurda gerçekleşti.

1. Parkur

Photobucket

2.Pakur

Photobucket

''GÜVENLİ ALAN'' ( SAFETY AREA )

Herşeyden önce etkinliğe katılan atıcıların ekipmanlarını hazırlayabileceği, mühimmattan arındırılmış, atış parkurunun zıt yönünde '' Güvenli alan oluşturuldu'' )

Photobucket

Minor Puan segmenti :

A (Alpha ) =5
C (Charlie) =3
D (Delta ) =1
M (Mike ) = -10 ( isabetsiz atış )

Skor = Toplam alınan puan / Parkur süresi

Double Alpha olarak skorlanmış Atış örneği ( A & A )

Photobucket

Bu formun tartışmasız '' Atış ve Atıcılık'' ile paradigmasını geliştiren ilgili iki ekibi vardır;
Birincisi çok takdir ettiğim ''Karadeniz Fırtınası'', ikincisi ise nam-ı diğer '' Kenya '' lılar...
Gönül ister ki bu vb aktiviteler güzelim Karadeniz yaylaları ve Anadolu ovalarında da yapılsın.

Geçen yıl Yunanistan' ın Rodos adasında 16.sı düzenlenen World Shot organizasyonun ekonomik boyutu :

Katılan yarışmacı sayısı : 1.260
Katılan ülke adedi : 66
Yapılan yaklaşık atış adedi : 800.000
(Kaynak : IPSC magazine VOL I Issue IV )

Rodos'un nüfusu 117.000 civarında...Katılan yarışmacıların yaklaşık bir hafta konakladıkları ve ortalama 800 Euro harcadıkları düşünüldüğünde, bu minik adaya bırakılan para yaklaşık 1 milyon Euro civarındadır. Bu organizasyona talip olan Yunan IPSC ekibi gümrük -lisans vb sorunlarla çok mücadele etmiş, sonunda organizasyonu oldukça başarılı şekilde gerçekleştirmişlerdir.

Unutmayın herşey istemekle başlar...

Bir not : Bu forumu geliştirme adına yazdığımız ve açtığımız konu başlıklarına daha çok özen gösterirsek sanıyorum çok daha iyi bir yerde oluruz.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
remusd
Sn.Cigar Aficionado, böylesine zevkli ve iştah kabartan bir konuyu bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Karadeniz Team olarak imkanlar dahilinde elimizden geleni yapmaya hazırız. Böylesine bir organizasyonda sizlerle beraber bulunmaktan onur duyarız.

Saygılarımla...

Alıntı

Tebrik ederim çok güzel bir organizasyon olmuş, umarım çok ara vermeden devamı gelir. Bulundurma ruhsatlı silahların yol belgesi sıkıntısı olmasa katılımcı olmaktan gurur duyacağım bir etkinlik.
Bu arada 2.11sn Smile ve Sn northwolf'un DA çıkışı kayda değer dersler olmuş. Sanırım günün galibi modifiye HS olmuştur.

Alıntı

Sn.Cigar Aficianado, böyle güzel ve bir o kadar da anlamlı bir günde sizleri yalnız bırakmak zorunda kaldığımız için ne kadar üzgün olduğumu bilemezsiniz...Sad Ne olursa, çok güzel, gerçekten de hedeflediğiniz gibi forum standardlarımızı, atış ve atıcılık anlayışımızı, özellikle de bu tür etkinliklerdeki güvenlik anlayışımızı bir üst düzeye taşıyan bir etkinlik olmuş...Emeği geçen tüm arkadaşlara ne kadar teşekkür etsek azdır...Her şeyi ile çok güzel bir etkinlik, her şeyi...Emeği geçen tüm arkadaşlara tekrar tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

Ah o DA ve DAO'lar. Bende bir Mike'a birde 2 sn uzatmaya yol açtı tüm parkurlarda. Ancak yinede bol "A" lar ile dolu ise kombineniz ve Mike'larınız yoksa skorlarınız gayet başarılı oluyor.

Sn.Lupus, herşeyden önce ben size teşekkür etmek istiyorum.Yıllar önce sizinle ilk tanıştığımız princess poligonu etkinliğinde bana tanıştırdığınız Double-tabların ve kuru tetikle çalışmaların yıllar sonra ilk ipsc etkinliğimizde bu kadar bana skor olarak döneceğini söyleslerdi inanmazdım. Videoda görülen tüm hedeflerde tek bir -C- vardı. (tabi birde fişek sayısı eksik hesaplama kusuru- ve pantolon arka cebinden yedek şarjör çıkmama sorunu ki videoda görmediniz.) Big Grin Umarım hep birlikte daha iyi skorlara ve daha iyi çalışmalara imza atabiliriz.

Alıntı

Ellerinize sağlık beyler, bu güzel çalışmalarınız için kutlarım.

Alıntı

(20-06-2012, 11:48 AM)northwolf demiş ki: Ah o DA ve DAO'lar. Bende bir Mike'a birde 2 sn uzatmaya yol açtı tüm parkurlarda. Ancak yinede bol "A" lar ile dolu ise kombineniz ve Mike'larınız yoksa skorlarınız gayet başarılı oluyor.

Production Class için hafifçe elden geçmiş bir DA çekiş sonrası SA ile devam etmek bir nebze de ( H&K USP ), tüm atışları tetik çekiş ve kurulma mesafesi uzun bir DAO ile yapmak ( SIG Sauer P 250 ) adamı resmen fıtık eder...Smile

(20-06-2012, 11:48 AM)northwolf demiş ki: tabi birde fişek sayısı eksik hesaplama kusuru- ve pantolon arka cebinden yedek şarjör çıkmama sorunu ki videoda görmediniz.

Önemli olan kurallara uygun formatı anlamak ve yerleştirmek, zamanla herşey halledilir.

(20-06-2012, 11:48 AM)northwolf demiş ki: Umarım hep birlikte daha iyi skorlara ve daha iyi çalışmalara imza atabiliriz.

Sabah bu sıcak konuyu görünce hemen gidip '' gölge '' ye sığındım...Smile

Alıntı

Sayın Cigar Aficionado;
Sizleri, tebrik ve taktir ediyorum.
Elinize emeğinize sağlık.
Bu kunu ile alakalı, sizler ile, bilgi alış verişi yapmak isterim.
Saygı ve selamlar.

Alıntı

Bir başlangıç, bir ışık. tebrik ve takdir ediyorum.

Alıntı

Sn.Cigar Aficionado ve Sn.Northwolf verdiğiniz emeklerin karşılığını bulması ve forumumuz açısından I.P.S.C. nin başlangıç formatını oluşturması çok önemli bir adım. Açılan bu konuyu heyecanla, tekrar tekrar okuyor ve izliyorum. I.P.S.C. etkinliğinizde bizleri tüm detayları ile bilgilendirdiğiniz için, Taktik ve Eğitim konu başlığına da bu konunun ilave edilerek sabitlenmesi gerektiği için (Moderasyon a rica ediyorum) ve klasik olacak ama parkuru dağıtıp çıkmadığınız için Big Grin tekrar teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi