Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FEG ?
Arkadaşlar, Macaristan menşeli FEG firması, pek çok ünlü markaya ait, pek çok ünlü modelin çakmalarını üretmesi ile meşhurdur.
Firmanın BHP ve daha sonra da BHP, SW, Beretta çorbası modelleri çok yaygın olarak üretilip dağıtılmıştır.
Ülkemizde de bunlardan bir miktar vardır. Ayrıca MKEK de firmanın Mauser markası adı altında üretilen BHP,SW,Beretta çorbası modellerinden bir ara satmıştır.

Söz konusu çorba P9R modelidir. Sn.GöKTuĞ'a bu modelden bir silahı, boş kovanı atmadığı gerekçesi ile getirdiler.
Yapılan deneme atışından elde edilen kovanda, ciddi bir bombe oluştuğunu görülüp, silahın sahibine fişek yatağının bozuk olduğu ve komple namlu revizyonu için rapor yazılıp, MKEK'ye müracaat etmesi gerektiği söylendi.
Adam da silahı henüz yeni devr aldığını, bir silahçının kendisine öve öve bitiremediği için bu silahı ondan satın aldığını, şimdi silahı gidip adamın kafasına atacağını söyleyip, çıkıp gitti.

Bunun üzerine bir miktar FEG P9R araştırması yapınca, bu modelin namlu kusurlarının hiç de azımsanamayacak kadar sık gözlendiğini gördüm.
Yurt dışında pek çok negatif geri besleme bildirimi mevcut olmakla beraber, görsel bilgi içerenlerden küçük bir FEG P9R derlemesi yaptım.
Arkadaşlara önerim, FEG üretimi 9x19 mm modellerden kesinlikle uzak dursunlar.
Buna FEG tarafından üretilip, Mauser adı altında satılan 9x19 mm modeller de dahildir.

[Resim: fegnamlusu2yk1.jpg]

[Resim: fegnamlusu3ow2.jpg]

[Resim: fegnamlusu4nw5.jpg]

Alıntı

Sn. Lupus,
Bu silahı tanımak için ne yapmalıyız? Üzerinde üretici markası yazıyormu?

Alıntı

Alıntı: Bu silahı tanımak için ne yapmalıyız?
Sn.xlcod3r, silahın üzerinde çerçeve içerisinde FEG yazıyor.
Aynı modelin, üzerinde Mauser yazan versiyonları da var.
MKEK üzerinde Mauser yazanlardan getirtti.
Silah aşağıdaki modeldir;

[Resim: fegp9r0hi5.jpg]

Alıntı

Teşekkürler sn. Lupus.

Alıntı

Bu silahın aynısı 15+1 browning marka tabanca gördüm. Silah ruhsatlıydı. Ama kabzası daha biçimliydi. Jarjörü orjinal browningdi. Öyle mecgar jarjörle 16 lı olan bir browning değildi. Bu silah hakkında bilgisi olan var mı acaba? İkinci elini alabileceğim tek silah bu diyebilirim.

Alıntı

sanırım mesajım fark edilmedi

Alıntı

mauser marka olanıyla baya bir atış yapmıştım bir zamanlar.tabiki bir BHP değildi ama fenada değildi hani..en methedilen özelliğide DA olmasıydı.

Alıntı

asma46 demiş ki:Bu silahın aynısı 15+1 browning marka tabanca gördüm. Silah ruhsatlıydı. Ama kabzası daha biçimliydi. Jarjörü orjinal browningdi. Öyle mecgar jarjörle 16 lı olan bir browning değildi. Bu silah hakkında bilgisi olan var mı acaba? İkinci elini alabileceğim tek silah bu diyebilirim.

Sn.asma46, görmüş olduğunuz silah, aşağıdaki gibi bir BDA 9 olabilir mi?
Ülkemizde en yaygın olarak bulunan, kabzası buna göre daha biçimli, 15+1, çift hareketli Browning modeli budur çünkü. Bahsettiğiniz FEG üretimi Mauser /FEG klonunun, Browning için üretilmiş olanı varsa, bu gerçekten çok özel bir bilgi olacak, mümkünse silahın resimlerini de bizimle paylaşırsanız, o zaman daha net fikir beyan edebiliriz.

[Resim: 800pxbda9fp5.jpg]

Alıntı

Sayın üstadım bu duble aşkın Bda hazretlerinin carcürü klasik Bhp lerde kullanılır mı ? Mesele bu kadar basit olabilir mi acep?

Alıntı

Sayın Lupus, sizin silah bilginize hayran olduğumu belirtmek isterim. Sizi hem kıskanıyorum, hemde merak ediyorum nasıl bu kadar bilgi sahibi olabildiğinize. Silah resmini koyduğunuz silaha hiç benzemiyor, standart browning formatında. Sadece emniyet mandalı sürgünün üzerinde ve horozu delikli ama horoz kurulmadan bu delik görülmüyor ve kavisli bir delik. Ayrıca horozu o kadar ince ve zarif ki insan kırılır zannediyor. Silahı feg modelinin daha zarif hali gibi düşünün. Görev yerim değiştiği için silahın resmini koymam mümkün değil. Silahlardan anlayan bir tanıdığım bu silahın çok özel olduğunu ve Türkiyede 20 tane ya vardır ya yoktur demişti. Söylediğim gibi ikinci elini alacağım tek silah bu çalışmasada bende bulunsun yeter o kadar hayran kaldım. Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi