Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yavuz 16 ve patent ile ilgili bir sorun.
Arkadaşlar selamlar.
Ankara MKEK'te bulunan Girsan satış temsilciliğinde görevli yetkili,Yavuz 16 Regard modeli hakkında "Beretta firmasında patent alarak Türkiye'de biz üretiyoruz,dolayısı ile Beretta ile birebir aynı.." gibi bir cümle kullandı.
Sorum şu olacak:
Patent alınarak tabanca üretimi mümkün müdür? Zira bu çok teknik bir husus. Forumda orijinal Beretta ve Yavuz 16 incelemesi var; ama benim merak ettiğim, üretimden ve malzemeden kaynaklanan istisna halleri kenara koyarsak (aslında patent almak demek böyle istisnalar olmamasını da kapsar) silahın mekanik aksamı ve kendine mahsus tüm özellikleri bu patent ile üretimde aynen korunuyor mu?
Yani satış temsilcisi doğru bir açıklama mı yaptı / yapıyor?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hfc
Benim bildiğim kadarıyla Girsan,Beretta'nın patenti ile üretim yapmıyor.

Alıntı

Bu işte bir gariplik var Smile. Hiç inanasım gelmedi.

Alıntı

Patentli üretim falan yaptıkları yok...Şimdiye kadar Beretta 92 serisinin patentli ve lisanslı olarak, bizzat Beretta'nın kurduğu tesis ve makina parkında üretildiği yerlerden birisi Brezilya...İlerleyen yıllarda Brezilya Ordu teslimatı tamamlanınca, bu tesisi Taurus devr alarak lisanssız bir şekilde emniyet manevelası gövdede yer alan Beretta 92 türevlerini üretmeye devam etti...

Bir diğer lisanslı kopyanın üretildiği yer ise Fransa...MAS tarafından üretilen tabanca PA MAS G1 olarak biliniyor...

Bir diğer lisanslı kopya olan Z88' in üreticisi Güney Afrikalı Vektor...

İspanyol Llama M82 ve Şilili FAMAE' nin ve tabii ki GİRSAN' ın ürettiği kopyalar ise lisanssız kopyalardır...

Beretta' nın ülkemizde patentleri ve lisansları ile birlikte yatırım yaptığı tek tabanca üretim tesisi Stoeger' dir...Adamlar Cougar' ın bütün makina parkını buraya taşımakla kalmadılar, teknik ekiplerini buraya göndererek üretim hattında çalışacak mühendisten işçiye kadar bir alay adama aylarca eğitim verdiler...Beretta' nın işi gücü aklı yok da, o kadar yatırım yaptığı Stoeger dururken, işine bir de ne idüğü belirsiz GİRSAN' ı ortak edecek...Laf...Gavurun aklına, işbilirliğine ve tecrübesine bu kadar da hakaret etmesinler...

GİRSAN' ın elemanları bu tür yalanları senelerdir bıkmadan usunmadan söylüyorlar...Kendilerine bazı farklı detaylar gösterildiğinde ise '' Bu farklılıklar patent uygulamalarından kaçmak için bu şekilde üretiliyor..'' yalanını uyduruveriyorlar...Kıçı kırık güvenlik şirketleri bile tabancalarını tercih ettiğinde internet sitelerinde koca koca puntolarla referans olarak veren adamlar her nedense bir türlü Beretta ile yaptıkları lisans anlaşmalarını sitelerindeki referanslar ve kalite belgeleri listesinde yayınlamıyorlar...

Saçma sapan düğüncü işi makyajlarla dünyanın en yakışıklı tabanca modellerinden birisini maymuna çevirip, üç kuruşluk silah zevkimizin içine edeceklerine, önce adam gibi yay yapmayı, ısıl işlem yapmayı öğrensinler, ağızlarını üç posta Zemzemle çalkalasınlar, Beretta' nın adını ağızlarına ondan sonra alsınlar...Yahu adamların ürettiği tabancanın sürgüsüne yukarıdan bastırmadan emniyet manevelası horozu düşürmüyor, herifler kalkmışlar utanmadan ağızlarında Beretta kelamı geveliyorlar...

Neyse, akşam akşam kantarın topuzunu kaçırmayalım...

Alıntı

Yavuz 16 firması hiç güvenilir bir firma değil...IDEF fuarında stantlarını gezerken 40.000 atımı görmüş diye kare camın içine koydukları tabancada ne bir çizik, ne de bir aşınma vardı...İnsan ister istemez soruyor, koskoca Colt, koskoca Glock bile bu atımlara yaklaştığında çizikler, aşınmalar olurken Yavuz 16' da olmaması hayli ilgi çekici ve madem 40.000 atım gördü, kare camdan çıkarın gösterin ziyaretçiye.

Alıntı

Evet arkadaşlar durum hakkında açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Satış yetkilisi açıklama yaparken ben de bu patent durumuna inanmadım ama teknik bilgi eksikliği nedeniyle önce bilenlere sorayım dedim.

Peki bu durumda ülkemizde üretilen ve meşhur markalarının replikası olan tabancaların patent izni ile üretilip üretilmediği hakkında bilgilendirme yapılmasını siz forum yöneticilerinden istesek örneğin ( x firmasının yy model silahı dünayaca meşhur marka olan z markasının kk model silah replikasıdır ama patent izni olmadan üretmektedirler.) bu isteğimiz makul olur mu? Örneklediğim şekilde cevaplanabilir mi? Zira alacağım tabancanın yerli marka olması halinde meşhur bir markanın aynısını yaptık dedikleri zaman bu aynısını yapma işlemini patent izni altında yapıp yapmadıklarını öğrenmenin silah tercihinde iyi bir yol gösterici olacağını düşünüyorum.

Teşekkürler..

Alıntı

Benim bildiğim patent izni/hakkı alıp üretim yapan yok. Tamamen özgün üretim yapan da yok. Klon olduğunu kabul eden de çok nadir.. Onlarda klonladıkları silahtan daha iyi oldukları iddiasındalar.

Alıntı

Stoeger neden acaba 92 modelini Türkiye de üretmiyor.

Alıntı

(04-06-2012, 07:54 PM)ertug34 demiş ki: Stoeger neden acaba 92 modelini Türkiye de üretmiyor.

Çünkü Beretta 92 serisi hala tabanca filosunun amiral gemisi...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ckenarli
(04-06-2012, 07:48 PM)yakuzz demiş ki: Benim bildiğim patent izni/hakkı alıp üretim yapan yok. Tamamen özgün üretim yapan da yok. Klon olduğunu kabul eden de çok nadir.. Onlarda klonladıkları silahtan daha iyi oldukları iddiasındalar.

Yerli tabancaların özeti budur...

Halihazırda sadece Stoeger Cougar bir kopya değil...Orijinal tasarımcı ve patent sahibi sadece üretimini kendi çatısı altındaki bir başka firmanın adı ile, bir başka ülkedeki tesisinde, kendisine ait orijinal makina parkı ile devam ettiriyor...

Sarsılmaz modelleri CZ 75' in biraz değiştirilmiş kopyası olan Tanfoglio modellerinin kopyasıdır...

Canik 55 modelleri CZ 75 kopyasıdır.

TİSAŞ' ın Kanuni'den türetilmiş Zigana ve benzeri tüm modelleri Walther P 88 Compact' ın kopyasıdır...

GİRSAN modelleri Beretta 92 kopyasıdır...

Asilsan modelleri Browning HP kopyasıdır...

ARSAN modelleri Koreli Daewoo DP 51 kopyasıdır...

KÜSSAN modelleri Colt Python kopyasıdır...

ÜN-MAK Kobra S&W 5906 kopyasıdır...

Son dönemlerde popüler olan GİRDAN ve TİSAŞ'ın 1911 modelleri de dünyadaki tüm 1911' ler gibi Colt kopyasıdır...

Bu kopyaların tamamı lisans anlaşması olmadan üretilen kopyalardır...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi