The Ultimate Sniper (Türkçe)
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
The Ultimate Sniper (Türkçe)
Sn. alperka, uzun zaman öncesinden arşivimde olan bu belgeyi burada sizin çabalarınızla Türkçe olarak bulunca, mal bulmuş magribi gibi hissettim kendimi. Bir müddet konuyu takip ettikten sonra o an neden yorum yazmadım, bilmiyorum. İşler, vakit darlığı adına ne denirse. Paylaşımınız için yürekten teşekkürlerimi kabul ediniz.

Aslında her optik atıcının bir şekilde özümsemesi gereken bir belge, hem de Türkçe. Teferruattan ziyade aralara gizlenmiş bilgiler yeni başlayanlar için bulunmaz nimet.

İyi günler,

Alıntı

Ayrıca yazmayı unuttum bunları okuduktan sonra şu belgeseli izledim. Büyük ihtimalle paylaşılmıştır ama olsun. Smile

Alıntı

Sn.Alperka yazınızı okuduktan sonra top tüfek evde ne varsa alıp sokağa talime çıkıyorum.Keskin nişanşılığa iyice özendirdiniz artık elimden tutacaksınızSmile

Alıntı

Sn. alperka paylaşım için teşekkürler.

Alıntı

Alıntı: Herşeyden önce tüfeğin tam adı "Intervention Model 200 Military" (International değil!). Üretici firmanın adı THEIS (Tactical High Energy Impact Systems). 408 kalibrelik Cheyenne Tactical adı verilen son derece gelişmiş bir mühimmat kullanıyor. Pek çok farklı kaynak bu tüfeği şu anda dünya üzerindeki en etkili ve modern keskin nişancı tüfeği olarak tanımlıyor. Bunun sebebi olarak tüfeğin şu özellikleri gösterilebilir sanırım:

1. .408 Cheyenne Tactical mermisinin etkili menzili yaklaşık 2400 metre. Bu inanılmaz menzilin sebebi üretici firmanın (CheyTac) geliştirdiği "Balanced Flight Theory" isimli tasarım yöntemi. (Balistik üzerine derin bilgi sahibi değilim ancak bu teori, merminin lineer ve rotasyonel sürüklemelerinin dengelenmesine ve dolayısıyla spin, sapma gibi sonuçların yok edilmesine dayanıyor)

2. Tüfek üzerinde son derece gelişmiş optik ve elektronik ekipman bulunuyor. Bunlar:

a. Night Force 5.5-22 X 56 NXS Dürbün
b. PVS-14 III. nesil gece görüş dürbünü
c. Kızılötesi hedef işaretleme cihazı
d. Kestrel 4000 mini meteoroloji bilgisayarı
e. Advanced Ballistic Computer (ABC) - balistik bilgisayarı. Bu el bilgisayarı, hedefin koordinatlarından, dünyanın dönüşünden kaynaklanan Coriolis ivmesine kadar pek çok veriye erişim olanağı sağlıyor
f. OPSINC susturucu sistemi. Bu sistem namlunun atış esnasında yaydığı ısıyı emiyor, sesi minimuma indiriyor, ayrıca özel kumaştan yapılmış ve susturucuya sarılan bir kaplama da namlunun parlamasını engelliyor.

Televizyonda Org. Hilmi Özkök'e bu tüfeği tanıtan subay, bu tüfeğin dünyadaki tek kullanıcısının Türk Ordusu olduğunu söylemişti. Bu bilgiyi doğrulatmak için üretici firma ile temasa geçtim ve beklediğim gibi bir bilgi vermediler. Yalnız şu bilgi belki bir fikişr verebilir: Internet sitesinde 2001 yılından sonra üretilen 3 tüfeğin askeri testler için kullanıldığı, 11 tüfeğin satıldığı yazıyordu. Eğer ABD henüz bu tüfeği satın almadı ise, bu 11 tüfek büyük ihtimalle Türkiye'ye gelmiştir.

Bu konuyu görmemiştim, şimdi farkettim. Bazı noktalarda hemen düzeltme yapayım:

Üretici firmanın adı THEIS değil CheyTac.

Tüfek bir başka platform baz alınarak geliştirmiştir. İyi ve hassas bir tüfektir ama CheyTac'in icadı değildir. Bu sniper sistemini asıl önemli kılan tüfekten çok .408CheyTac mermisidir. Balistik katsayısı (BC) 0.9'un üzerindedir. Mühimmatın tasarımcısı ve ilk üreticisi ise Lost River Ballistics firmasıdır.

Bu silahın kullanıcısı ABD ve Türk Silahlı Kuvvetleridir.

Türkiye'de ÖKK tarafından anti-materyal amaçlı olarak MAK timlerine verilmiştir. İlk alındığında 2 adetti, sonrasını takip etmedim. Bu iki M200 üzerine Leupold dürbün alınmıştı, Nightforce değil. Susturucu B+T firmasından gelmişti. Susturucu üzerinde Carbon-X kumaştan kılıf vardır. Kılıfın görevi aşırı ısınan susturucuyu IR gözetleme sistemlerde aydınlık nokta olmaktan çıkarmaktır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Zemre10
Sayın Harun, konuyla ilgili bilgilendirme ve düzeltme için çok teşekkür ederim. Merak ettiğim bir konu anti-sniper teknikleri ve ekipmanları. Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Alıntı

Merhaba, dosyayı Android telefona nasıl indirebilirim acaba

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi