Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kap çık çantası
Sn.Rainman,

Çok güzel bir çantanız var ama naçizane size önerilerim olacak;

-Çadırınızı eğer tek kişi gidiyorsanız 1kg altı çadırlardan tercih edebilirsiniz. Mesela uygun fiyatıyla bir klon olan Nature Hike markasının çadırını tavsiye ederim.(İncelemesini yaptım YouTube-Ömer Furkan Ata- kanalım da. )

-Uyku tulumu olarak da eğer bütçeniz yeterli ise mutlaka bir kaz tüyü almalısınız hem ağırlık hem de yer anlamında gayet tasarruf edebilirsiniz.

-Mat'ta bir self-inflating(kendinden şişen) seçilebilir nedenler yine uyku tulumu ile aynı.(Karrimor markasını kullandım ben.)

-Son olarak da çantanızı en azından 55lt'lik bir çanta seçerseniz doğada sık çalılardan geçerken vs. daha rahat edersiniz.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
1905sss
Sn. Fruktoz23 , Yazdıklarınıza pek katılamadım . Adı üstünde kap çık Çantası , yani acil durumda gerekli . 

1- Bütçe önemsemeden acil durum senaryosu için ne olursa olsun elyaf tulum alırım . Neden derseniz : ıslanmış bir kaztüyü tulum ne kurur ne korur  . Islak elyaf tulum bir gecede kuruduğu gibi , ıslak olsa da koruma sağlar . Tecrübe ile sabit . 

2- Şişme mat , dedikya AÇİL DURUM : nerde uyuruz ne şekilde uyuruz bilinmez . Patlak mat bir işe yaramaz fakat standart askeri matı ikiye kes iki küçük mat , iki kişi az konforlu olarak bile uyur . Olmadı biraz ip parçasıyla , uygun ölçüde kestiğiniz mat ile terlik bile yaparsınız . Sedye , atel vb konulara girmedim bile .

saygılar . 

Bozkurt IŞIKLI . 

Fruktoz23' pid='328942' dateline='1478984517']
Sn.Rainman,

Çok güzel bir çantanız var ama naçizane size önerilerim olacak;

-Çadırınızı eğer tek kişi gidiyorsanız 1kg altı çadırlardan tercih edebilirsiniz. Mesela uygun fiyatıyla bir klon olan Nature Hike markasının çadırını tavsiye ederim.(İncelemesini yaptım YouTube-Ömer Furkan Ata- kanalım da. )

-Uyku tulumu olarak da eğer bütçeniz yeterli ise mutlaka bir kaz tüyü almalısınız hem ağırlık hem de yer anlamında gayet tasarruf edebilirsiniz.

-Mat'ta bir self-inflating(kendinden şişen) seçilebilir nedenler yine uyku tulumu ile aynı.(Karrimor markasını kullandım ben.)

-Son olarak da çantanızı en azından 55lt'lik bir çanta seçerseniz doğada sık çalılardan geçerken vs. daha rahat edersiniz.

Saygılarımla
[/quote]

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Fruktoz23, 1905sss, rainman, TrCiviltary, bilhan
Sn.Kararsız,

Galiba ben biraz fazla konfor gözetmişim. Kusuruma bakmayın Smile

Saygılarımla

Alıntı

Son zamanlarda gelişen teknoloji ile  ''Ultralight Backpacking'' akımı ziyadesi ile yaygınlaştı..Ülkemizde Likya yolu gibi uzun yürüyüş etkinliklerinin,motor yada bisiklet turlarında 20 kg çanta ve muhteviyatının ağırlığı altında ezilmemek için  çoğu kimseyi bu yöne itti.Sn. Fruktoz23 da bu konuya dikkat çekmiş.

Konu kapçık çantası ve hayatta kalım olunca başka bir şeye dikkat çekerek konunun uzmanı sn. Kararsız'ın izniyle ilave yapmak isterim.Özellikle şişme mat eğer NeoAir serisi gibi kaliteli değilse her zaman yarı yolda bırakma ihtimali vardır ki sevdiğim sonbahar ve kış kamplarında böyle bir durumu aklıma bile getirmek istemem doğrusu..

Çadır konusunda ise kuzuluk yaylasında damlalar içeriye düşmeye başlayıp geceyi başka bir çadırda geçirmek zorunda kalınca kesinlikle minimalist olamama kararı aldım Smile  Hatta çantanın altında dikkat ederseniz daha önce nalburdan alıp  kullandığım siyah naylon yerine perdeciye gidip çadır ölçülerine uygun muşamba kestirip belirli yerlerinden perçin yaptırdım.Gerektiğinde tarp yapabiliyor,perçinlerden paraşüt ipiyle tente yapılıp ateşi koruyabiliyor hatta zor durumlarda yağmur suyunu toplamak için bile kullanılabilir..Bana ekstra 1,5 kg yük oluyor ancak faydasını düşündüğüm de çekiliyor kahrı. Thumbs Up

Saygılar..

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
tsuba, Fruktoz23, bilhan, kararsız

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi