Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 4.25 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sarsilmaz ST9
Emniyet ve sürgü yakalama manevelasına yapılacak bir kaç küçük rötuşla oldukça rafine hatları olacak, şık bir tabanca olmuş...
Görebildiğim kadarı ile sürgü taşıyıcı kızaklar HS gibi, önde çelik kilit bloğunun uzantısı, arkada ise gövde ile yekpare polimer...
Emniyet manevelası da eklediklerine göre, sanırım yine aynı HS gibi sadece tek hareketli olacak, ancak kabza emniyeti yerine klasik emniyet ile kilitlenecek...
Şarjörün tamamen şeffaf olması gayet güzel olmuş...
Türk Patent Enstitüsü ve Kaptırmazın en fazla faydalı ürün olarak tanımlanacabilecek herşeyi patentli ürün olarak tanımlama merakını ise bir türlü anlayabilmiş değilim...Sanırım milleti hala kolayca salak yerine koyabileceklerini düşünüyorlar...
Hayırlısı olsun, bu yakışıklı poligonlarda arzı endam etmeden şimdilik beklemede kalmakta fayda var...

Saygılar.

Alıntı

Değerli arkadaşlar,

Nihayet geçen hafta sonu malzemeyi yakından inceleme fırsatı bulduk...

Namlu kilit sistemi, irca yayı ve sökme takma manevelası H&K USP' nin kopyası...

Gövde ön kilit bloğu ve bunun bir parçası olan sürgü taşıyıcı kızaklar HS' nin birebir kopyası...

Gövdedeki arka sürgü taşıyıcı kızaklar da aynı HS gibi gövde ile yekpare ve polimer...

İğne ve iğne tulumbası, iğne kilidi ve iğne kilidi açma manevelası birebir HS ' nin kopyası...

Sürgü şarj edilip, atım yatağı doldurulunca iğne aynı HS' deki gibi tam kurulu pozisyonda kalıyor. Ateşleme sisteminin HS' den tek farkı, iğne tulumbasının kabza emniyeti ile değil, BHP, CZ 75 gibi gövdeye yerleştirilmiş bir emniyet manevelası ile kilitlenmesi.

Saygılar.

Alıntı

Sayın Lupus; sonuç olarak bu prensipte çalışan silahlar arasında, yerli tercihinde tavsiye edermisiniz?

Alıntı

(15-03-2013, 08:44 PM)lupus demiş ki: Değerli arkadaşlar,

Nihayet geçen hafta sonu malzemeyi yakından inceleme fırsatı bulduk...

Namlu kilit sistemi, irca yayı ve sökme takma manevelası H&K USP' nin kopyası...

Gövde ön kilit bloğu ve bunun bir parçası olan sürgü taşıyıcı kızaklar HS' nin birebir kopyası...

Gövdedeki arka sürgü taşıyıcı kızaklar da aynı HS gibi gövde ile yekpare ve polimer...

İğne ve iğne tulumbası, iğne kilidi ve iğne kilidi açma manevelası birebir HS ' nin kopyası...

Sürgü şarj edilip, atım yatağı doldurulunca iğne aynı HS' deki gibi tam kurulu pozisyonda kalıyor. Ateşleme sisteminin HS' den tek farkı, iğne tulumbasının kabza emniyeti ile değil, BHP, CZ 75 gşbş gövdeye yerleştirilmiş bir emniyet manevelası ile kilitlenmesi.

Saygılar.

Sn Lupus kopyalamada iyi çalışmışlar maşallah da , bu kadar silahın kopyasından ortaya çıkan şey bir şeye benzemişmi ? Yoksa bir uzaydan gelmiş ucubemi çıkmış ortaya ?

Saygılar ..

Alıntı

(15-03-2013, 09:04 PM)mrt1 demiş ki: Sn Lupus kopyalamada iyi çalışmışlar maşallah da , bu kadar silahın kopyasından ortaya çıkan şey bir şeye benzemiş mi ? Yoksa bir uzaydan gelmiş ucubemi çıkmış ortaya ?

Silah görsel olarak gerçekten çok şık...Karşıdan baktığınızda ve elinize aldığınızda size tabanca hissi veren nadir yerli silahlardan...Bence iğne ve ateşleme sisteminin HS' deki kabza emniyeti yerine, klasik bir emniyet manevelası ile kilitlenmesi çok daha güvenli, en azından ateşleme sisteminin tam kurulu kaldığı, sadece tek hareketli silahlar konusundaki teammüllere daha uygun...

(15-03-2013, 08:56 PM)HAKANJAND demiş ki: Sayın Lupus; sonuç olarak bu prensipte çalışan silahlar arasında, yerli tercihinde tavsiye eder misiniz?

Fuardaki örneğin emniyet manevelası biraz sertti, bunun dışında işçilik ve malzeme düzgün görünüyordu...Ancak ciddi poligon tecrübesi olmadan mekanik güvenilirlik ve dayanım konusunda tahminde bulunmak ve silahı sadece elde inceleyeyerek edinilen izlenimlere dayanarak tavsiye etmek zor...Açıkçası şimdilik bekle / gör sınıfında bir silah...

Saygılar.

Alıntı

(21-02-2013, 06:38 PM)lupus demiş ki: .... bu yakışıklı poligonlarda arzı endam etmeden şimdilik beklemede kalmakta fayda var...

Saygılar.

Sn.Hakanjand, bence Üstadımız zaten böyle bir soruyu öngörmüş olacak ki cevabını çoktan hazırlamış bile.Smile
Saygılarımla.

Alıntı

Kopyada üzerimize yokmuş bunu bu foruma üye olduğumdan beri Sn üstadlarımızın ve bilgi sahibi forumdaşlarımızın sayesinde çok iyi öğrenip vatan millet sakarya yerli malı diyerek aldığım yerli silahı devrettim.Tamam bi arkadaş diyebilir o silahlar güvenlik güçlerimize veriliyo yurdışına ithal ediliyo falan ama ben gerçekten yerli silah sanayimize ve bu kopyacılığına belki herkes gibi çok üzülüyorum.
Saygılarımla.

Alıntı

(15-03-2013, 09:18 PM)yavuz2979 demiş ki: Kopyada üzerimize yokmuş bunu bu foruma üye olduğumdan beri Sn üstadlarımızın ve bilgi sahibi forumdaşlarımızın sayesinde çok iyi öğrenip vatan millet sakarya yerli malı diyerek aldığım yerli silahı devrettim.Tamam bi arkadaş diyebilir o silahlar güvenlik güçlerimize veriliyo yurdışına ithal ediliyo falan ama ben gerçekten yerli silah sanayimize ve bu kopyacılığına belki herkes gibi çok üzülüyorum.
Saygılarımla.

Sn. yavuz2979
Bu konuda kesinlikle haklısınız, kuşkusuz gönül ister ki tamamen yerli tasarıma sahip güvenilir kaliteli uygun rakamlarda silah üretilsin bizlerde satın alalım. Kopyalama fikir taklit etme sistemini sadece bizim yerli firmalarımız uygulamıyor. Piyasada güvenilirliğini kanıtlamış hatta ün sahibi olmuş bir çok yabancı firmanın da kopyalama yaptığını görüyoruz, burada asıl önemli olan kopyaladığın sistemi en doğru şekilde olması gerektiği kalitede kopyalamak ve kopyalarken kopyalanmayı hak eden bir sistemi kopyalamış olmak gerekir. Sarsılmaz st10 ile h&k usp modelini hem sistem hem de görünüm olarak neredeyse bire bir kopyalamıştı ancak st 9 ile görüntüde walther p99 dan esintiler sunarken sistem olarak da hs ve h&k dan esintiler sunuyor. Tamamen kendine özgü bir tasarım olmasa da bana göre bu da göz ardı edilmemesi gereken bir başarı. Üstadın söylediği gibi genel görüntü olarak ve ele alınıp incelendiğinde güzel izlenimler bırakıyor ama asıl önemli bu kopyalamalar kaliteye de yansıyacakmı? Sarsılmaz bizi öncelikle de beni utandıracakmı yoksa sarsılmaz işte ne bekliyorsunmu diyeceğiz herzamanki gibi asıl cevap bulması gereken soru bu. Silah kendisini mekanik güvenilirlik olarak kanıtlamayı başarsa bile fiyat açısından beklentilere cevap vermediğini rahatlıkla söylemek mümkün. HS 2900 TL satın almak mümkün iken 2750 TL sarsılmaza verilirmi tartışılır. Değerli üstatlarımız bu model kendisini ispat etmiştir alınabilir dedikleri gün gelirse de ( inanması zor biliyorum benimki sadece hayal Big Grin ) 45 cal. düşünebilirim mke de alternatif azlığından ancak 9 mm de HS yada Glock kesinlikle.

Saygılar.

Alıntı

Sn.forum üyeleri mke kurumunda satışta olan;st9'un mat siyah modeli 1350 tl,siyah yazan model ise 2600 tl.Bu kadar büyük bir fark renkten kaynaklanmaz diye düşünüp mke kurumunu arayıp teyit ettim.Sizce bu fark normal mi.
Saygılarımla.

Alıntı

Kaptırmaz'ın neyi normal ki bu sizi şaşırttı Sn Burak 1234?

Saygılarımla,

Volkan

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 3 Ziyaretçi