Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SIG 556 Sahra Sokumu ve Temizlik
[Resim: ddfd4ec8.jpg]

[Resim: c6db7226.jpg]

[Resim: 27c6497e.jpg]

[Resim: 9ec4b955.jpg]

[Resim: b25a9da5.jpg]

[Resim: 62cbd2ea.jpg]

[Resim: d4574aa4.jpg]

[Resim: 12586b37.jpg]

[Resim: 2eee9ded.jpg]

[Resim: 7cb27f9f.jpg]

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
şekerlioğlu, heisenberg, xlcod3r, S@riyerli, demirci57, OBERON01, lupus, Simurg, Fruktoz23, Mr.Wayne, xeorx, al-me
Resimlere ilk baktığımda " Aaa, piç sig ya la bu" dedim. Akabinde küçük farklılıklar gözüme çarptı. Ak tabanlı mekanizma başı ve taşıyıcısı, piston ayrı, yaylı olarak düşünülmüş. Piston yayı irca yayı görevini de yerine getirmekte. SİG 540 gibi piston mili mekanizmaya kurma kolu marifetiyle kilitlenerek devreyi tamamlıyor.Tetik grubuda AK dan esintiler içeriyor gibi. Regülatör 2 konumlu mu? Eğer öyle ise SİG 540 ın makyajlamış abisi. Mekanik nişangahlar söküldüğüne göre, fotoda yarım yamalak görünen optik ile kullanıldığı belli. Kullanım esnasındaki izlenimleri paylaşabilirmisiniz?
Güle güle kullanın diyeceğim, silahın halinden yoğun kullanıldığı alenen belli.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ugurucar57
Sn xlcod3r,

1- Regülatör iki konumlu ama susturucu için değil. Gaz ayarı değişimiyor. Sadece çok atış sonrası kirlenip silah teklemeye başlarsa ikinci deliğe geçip birkaç bin atış daha yapabiliyorsunuz.

2- Mekanik nişangahlar bu modelde gelmedi. Ekstra almak gerekiyordu. ACOG ile kullandığım ve birinci tüfek tercihim olmadığı için de yedek mekanik nişangah takmadım.

3- Kovan fırlatınca gövdeye çarpıyor ve gövdeyi çiziyor. AR daki gibi boş kovan saptırıcı bir parça olsa daha iyi olurmuş.

4- Kullanımı çok güzel. Çok isabetli bir tüfek. Tetik çok hafif ve çok yumuşak. Piston sisteminden dolayı silah pislenmiyor. Temizlemesi AK 47 gibi çok kolay ve sökmesi AK den bile basit. Biraz ağır ve kendine özgü bir tüfek. Her eve lazım.

Tüfeğime piç demenize bozuldum ama. Smile
(şaka bozulmadım)
Saygılar,

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
heisenberg, OBERON01, tirendaz, xlcod3r, ugurucar57, fbalun, Sakin, Fruktoz23, karabasan, şekerlioğlu, Gazanfer
Usta bu kadar çok çeşit tüfek kullanıyorsunuz.

Size sorsalar TSK için hangi tüfeği önerirdiniz ? Çap fişek model hangisi olursa. Mesela SG556.

Mesela genel hizmet , özel kuvvet ayırabilirsinizde.

Saygılar.

Alıntı

Bu konuda Usta değilim. Bana sorsalar aslında çok güzel bir fikrim var.
Koskoca TSK neden tek silaha kendini sınırlasın ki? Her silahdan alıp isteyen bölüğe istediği silahı versin. Şarjörler aynı olsun yeter. Örneğin hafif modellerde scar16, hk416, m4, m16 vs. Memnun kalmadıkları ya da eskiyen modelleri de uygun fiyata sicili iyi olan, askerliğini ve güvenlik eğitimini tamamlamış halka ucuza satıp, İsviçre'deki gibi sürekli eğitime tabii tutsunlar.

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
ErDiNi78, Gravis_Pro, tirendaz, xlcod3r, lupus, ugurucar57, fbalun, AsmTR, heisenberg, batuhanvurall, Simurg, demasoni, alpsaral, Fruktoz23, şekerlioğlu, al-me, bilhan, alone61
(18-02-2017, 01:06 AM)ilksurfer demiş ki: Sadece çok atış sonrası kirlenip silah teklemeye başlarsa ikinci deliğe geçip birkaç bin atış daha yapabiliyorsunuz.

İhtiyacınız olacağını sanmıyorum, ama yine de bu konuda küçük bir uyarı yapmak isterim. SG 550 serisinin anavatanında bu platform üzerinde çalışırken konu açılmış, teknik ekip üzerine basa basa söz konusu tüfeklerin kullanım kılavuzlarında da açıkça yazan aşağıdaki uyarıyı yapmıştı;

Alıntı: Firing with gas valve in position II is an exception. As soon as the weapon works, the gas valve must be turned back to position I, otherwise the re- coil is intensified and the weapon is unnecessarily stressed. 

Özetle, gaz tahrik ayarını kirli çalıştırma konumuna aldınız, silah tekrar düzenli çalışmaya başladı, gaz tahrik ayarını en kısa sürede normal çalışma konumuna almanız gerekiyor. Aksi takdirde artan gaz tahriği ile sertleşen tepme aksamda gereksiz stres oluşturuyor.

Bu arada, lütfen en kısa sürede orijinal bir SG 550 serisi tüfek edininiz, bize haram bari sizde olsun. Smile

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Tongel, tirendaz, OBERON01, Sabri, ilksurfer, alpsaral, Sakin, Fruktoz23, şekerlioğlu, xlcod3r, alone61
(18-02-2017, 03:19 AM)ilksurfer demiş ki: Bu konuda Usta değilim. Bana sorsalar aslında çok güzel bir fikrim var.
Koskoca TSK neden tek silaha kendini sınırlasın ki? Her silahdan alıp isteyen bölüğe istediği silahı versin. Şarjörler aynı olsun yeter. Örneğin hafif modellerde scar16, hk416, m4, m16 vs.  Memnun kalmadıkları ya da eskiyen modelleri de uygun fiyata sicili iyi olan, askerliğini ve güvenlik eğitimini tamamlamış halka ucuza satıp, İsviçre'deki gibi sürekli eğitime tabii tutsunlar.
Sayın ilksurfer,     
Parti kurun oy verelim Smile Keske bu şekilde bir uygulamaya gecilse ama o günleri asla göremeyeceğiz sanırım. Saygılar..

Alıntı

(18-02-2017, 03:19 AM)ilksurfer demiş ki: . Örneğin hafif modellerde scar16, hk416, m4, m16 vs.  

Üstad.

Askerler standarda ve tek tipe çok önem verirler. Bir savaş alanında kimin dost kimin düşman olduğu konusu çok mühimdir. Kıbrıs çıkarmasında birbirine ateş eden ve malesef şehit eden Türk birlikleri olmuştur.  

Asker karşısındakini temelde kıyafetinden ve silahından tahmin eder. Malum silah sesleri bile birbirinden farklıdır.  
Bu kadar çeşitlilik askeri anlamda risktir. O yüzden ABD ordusu tek tipleşmeye  çok önem verir. 
İstisnalar  sayılmazsa ABD ordusunun bütün silahları hemen hemen AR-15 türevleridir.   Ayrıca eğitim lojistik yönüde var. 

Hoş diyeceksiniz ki  TSK bir Tüfek çorbası değil mi ?   G-3, G41 , Hk33 , AK47 , M16 , m4, SG516 , Tavor , Hk416, MPT76  .   

Neyimiz düzgünki ayrı konu tabi.  

Saygılar .

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
xlcod3r, alone61

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi