Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İcra Yayı Test Cihazı
Sn. Yivset silah öncelikle elinize sağlık.

Ancak kafamı karıştıran bir durum var. Ölçümü yay tam kapalıyken okuduğumuz değerimi yoksa kullanılacağı tabancanın manipüle olma mesafesi kadar çekerek okuduğumuz değerimi kabul etmeliyiz?

Alıntı

Sayın xlcod3r,

Düzetme için teşekkür ederim. Sabah erken saatlerde yazarken yanlış yapmışım, özür diler, somunu "pul" olarak düzeltirim.

Evet, dediğiniz gibi yay tam olarak kapalı iken ölçüm yapılmalı. Yay kapalı ilen gözlem yapılarak aşırı çekim yapılmamalı. Bu ölçümleri en az 3' er defa yapıp ortamasını almalıyız. Buradaki zorluk bir taraftan yayın tam olarak kapanması için çekim uygulayıp, bir taraftan da ölçüm yapabilmek. Ben bu zorluğu şöyle kolayca aşıyorum: Terazim uygulanan kuvvetin sabitlenmesi ile ölçümü sonlandırıyor ve okunan değeri dijital olarak veriyor, hatta ortalama alıyor. Ama bir ya da iki silaha ölçüm yapılacaksa böyle bir terazi de şart değil.
İyi çalışmalar.

Sayın anobias,
Her silahın çalışma mesafesi farklı olacaktır ve buna göre ölçüm yapılarak çekim uygulanmalıdır, doğrusu bu olmalıdır. Ama yapmaya çalıştığım basitçe sonuca ulaşmaktı. Ben bunu şöyle test ettim : Wolff firmasının 3-4 tane ayrı silah için olan ayrı güçlerdeki yaylarını bu düzenekle tam çekim yaparak test ettim, ölçümler genelde üzrünün üzerinde yazandan 0.5 lb ile 0.8 lb arasında fazla çıktı. Bunu baz alarak bir sonuca ulaşmaya çalışıyorum.
İyi çalışmalar.

Alıntı

Çok iyi. Elinize sağlık. Sayı ile konuşan bilgili bir cemiyet olmamıza büyük katkısı olacak bir çalışma.

Saygılar.

Alıntı

Sn. yivset silah, ellerinize sağlık. Harika ve bir o kadar da işlevsel bir aparat olmuş. Bu fikri ürettiğiniz ve bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Alıntı

Merhaba...
Sayın anobias ve xlcod3r' in soruları üzerine;

http://www.brownells.com/.aspx/lid=10262...on-Weights

Brownells'te bahsi geçen Colt 5" 1911 için icra yayının tam basım uzunluğu olan 1.625" i baz alarak wolff firmasının colt 1911 5" için üretiği 16.5 lb (variable) yay ile ölçümler yaptım. sonuçlar:
1. Ölçüm : 16.44
2. Ölçüm : 16.34
3. Ölçüm : 16.32

Herhangi bir yayda tam kapanma olmadan ölçüm yaparsak doğru sonuç alabiliriz diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar.

[Resim: IMG-20120519-00235.jpg]

Alıntı

S&W 5906 için Wolff marka icra mili yayı uygun mudur?

Alıntı

(18-05-2012, 03:22 PM)yivset silah demiş ki: ... Buradaki zorluk bir taraftan yayın tam olarak kapanması için çekim uygulayıp, bir taraftan da ölçüm yapabilmek.

Sn. yivset silah, öncelikle elinize sağlık.

Bu tür ölçümleri ok atışı yaptığımız yaylarda yaparken aşağıdaki özel kantarı kullanıyoruz. Okuyacağınız değer, sabitlenen sürgü yardımı ile yerinde kalıyor ve yayı gerip bıraktıktan sonra da okuyabiliyoruz. Ürünün bilinen adı "Bow Scale".

Saygılarımla

[Resim: Ekran_Al_nt_s.png]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
blueokkes, asuspc

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi