Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İcra Yayı Test Cihazı
Merhaba.

Silahların irca yaylarının standartları bilgilerine ulaşım kolayken, bazı silahlarımın ( Örneğin SW952-2 PC ve SW945 PC gibi ) irca yaylarının standart güç değerlerine ne yaptımsa ulaşamadım. Son olarak elimdeki silahların değerini bilmediğim yaylarını test ederek bu değerlere ulaşmayı hedefledim. Böyle bir test cihazının olduğunu;

http://www.sdmfabricating.com/Tools/tools.htm

Ama hiçbir yerde stoklarda olmadığını öğrenince, fotoğraftan yola çıkarak ekteki cihazı tasarlayıp usta bir ağabeyim yardımıyla mili tornada yaptık. [/b]

[Resim: IMG-20120517-00227.jpg]

Tüm ihtiyacınız olanlar;

1. Yayın rahatça hareket edebileceği bir ucu kapalı mil ve 2 adet somun.

Milin açık ucuna matkapla el terazisinin sapının geçebileceği bir delik açınız.

[Resim: IMG-20120517-00225.jpg]

2. Hassas ölçüm yapabilen el terazisi.

3. Mengene .

Nasıl ölçüm yapılıyor?

[Resim: IMG-20120518-00230.jpg]

[Resim: IMG-20120517-00229.jpg]

Milin kapalı ucuna önce somun sonra üzerine yay geçirilir tekrar somun geçirilerek yay hapsedilir. Düzenek mengeneye milin geçebileceği kadar boşluk verilerek sıkıştırılır ve el terazisi ile yay tam çekilerek değer okunur. Ben somunu mengeneye sıkıştırmak yerine ek olarak üzerinde milin rahatça geçebileceği bir delik açılmış alüminyum bir blok kullanıyorum.

İyi çalışmalar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
blueokkes, Amasya05
Sabitlenecek kadar güzel bir konu, elinize sağlık.

Alıntı

Harika bir çalışma!
Ellerinize sağlık.

Alıntı

Kaç atımda, yayaların ne kadar yumuşadığını görmek için cidden harika. Tabancalardaki en büyük korkum irca yaylarının olması gerekenden yumuşak oluşudur.

Alıntı

Sn. Yivset ellerinize sağlık, güzel paylaşım. Saygılar..

Alıntı

Sn.Yivset anladığım kadarıyla bu işle profesyonel olarak uğraşıyorsunuz. Elinizde bulunan yada ulaşabildiğiniz tabancaların yay gerim değerlerini paylaşırsanız, kıstas için mükemmel veriler olur. Bu irca yayı meselesi en takık olduğum konulardan birisi.

Mükemmel paylaşım ve emek için teşekkürler.

Alıntı

Sayın Yivset silah;
Elinize sağlık, çok güzel, pratik bir çalışma.
Sormadan yapamayacağım, Karadeniz bölgesi ile bir bağlantınız varmı? Smile
Gerçekten, kıvrak ve, pratik zeka ürünü olmuş.
Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Yakuzz

Aşağıdaki linkten çok çeşitli silahların değerlerine ulaşabilirsiniz. eğer bulamazsanız yardımcı olmaya çalışırım.

İyi çalışmalar.

http://www.gunsprings.com/

Sn. Alper f92,
Beğeniniz için teşekkürler. Umarım faydası olur.
Karadenizlilik yok, olsaydı mühendis yerine müteahhit olurdum... Smile
iyi çalışmalar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Amasya05
Sayın Yivset Silah,başarılı ve bir o kadar zihni sinir bir projeye imza atmışsınız.Tek kelime ile bravo!Tekrardan aramıza hoşgeldiniz...

Alıntı

Sn. yivset silah ürettiğiniz aparat oldukça faydalı. Paylaşım için sağolun. Yayın tam değerini bulabilmek için yay tamamen kapanmalımı? Bu arada aparat resimdeki gibi ise yayı tutan parçalar somun değil, pul olarak adlandırdığımız parçalar.
İyi günler.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi