Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Hangisiyle atış yapmak daha keyifli?
Pompalı Tüfek
Yarı Otomatik Tüfek
[Sonuçları Göster]

Not: Bu genel bir ankettir, diğer kullanıcılar oyunuzu görebilirler.

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangisiye atış yapmak daha keyifli? (POMPALI-YARI OTOMATİK)
Eğer düzgün çalışıyorsa Safir'lede atış yapmak çok zevkli.

Alıntı

(12-05-2012, 01:28 PM)sarp kılıç demiş ki: Sn.alpyeşilay, öncelikle süpernovanızı güzel günlerde kullanmanızı dilerim. Tüfeğinizle kısa fişekler atarken kurma yolu kısalıyor, uzun (76mm, 89mm) fişekler atarken kurma yolu uzuyor mu? Yoksa fark net olarak anlaşılmıyor mu? Süpermagnum fişekleri sıkça tercih ediyor musunuz? Bu başlık altında Sn.Semper Fidelis' in yorumları ile ilgili kişisel gözlemleriniz nelerdir? Yani 89 yataklı bir tüfeğin kullanıcısı olarak ''keşke farklı bir şey alsaydım'' diyor musunuz? Saygılarımla...

Sorunuzu sayın alpyesilay'a hitaben sormuşsunuz ama mahsuru yoksa ben cevaplıyım;

Ne kadar kısa fişek kullanırsanız kullanın mesafe değişmez, Tüfekle alakalıdır bu. Çoğu tüfek 70-76mm kullanır, Bazıları ise 89... 89 yataklı bir tüfekte sadece 89 değil, 89mm'ye kadar olan her boyutta fişeği kullanabilirsiniz. Yani isterseniz 60 kullanın bir sorun olmaz... Ama pompaladığınız mesafe değişmez. Bu yüzden; Tamamen kişisel görüşüm olmakla birlikte 76mm tercih ederdim ben.

Yüksek tahribat ve tek kurşundan bahsetmişsiniz. Gördüğüm en güçlü kurşunlar Federal ve Remington'ın 76mm olanları. 89mm bir tek Mirage marka gördüm ama onunda gücü standart 70mm'lerden farksız... Yani fişek boyutu herzaman güç anlamına gelmiyor. Yurtdışı sitelerde bile başka bir 89mm kurşuna rastlamadım. Ayrıca bu fişeği bulmasıda çok zor.

Bence gereksiz, "pompalama mesafesi sorun değil, seri atış yapmayacağım" derseniz istediğinizi seçin derim. Ama tek kurşunda bulabileceğiniz en güçlü mühimmat Federal F131RS 76mm ve Remington Slugger 76mm'dir, Bunuda her pompalı ve yarı-otomatik tüfek kullanabilir...

Benelli SuperNova ise üstünde konuşulmaya gerek bile görmediğim kadar iyi bir silah. Bu silah hakkında sayın alpyesilay kadar bilgili değilim ama eğer seçiminizi 89mm'den yana yapacak olursanız son derece iyi bir karar vermiş olursunuz Benelli alarak.

Saygılarımla...
Sertan Topuzoğlu

Alıntı

Sn.Semper Fidelis, açıklamalarınız için teşekkür ederim.Yeni bir konu başlığı altında paylaştığım Stoeger ''savunma'' modelleri arasında bulunan P 350 D modeli de 89mm fişek yataklı.Diğer pompalı modellerinde fişek yatağı 76 mm.
Bu ölçülerde fişek yatağı olan tüfeklere olan ilgimin nedenlerinden birisi de namlunun biraz daha dayanımlı üretilmiş olma olasılığı.Ayrıca stoeger ve benelli üretimindeki payda eşitliklerine ilişkin, forumun değişik yerlerinde M 2000 serisi yarı otomatiklerin ve P 350 serisi pompalıların ismi geçiyor.Benelliye üretim yapan bir firmanın Benelli pompalı tüfeklere benzeyen modellerinin(örneğin Stoeger P350 pompalılar Süpernovalara yapısal olarak çok benziyor, ikisi de 89 mm fişek yataklı vb...), ortak parçalar içerme ihtimalini sevdim ben Smile Saygılarımla...

Alıntı

Benelli M4'üm olsaydı yarı otomatik derdim ama pompalı havalı oluyor Smile .Aslında ikisindende sıkıldım,hem geri tepmeden hemde aşırı gürültü kafamı şişiriyor.Bu yüzden 36 cal. birtane torun marka poze aldım süper zevkli oluyor.Ne geri tepme nede aşırı gürültü sorunu yok,çok kibar olduğu içinde her yere arabamda götürüyorum...Saygılar

Alıntı

Sn.KUBİLAY, forumda geri tepme ile ilgili bir konu başlığı vardı.Aşırı gürültüye gelince, kulaklık probleminizi rahatça çözer Smile Saygılar...

Alıntı

(12-05-2012, 01:28 PM)sarp kılıç demiş ki:
(10-05-2012, 11:40 PM)alpyesilay demiş ki: Benim Benelli Super Nova (47 cm slug namlu)'ya 89 mm supermagnum slug fişek koyup, çapı 30-40 cm olan ağaçların gövdesini keserek devirmek keyifli olur diye düşünüyorum.
Fikir farazidir, greenpeace'çiler alınmasın. Big Grin

Sn.alpyeşilay, öncelikle süpernovanızı güzel günlerde kullanmanızı dilerim. Tüfeğinizle kısa fişekler atarken kurma yolu kısalıyor, uzun (76mm, 89mm) fişekler atarken kurma yolu uzuyor mu? Yoksa fark net olarak anlaşılmıyor mu? Süpermagnum fişekleri sıkça tercih ediyor musunuz? Bu başlık altında Sn.Semper Fidelis' in yorumları ile ilgili kişisel gözlemleriniz nelerdir? Yani 89 yataklı bir tüfeğin kullanıcısı olarak ''keşke farklı bir şey alsaydım'' diyor musunuz? Saygılarımla...

Arkadaşlar konuyu gayet iyi bir şekilde izah etmişler.
89 mm fişek kullanabilme özelliğine sahip bir yivsiz silah her zaman avantajlıdır.
Gerçi en fazla 76 mm slug fişek kullanabildim. Gönül isterdi ki 89 mm slug fişekler de piyasada rahatça bulunabilsin ve kullanılabilsin.
Genel olarak 70 mm fişek kullanıyorum. Sebebi ise fiyatı. Nadiren 76 mm kullandım. Fiyatı 3.5-4 tl arasında değiştiği üzere.
Fakat fiyatı makul olsa idi, düşünmeksizin sürekli olarak 76 mm slug kullanırdım. Güç her zaman avantajdır.
Forumda Karadeniz ekibinin bu konuda çalışmaları mevcut.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=8394

Alıntı

Teşekkürler Sn.alpyeşilay...Saygılar...

Alıntı

Kargadan başka kuş Win-12 ranger (ayarlı gezli slug) dan başkada pompalı tanımam.b civan bşk/Yusufeli

Alıntı

Ben otomatik tüfeği tercih ederim, acil durumlarda tek elle kullanmak gerekirse avantaj sağlayacağını düşünüyorum.

Alıntı

Ben de 89 mm. yatağa karşı aşırı bir ilgi duyuyorum. Güç insanların oldum olası ilgisini çekmiştir, elinizde güçlü bir çapın olması ayrı bir keyif olurdu sanırım. Tüfeğe hakim olabildikten sonra 89 mm. bence gayet makul bir çap olur fikrindeyim. Ne demiş atalarımız; Atı kişneten sahibidir.
Kullanmadım, beni mazur görün sadece içimden geçenleri yazdım.
Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi