Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Hangisiyle atış yapmak daha keyifli?
Pompalı Tüfek
Yarı Otomatik Tüfek
[Sonuçları Göster]

Not: Bu genel bir ankettir, diğer kullanıcılar oyunuzu görebilirler.

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangisiye atış yapmak daha keyifli? (POMPALI-YARI OTOMATİK)
(02-01-2017, 07:23 PM)Antiterör demiş ki: Aynı namlu boyu, hatta aynı marka pompalı ve yarı otomatik yivsiz tüfek ile aynı mühimmatın (tek kurşun) kullanıldığı bir atışta,
Mesafe ve güç bakımından pompalının daha önde olduğu kanaati doğru mudur?

Sn. Antiterör,

Benim yaptığım kronograf ile ayni namlu boyu (47 cm) ile test edilmiş atışlarda aşağıdaki gibi bir sonuç bulmuştum:

(13-11-2016, 08:57 PM)Sabri demiş ki: Bu çalışmada gördüğüm pek de sürpriz olmayan bir sonuç Namlu boyları aynı, Pompalı tüfek namlu çıkış hızı, ayni fişeklerde yarı-otomatik tüfeğe göre ortalama 50 fps daha fazlaydı.  Demek ki, gazlı sistem tüfeklerde mekanizmayı kurmak için kaçan gaz böyle bir azalmaya neden oluyor. Kinetik sistemle çalışan tüfeğim olmadığı için o sistemde ne olur, denemeden bilemeyeceğim ama teorik olarak pompalı tüfeğe yakın olacağını düşünüyorum.. Aşağıda göreceğiniz kronograf sonuçlarında namlu çıkış hızlarını izleyebilirsiniz.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid328988

Mesafe ve güç olarak pompalının daha önde olduğunu pek söyleyemeyiz. Aradaki 50 fps (15 m/s) namlu  çıkış hızı farkı olan ayni fişekte (28 gram Foster tipi çekirdek) nasıl bir balistik eğri  oluşur, ne kadar enerji kaybı olur aşağıda hesaplayarak çıkarttım:
(mavi 1600 fps, kırmızı 1650 fps namlu çıkış hızı)

[Resim: Ekran_Resmi_2017_01_02_22_24_36.png]

[Resim: Ekran_Resmi_2017_01_02_22_24_50.png]

Grafiklerden göreceğiniz gibi pek önemsenmeyecek az bir fark oluşuyor.

Saygılarımla

Alıntı
16 üye teşekkür etti:
Antiterör, Gravis_Pro, Rangeman, husrev, DrgFly, Kara45, aseyhan, Xlll, fbalun, kaan han, al-me, heisenberg, lenduha, mehmetstar, xeorx, shotgun34

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi