Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DİKKAT: CZ 75 B için şarjör seçimi / şarjör sorunu / ve ÇÖZÜMÜ
Tekrar merhaba arkadaşlar;

Vakit geçirmeden sorunun gerçek nedenini, çözümünü burada da paylaşmak istedim. Birçok şey öğrendiğim bu foruma biraz olsun katkıda bulunacağım için, sürekli canımı sıkan neredeyse silahımdan beni soğutacak duruma getiren sorunu sonunda hallettiğim için mutluyum.

Kimi CZ75 lerde sorun yaşanmazken, kimilerinde yaşanıyor olması; kimi CZ75 lerde sorunsuz? çalışan şarjörlerin bir başka CZ75 de sorun çıkartmasının aslında yatan gerçek ise "gerdel tasarımı".

Piyasada çok çeşitli markada veya aynı markanın çeşitli tasarımları olarak farklı model CZ75 şarjörleri bulmak mümkün. Örneğin aşağıda hepsi mec-gar marka olan farklı şarjörler görülüyor. Burada resmedilmeyen aynı markanın bir kaç farklı modeline de rastladım, denedim.

[Resim: a.jpg]

Ben özellikle gerdelin üstü nazaran düz, şarjör ağzının sırt tarafının köşeli u profilde kesildiği modellerin alınması taraftarıyım. Çünki bu tasarımlar asla sorun çıkarmıyor. Zaten silahın üzerinde gelen orjinal şarjör de bu şekilde.

[Resim: b.jpg]

Yerli şarjörleri sac kalitesizliği ve olası diğer handikapları yüzünden kullanmak istemiyordum. Ancak CZ75 gibi sorunsuz çalışan silaha uyacak bir marka olduğunu düşündüğüm mec-gar marka şarjörleri de her denememde sorun yaşamaktan gına gelmişti. Ne yaparsam yapayım, birinde olmasa bile bir diğer sefer son fişeğin şarjördeyken sürgünün geride kalması durumu ile karşılaşıyordum. Denediğim 7-8 farklı şarjörde de aynı sıkıntı ile karşılaştım. Ancak silahımın orjinal şarjörlerinde asla sıkıntı çıkarmıyor olması sorunun kaynağı konusunda istikameti zaten gösteriyordu.

Artık en son olarak; elimde bulunan şarjörler ile bir deneme yaptık.

[Resim: c.jpg]

[Resim: d.jpg]

Aşağıdaki resimlerde her iki şarjör de orjinal olarak silah ile birlikte gelen şarjörlerden değil. İlk şarjörde son fişeğe geldiğimizde; gerdel veya şarjörün tasarımından dolayı sorun yaşanmıyor.

[Resim: e.jpg]

[Resim: f.jpg]

Ancak ikinci şarjörde; son fişeğe gelindiğinde; gerdelin ağzı sürgü tutucuya gelip dayanıyor. Hatta bu dayanmadan dolayı sürgü tutucu kimi şarjörde 1 mm kimisinde 1,5 mm kadar yukarı kalkıyor. Bu da sürgünün geride kilitlenmesine sebep oluyor.

[Resim: g.jpg]

[Resim: h.jpg]

Bu durumu aşmak için;

Gerdel ağzının sürgü tutucusuna temas eden bölgesini güzelce traşlamak; o bölgedeki çukuru her iki düzlemden 1-2 mm kadar geriye almak sorunu çözmek için yeterli. Bu durumda gerdel artık sürgü tutucu ile temas etmeyeceği için artık sorun yaşanmayacaktır. Bünyamin ustada gerekli revizyonlar yapıldıktan sonra, içim rahat etmediği için biraz daha söz konusu bölgede boşluk yarattıktan sonra artık rahatladım.

[Resim: j.jpg]

Hatta bazı şarjörlerde şarjörün arka ucu fişek çıkarıcıya/atacağına yaslanıyor. Bu dayanmanın miktarıda yine şarjör tipinden tipine değişiklik gösteriyor. İdeali şarjör tabanına elinizle bastırdığınızda, şarjörün ucu ile fişek çıkarıcı arasında 0,5-1 mm kadar açıklık kalması. Kimi şarjör modelleri çıkarıcıya biraz mesafe kala dururken kimi tam sıfır yanaşıyor kimi hafif dayanıyor kimi tam anlamı ile yaslanıyor. Çıkarıcıya tam temas ile alttan dayanması durumunda, uzun süreli kullanımlarda fişek çıkarıcının zarar görmesi hatta kırıma uğraması işten bile değil. Şarjörün ağzının arka ve üst taraflarının eğe ile biraz düzeltilmesi bu sorunu aşmak için yeterli.

Artık şarjörlerimle mutluyum Smile

[Resim: k.jpg]

Saygılarımla;

Alıntı

Sn. Turkmenoglu,
Cumartesi gunu deneyelim. Cozumun Faydali olacagini dusunuyorum.
Selamlar, saygilar.

Alıntı

Sn.turkmenoglu sorunun giderildigine gercekten sevindim oldum. Son bulusmada canınnızı epey sıkmıştı bu konu. İlk fırsatta tatbik etmek dileğiyle.
Saygılar.

Alıntı

(30-08-2012, 11:09 PM)Mercankaya demiş ki: Sn. Turkmenoglu,
Cumartesi gunu deneyelim. Cozumun Faydali olacagini dusunuyorum.
Selamlar, saygilar.

İnşallah Smile
(30-08-2012, 11:31 PM)emre_bayrak demiş ki: Sn.turkmenoglu sorunun giderildigine gercekten sevindim oldum. Son bulusmada canınnızı epey sıkmıştı bu konu. İlk fırsatta tatbik etmek dileğiyle.
Saygılar.

Sağolun Sn Emre_Bayrak;

Silaha bakasım gelmiyordu artık neredeyse. Cumartesi herp birlikte deneme imkanı buluruz artık.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Türkmenoğlu şarjör problemi gerçekten kabak tadı vermeye başlamıştı bu sorun bitti inşallah, sağolsun Bünyamin ustanın ilgili ve yardımsever yaklaşımı için kendisine de ayrıca teşekkür ederim, bende en az siz kadar atış gününü bekliyorum. Bence CZ niz artık sizi üzmeyecek. Saygılar..

Alıntı

Unutmadan, hatirlatmak icin soyleyeyim. Benim oldugum yerde calismayan silahlar hibe olarak alinmaktadir. Bu sayede bir BHP ve bir Colt sahibi oldum :d
Saygilar, selamlar.

Not: cumartesi faaliyeti drill ve grill icermektedir Smile

Alıntı

Colt'a çalışmıyor diyecek İnsanoğlu artık bu dünyada kalmadı Sn. Dostlar, (geçmişini unutan adam Smile ). Saygılar.

Alıntı

Sn. Ozkanx7,
Biz sahitsiz iddia sahibi olmuyoruz efendim Smile insallah CZ utandirmayacak.
Saygilar.

Alıntı

(30-08-2012, 11:39 PM)ozkanx7 demiş ki: Sn. Türkmenoğlu şarjör problemi gerçekten kabak tadı vermeye başlamıştı bu sorun bitti inşallah, sağolsun Bünyamin ustanın ilgili ve yardımsever yaklaşımı için kendisine de ayrıca teşekkür ederim, bende en az siz kadar atış gününü bekliyorum. Bence CZ niz artık sizi üzmeyecek. Saygılar..

Her yüzüm asıldığında içtenliğiniz ve iyiniyetiniz ile beni kendime getirdiniz Sn Ozkanx7. Allah iyiniyetinizi mutluluğunuzu huzurunuzu daim etsin. Sağolun.

Saygılarımla.
(30-08-2012, 11:41 PM)Mercankaya demiş ki: Unutmadan, hatirlatmak icin soyleyeyim. Benim oldugum yerde calismayan silahlar hibe olarak alinmaktadir. Bu sayede bir BHP ve bir Colt sahibi oldum :d
Saygilar, selamlar.

Not: cumartesi faaliyeti drill ve grill icermektedir Smile

Aklımda tutarım Sn Mercankaya Smile

Drill e de grill e de bayılırım bilirsiniz. Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Türkmenoğlu öncelikle sorununuzun giderilmesine sevindim. Silahınızı güle güle kullanın.

Yalnız şu şarjörler ve gerdellerinin önden gözüktüğü fotoğrafta dikkatimi bir şey çekti. Sol baştaki şarjör orjinal CZ şarjörü. Onun yanındaki de gördüğüm kadarıyla yine CZ için yapılmış orjinal Mec-Gar şarjör...Dikkat ederseniz bu iki şarjörün ön üst köşeleri yuvarlak hatlara sahip. Diğerleri ise öyle değil.

Bendeki Mec-Garların tamamında şarjörün ön üst köşeleri yine bu şekilde yuvarlak hatlı. Sahip olduğum siyah gerdelli iki adet ve mavi gerdelli iki adet mec gar şarjörlerin gerdelleri renkleri hariç aynı yapıda ve hiç bir şekilde son mermide sürgüyü mermi bitmiş gibi açıkta kilitli tutmuyorlar.

Sizin resimde sağdaki iki şarjör ben silahı ilk aldığımda satan efendinin 'orjinal' diye tutturduğu benim de ısrarla orjinal olmadığını söylediğim şarjöre benziyorlar. Ön üst konturları köşeliydi. üstelik alt taraftan da 2,5 mm kadar fazlalığı vardı...Smile

Sonuçta o şarjörü sizinle aynı sebepten geri verdim ve ne idüğü belirsiz başk bir yerli şarjör aldım. onda da ilginçtir hiç sorun çıkmamıştı.

Özetle gerdelinde oynama yaptığınız şarjörlerin CZ için yaplmış olduğundan emin misiniz? Üzerinde bu yönde bir ibare var mı?

Bendeki iki Mec-Gar'ı Ankara dışından aldım. Üzerinde CZ-75 için olduğu yazıyor ve marka ibaresi de var. Bunlar siyah gerdelli. Ankara'dan Bünyamin ustadan aldığım mavi gerdelli şarjörlerin üzerinde ne marka ne de başka bir işaret var. İlk başta kuşkulandım ama markalı şarjörlerle karşılaştırdığımda bazı ayırıcı noktalarının tamamen aynı olduğunu gördüm.(yay, şarjör ön yüzündeki üretim izleri, genel ölçüler vs) Bünyamin ustada bu şarjörlerden olması gerekir. Onları hiç denediniz mi?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi