Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DİKKAT: CZ 75 B için şarjör seçimi / şarjör sorunu / ve ÇÖZÜMÜ
Sayın Blacksea;
Şörjör' de bir altta ki merminin önü kapalı. 1-2 saat kurcaladım, inceledim, o mermi nasıl gelir okadar ileri, halen çözemedim.Sad

Alıntı

Sert şarjör yayı baskısıyla, atım yatağına doğru ilerleyen fişek altta duran fişeği sürtünmeyle biraz ileri alıyor, patlama sırası bu ilerde duran fişeğe geldiğinde, alttaki fişekle sürtünmesi bir öncekine nazaran daha az oluyor ve böylece fişeği daha az ileri götürebiliyor, bir kısır döngü devam edip gidiyor yani kısaca sert şarjör yayı baskısı ve sürtünme. Bir acemi kullanıcı olarak şahsi tahminim bu yönde, tabi doğrusunu tecrübeli arkadaşlar, üstadımız ve usta silahseverler bilir. Saygılar..

Alıntı

(28-04-2012, 01:08 AM)gunman demiş ki: Sayın Türkmenoğlu,

Elimde toplamda 6 tane şarjör var. Bunlardan ikisi mec-gar, üçü orjinal birisi de yerli ama markası ne bilmiyorum...Üzerinde hiç bir şey yazmıyor. İki ayrı CZ 75'de şarjörleri denediğimde şu ana kadar sorun yaşamadım. Mec-gar şarjörlerin yayları orjinal şarjörlere göre biraz sert ama ben bunun daha iyi olduğunu düşünüyorum çünkü sürgü mermiyi namluya sürerken daha yavaş kapanıyor. Sürgü tutma mandalına daha düşük şiddette darbe geliyor.

Sizin yazdığınız olayda benim aklamı takılan konu sürgüyü yerine itip sonra şarjörü çıkarmanız oldu. Bunu eğer sürgü tutma mandalını aşağı bastırarak yaptıysanız şarjörün gerdelinde bir sorun vardır. Ya da son mermi şarjördeyken tutma mandalı devreye giriyorsa mandalda da sorun olabilir...

Bahsettiğiniz mke bayisini tahmin edebiliyorum. Ben de şarjörleri oradan aldım. Bana da bir sorun çıkarsa çekinmeden getirin önemli olan sizin memnun kalmanız demişti. Kendisi şu ana kadar tanıdığım Ankara'nın en temiz esnafıdır diyebilirim. İş yerimdeki güvenlikçi arkadaşlarda da CZ var. İlk fırsatta onların silahlarıyla da sizin bahsettiğiniz olayı deneyeceğim. Yalnız merminin şarjördeki ileri pozisyonunu sıkıntı etmeyin sürgü geri giderken o mermiyi de şarjöre tekrar oturtur sıkıntı etmeyin anormal durum yok o konuda...

Revolverinizi yine öpün de CZ'ye haksızlık etmeyin...Tanıdığım bir polis arkadaşım özel harekatçı bir başka arkadaşının silahını görmüş. Kurs sonrası...1000'den fazla mermiyi hiç temizlenmeden atmış silah ve en küçük bir hata vermemiş. Arkadaşım "üzerindeki isin kirin kalınlığını, barut artığını görsen gözlerine inanamazdın" diyordu...

Bu arada üçlü fotoğrafta mec gar olarak belirttiğiniz şarjörün -resimden çok iyi anlaşılmıyor ama- gerdelinin sol ön tarafında derin bir çukur olması gerekiyor ancak sanki yok gibi doğru mudur? Eğer o bölgede çukur yoksa ya aldığınız şarjör cz 75 için değildir, ya da gerdeli bir şekilde değişmiştir. O çukur olmazsa sürgü tutma mandalı gerdel tarafından şarjördeki son mermide yakalanır...Bendeki şarjörlerin gerdeli mavi renkli ve üzerinde 3 tane mermi gözetleme deliği var. Deliklerin kenarında mermi sayısı filan da yazmıyor....

Sn Gunman,

Söylediklerinizde tamamen haklısınız.

Gerdelin bahsettiğiniz kısmında bir çukur var. Şarjörler CZ ler için, yani uyumsuz bir şarjör değil, markası mec-gar. Piyasadaki ithal şarjörlerin neredeyse tamamı mecgar zaten üzerinde marka yazsın veya yazmasın. Gerdel siyah renkli ama mavi renkli olanı da görmüştüm, Bünyamin usta 120 tl deyince almak istemedim, yarı fiyatına başka yerden alabildiğim için. Deliklerin yanında da rakam yazmıyor.

Saygılarımla.

(28-04-2012, 07:32 AM)turan tactical demiş ki: Tüylerim diken diken oldu tahayyül edince. Kesinlikle konuyu siz de yerli 1911 gibi mahkemeye taşımalısınız. İnsan hayatını riske edecek bir hata söz konusu.
Allah korusun, eşinize, dostunuza zarar vermeniz durumunda yaşanacak hukuki sıkıntıları saymıyorum dahi, kendi çekeceğiniz vicdani rahatsızlık en büyük ceza olacaktır kendinize.
Bir de şarjörlerle ilgili olarak ben Ankara'dayken dahi sürekli merak ettiğim bir husus vardı, kutulama ve ambalajları arasında çok çeşitlilik gösteren bir marka Mec-Gar. Her ne kadar uzun yıllar üretim yapan bir firmanın farklı ambalajlara sahip olması gayet normal olsa da konu ateşli silahlar ve Türkiye olunca insanın aklına kötü şeyler gelmiyor değil.

Tekrar merhaba Sn TT,
Bahsettiğiniz kötü durumları yaşamamak için güvenilir insanlar ile alışveriş yapıyoruz. Aklımızda en küçük tereddüt kalmıyor.

Bir de mec-gar gerçekten çok düşük maliyetli bir şarjör markası. Üstelik uzun ömürlü ve güvenilir. Yerli ürünlerin saç veya imalat kalitesizliği sorunlarını taşımıyor. O yüzden ülkemizde bolca bulabilmek mümkün.

Saygılarımla.
(28-04-2012, 09:47 AM)sauerist demiş ki: Sn turkmenoglu,

Bildiğiniz üzere silahınızın sürgüsünü, son fişeğin bitiminin ardından geride kilitlenmesiyle hızlı bir şekilde şarj edebilmeyi sağlayan mekanizma; gerdelin sürgü kilidini yukarı kaldırması akabinde de sürgünün geride sabitlenmesiyle çalışır.

Sürgüyü sökerek bu işlemi sorun çıkarmadığını söylediğiniz şarjörünüzle deneyip, daha sonra sorun çıkaran şarjörde oluşan problemi göz yordamıyla karşılaştırarak tespit edebilirsiniz. Diye düşünüyorum.

Bu denemeleri mümkünse bir snap-cap kullanarak yapabilirseniz daha güvenli olacaktır.

Selamlar.

Sn Saueist teşekkür ederim.

Snap caplarım gümrüğe takıldı ne yazık ki. Ankara'da girdiğim yerlerde de bulamadım. Bahsettiğiniz şekilde deneyeceğim bir de..

Saygılarımla.
(28-04-2012, 12:52 AM)Alper f92 demiş ki: Sayın Türkmenoğlu;
Bende bir yaptığım yoruma, bir ekleme yapmak istiyorum.
Bahsettiğiniz sorun, tutuş hatasındanda, kaynaklanıyor olabilir.
Paylaşımınızı bekliyoruz.
Saygılarımla.

Bu pek olası değil, çünki aynı tutuş hatasını birden fazla kişinin yapıyor olması çok büyük bir olasılık değil.

Saygılarımla
Arkadaşlar,

Sn Ozkanx7, Sn Mercankaya ve babası ile birlikte ne zamandır yapmak istediğimiz buluşmayı gerçekleştirmek bugün nasip oldu.

Sağolsunlar bu güneşli ve güzel günde vakit ayırdılar birlikte biraz silahlarımızın pasını atabildik, buradan kendilerine arkadaşlıkları ve samimiyetleri için tekrar teşekkür ediyorum.

Sn Ozkanx7 orjinal CZ şarjörü getirmişti, 2 adette bende orjinal şarjör vardı. Sıkıntı yapan şarjörleri aynı marka ve model yeni şarjörler ile değiştirip yanımıza biraz fişek alıp yola çıktık. Hava güzeldi ancak deneme için Sn Ozkanx7 nin önerdiği yer çok daha güzeldi. Muhabbet de insanlar gibi güzel olunca çok keyifli bir kaç saat geçirdik havanın nasıl karardığını anlamadan.

Öncelikle şarjörlere üçer mermi koyduk, her iki yeni şarjör de sorunsuz çalıştı. Biraz utandım ancak Allahtan bahsettiğim bu duruma Sn Ozkanx7 ve Sn Mercankaya şahit olmuştu. Sn Ozkanx7 ve Sn Mercankaya'nın önerisi ile şarjörleri tamamen doldurarak denemeye karar verdik.

İki şarjörden ilki son fişekte aynı sorunu yaşattı. Ancak diğer şarjörde sorun yaşamadık.
Bunun üzerine sorunlu şarjörü kenara ayırıp diğer şarjör üzerine yoğunlaştık. Sıkıntının gerdelin tasarımından ve şarjör ağzının darlığından kaynaklandığını düşündük. Ama bu sefer aynı sorunu diğer şarjörün neden vermediğini anlamak güç olacaktı. Sorun çıkarmayan şarjörü tekrar üç fişek ile denedik ve aynı hatayı son fişekte verdi. Sorunu tespit ettikten sonra biraz daha rahatladım. Şarjörleri değiştirmemiz gerekiyor. Mümkünse eski tip gerdeli olan, ağzı daha geniş şarjörler bulacağım.

Sorunu ve sorunun şarjör kaynaklı olduğunu tespit ettikten sonra hedef atışlarına yoğunlaştık. Sn Ozkanx7 ve Sn Mercankaya'nın MKIII leri ve CZ yi deneyecek kadar çok kola ve soda tüketmiştik şükür ki. En azından başta öyle düşünüyordum. Arkadaşlar atışlara başladıktan sonra bana hedef kalmadı Smile Sn Mercankaya'nın babası da oğlu kadar güzel silah kullanınca yapacak bir şey yok deyip kaderimize razı olduk. Öyle dalmışım ki sıranın bana gelmesini beklerken şarjöre 17 fişek koymuşum. 18.yi sürmeye çalışırken elimden şarjörü aldılar. Sağolsun Sn Ozkanx7 ve Sn Mercankaya üzüntümü hissetmiş olacaklar ki az vurulmuş taraflarından bana da bir kaç hedef bıraktılar.

Tekrar kendilerine, arkadaşlıklarını esirgemedikleri için teşekkür ediyorum. Artık sık sık başka orgaizasyonlarda tekrar görüşeceğiz sanıyorum Smile Bu arada bir de MKIII almaya karar verdiğimi itiraf etmeliyim Smile

Sorunu resimleyerek göstermeye çalışacağımı söylemiştim. Umarım aşağıdaki resimler biraz olsun karşılaştığım durumu açıklamaya yeter.

[Resim: Fotoraf1.jpg]

[Resim: 3-1.jpg]

[Resim: 2-1.jpg]

[Resim: 4-1.jpg]

Sonuç olarak, lütfen elinizdeki şarjörleri birkaç kez deneyerek sorunsuz çalıştıklarından emin olun. Oldukça ciddi problem yaratacak bir durumla karşılaşmadan önlem alın rica ediyorum.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Türkmenoğlu, ilk defa BHP MKIII kullanan birisine göre kesinlikle atışlarınız çok başarılı, silahı elinize alır almaz üç hedefin üçünü'de yok ettiniz maşallah hatta bir ara Sn. mercankaya' nın BHP' sini size hediye etmeyi düşündüm Smile , o atışları gördükden sonra kararım değişmez size bir BHP şart siz onu alana kadar, bizim BHP' ler sizindir. Orjinal Şarjörler ile sorunsuz çalışan CZ bu mec-gar' ları pek sevmedi, gerdel ağzı orjinal şarjörlere göre daha dar ve son fişek sıkışıyor bir ara gerdeli yağlamayı düşündüm Smile fakat sizlere orjinal şarjör bularak soruna kesin cözüm bulucağımıza eminim, bu güzel günde beraber vakit geçirmek çok güzeldi.
Saygılar..

Alıntı

Sn. Türkmenoğlu,
CZ'deki kusur kadı kızında da olur Smile Çok can sıkacak çözümsüz bir sorun değil çok şükür. Orjinal şarjörleri ile çözüm bulacaktır inşallah. Bugünkü ekibin içinde tek kör nişancı bendim Smile Koca Çınar ise malum eski toprak, benim yaşım kadar silah kullanmışlığı var. Ben vuramadığım için hedef sorunu olmadı Smile Yakında Angara Team'da iddialı bir nişancı çıkaracak inşallah. Sn. Özkanx7'nın dediği gibi, tüm silahlar emrinizde. Arkadaşınız, kardeşiniz olarak bu atışlarla gurur duydum.

Sn. Özkanx7,
bu güzel günde emeğiniz çoktur, teşekkür etme ile bitmez. Sayenizde çok güzel bir gün geçirdik, Allah razı olsun. Yaşasın BHP kardeşliği Smile

Değerli ağabeylerim, tekrar teşekkürler.
Selamlar, saygılar.

Alıntı

(06-05-2012, 12:15 AM)ozkanx7 demiş ki: Yapmayın Sn. Mercankaya 18 mt el desteksiz atışınızda tam isabet. Ben teşekkür ederim sizler gibi güzel dostlarla beraber olmak keyif verici. Saygılar..

Körün taşı Smile
Inşallah tez zamanda tekrarlarız Değerli Ağabeyim.
Selamlar, saygılar.

Alıntı

(05-05-2012, 10:39 PM)ozkanx7 demiş ki: Sn. Türkmenoğlu, ilk defa BHP MKIII kullanan birisine göre kesinlikle atışlarınız çok başarılı, silahı elinize alır almaz üç hedefin üçünü'de yok ettiniz maşallah hatta bir ara Sn. mercankaya' nın BHP' sini size hediye etmeyi düşündüm Smile , o atışları gördükden sonra kararım değişmez size bir BHP şart siz onu alana kadar, bizim BHP' ler sizindir. Orjinal Şarjörler ile sorunsuz çalışan CZ bu mec-gar' ları pek sevmedi, gerdel ağzı orjinal şarjörlere göre daha dar ve son fişek sıkışıyor bir ara gerdeli yağlamayı düşündüm Smile fakat sizlere orjinal şarjör bularak soruna kesin cözüm bulucağımıza eminim, bu güzel günde beraber vakit geçirmek çok güzeldi , Sn. mercankaya ve sevgili babası onur verdiler sağolsunlar, sizlerede çok teşekkür ederim. Saygılar..

Teşekkür ederim Sn Ozkanx7,

MKIII Sn Mercankaya'ya ve size benden daha çok yakışıyor. Nasip olursa uygun temiz bir şey bulabilirsek duruma göre silahlardan birine veda ederek
MKIII ile birlikteliğimize başlayabiliriz sanıyorum. Ama veda etmeyi gözümün yediği bir tabancam yok. Anlaşılan nikahtan sonra para biriktirmeye başlayacağım hemen.

Bugün farkettim ki CZ ye öncelikle daha ince bir kabze şart. İlk fırsatta gidereceğim kusurlarından oldu bu durum. MKIII ün rahat nişan alınan gez ve arpacağının benim yarı görür yarı görmez gözlerime verdiği rahatlık oldukça fazla idi. Atışlarda bunun da etkisi var sanırım. Bir de ilk defa şansıma gözlüğüm yanımda idi. Nişan gözümün numarası küçük olsa da astigmatla gözlüksüz hedef tutturmak oldukça zor. İleride göz ameliyatı ile de bu kusuru gidereceğim İnşallah.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Özkanx7,
benim daha güzel bir fikrim var. Düğün hediyesi olarak BHP alalım Smile
Saygı bizden, selamlar.

Alıntı

(06-05-2012, 12:03 AM)Mercankaya demiş ki: Sn. Türkmenoğlu,
CZ'deki kusur kadı kızında da olur Smile Çok can sıkacak çözümsüz bir sorun değil çok şükür. Orjinal şarjörleri ile çözüm bulacaktır inşallah. Bugünkü ekibin içinde tek kör nişancı bendim Smile Koca Çınar ise malum eski toprak, benim yaşım kadar silah kullanmışlığı var. Ben vuramadığım için hedef sorunu olmadı Smile Yakında Angara Team'da iddialı bir nişancı çıkaracak inşallah. Sn. Özkanx7'nın dediği gibi, tüm silahlar emrinizde. Arkadaşınız, kardeşiniz olarak bu atışlarla gurur duydum.

Sn. Özkanx7,
bu güzel günde emeğiniz çoktur, teşekkür etme ile bitmez. Sayenizde çok güzel bir gün geçirdik, Allah razı olsun. Yaşasın BHP kardeşliği Smile

Değerli ağabeylerim, tekrar teşekkürler.
Selamlar, saygılar.

Kör nişancı mı, sizi tanımasam inanırdım ama tanıyorum Smile Ben teşekkür ederim. Sağolun her şey için.

Saygılarımla
(06-05-2012, 12:43 AM)Mercankaya demiş ki: Sn. Özkanx7,
benim daha güzel bir fikrim var. Düğün hediyesi olarak BHP alalım Smile
Saygı bizden, selamlar.

Nihayetinde silah sadece bir makina, arkadaşlığınızdan güzel hediye mi olur.

Ben hediyemi sizleri tanıyarak çoktan aldım, başka hediyeye gerek yok.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Türkmenoğlu,
siz ve sizin gibi dostları silah sayesinde tanıdım. Silahın hayatımdaki yerini biliyorsunuz. Dostlarım silahlarımdan çok daha değerli.

Sn. Özkanx7 Ağabeyim,
bu konuyu değerlendirelim Smile Damadın arkadaşlarından damada bir BHP ve istihak kağıdı Smile Bize yakıştığı gibi Smile

Cümleten selamlar, saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi