Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gümüşay'ın son durumu?
#1
Değerli arkadaşlar;

Elimde halihazırda 3 adet taşıma ruhsatlı yarı otomatik tabanca var. Ama canım toplu tabanca istiyor. Sayın Lupus israrla 2. el S&W alınmasını israr etse de 2. el alma şansım bazı sebeplerden dolayı yok. Halihazırda MKEK'da toplu olarak S&W, Sarsılmaz ve Gümüşay mevcut.
Çok nadir taşıyacağım için ebat ve tutukluk yapıp yapmaması önemli değil. Zevk için kullanacağım. O yüzden de çok para vermek istemiyorum. Şuan gönlümden Gümüşay 4" geçiyor. Sayın Lupus ve diğer arkadaşlarım; canımı emanet etmeyeceğim için rahatlıkla fikir verebilirsiniz Wink

Şimdiden hepinize teşekkürler.


Asıl soruyu unuttumSad Gümüşay'ın şuanki kalite, işçilik ve kullanılabilir durumu ne halde. 2008 yılındayapılan yorumlar hâla geçerli mi?
 
Alıntı

#2
Sn.caytmazoglu

Kişisel fikrim, Gümüşay'a vereceğiniz parayı, bir fakire verin sevinsin derim.

Fabrika battığı için artık karşınızda muhatap olarak alabileceğiniz bir Küssan yok ve MKE'deki tabancalar da fabrika kapanmadan önce MKE'ye gelmiş olan tabancalar. O yüzden yapılan yorumların hepsi hala geçerli, çünkü bir Ar-Ge çalışması yaparak ürününü geliştirebilecek bir üretici ne yazık ki mevcut değil.

Daha önce Sn.Barış da 'Adam ederim' diyerek aldığını Gümüşay'ın iflaz olmayacağını anlayınca elinden çıkarmıştı yanılmıyorsam, forum sayfalarında mevcut. O nedenle benim önerim uzak durmanız yönünde olur.

Saygılar.
 
Alıntı

#3
(21-04-2012, 02:18 PM)Red Kit demiş ki: Kişisel fikrim, Gümüşay'a vereceğiniz parayı, bir fakire verin sevinsin derim.

+ 1.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Aisin
#4
Sn. Caytmazoğlu, tabii ki zevk de para da sizin, ama bence Gümüşay bırakın satınalmayı, ele alınacak silah bile değil.
Saygılar
 
Alıntı

#5
2.400 kusur dolariniz yoksa daha sonraya birakin. Aksi takdirde paraniza yazik olur. S&W alin omurluk olsun. Bir ingiliz atasozu "Ucuz mal alacak kadar zengin degilim" der. Goz onunde bulundurmanizi siddetle tavsiye ederim.
Tasimayacaksaniz bile 2 gun sonra satmaya kalktiginiz zaman bir Gumusay'in ve SR38'in ikinci el degeri yoktur. SW revolveri en kutu ihtimal aldiginiz fiyatin %65-%70'ine satarsiniz.
Saygilar.
 
Alıntı

#6
Mesaj alındı ama 850 lira da para değil diğer silahlara göre. Cezbeden kısmı o Smile
 
Alıntı

#7
Sn Caytmazoğlu

Benim şahsi fikrim, 850 lirayı gözden cıkaran biri, iyi bir tabanca için, ki burada S&W mevzu bahis tabanca olunca biraz daha bekleyip birikim yapmanızı öneririm.

Saygılarımla...
 
Alıntı

#8
Sayın Caytmazoğlu,bu tutumunuzu gördükçe vakti zamanında glock'un aynısì diye Akdal Ghost aldığım zamanları ve sinirimden ağladığım günler aklıma geldi.Efendim siz profosyönel bir silahseversiniz.Seçiminizi tekrar gözden geçirin derim.Son pişmanlığınız olmasın.Saygılarımla.
 
Alıntı

#9
Şimdi bu yazılanları okuyunca bu kadar kişi işe yaramaz diyorsa vardır bir bildikleri diyorum. Yardımcı olan arkadaşlara ve abilerime teşekkür ederim. Eee yazım elimde patladı ne alacağım şimdi ben Smile
 
Alıntı

#10
Sn. caytmazoğlu,
2008 senesinde Gümüşay 4'' ile ilgili tecrübe ve görüşlerimi paylaşmışım. Akabinde bir tecrübem olmadığından görüşlerim ve fikrim değişmemiştir.


(06-10-2008, 08:13 PM)vefasiz demiş ki: Bayram tatilinde yolum Karadenize düştü, Trabzonda büyükçe bir av bayiini gezip alışveriş yaptım. Alt kattaki poligonlarını da gezip envanterlerini sordum. Beni gezdiren çocuk "Abi Baretta falan vardır heralde" diye yanıtladı. Çocuğu fazla terslememeye çalışarak "falanla vardırla olmaz o iş" dedim ve Yetkiliyle görüşüp daha önce atış yapmadığım H&K USP ve HS 2000'i sordum. Yabancı tabancalarının olmadığını söyledi. Normal olarak Tisaş'ın birkaç modeli olduğunu, buna ilaveten Bir Sarsılmaz ve bir Gümüşay ları olduğunu söyledi, sanırım birkaç yerli daha saymıştı. 357 mermileri varsa kaç inç olduğunu bilmeden Gümüşay'la atış yapmak istediğimi söyledim. Bir yaşında mat krom 4'' Gümüşay'ı 357 Sellier Bellot'larla besleyerek 25 m den atış yapmaya başladım. Öyle bir gürültü çıktı ki kulaklıksız atış yapmak düşünülemez bile. Normalde çok kullanmasam da atış gözlüğü de takmıştım, çok faydasını gördüm. Çünkü gazın basıncı her atışta patır patır burnuma vurdu. Hatta öyle ki, iki toptan sonra genzim iyiden iyiye yanmaya başladı. Bunun gaz kaçağının fazla olmasından kaynaklandığını zannediyorum. Toplamda 18 mermi attım. Mermileri 10-12 atıştan sonra, hafif sol alta nişan alarak siyahta toplayabilmeye başladım, sanırım gez ayarı biraz kaçmıştı. Tetik ağırlığı meselesi şimdiye kadar defalarca dile getirildi ama ben de bir kez daha hatırlatmadan yapamayacağım. Rahatsızlık nişan hattını bozma seviyesine kadar varabiliyor. "Dabül aşkın" atışta hedef kağıdını bulmak bile zor olabiliyor. Top kilidi çok sağlıklı çalışmıyordu ve arpacık pimleri kendilerini dışarı atmak için epeyce çaba sarfetmişlerdi. Bir yılda kaç mermi görmüştür bilmiyorum ama sanırım bir bakıma ihtiyacı vardı. Netice itibariyle ucuz fiyatına rağmen sırf "bir altıpatlarım olsun diye" bile alınabilecek bir tabanca olmadığına hükmettim.
Bir de poligonda fiyat tarifesiyle ilgili bana garip gelen bir durumu paylaşmak isterim. Kendi tabancamızı kullanırsak 9 mm merminin adedi 1,75 YTL. Tabanca onlardan olursa mermi başına 2 ytl alıyorlar. Gayet makul rakamlar. Ben ise 357lere 2,50 lira ödedim. MKE fiyatlarına endekslenmiş olsa 9 mm fiyatının yarısı olması gereken 357 daha pahalı... Yine de makul buldum rakamları. Bi dahaki sefere kendi tabancamla giderim herhalde.

(28-01-2009, 06:26 AM)vefasiz demiş ki: Bir süre önce fiyat cazibesi ve şık görünüşü sebebiyle bir Gümüşay almayı düşünüyordum. Standtaki tabancalarıdan üç-dört tane kadar incelemiştim. Herbirinin tetik ağırlığı birbirindan az çok farklıydı. Yani anlaşılan o ki fabrika bu konuda bir standart yakalayamamış... Stand görevlisi satın alırsam istediğim gibi bir tetik ağırlığı ayarı yapabileceklerini söylemişti. Haliyle o anda kafamda şöyle bir soru oluşuverdi "E madem böyle bir opsiyon var o zaman neden bütün ürünlerinde bir revolver'da olması gerektiği şekilde bir tetik ağırlığı yok?" Daha sonra Trabzon'da bir poligonda bir yaşında bir 4'' ile atış yapınca Gümüşay sevdamdan vazgeçtim...

Sn. baris'in bizimkinden üç gömlek üstün görüş ve tecrübeleri:

(07-03-2009, 06:02 PM)baris demiş ki: Merhaba,

Ben de araştırıp, Colt Python serisine olan hayranlığım sebebi ile, yerli üretimin zaaflarını bilerek kendim uğraşıp düzeltirim düşüncesi ile aldığım Gümüşay 4" ile çok uğraşıdan sonra vazgeçip ayrıldım.

Öncelikle içindeki tüm çapak ve makina izlerini temizleyene kadar hatırı sayılır miktarda ve geometri bozmamaya çok dikkat ederek dremel ile deburring ve polisaj yaptım, her parçanın kenar çapaklarını aldım, hareket eden tüm yüzeyleri parlatıp cold blue ile tekrar menevişledim, moly gres ile yağladım, ama gerçek Python tetiğinin hissiyatı ve saat gibi işçiliğinin yanına bile yaklaşmadı. Çift hareketi ağır, tek harekette kurulu iken bile kıtırtılı ve tahmin edilmez bir tetik hareketine sahipti, ancak biraz zımparalayabildim.

Daha sonra orjinal Colt Python parçaları getirdim, o çok kötü yapılmış ve daha 250 atıştan sonra çıkarırken kırılan V yayının yerine gerçek Python yayı taktım, kabzasını altın Colt madalyonlu grip ile, arpacıktaki o komik pembe insert'i de kendim yaptığım turuncu bir insert ile değiştirdim, arka nişangahını Python taktım, tek hareket durumunda tetiği ağırlaştıran basamağı cilaladım, ama zurnanın zırt dediği yerde kaldım:
O da silindir ve namlu arasındaki boşluk oldu. Daha önce S&W model 36 .38'ümde bu değer ayar çakısı ile ölçtüğümde 0.1mm idi, Gümüşay'da ise bu tam 11 katı, 1.1mm çıktı. Tabii ki bu sebeple her atışta yüzümde bile hissedebildiğim miktarda bir gaz kaçağı, ceketsiz kurşun mermilerde elime saplanan kurşun suyrukları, namlunun girişindeki özensiz ve yamuk kesilmiş giriş konu (forcing cone) ile atış zevki yerlebir oluyordu. Ayrıca silindiri itip namluya hizalayan kol da oturduğu yatak kenarındaki boşluk yüzünden yana hareket edip , namlunun içine bakıldığında silindirin ofset kalmasına sebep oluyordu. Daha da bitmedi, silindir açma kolu, altına fabrikadan konmuş plastik bir gayda rağmen kilitli konumda bile titriyor, takılıyor ve yuvasında laçka oynuyordu. Parçaların hiçbiri biribirine pürüzsüz uymuyor, silindirin taşıyıcısının gövdeyle birleştiği yerdeki fırça izlerini silmek için saatlerce polisaj yapıp parlatmama rağmen silindiri açınca alttaki fırça izleri sinirimi bozuyordu.
Ama fonksiyonel olarak en büyük sorun kaliteli bir silahın 11katı çıkan silindir-namlu aralığı idi.

Bunu nasıl düzeltebileceğimi düşünüp yurtdışında "barrel cut-back" denen, namlunun vidalı olarak sökülüp, tornada bir miktar geriye alınıp, yeni çıkan bölüme diş ve yeni bir giriş konu açılıp yeniden silindir aralığının ayarlanması yöntemine de gözüm kesmedi, gerekli aletlerim olmadığı, sanayide bir tornacıya da silahımı emanet edip namluyu bozmak istemediğimden dolayı, sonuçta Gümüşay maceramı sonlandırdım.

Revolver gibi yapılması basit bir metal işçiliğini bile böyle sorunlarla gölgeleyen zihniyetten, yerli markalarımızı ne kadar desteklersem destekleyeyim, muzdarip oldum ve açıkçası üzüldüm.

Bence biraz daha dikkatli işçilik, ve düğüncülere değil, gerçek atıcılara hitap edecek şekilde tetik tasarımı ile iyi bir klon olabilirdi, ama açıkçası bunu sağlamaktan çok uzak gördüm.

Selamlarımla...

 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi