Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yerli tabanca mecburiyeti olsa, tercihiniz ne olur?
(13-02-2018, 05:29 PM)harun demiş ki:
(12-02-2018, 12:56 PM)DaRkNeSs- demiş ki: Sayın Harun,
Canik Tabancalardaki tasarım hatalarının bilginiz dahilinde olanlarını paylaşır mısınız?
Tp9 Elite sahibi olarak dikkatli ve hazırlıklı olayım o hususlarda..

TP9 konusunda, çok yazıldı-çizildi. Forumda çok açıklamalar yapıldı. Özellikle sayın Lupus tarafından defalarca açıklamalar yazılmıştı. Bunların tek tek forumda linklerinin bulacak kadar gayretim yok ama ararsanız detaylı olarak hepsi var.

TP9 (Türk Polis 9 mm) modeli, EGM ihalesi için alel acele kopyalanmış bir üründür. Üretim öncesi modelleri hasbelkader testleri geçmiş ve aşırı düşük fiyat teklifi ile ihalesi Canik'e verilmiştir.

TP9, mekanizma olarak Walter P99 kopyasıdır. P99 ise hizmet görevinden daha çok müsabaka tarzı atışlar zihniyetiyle hazırlanmış bir tabancadır. Bu nerede önemli?  Örneğin, Glock veya HS'yi fişek namluda iken yere düşürdüğünüzde veya hangi şekil darbeye maruz bırakırsanız bırakın, ateş almayacağı garantidir. Çünkü iğne (veya başka modellerde horoz) bağlantısı hareket etmez; bir başka deyişle iğne/horozun asla kurma parçasından kurtulmaması gerekir. P99'da ise iğne kurtulur, ancak kapsüle vuruşu çok hassas bir mekanizma ile engellenir. TP9 da aynı mekanizmayı kullanmasına rağmen aynı hassasiyetle bu durdurmayı yapamıyor. Yani TP9'u dolu iken yere düşürdüğünüzde, kısmetinize ateş alır veya almaz. Bu, TP9'un ölümcül sonuçları olabilecek genetik arızasıdır, telafisi yoktur, bildiğim kadarıyla vaka da mevcut.

İğne kaçırma, tetik çekildiğinde fişek patlatmama gibi diğer arızalarını sayamayacağım. Emniyet'e parti teslimatlarında 6 veya 8 kez parti reddedildi. Hatta gecikmeler sonucu EGM başka üreticilerden kısmi doğrudan teminler ile açıklarını kapatma yoluna gitmek zorunda kaldı. Bu arızalar, iç aksamı Hindistan'dan almaya başladıktan sonra azaldı. Sizin silah hangi üretim partisine denk gelmiştir bilemem ama Hint malı parçalarla üretilen gruptansa, bu arızalardan muhtemel arınmış, genetik arızası doğal olarak devam eden bir tabancadır.

İşte, Türk silah sanayinin durumu budur.  Ama suç sadece onlarda değil, tüm sanayi kesiminde. Hepsinde zihniyet bozuk. Bu sabah ürettirdiğimiz bir malın vidaları beni delirtti. Daha düzgün vida üretemiyoruz, tabanca neyimize...

Merhabalar Sn harun
Konu üzerinden bayağı zaman geçmiş olsa da meraklarımı gidermek adına buradan yazmak niyetinde bulundum.
Şu an Tp 9 Sf Elite-s kullanıcısıyım ve taşımaktayım. Lakin araştırıp yeni bilgiler edindikçe ruhsatımı yenileme zamanı geldiğinde silahımı değiştirmek (ya da taşıyabileceğim daha güvenilir bir silah almak) fikri oluşmaya başladı. 
Ve bunun yanında Canik C 100'ü çok yakısıklı ve ergonomik bulurken Beretta 81 fs'nin sadeliği ölçüleri ömür boyu arıza yapmayacakmış gibi duruşu aklımı fena karıştırıyor. ( her iki silah da MKE'de mevcut )
Bu bağlamda ortada kocaman bir kalibre-durduruculuk farkı da çıkmış oluyor.
Karar vermek çok çok zor, iki silah da elime oturuyor çok rahat kullanabileceğim silahlar. 
Siz olsanız ikisinden birini seçmek zorunda olsanız hangisi derdiniz ?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi