Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yerli tabanca mecburiyeti olsa, tercihiniz ne olur?
Sayın DaRkNeSs bende öyle duymuştum. Lakin bu iğne emniyet bloku sorunu o zaman ihtimaller arasında değerlenmişti ve gündem olmuştu. Hangisi doğru bilmiyorum.

Alıntı

Sayın Dmrahmet,

Savunma amaçlı taşınacak silahlarda tetiğin belli bir ağırlığın altında olmaması gerekir. Canik Tp9 serisi gibi zaten çok hafif ve kısa yollu tetiği olan, üstelik tek hareketli bir yapıya sahip olan tabancanın tek emniyet subabı olan iğne blok emniyetini iptal etmek ne işlevsel bir fark yaratacak ne de güvenli olacaktır. 

Sadece tek hareketli tetiğe sahip olması ve ateşleme sistemini kilitleyen manuel emniyetin de olmaması sebebiyle eleştirilen bu tabancalarda üzerinde durulan konu genelde kazara ateş alma riski olsa da, daha önce belirtildiği üzere yapilan düşme testlerinde ateş alma olmaksızın iğnenin kurulu konumdan kurtulduğu örnekler de yaşanmıştır. Bu örneklerde ateşlenme gerçekleşmemesinin en büyük sebebi şüphesiz iğne emniyetidir. 

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, ugurucar57
Amaç mükemmeli yakalamak değil mi? Ayrıca savunma amaçlı bir silah seçmem gerekirse canik tp9 gibi oldukça sık sık kırım gösteren bir silahı seçmezdim.Hedef atıcılığı içinde DOLU da taşımazdım. Can güvenliğim için kurulu kilitli taşıyabileceğim bir silah seçerdim. Konunun başlığı yerli silah mecburiyeti olsa tercihiniz ne olurdu olduğu için çok kısıtlı kalıyoruz.

Alıntı

Yiğidi öldürüp hakkını vermek lazım. Canik Tp9 serisinin eleştirilebilecek yukarıda bahsettiğimiz tasarımsal eksikleri olsa da asla güvenilmez ya da sık kırım yaşayan bir model olduğunu düşünmüyorum. Tam aksine yıllardır üretimi yapılmış ve rafine hale gelmiş, saha testleri bolca bulunan, diğer yerli polimerlere nazaran en çok geri bildirimi almış ve standartları oturmuş uluslararası kabul görmüş tek model. Yerli polimer tercih etmek zorunda olsaydım diğer alternatifler arasında hiç düşünmeden TP9DA'yı da tercih ederdim. 

Mesajınızda atıcılık amaçlı diye özellikle belirtmediğiniz için yukarıdaki eklemeyi yapma gereği hissettim. Çünkü forumu üye olarak ya da olmadan takip eden, savunma amaçlı tabanca tercihi yapacak insanlar TP9'un iğne blok emniyetinin iptal edilmesi daha iyi oluyormuş gibi bir izlenime kapılabilirdi. 

Kaldı ki atıcılık amaçlı dahi olsa, mükemmeli yakalamanın belirli bir sınırı olmalı o sınırda güvenlik olmalıdır diye düşünüyorum. Iğne blok emniyeti iptal edilmiş, tetik yoluyla oynanmış ve kıl tetik mertebesine getirilmiş manuel emniyeti olmayan bir tabancayi kydex kılıfa sert şekilde koymanız bile tetiği harekete geçirip silahı kazara ateşleyebilir. 

Bahsettiğiniz iğne blok emniyeti iptali genelde Cz75, Bhp gibi manuel emniyeti olan ve kılıflanmadan önce her seferinde emniyeti aktif hale getirilebilen tabancalarda profosyonel atıcılarca yapılan bir uygulamadır. Profosyonel atıcı olan çok çok az sayıdaki insan haricinde de bu modifikasyondan normal bir insanın fayda sağlayacak bir fark görmesi oldukça zordur. Bu konu aynı namlu uzunluğunun hedef atıcılığına etkisi konusunda olduğu gibi aslen atıcının eğitim ve çalışması yanında çok önemsiz kalan bir konu. 

Saygılarımla.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Sabri, ugurucar57, Carbon12, FRD, Oberon, usame, Dmrahmet

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi