Değerlendir:
  • 2 Oy - 3 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yerli tabanca mecburiyeti olsa, tercihiniz ne olur?
04-12-2012, 10:23 PM
RE: Yerli tabanca mecburiyeti olsa, tercihiniz ne olur?
(04-12-2012 05:18 AM)mrt1 Yazdı:  Nerde ve hangi ekonomik şartlar altında yaşadığımızın bilincinde olmayan arkadaşlar var maalesef , bu gün benim devletimin polis memuru , Sivas tan gelmiş ve cebinde 30 adet mermi atabilecek parasını zor bir araya getirip poligonda 30 adet atıştan sonra , tekrar atış yapmak isteyip , acaba yakında nerde Halk bankası var , para çekip geliyim diyordu , sağ olsun Mustafa Hoca ikna etti , tekrar poligon ücreti verirsin gerek yok , yeterince attın deyip Polis arkadaşı ikna etti , ben utandım .
Ne zamanki bu ülkede , benim devlet memurum maaşının 3 de biriye , en iyi yabancı silahı alabilir , işte o zaman yerli üreticiler kendine çeki düzen verir , 3500 tl maaşıyla ne silah alabilirim diye fikir soran arkadaşlara , sen git Walter al demek ayıp oluyor herhalde , Kısıtlıbütçesiyle Zigana veya Sarsılmaz alana da , yok ben onları kapıdan içeri sokmam demek de ayıp oluyor.
Ya bana deseniz ki sen ne halt yemeğe Sarsılmaz aldın , eyvallah benimki eşeklikti , ben silahımı almaya gittiğimde cebinde 40 TL lik kredi kartım vardı , bilinçsizdim ve sözde yerli malı , yurdun malı hevesi vardı.
Ben bu forumdan silahla ilgili çok faydalı bilgiler öğrendim , ama eminim ki bir çok yerli silahı olan arkadaşlar , sorunlarını yazmaya dahi bağzı arkadaşların yorumları yüzünden çekiniyorlar ,kimsenin utanmasına gerek yok .

2-3 Haftadır poligona sık gidiyorum , satılan 6 silahtan 2 si Canik se 2 si Sarsılmazi 1 i Zigana 1i yabancı , bu iyi silah almamak isteğinden değil , Ülkemizin alın güçü belli , herkesbir avukat , bir doktor , bir müteahhit , bir otobüs firması sahibi değil maalesef .

Bu gün şahit olduğum olay biraz beni hassaslaştırdı , haddimi aştıysam özür dilerim, uykum kaçtı bunları yazmasaydım uyuyamazdım saat 04,15 olmuş iyi geceler

Saygılar.
Evet sayın mrt1 söylediklerinize katılıyorum. Bence yerli silahlar forumda hak etmedikleri kadar alay konusu oluyor ve yerli silahı olanlar onlardan bahsetmiyorlar bile. Bir yabancı markada düzgün tesviye yapılmadığı, boyası döküldüğü,besleme problemi yaşadığı veya fosforu düştüğü zaman ''O'' na bi şey olmaz, çalışmasına zarar vermez takma kafana gibi ifadeler kullanılırken, yerli tabancada en ufak kusurlar dahi büyütülerek o zaten demir parçası kaldır at gibi yorumlar gelebiliyor. Bir walter kullanıcısı 6 ay yedek parça bekliyor ama yerli yerine walter çok rahat tavsiye ediliyor.Bu da tabi ister istemez objektiflik konusunda şüpheye düşürüyor.
Bir arkadaşın aldığı stoger da resimlerden anlaşıldığına göre paslanma olmuş. Berbat bir boya ve görüntü ile çıkıyor tabanca kutudan '' en iyi yerliyi almışsın, o da zaten yerli'' değil gibi ifadeler kullanılabiliyor.
Geçenler de bir üyemiz 4000 atımdan sonra çekilmiş kılınç 2000 light fotoğraflarını paylaşmıştı ve ilk yorum yanılmıyorsam 80 civarı görüntülenmeden sonra geldi. Çünkü sarsılmaz 4000 atımı problemsiz geçmişti.

Neyse.. Bahsetiğiniz konu uzun zamandır benimde kafama takılıyordu ama hem polemik çıkarmamak, hem banane canım ben zaten amatör bir kullanıcıyım , yerlilerin avukatlığını ben mi yapacağım gibi düşüncelerimden dolayı dillendirmedim. Herhalde yerli tabancalrı konuşmak için tt-alternatif/yerli gibi bir bölüme ihtiyaç var Smile
Saygılar .. selamlar..

Anne, çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi ? _Bosnalı Çocuk__Müslüman Çocuk_
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: byz10 , closeprotection
04-12-2012, 11:02 PM
Ben polis memuruyum.Beylik tabancam Sarsılmaz kılınç 2000 mega.Silahla dört şarjör arka arkaya attım herhangi bir problemle karşılaşmadım. Yerli silahların üretim teknolojisi,firmalarımızın fabrikasyondaki tecrübesizlikleri ve birazda nasılsa biz bunları bir şekilde satarız zihniyeti ileretilen yerli silahlarımızda yabancıların performansını alamayacağımızı düşünmekteyim.Fakat bu ülkede bundan 20 sene öncesine kadar sadece 7.65 ve kısa 9mm Kırıkkale tabanca üretildiğini düşünürsek şuanki yerli silahlarımıza biraz haksızlık yapılmakta. 1886 yılında üretime başlayan Walther ile 1993 yılında üretime başlayan TİSAŞI bir tutarsak hata yapmış oluruz.Büyük firma olarak tabir edilen ve pazarda büyük paya sahip olan firmalar bir günde devleşip bir günde müthiş silahlar üretmeye başlamadılar.Ben zaman geçtikçe bizim firmalarımız tecrübe kazanıp başkalrını taklit etmek değilde gerçekten Türk mühendislerinin tasarladığı silahları üretmeye başladıklarında başarılı olacakları inancındayım.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: Murata , ERDAL , closeprotection
04-12-2012, 11:29 PM (Bu Mesaj 04-12-2012 11:40 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : tinkut.)
Ben yerli firmalarımızdan,dünkü çocuk HS ve Glock firmalarının başarısını bekliyorum.Çokmu şey istiyorum acaba?Ayrıca dört şarjör kriter değil Sayın halit burak kazik.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-12-2012, 11:31 PM
Kendi adıma hiç bir silaha ön yargılı yaklaşmam ne görmüşsem onu söylerim, yazarım. Bu platformda bir tabana oturmayan bilgiler, yazılar itibar görmez.
Stoeger konusunda ise aliminyum gövde silah ne kadar iyi bir boya beklenebilir? Beretta ile boya sorunu yaşayan arkadaşlar şikayetlerini, çözüm arayışlarını dile getirmişlerdi. Aynı problem SS aliminyum gövdeler içinde geçerli kendi silahım P 220 gövde boyası zayıf, en ufak çarpma iz bırakıyor bundan rahatsız olan dikkatli olacak, aliminyum gövde klasik sorun boya.
Walther alan arkadaşlar bunun parça sorununu bilerek alıyorlar, çok nadir sorun yaşıyorlar birisi irca milini kırmıştı silahını nasıl söküp takacağını bilmediği için, bir forum üstadımız ise tetiği kırmıştı onun sebebini bilemiyorum fakat parça için 1 ay beklemişti.
Sarsılmaz ürünlerinde istikrar yok, neden mi? Hiç 500 atımda tırnağı tükenmiş bir Kılınç 2000 gördünüzmü? Kendi gözlerimle görmesem inanmazdım.
Yerli silahların hepsi problemlidir diye birşey de yok tabiki. Olumlu geri bildirimler şahsen beni mutlu eder fakat markanın ürünlerinden farklı farklı şikayetler ve arızalar duyar, görürseniz benim gibi aklınızda soru işareti olur.
Tüm yerliler kötümüdür? Olmayanları vardır elbette fakat markaya iyi demek için istikrara bakarsınız. Zamanla iyiye giden olacaktır bakınız Yurt savunma ve müşterisine yaklaşımı.
Saygılar..
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: Mercankaya , kararsız , yakuzz , alone61
04-12-2012, 11:53 PM
(04-12-2012 11:29 PM)tinkut Yazdı:  Ben yerli firmalarımızdan,dünkü çocuk HS ve Glock firmalarının başarısını bekliyorum.Çokmu şey istiyorum acaba?Ayrıca dört şarjör kriter değil Sayın halit burak kazik.
Dört şarjörün %100 bir kriter olmadığının ben de farkındayım. Fakat demek isteğim Bayern Münihle Bursaspor'u kıyaslamak gibi(Bursa örnek olsun diye söyledim yanlış anlaşılmasın). Yabancılardaki her türlü imkan ülkemizde daha yeni yeni kullanılmakta.Bahsettiğiniz firmaların kalitesine erişebilmek için bizim silahlarımızında kullanılıp eksiklerinin giderilmesi gerekir. Kullanımayan silah hiçbir problem çıkartmaz.Esas önemli olan nokta firmalarımızın kullanıcı yorumlarını önemsemeyip eksiklerini gidermemek.Yabancılardan en önemli eksiğimiz bu herhalde.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: kararsız , Borz
05-12-2012, 12:04 AM
Sn. Halit Burak Kazık keşke sadece imkanlar meselesi olsaydı. Kalite kontrol anlayışı, müşteri ilişkileri, geri bildirim işin başında işten anlayan insanların olması, prensipli çalışmalar yapmaları ve nice sebepler.

Benim üzüldüğüm nokta nedir biliyor musunuz? Bizim Ahi geleneğimizden tutun, esnaflık düsturlarına kadar bizim kültürümüzde fazlasıyla olan bu konuları artık kaybetmeye başladığımız. Bir çocuğun bile fikrine değer veren, içimizdeki cevherleri ortaya çıkartan o sistem yok artık.

Dark side of the laylon
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: tinkut
05-12-2012, 12:22 AM
Yerli bir firmamız son zamanda bir toplu tabanca yaptı.O silahın topla namlu arası boşluğu yerli silahlarda savunulacak bir taraf bırakmadı benim gözümde.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
05-12-2012, 05:20 AM (Bu Mesaj 05-12-2012 05:22 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
(04-12-2012 11:02 PM)halit burak kazik Yazdı:  Fakat bu ülkede bundan 20 sene öncesine kadar sadece 7.65 ve kısa 9mm Kırıkkale tabanca üretildiğini düşünürsek şuanki yerli silahlarımıza biraz haksızlık yapılmakta. 1886 yılında üretime başlayan Walther ile 1993 yılında üretime başlayan TİSAŞI bir tutarsak hata yapmış oluruz.

Peki TİSAŞ' ı veya diğer yerli firmaları 1991 yılında PHP ile üretim hayatına başlayan, 1995 ' de HS 95 ve nihayet 1999' da sadece sekiz yıl sonra HS 2000 ile kendi özgün tasarımına ulaşan ve 1886 yılından bu yana üretim yapan Walther' in P 99 ile bir türlü yakalayamadığı başarıyı yakalayıp, piyasadaki en ciddi Glock rakibi olan IM Metal veya 2002 yılında projesine başlanan Caracal ile bir tuttuğumuzda ortaya nasıl bir sonuç çıkar?...

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: kararsız , yakuzz , sem
05-12-2012, 11:29 AM (Bu Mesaj 05-12-2012 11:36 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : yakuzz.)
Zamanla bir şeylerin düzeleceğini nereden biliyoruz? Bu firmaların böyle bir beyanatı mı oldu? "Daha yeniyiz, biraz daha beklerseniz Colt'u, S&W'yi, SS'i yakalayacağız" mı dediler? Benim duyduklarım, okuduklarım bunların tam tersi çünkü. Dedikleri "şunca yıldır piyasadayız, tecrübeliyiz, dünyanın her yerindeyiz" vs. vs..

Bakınız Sarsılmaz; "131 yıllık tecrübesiyle Avrupa'nın en büyük hafif silah üreticilerinden biridir. Dünya çapında 66 ülkeye ihracatı olan Sarsılmaz, ürünleriyle bu ülkelerde ülkemiz adına "İyi Kalite izlemi"nin oluşmasına ve yerleşmesine liderlik etmektedir." Bu ifade firmanın anasayfasında geçiyor..

Bakınız Tisaş; "11.000 m² alan üzerinde yer alan kompleksimiz 5500 m² kapalı alana sahiptir. Tesisimiz ileri teknoloji ile donatılmış özel güvenlik birimleri tarafından korunmakta olup hafif silah ve savunma sanayi ürünleri konusunda dünya standartlarında üretim yapmaktadır." Bu ifade firmanın "hakkımızda" kısmında geçiyor.

Bakınız Girsan; "Kuruluş tarihinden bugüne kadar geçirdiği 17 yıllık süre içinde, değişim gerçeğinin bilinciyle faaliyet
gösteren GİRSAN, yeni yatırım ve projeleri ile son teknolojiyi kullanarak, tabanca üretiminde sektörün
öncü firması
imajını koruyacaktır." Bu ifade firmanın anasayfasında geçiyor.

Firmaların beyanları sizlerin belirttiğiniz şekilde olmayıp tam aksine gayet megalomanik ifadeler ile dolu. Hal buyken neyi bekliyoruz? Ne kadar zaman daha beklememiz gerekiyor? Beklememiz gerektiği konusunda emin misiniz?

Walther kullanıcısının 6 ay parça beklediği yazılmış. O süre normalde o kadar değil, normal şartlarda 1-1,5 ayda Almanya'dan tedarik sağlanabiliyor ama hadi o kadar bekleme oldu diyelim.

Yerlilerden Tisaş'a bakalım; Biz bu silahı aldığımızda Van Başkale'de idik. Can güvenliğini temin için aldık. Tamamen iyi niyetle ve "ulan altı üstü demir yığını, paramız kefereye gideceğine memlekette kalsın, hem herifler cia'yı, bordo berelileri silahlandırıyormuş, bunlarında vardır bildikleri" diyerek aldık. Aldıktan 2,5 ay sonra emniyet sistemi arızalandı. Hiç bir kargo şirketi silahı almadı. O şekilde havalar ısınana kadar idare ettik. Havalar ısınıp da ortalık karışmaya başlayınca apar topar yıllık izin alıp, silahı fabrikaya ulaştırdık. Tamirat gördü geldi, kısa süre sonra (4-5 ay gibi) hem horoz arızası, hem emniyet arızası verdi. Yine kalakaldık. 1-2 ay sonra tekrar yıllık izin, rapor vs. alıp, batıya Ankara'ya yollandık. Parça değişimi, şu bu verdiler silahı. 2-3 ay sonra tetik yayı kırıldı. Haydi bir daha.. Başkale'den önce Mersin'e, sonra Niğde'ye, sonra Ankara'ya 1300 küsür km yol yapıyor. Biz Almancılar gibi her seferinde 2-3 gün yol tepiyoruz.

Neyse silah yine yapıldı, boyandı ve bir sürü beylik sözler sarfedildi. "Mal bizim malımız, ne zaman bozulursa burdayız, bedelsiz hallederiz, siz yeterki bize ulaştırın gerisine karışmayın." vs vs vs..

Çok geçmedi zaten bir kaç ay sonra aynı silah emniyete alınınca patladı.

Tüm bu süre zarfında Van Başkale'de çalıştığım iş yerine önce bomba konuldu, daha sonra gündüz vakti şerefsizin biri tarafından benim iş yerime ateş açıldı. Kaldığımız lojmana gece saatlerinde ateş açıldı. Bir kaç defa ilçeye terör saldırısı oldu. Hanımın keşfe gideceği köy yoluna mayınlama yapılmış, bir gün önce tesadüfen bu mayın bulundu. Yüksekova'da büyük bir toplumsal çatışmanın içinde kaldık, arabamız epey hırpalandı. Bölgede namı olan bir aşiretin mensubu olan birisi tarafından, hanımın verdiği bir karar da bahane edilerek tehdit edildim (4 yıldır hala bu dava devam ediyor).

İşte tüm bunlar olup biterken bu silah ya çalışmaz durumdaydı, ya işlevlerini tam olarak yerine getiremiyordu, ya da tamirattaydı ki her bir tamiratı da 35-40 günden aşağı sürmedi..

Şimdi walther var, huzur var. Parçası ne zaman kırılır bilemiyorum ama toplam 240.000 atım görmüş bir P99'un sadece 130.000 atım civarında sadece tetiği yerine getiren yayının kırılmış olması içimi rahatlatıyor. Günün birinde böylesi bir kırımı yaşarsam, en kötü ihtimal 15-20 bin civarı atım görmüş(üm) demektir ki, buna da bu kadar mermi atabildiğim için nam-ı hesabıma sevinirim Smile

Bahsi geçen sarsılmaz'ı okuyup yorum yazmayanlardan birisi de benim. Çeşitli nedenleri var. Ama en önemlisi, bu silahlarda standardın olmayışıdır. 500 atımda tırnak kıran var, 20000 atımda yoluna sorunsuz devam edende. Ha bu oran 1/10000 olsa, her 10 bin kullanıcıdan sadece 1 tanesi memnuniyetsizlik yaşasa amenna ama durum böyle değil.

Bir ithal silah kırım yaşadığında, bu hemen ilgili başlığın altında açılıyor zaten. Derhal durum değerlendirilip, Sn.Üstadlar tarafından gereken uyarılar yapılıyor.

Ama yerli kırımları, yerlilerin arızaları eklenmiyor. Eklenmemesi için üreticiler, tüketicilere ricada bulunuyor. Genelde de yerli kullanıcıları, kendilerini ve silahlarını afişe edip, silahının piyasa bedeline halel gelmemesi adına bunları eklemiyor.

Bu konularda da yorumları duymak ve okumak isteriz. Ben hamaset yapmadım, gittim ve aldım. Başıma gelenleri de buraya yazdım. Onlarca kişiden girsan yavuz 16 compact kırımı duydum (polis tabancası), onlarca yazıda sarsılmaz kılınç kırımı okudum (asker/polis demirbaşı). Haydi ben canım yandığı için kasıtlıyım, hepsi de kasıtlı olamaz ya.

Süngü kanunu tek bir maddeden oluşŸur; "mermisi olan kazanır".
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: lupus , alone61 , ecorotti , tinkut , BigSword
05-12-2012, 11:37 AM
Değerli arkadaşlar atmaca 53 ve kanuni 16 arasında seçim kararına düşseniz nasıl bir yönde verirdiniz kararınızı şimdiden teşekkürler saygılar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS