Değerlendir:
  • 2 Oy - 3 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Adım adım ilk bıçak yapımı denemem
09-04-2012, 09:59 PM (Bu Mesaj 12-08-2012 11:00 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
Adım adım ilk bıçak yapımı denemem
Öncelikle bana çelik profilini ve sap malzemelerini hediye eden Sn. Sefa'ya çok teşekkür ederim. Hayatımda bırakın bıçak yapmayı, elime eğeyi ilk defa aldığımdan oldukça amatör bir çalışma oldu ama olsun benim için keyifliydi.

Kullandığım çelik CK 75, su verilmemiş yumuşak çelik. Gerekli malzemelerimiz, çelik profili üzerinde çalışabilmek için ufak bir mengene, kaba kesim işleri için demir testere, yontma işlemleri için eğe takımı (düz, balık sırtı, yuvarlak) ve 40 grit - 400 grit arası zımpara kağıtları.

Şablon olarak Sn. Sefa beğendiğim bir bıçağını profil üzerine çizdi.

[Resim: 08-1.jpg]

[Resim: 10-4.jpg]

[Resim: 11-4.jpg]

[Resim: 12-4.jpg]

[Resim: 13-4.jpg]

[Resim: 14-4.jpg]

[Resim: 15-3.jpg]

[Resim: 16-3.jpg]

Kaba kesim ve kaba eğe işleri bittikten sonra ki durum.

[Resim: 17-2.jpg]

[Resim: 18-2.jpg]

Daha sonra eğe ile bıçak ağzını açmaya başladım.

[Resim: 19-1.jpg]

Eğe işleri tamamlandıktan sonra.

[Resim: 20-1.jpg]

[Resim: 21-1.jpg]

40 grit zımpara ile zımparalandıktan sonrası, sap kısmını kabaca zımparalayıp bıraktım, üzerinde uğraşmaya üşendim biraz.

[Resim: 22-40no1.jpg]

Bıçak ağzı 40 grit sonrası.

[Resim: 23-40numarazmpara.jpg]

Bıçak ağzı 80 grit sonrası.

[Resim: 24-80numarazmpara.jpg]

Bıçak ağzı 100 grit sonrası.

[Resim: 25-100numara.jpg]

Bıçak ağzı 150 grit sonrası.

[Resim: 26-150numara.jpg]

Bıçak ağzı 280 grit sonrası.

[Resim: 27-280numara.jpg]

Bıçak ağzı 400 grit sonrası.

[Resim: 28-400numara.jpg]

Bıçağın çeşitli açılardan görüntüsü, bıçak ağzının başladığı kısım kusurlu oldu, bıçak ağzının eğimi kusurlu oldu, bıçak sırtı biraz kaba kaldı, uca doğru yeterince inceltmemişim ve incelme simetrik değil. Elimden bu kadar geldi.

Isıl işlemlerini Antalya Merkez'e dönünce Sn. Sefa'nın imkanları ile yapacağız, sap kısmına matkapla bir delik açacağım ve bulabilirsem paracord ip ile saracağım.

[Resim: 29.jpg]

[Resim: 30-1.jpg]

[Resim: 31.jpg]

[Resim: 32-1.jpg]

Isıl işlemler için bugün Sn. Sefa Hoca'mın yanındaydım. Konu bütünlüğü açısından fotoğraflara buradan devam ediyorum.

Isıl işlemi yapan Sn. Sefa, kıskaç ile bıçağı tutup sonra yağa daldıran benim. Sn. Sefa sağolsun, tecrübe kazanayım diye yağa daldırma işlemini bana yaptırdı. Fotoğraf erken çekildiği için belli olmuyor ama bıçak tam anlamıyla kor olana kadar ısıtılmaya devam edildi tahminen 800-815 derece arasında yağa daldırıldı. Kullanılan malzemenin CK 75 olduğunu, malzemeden malzemeye ısıl işleminde farklılık olacağını unutmayalım.

[Resim: sl10-1.jpg]

[Resim: sl11.jpg]

[Resim: sl12.jpg]

[Resim: sl14.jpg]

Daha sonra çeliğin gerilimini almak için ikinci bir işlem daha yapıldı ama bu sefer çelik fazla ısıtılmadan 250 derece civarı yağa daldırıldı.

[Resim: sl15.jpg]

[Resim: sl16.jpg]

Isıl işlem bittikten sonra sertleşip sertleşmediğini kontrol etmek için eğe ile bıçak ağzını yontmaya çalıştım, çelik gayet iyi sertleşmişti.

[Resim: sl17.jpg]

[Resim: sl18.jpg]

Daha sonra Sn. Sefa, bıçağın sırt kısmını inceltti ve sonrasında bıçağın ağzını bant zımpara ile açtı.

[Resim: sl19.jpg]

[Resim: sl20.jpg]

[Resim: sl21.jpg]

[Resim: sl22.jpg]

[Resim: sl23.jpg]

Sonrasında Sn. Sefa bant zımparada bıçağın bileylemesini yaptı. Türk usulü keskinlik testi yapıldı, kolda ki kılları traş etti. Smile

[Resim: sl24.jpg]

Daha sonra polisaj ile üzerinde ki çapak vs. ler alındı.

[Resim: sl25.jpg]

Sonrasında Sn. Sefa bana kolaylık olsun diye düz yüzeyleri zımparaladı.

[Resim: sl26.jpg]

Burada öğrendim ki benim yaptığım kısım işin ameleliği imiş, ustalık kısmı Sn. Sefa'ya ait, bir kez daha kendisine teşekkür ederim.

Bu çalışmanın nihai ve son fotoğrafını ekliyorum.

[Resim: DSCN2971.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: TurkOglu , Shepherd , turkmenoglu , Red Kit , centaori , Kemal3436 , highwayman , tiripol , BAD , beretta , Alper f92 , karapapak , By_Düzce , sarp kılıç , batubatu , ecorotti , ilksurfer , tozdemir , wepster , tirendaz , kyucel , sipsekasen
09-04-2012, 10:06 PM
RE: Adım adım ilk bıçak yapımı denemem
Ellerinize sağlık,bence çok güzel bir bıçak çıkacak,hadi hayırlısı. Smile
Saygılar,selamlar Sn.syılmaz.
+1
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-04-2012, 11:33 PM
Daha ne olsun Sn. syılmaz, ilk bıçak için çok güzel yüzey çalışması yapmışsınız. Doğrusu ilk işte yüzeyde bu kadar inatla zımpara yapan, ileride neler yapar tahmin edemiyorum. Sap kısmındaki eğimli girintiyi testere kullanarak tam olması gerektiği gibi yapmışsınız, tebrikler. Paracord unuz hazır, ısıl işlem için uğradığınızda takdim ederim Wink ben bıçağın bitmişini görüyorum şu anda ve çok güzel bir şey görünüyor, tebrik ediyorum.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-04-2012, 11:53 PM
Sn. Mahmut Hoca, çok teşekkür ederim.

Sn. Sefa Hocam, çok moral verdiniz bana, acaba fotoğraflarda olduğundan iyi mi çıktı diye düşünmeye başladım? Umarım görünce de aynı düşünceleri taşırsınız. Shy

Paracord içinde ayrıca teşekkür ederim.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2012, 12:03 AM
Gayet güzel gözüküyor sn Syılmaz.Isıl işlemde başına bir iş gelmezse(benim başıma geldiği gibi) çok güzel bir bıçak olacak. Smile
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2012, 12:04 AM
Konuyu sizin açtığınızı görünce şaşırdım, son iki resim muhteşem olacağını müjdeliyorlar....Devam. Smile
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2012, 12:09 AM (Bu Mesaj 10-04-2012 12:28 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Sn.syılmaz, geçmiş olsun diyeceğim ama artık şifası mümkün olmayan bir hastalığa tutulmuşsunuz...Bu tür işlerin insanı en çok cezbeden yönü ortaya bir şeyler çıkarma dürtüsüdür...İnsan bu tür işlere bir başladı mı, artık durması mümkün olmaz...Lütfen tekrar geçmiş olsun dileklerimi kabul edin, çünkü bundan sonra sizi sık sık bu tür konu başlıkları ile göreceğimizden eminim...Şimdiden kolay gelsin...Smile
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2012, 12:18 AM
Sn. Madenci08, Sn. Sauerist çok teşekkür ederim.

Sn. Lupus, üst üste çok yapamam ama yavaş yavaş arada birer tane yapmayı planlıyorum. Annem de sizin gibi hastalandığımı ve her geçen gün bu hastalığın ilerlediğini düşündüğünden, şifa olarak beni evlendirmeyi düşünüyor. Smile
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2012, 12:21 AM
(10-04-2012 12:09 AM)lupus Yazdı:  Sn.syılmaz, geçmiş olsun diyeceğim ama artık şifası mümkün olmayan bir hastalığa tutulmuşsunuz...Bu tür işlerin insanı en çok cezbeden yönü ortaya bir şeyler dürtüsüdür...İnsan bu tür işlere bir başladı artık durması mümkün olmaz...Lütfen tekrar geçmiş olsun dileklerimi kabul edin, çünkü bundan sonra sizi sık sık bu tür konu başlıkları ile göreceğimizden eminim...Şimdiden kolay gelsin...Smile
Sn. Lupus, söylediklerinizin hepsine katılıyorum Smile
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-04-2012, 12:57 AM
Güzel çalışma Sn.Syılmaz elleriniz dert görmesin,saygılar....
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS