Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zigana T
Ordu mensuplarinin yerli silah sevgisinin bir kaynagi da sunulan imkanlar olsa gerek. Yanilmiyorsam stoklarin sismesi uzerine piyasa fiyatinin ucte birine personele satilinca ihtiyaci veya ilgisi olmayanlar bile 'Hele bi gorelim su Zigana\Sarsilmaz neymis' dedi. Yoksa ben de her turlu imkani olan insanlarin yerli silahi degme sanat saheserlerine degismemelerini anlayamiyorum. Tabi ihtiyac hissetmeme de ayri bir faktor. Eger yillik istihkak 50 mermi ise ve bunu bile harcamaya firsat bulamiyorsa veya ihtiyac duymuyorsa ithal silaha ilgi olmaz. Silahini kaybettigini 4(yaziyla dört) yil sonra farkedecek kadar silaha ihtiyac hissetmeyen adamlar bile var.
Isik ve sevgiyle...

Alıntı

sandeman demiş ki:. Silahini kaybettigini 4(yaziyla dört) yil sonra farkedecek kadar silaha ihtiyac hissetmeyen adamlar bile var.
Isik ve sevgiyle...

Smile 1 ay, sonra farkedeni gördüm ama 4 sene rekor olmuş.Şaka bir yana çok kötü bir durum.Saygılar.

Alıntı

Sn.alpogo, paylaşım için teşekkürler, diğer Zigana modelleri ile elimizde yeterli geri bildirim vardı, ancak özellikle Zigana T ile ilgili olarak şimdiye kadar hiç bir kullanıcı bildirimi alamamıştık. Elinize sağlık.

Sn.alpago, yaklaşık 5 yıl ve 3000 atımlık yol macerası boyunca her hangi bir mekanik tutukluk ve parça kırımı yaşadınız mı? Merak ettiğim şeylerden birisi de, eğer şahsen karşılaştırma imkanı bulabildiyseniz, T modelinin dağılım ve vuruş kararlılığı, Sport modelleri düzeyinde midir?

Saygılar.

Alıntı

Sn.lupus,
Beni sevindiren nadir yanlarından birisi, Hiçbir memekanik tutukluk ve parça kırımı yaşamamış olmam, Bunun içine personel atışlarıda dahil, Bu atışlarda silahı gören bende atıcam diye silaha mermi doldurup bolca üst üste atışlar yaptı. 1-2 saate 200-250_300 atım gördüğde oldu bu sayede, Zaten normal şartlar ile benim senelik 50(+ 200 arkadaşlardan) fişek istihkakım var. Bu atım adedine ulaşamazdım bu süre zarfında Smile.
T ile sport modeli aynı anda kullanma karşılaştırma imkanımız 2 atışta oldu,çok kesin olmamakla birlikte, aralarında pek bir fark gözlemleyemedik.(tabanca atıcılıgında çok iyi olmadığımı ve atımları 25m.de yapmak zorunda olduğumuzu belirteyim).Sport modeline göre t modelinin tetik çekişi daha yumuşak geldi(bunun sebebi benim silahın daha fazla kullanılmış olması olabilir), ayrıca sportların gezleri malumunuzdur lpa gez.
Saygılar.

Alıntı

sn. Alpago genelde 25 m atisi yapiyormussunuz,hic 15 ve 10 m denediniz mi? 25 atisina alismak bu atislari aceba nasil etkiler?
Isik ve sevgiyle...

Alıntı

Sn.sandeman,
10 _15 m atşını mesafe tam olmamamkla beraber, Tarla dağbaşı atışlarında yapma imkanım oldu, Bu atışlarda tamda istediğim düzeyde vuruşlar olmadı.25m atışlarında görev yapmaktan öteye geçemiyorum , Bu görevlerin standartları malumunuzdur (meslek nedeniyle)çok zor değiller.Etraflıca bir geri besleme ve talim ihtiyacı var benim cephemde tabanca atışı için Smile.Saygılar..

Alıntı

Arkadaşlar zigana t nın emniyet ve iğne gurubunu söküp temizledim foto larını çekip sizlerle paylaşmak istedim.
1-Silahımızı boşaltıp sahra sökümünü mütakiben iğne ve emniyet gurubunu barındıran kapak takımını sol kısmı yukarı gelecek şekilde yatırıyoruz,mavi kare ile işaretli emniyet mandalının üstündeki pimi aşağı doğru itiyoruz,beraberinde emniyet mandalını yukarı doğru itiyoruz,pimin içinde sertçe ufak bir yay mevcut bu yüzden diğer elimizle fırlayıp kaybolmaya meydan vermeyecek şekilde pimi tutarak sol kısımdaki mandalı ayırıyoruz.
[Resim: Grnt021-1.jpg]

2-Aşagıdaki resimde mavi pim (mavi kare içinde),içindeki yayı(kırmızı kare içinde) görülüyor.Yeşil kare içinde emniyet mandalının üst kapak takımına temas eden yerdeki boya aşınmasını görüyorsunuz.
[Resim: Grnt023.jpg]

3-Diğer yandaki emniyet mandalını hafifçe kendimize dogru çekiyoruz,mandala dikey olarak yerleştirilmiş pimi (mavi yuvarlak içine alınmış olan pimi) dışarı fırlamasına meydan vermeyecek şekilde tutarak emniyeti ve içine yerleştirilmiş dış iğneyi dışarı alıyoruz.
[Resim: Grnt024.jpg]

4-Aşagıdaki resimde emniyet üzerine dikey yerleştirilmiş pimi(mavi yuvarlak içinde)ve dış iğneyi (sarı yuvarlak içinde) görüyorsunuz.
[Resim: Grnt031.jpg]

5-Aşagıdaki resimde silahın sol tarafındaki ilk söktügümüz emniyet mandalını,sabitleyen pim ve yayını (mavi yuvarlak içnde),dikine yerleştirilmiş emniyet blogunun üstündeki sabitleyici pim ve yayını(kırmızı yuvarlak içinde),horozun üstüne vurduğu ilk iğne parçasını(sarı yuvarlak içinde)görüyorsunuz.
[Resim: Grnt025-1.jpg]

6-Aşagıdaki resimde beyaz yuvarlak içine alınmış kapak takımın iç kısmındaki parçaya hafifçe bastırıyoruz,aynı anda sarı çizgiyle işaretlenmiş kısma avcumuzun içini tutarak dışar çıkan asıl iğne ve yayını yakalıyoruz.
[Resim: Grnt026-1.jpg]

7-Aşagıdaki resimde asıl iğne ve yayını (beyaz yuvarlak içinde) görüyorsunuz.İğne temas halinde olduğu yerlerdeki hafif boya açılması dışında iyi durumda,yayda herhani bir deformasyon gözlemedim.Yeşil yuvarlak içindeki parça iğne ve yayı dışarı alırken kapak takımı içinde üzerine baskı uyguladığımız parça ve yayın dışardaki hali.
[Resim: Grnt028.jpg]

8-Aşagıda yine parçaların genel görünümü ve üst kapak takımın boşaltılmış hali görülüyor.
[Resim: Grnt029.jpg]

9_Parçalar söküm sırasının tersi takip edilerek toplanıyor.emniyet mandalı üzerindeki pimler birbirine benziyor ve karıştırmanız kuvvetle muhtemel,ucu düz olan pim silah karşya doğru tutlduğunda sol taraftan geçen pim(ilk söktüğüz pim). ucu yuvarlak olan pim ise sağ taraftan emniyete dik sabitlenen pim (ikinci pim).Söküm esnasında pimlerin ve yayların fırlayacağını unutmayarak elinizle diğer taraftan tutmayı unutmayınız.

Genel olarak iğne ve yayında,emniyet tertibatında metal üzerinde sıyırma gözlemlemedim,temaslardan kaynaklı boya sıyrılması mevcut,ama kapak takımı üzerindeki emniyetleri hiç ama hiç sevmediğimi erişimin zor olduğunu ve emniyet mandalları tam oturuncaya kadar epeyce sert olduklarınıda belirtmeliyim.Umarım merak eden arkadaşlara yardımı olur, iğne vaya yay kırımında yedek parça teğmin ederek kendileri değişim yapabilirler.(15 gün sonra elveda ziganaSmile ).
Saygılar.

Alıntı

Sn Alpago,

Bu güzel paylaşım için çok teşekkürler...Smile
Bu arada 15 gün sonra "hasretlik" bitiyor mu inşallah?
Yani imza değişecek mi...Big Grin

Sevgiler

Alıntı

1700 TL açığım var Sn.ekeke Sad ,birde silah talep formu yazıp cevabını bekleme safhası var.Bizde işlemler çok uzun sürüyor.Bu esnada MKE de tükenmemesi için nasıl dua ediyorum bir bilseniz,artık bende hastalık halini aldı bu durum.Ne zor işmiş sıfır bir BHP alıp çoluğuma çocuğuma bırakacagım bir silahım var demekSad.Hep amcamın yüzünden verdi elime 6-7 yaşında bu silahı BHP hastası etti beni Smile.
İnşallah güzel temenniniz gerçekleşir alırım sizinde ellerinizde şarkısını dinleriz ortak bir zamanda BHP ınSmile.Saygılar.

Alıntı

Sn.alpago, Zigana'sı olup, yoğun atış yapan kişiler için güzel bir referans çalışma olmuş. Yüklü miktarda fişek yakan kişilerin dikkat etmesi gereken ayrıntılardan birisi de iğne ve bununla ilgili parçalar veyataklardır. Ancak Zigana iğnesi ve yatağı gerçekten pisliği çok iyi tolere ediyor. Bunu buradaki poligonun Zigana Sport'unda da aynen gözlemledik. Ayrıntılı söküm ve temizlik yapılmadan binlerce fişek yakabiliyorsunuz.

Bu arada ben de en kısa sürede hasretinizin bitmesini temenni ederim.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi