Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muhteşem Av, Doğa Foto ve Resimleri
Değerli forumdaşlar, yaz sezonu ve tatil sebebiyle günde neredeyse 5 mesaj geliyor foruma ve onda da tartışma çıkması kendi adıma üzücüdür.

Şimdi buradaki olaya bakacak olursak faydalı olduğuna inanılan bir teknolojinin hoş olmayan biçimde paylaşılması konusu var.

Eğer bir insan sakin bir ortamda "levye"nin ne kadar faydalı bir basit alet olduğundan bahsederse bundan alınacak kimse yoktur dahası da takdir görür. Ancak gerginlik oluşturabilecek bir ortamda "levye" çok faydalı bir basit alettir  deyip elde levye ile gelirseniz hiç hoş karşılanmazsınız. Sayın Arat sizin düştüğünüz durum ne yazık ki bu sevimsizlikte ve yersizliktedir.

Ben sayın Şekerlioğlunu gerçekten tanımam. Yıllardır buralarda yazdıklarından doğa ve kırsal yaşantıya yakın olduğunu düşündüğüm, avcılık adına paylaşımları olan , kendimle ortak yönleri ve zevkleri olduğunu düşündüğüm bir forumdaşımdır. Bir paylaşım yapmıştır ve yine uzun zamandır buralarda olan bir başka forumdaşımız fotoğrafın  yanlış anlaşılma potansiyelini görüp kendisine teyit ettirmek istercesine fotonun eski olduğunu tasdik ettirme gayretinde bir mesaj yollamıştır. Üzerine sizin sayın pasa7676 ya ithafen yazılmış ama insanları zor durumda bırakacak bir paylaşımınız var. Burada iyiniyetimi zorlayarak sayın pasa7676'ya bu merakınızı mağduriyet yaratmadan sessizce buradan giderebilirsiniz olarak okumaya çalışıyorum ama diğer forumdaşlar gibi ben de "al bu teknolojiyi kafasına vur" olarak okuduğum için fotoğrafın içeriği ne olursa olsun size karşı olan tutumun oluşmasına sebebiyet vermiştir.

Sayın tirendaz'ın sayın kaanhan ve 1905sss'in de da bu iyiniyeti okuyamadığınız için sizin deyiminizle "eski-yeni" veya "tanıdığımız insandır"  muhabbetine girdiğini tahmin ediyorum. Ayrıca elimde acaip koz var ama neyse hadi bu seferlik başka türlü düşünüyorum ,"şikayet etmiyim bari neyse..." tavrınız da iyiniyetinizi ortaya koyma çabanız bile olsa hoş değil diye düşünüyorum.

Gelelim malum fotolara. Şimdi benim gerçekten anlamadığım, mahkemelerin delil vs kabul edip etmediğini bilmediğim bir teknolojye dayanarak sezon dışı bir av yapıldığı iddiası var. Siz benim bu mesajım üzerine istediğiniz kadar "ama ortada yasal olmayan birşeyler var" diyebilirsiniz. Teknolojiye hakim olamayışımdan dolayı size buna karşılık bir cevap vermeyebilirim. Ancak  bankayı soyan silahlı soyguncuya oradan tesadüfen geçerken silahla müdahale eden vatandaşın da kanunun gözünde suçlu olabileceği fakat toplumun vicdanında hiç de öyle olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. 

Fotolarlla ilgili yorumumu da ancak sayın şekerlioğluna yüzyüze söyleyebilirim ve bu tahmin ettiğiniz üzere hiç de olumsuz olmayacaktır.

Bakın bir kaç foto paylaşacağım sizin muhteşem programınız sayesinde ne zaman çekildiğini belki de aynı kameranın fotoğrafladığı yasal olmayan durumları tespit edebilirsiniz.
[Resim: IMG_8727.jpg]

[Resim: IMG_8911.jpg]

[Resim: IMG_8912.jpg]

[Resim: IMG_8913.jpg]

Bu buğday tarlasını gün be gün artan biçimde bu hale getiren şey fırtına ya da yağmur değil. 

Hadi kopya vereyim geçen seneden bir foto. Tarlanın bir gecede geldiği vaziyet. Sezon sonundaki durumu hiç sormayın.

[Resim: IMG_4943.jpg]

[Resim: IMG_9074.jpg]

[Resim: IMG_9075.jpg]

Üstteki iki foto da henüz tam yağlanmadığı için çiçekler hazret ortalığı çok dağıtmaya gerek görmemiş ama bir haftaya kalmaz iki kafa yeyip 200 tanesini kırar. Zamana dikkat ederseniz yine ava yasak zaman.

Şimdi sizden ricam insanları zora sokmaya çalışmak yerine gece mahsülünü düşünmeden rahatça uyuyacağı ekonomik ve memleketimizde uygulanabilecek teknolojiler yada sigorta durumları varsa bilgilendirirseniz ve çok sevinirim.

Belki biraz paranoyakça olacak ama iyi ve kötü niyetli her nevi gözün bu forumun üzerinde olduğunu hatırlatıp diğer forumdaşlarımızdan da paylaşımlarında özen göstermelerini bir kardeşiniz bir forumdaşınız olarak acizane hatırlatmak isterim.

Saygılar.

Alıntı
19 üye teşekkür etti:
1905sss, Xlll, şekerlioğlu, Karagoz, Yasin06, heisenberg, blacksea, Rangeman, kaan han, sem, hunter 12, Red Kit, blueokkes, lenduha, sparus, Yaşar Engin, Sakin, Sabri, Vefasiz
Sayın XIII yukarıda paylaştığım link ve bilgi ile sizde bakabilirsiniz. Smile

Bilgiler aşağıda; Exif bilgisi bulunamamış; tarih olarak 2017:07:22 22:29:51 bilgisi görünüyor.

[Resim: screencapture_metapicz_1500754481553.png]

Alıntı

Sn.Arat , ilginiz için teşekkürler .

O fotoğraf 26 şubat 2017 de çekildi .

Saygılar .

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Arat
(22-07-2017, 11:24 PM)Xlll demiş ki: Sn.Arat , ilginiz için teşekkürler .

O fotoğraf 26 şubat 2017 de çekildi .

Saygılar .

Sayın XIII, sonunda benimle aynı noktaya gelebildiniz, çok teşekkürler. Sayın Şekerlioğlu şöyle iki satırlık bir cevap yazsaydı hiç böyle bir ortam oluşmayacaktı.

8 Saat önce paylaştığım ve 8 saattir herhangi bir şekilde düzenleme yapmadığım paylaşımımda (Yukarıda) tam da buna değinmiştim: (İkinci maddeye dikkat)

"...Biliyor musunuz bu bilgi ile BİMER ya da savcılık kanalı ile yetkililere başvurabilirdim ve yukarıdaki mesajlarda yazdığınız "Tanırım iyi çocuktur" tarzı boş ifadelerin yetkililerin önünde gram kıymeti olmazdı. Peki neden yapmıyorum? Çünkü Sayın Şekerlioğlu;

- Bu fotoğrafları çarşamba günü yurtdışında katıldığı bir av sonrası çekmiş olabilir,

- Bu fotoğraflar daha önceden çekmiş fakat Sayın Şekerlioğlu tarafından çarşamba günü bilgisayar vb. bir ortamda düzenlenirken exif bilgisi kullandığı program tarafından değiştirilmiş olabilir. 

- Sayın Şekerlioğlu fotoğraftaki domuzu çarşamba günü av değil savunma amaçlı olarak, bir saldırıdan korunma amaçlı vurmuş olabilir. 

Salt exif bilgisi yukarıdaki yazdığım ihtimallerle ilgili bilgi vermediğinden, sırf Exif bilgisi ile (Ki genelde yetkililer benim kadar ayrıntılı düşünmez) Sayın Şekerlioğlu'nu yetkililerle muhatap etmek istemiyorum..."

Keşke benzer bir açıklamayı Sayın Şekerlioğlu yapsa da mevzu sonlansa.

Alıntı

Sn.Arat sonunda değil , başından beri bu tip bir düzenleme ile bu günün tarihinin çıkacağını biliyordum . Siz de biliyorsunuz zaten .

Konu çooookkkk derin aslında . Yukarıda ki kareler her şeyi çok net açıklıyor . Kanun düzenleyiciler bunları görmezlikten geliyor. Bu forumda her kim olursa olsun , o tarlaların sahibi ise durum kaçınılmaz son ile biterdi . Bizim gibi azılı peşinde de koşmaz . Ekmek teknesine kim müdahale ediyorsa gereğini yapar .

Ana, yavru , hamile .... ! Allah NE verdiyse vurur ve vuruyorlar da . Bizler bu forum sebebi ile göz önündeyiz ve paylaşıyoruz . Hiç bir bahane , sebep , gerekçe ... Sezon harici avlanmayı etik kılmaz , kılamaz . Bu konu apayrı bir konu. 

26 şubatta av sezonu bitti . Domuzların yavruladığı ve tarlalara indiği dönem ekin dönemi ile kesişir . Arpa , yulaf , fi, buğday . 

Tarla yeni sürülmüş ve tohumlar ekilmiştir . Olay burada başlar . 

Önce tohumları yemek içln tarlaya inerler , bir hafta içinde o sürülmüş ve tohum atılmış tarladan eser kalmaz . Tohumların bir kısmı kalır ve büyümeye başlar . Belli bir boya geldiğinde bu sefer de yeşil olan gövdeyi koyun sürüsünün otladığı  gibi otlayıp yerler . Zaman geçer ve ürün Başak verir. Asıl kıyım şimdi başlar " geriye ne kaldıysa tabi ". Tarlaya girer , araç ile dolaşmış gibi ekini yatırır ve yer .

Bu süreçlerin başından sonuna kadar da domuz avı yasaktır . Tarlada verdiği zararı görseniz bile vuramazsın ...! 

13 Ağustosta av açılır , ortada ekin diye bir şey zaten kalmamıştır . 

Bunları Sn.Şekerlioğlunu savunmak için falan yazmadım . Olayın ciddiyetini hep birlikte görelim diye yazdım . 

Saygılar .

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Rangeman, cnrabt, 1905sss, Red Kit, lenduha, Yaşar Engin, Vefasiz
Son birkaç şey yazıp konuyu kendi açımdan kapatmak istiyorum izninizle.

Farkındaysanız "Dünkü çocuk değil", "Bilgili üye", "Biz birbirimizi tanırız" ifadeleri ile başladık, finalde "Av Yasağı sırasında vurduysa ne olmuş" 'dan tarımsal zarar ve kamu vicdanına kadar indik. Smile Sayın XIII de sanırım bana karşı bir sav öne sürmek sürmek isterken benim 8 saat önce yazdığım noktaya geldi.

Sayın Şekerlioğlu kendisini savunanların paylaşımlarına teşekkür etmek dışında tek bir açıklama yapamadı. Şunu söyleyeyim, Sayın Şekerlioğlu, Sayın XIII gibi bir bir iki cümlelik bir paylaşım yapsa ya da Sayın 1905sss ve kaan han'a yazdığım cevapta yer alan ihtimallerden birini söylese tamam diyecektim ve konu bitecekti. Başka ne yapabilirim ki? Evine gidip bilgisayarını mı inceleyecektim? Tabi bunu yazdıktan sonra kendisi çıkıp "xx.yy.zzzz tarihinde çekilmişti çarşamba düzenledim, özellikle bekledim" vs. gibi şeyler yazabilir ki bu mesajdan sonra ne kadar inandırıcı olacağını siz söyleyin...

Sayın cnrabt benim bu süreçte tek bir hatam oldu; Sayın 1905sss ve kaan han'a cevap yazmak yerine direk yazdığım başvurulardan birini yapacaktım. Bunun dışında biri yasak veya sakıncalı bir şey yapıyorsa inanın onu zora sokmaktan gram çekinmem.

Özetle; somut verilerle desteklenmiş karşıt görüşlere sonuna kadar açığım fakat diğer "Tanırız iyi çocuktur" "Eski üyedir" tarzı karşıt fikirle gelecek üyeler boşuna uğraşmasınlar, havanda su dövüyorlar. Görünen o ki TT Forum'da eski üye iseniz kurallar size işlemiyor, ne üyeler ne de moderasyon yazdığım o kadar açık, net şeyden sonra "Acaba" ya da "Yanlış" diyemiyor. Yazım ve dil bilgisi ile ilgili kurallara bu kadar dikkat edilirken şu an tartıştığımız konu ile ilgili ölü taklidi yapılması gerçekten trajikomik.

Yine de bundan sonra bu mecrada benzer bir durum ile karşılaşırsam yine aynı ölçüde tepki verip harekete geçeceğimden emin olabilirsiniz.

Yukarıda yazdığım gibi somut verilerle desteklenmiş karşıt görüşlere sonuna kadar açığım fakat şu aşamada kendi açımdan tartışmayı sonlandırıyorum. Objektif değerlendiren herkesin hemfikir olacağı gibi yazdıklarımda haklıyım, karşımda aksi yönde bir sonuca ilişkin somut bir emare yok.

Saygılarımla.

Alıntı

Arkadaşlar, Paylaştığım fotoğraflarla ilgili Tarih ve saat bilgisini merak eden olursa Linkler le falan uğraşmayın, Direkt Bana sorun, Kesinlikle cevaplarım.

Diğer taraftan, O Tarih ve O saatte "O DOMUZUN??,   "BENİM TARAFIMDAN"  Vurulduğu ile ilgili terbiyesizce bir itham var. Eğer birileri "PAYLAŞILAN BİR FOTOĞRAF ÜZERİNDEN" iftira yolu ile beni şikayet etmekle tehdit ediyorsa Kendisine hayırlı işler.

Ayrıca Sayın Arat, Sayın Şekerlioğlunun sizin merak ve  egolarınızı giderme gibi bir görevi yok. Siz beni istediğiniz yetkiliyle, edebiliyorsanız muhatap edin.  Yaptığınız paylaşım iyiniyetli olmadığı gibi sizde asla iyiniyetli biri değilsiniz. Şimdi git istediğin yere şikayet et.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
1905sss, kaan han, eraonk, Red Kit, tirendaz, lenduha, Yaşar Engin, Sakin, Sabri
Bir de bunlara bakın bakalım, hangi tarihte hangi makineyle çekilmiş? 

[Resim: makinal.jpg]

[Resim: a5636517e46e512d93a2f2f9180515dc.jpg]

[Resim: istanbul.jpg]

Rize Ardeşen 
[Resim: rizearde_en.jpg]

Saygılar.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Sakin, sparus, OBERON01, lenduha, taarruz, tirendaz, wubıh, heisenberg, fuat_61, kaan han
Güzel görüntüler Sn blueokkes,
Bu arada ilk fotoğraf için tarih Eylül 1941 ve yer de Ayasofya minaresi görünüyor Smile

[Resim: filepro.png]

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, sparus, Alphawolf
Demek ki 1941 den beri dijital fotoğraf var. Big Grin

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
tirendaz, lenduha, madenci08, Vefasiz, sparus, Alphawolf

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi