Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
7.65'in Modası Gerçekten Geçti mi?
Sn Musti267 ve Sn Lupus;

Bu güzel ve bilgilendirici yorumlarınız sayesinde benim için 7.65 bitmiştir. Tabancalar konusunda detaylı teknik bilgiye sahip olmadığım için ve yanımda konuya hakim hiç bir tanıdığım olmadığı için de ikinci el riskine girmek istemiyorum. Dolar kurunun  3.5  üstünde olduğu bu günlerde ne yazık ki ithal sıfır bir tabanca edinemem hatta edinmem. Şahsi fikrimdir '' kahrımdan ölürüm'' ama satın alana da neden aldın demem.

Sadede gelirsek forumu biraz daha detaylı inceleyerek beni en az üzecek yerli bir sıfır 9x19 tabanca edineceğim.

Cevap veren  bütün forumdaş ve üstatlara tekrar teşekkür ederim.

İyi günler...

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Tongel, Sabri, husrev
Forma yeni üye oldum. Bi kaç soru sordum ve yorum yaptım. Ancak kimse cevap zahmet edip cevap vermedi. Neyse. Hayırlısı olsun. Şimdiki sorum ise şu ikinci tabanca olarak fatih 13 7.65 düşünüyorum. Mermi bulma konusunda sıkıntı yaşarmıyım? Siz değerli üstadlardan cevap bekliyorum. Saygılar.

Alıntı

Sayın Theguardian,

Kusurumuza bakmayın bazen iş yoğunluğundan mesajlar arada kaynayıp gidebiliyor. Belki de üzerimizdeki Ramazan rehavetindendir...

Herneyse, ilk mesajınızda SR38 ile ilgili Sayın voguefalcon'a sormuşsunuz. Kendisi silahla ilgili yorumda bulunacaktır müsait olunca. Fakat 7.65mm mühimmat tedarikinde sıkıntı yaşar mıyım diye sormuşsunuz; ikisine birden cevaben şunu söyleyebilirim.: 

.357 magnum mühimmatla ilgili muhakkak ki sıkıntı yaşarsınız. MKE nin ithal mühimmat tedariki konusundaki "başarılı" yönetiminden sebep,  yurdum silah severleri sadece bu kalibre de değil, .44 magnum ve .45 kalibre mühimmat tedarikinde de dönem dönem "ot yolmaya" mahkumdur. Tüm bu kalibrelerin ithalat yolu ile tedarik edilmesi, ecnebi memleketlerin memleketimize son dönemde 3. dünya ülkesi muamelesi yapması, ithal mühimmatın "yeşil"lerle tedarik edilebilmesi, oynak döviz kurundan sebep mühimmatın bir tekinin 8 - 10 lirayı bulması gibi olumsuzlukları göz önünde tutarak bu kalibreden uzak durmanız sizin hayrınıza olacaktır.

7.65mm mühimmat tedarikinde sıkıntı yaşamazsınız. Bu ve 9 x 19mm mühimmat MKE nin kendi imalatı olduğundan rahatlıkla tedarik edilebilmekte. Ayrıca son dönemde Sterling marka 9 x 19mm mühimmat satışına da başlanmış, bundan dolayı bu kalibre hala yurdum silah severinin ana kalibresi olmaya devam etmektedir. Özetle sizin Saddam mamasız kalmaz...

İkinci bir silah seçimi için fikir sorarken bizlere daha çok done vermeniz gerekir. Aksi takdirde kimse o topa girmez:

- İkinci silahınızı hangi amaçla alacaksınız? (bireysel korunma, görev icabı, ilk silahınızın yanında destek silahı olarak v.b...)
- Ne iş yapıyorsunuz? (kolluk kuvveti, guardiyan Wink v.b.)
-Taşıma veya bulundurma ruhsatlı mı olacak?
- Bütçeniz ne?

Bu sorular uzar gider... Bunlarla ilgili detaylı bilgi olmadan kimse topa kafa uzatmaz.

Ben sadece şu kadarını belirteyim, ilk silahım 9x19mm kalibre ise, ikinci alacağım silahım da yine bu kalibreden olurdu.

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Theguardian, 1905sss, alone61, defender45acp
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ilk silahım saddam beretta oldu. Acemilik sebebi ile ve heyecan ile önüme ilk ne geldi ise aldım. Bi polis arkadaş tan almıştım. Namlu kilit problemi varmış bunu da malesef aldıktan sonra öğrendim. Araştırma yapmadan etmeden aldık. Ileride onu satıp yerine sıfır bi yerli bakacağım malum bize kampanyalı modelleri var bu yerli firmaların. Ama şimdilik bi 7.65 ufak ve ucuz bi silah bakıyorum. Sebebi üstte taşımak bireysel korunma amaçlı ve gerektiğinde evde bulunan birinin de kendini koruması için elinin altında bi silah bulunması. Gerekirse saddam la beraber aynı anda üstümde de taşıyabilirim. Seyahatlerde evde kimse olmayacaksa bırakma taraftarı değilim tabancalarımı. Bu sebeple ufak bi tabanca olacak. Mesleğime gelince infaz koruma memuruyum. Yani Guardian Smile taşıma ruhsatı alma hakkımız var harç bedeli ödemeden. Sadece sağlık raporu bedeli ödüyoruz.

Alıntı

Hakkınızda hayırlısı olsun. Fatih13 ile 50 mermi atmışlığım var. Silah poligon envanteriydi. Tetiği klonu olduğu Beretta82 nin tetiğine göre biraz daha "kırtıklı" idi. (Anladınız siz onu  Smile ) Aslına bakarsanız gittiğim hemen hemen her poligonda 7.65mm envanterinde gözüme hep Fatih13 çarpmıştır. Kozmetik olarak aşağı yukarı her yerli silahın vasati ortalamasındaydı. Hatırladığım kadarıyla aşağı yukarı ayda bir veya iki defa nişangah takımının atan boyası oje ile boyanıyordu. 

Şayet ben sizin yerinizde olsam hazır taşıma harAcı gibi bir derdimde yokken bütçeyi biraz daha zorlayıp temiz ikinci el Beretta82 veya yine 7.65 CZ araştırırdım. İnternet ortamında epeyce mevcut hele hele bulundurma mahkumu birinin silahına denk gelirseniz dadından yinmez. Forumda da son 2 yılda 2 veya 3 adet temiz 7.65mm Breretta ilanına rastlamıştım.

Bu arada yine iyisine denk gelirseniz 9x17mm (kısa 9) Beretta84 leri de esgeçmeyin, taşıma konforu olarak aşağı yukarı 7.65mm tabancalara denk olup aynı zamanda mühimmat tedarikinde hiç zorlanmayacağınız bir kalibredir. Yıllık istikakı tüketseniz bile, muhtar emmiden emanet mühimmat bulabilirsiniz. Atış konforu olarakta harika bir kalibredir.

Acele etmeyin, acele edildiğinde ne olacağını siz bizden daha iyi biliyorsunuz... Detaylıca araştırın, muhakkak ki elinize iyi oturan, bütçenize uygun, belinize yaraşır bir silah bulursunuz. Forumu bol bol okuyun. Fikriniz daha da değişecek, bu arada kendinize en uygun silahı bulacaksınız. Hayırlı geceler. Allah utandırmasın.

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Cem1964, 1905sss, Murata, defender45acp
Fi tarihinde şuan kritik bir ilde şube müdürü olarak görev yapan bir PÖH abi; "Günlük hayatta 7.65mm dışında silah taşımıyorum,bununla (Silah Beratta idi) sineği kanadından vurabilirim" demişti.

Alıntı

Sayın demirci57; bugüne kadar hiçbir zaman 357 Mag. mühimmatında MKE'den sıkıntı yaşamadım. 9x19 fişek bulunmadığında bile 357 Mag ve 38 Spl. fişek mevcuttu, hem de birden fazla marka. Ama kısa 9x17 fişeği ne hikmetse son 2 senede MKE'den satın alamadım.
Ufak bir not olarak belirtmek isterim.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, demirci57
(23-06-2017, 10:15 AM)nutkey demiş ki:  Ama kısa 9x17 fişeği ne hikmetse son 2 senede MKE'den satın alamadım.

Sayın nutkey,

2015 istihkakımı 9x17 GECO olarak aldım, geçen yıl hiç 9x17 bulamadım, bu yıl henüz satınalmamı çıkartmadım. MKE artık kendisi bu çapı üretmiyor, ithal ediyor. Bir Jandarma astsubayı bana bu çap silahların hizmet dışı bırakıldığını söyledi, ne kadar doğrudur bilmiyorum. Bayi'den öğrendiğim, bu yıl 9x17 Sellier-Belot veya yine GECO getirecekleri. Bekliyoruz.

7,65 kolay bulunuyor mu bilmiyorum. Ama en kolay ulaşılan, bulunabilen kesinlikle 9x19 mm. Yeni tabanca alırsam, bu çaptan başkasını düşünmüyorum.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
nutkey
7.65 mm çapında mermi atan tabancalara olan rağbetin azalması, bana göre de, polimer gövdeli tabancaların yaygınlaşmasının bir sonucudur. Taşıması kolay olan ve 9 mm çaplı 15+1 adet fişek atabilen polimer gövdeli tabancalar yapılan mukayesede diğer özellikteki tabancaya göre galip çıkıyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sencerstm
Merhabalar.

Önceki mesajlarda başlıkta sorulan "modası geçiyor mu" sorusuna kendimce cevap vermeye çalışmıştım tekrar etmek istiyorum. Bireysel silah piyasası günümüzde ABD müşterisine göre belirleniyor. Mesela .40 S&W, .357 SIG gibi pek çok yeni sayılabilecek kalibre bu ülke piyasası göz önüne alınarak geliştirildi.

7.65'in başına gelende bence tam olarak bu. Bizim 7.65x17 dediğimiz, Amerikalıların .32 ACP dediği fişek bir türlü o ülkede benimsenmedi. Hep Avrupa kıtasında kaldı ve orada son yıllardır bariz bir şekilde yine kendilerinin .380 ACP deyip, bizim 9x17 (kısa dokuz) dediğimiz fişek çapına bir ilgi artışı söz konusu. Yine bunu firmaların üretimlerinde görebiliyorsunuz, örneğin glock herhangi bir .32 ACP çapında silah üretmezken kısa dokuz için yapabiliyor. Browning kendi üretimi olan .32 acp için herhangi bir üretim yapmazken, 1911 platformunun kısa dokuz fişek için farklı bir varyasyonunu geliştiriyor.

Yani üstadın başlıkta sorduğu soru aslında cevabını da barındırıyor. "Modası geçiyor mu" sorusu zaten, "piyasa koşullarında rağbeti azalıyor mu" diye sormak demek. Bunun cevabını da ABD piyasasına ve üreticilerin eğilimine bakarak görebiliriz diye düşünüyorum.

Bu konunun firmalar açısından, askeri-emniyet güçleri için üretimine kıyaslarsak, yani onlar istemiyor diyerek açıklamaya çalışsak dediğim gibi 9x17 çapın yeni platformlarda yer alıyor olması bu tezi de çürütür. Çünkü ordu-emniyet güçlerinin bu kalibreye rağbet göstermediği malum.

Bence 9mm çapın dışındaki kalibrelerin durumunu ABD sivil piyasası belirliyor.

7.65x17 silah almayı düşünen arkadaşlara da bütün samimiyetimle söyleyebilirim ki benim gördüğüm MKEK'in ürettiği en kalitesiz fişek 7.65x17'dir. En son incelediklerim 2013 üretimiydiler ölçüleri uygunsuz, crimp işlemi silahların fişek haznesini bozabilecek düzeyde kötü yapılmışlardı. Kovan o kadar sıkılmıştı ki çekirdekle aynı genişliğe gelmişti neredeyse. O çekirdeği hala saklarım buradan fotoğrafını ekleyeceğim.

9x17 candır Smile Eğer kalibre göz önünde tutularak bir silah almayı düşünüyorsanız, benim şahsi tercihim 9x17 olurdu. Yine şahsi görüşüm en optimum kalibre bu bence. Hem ithal fişek kullanırsınız, hem daha güçlü ve atımı keyifli bir kalibreye sahip olursunuz. Üstelik bu kalibre yok olmuyor yukarıda bahsettiğim nedenlerden gittikçe kıymete biniyor.

Alabileceğiniz modellere bir bakalım.
Glock 25 (Glock 19 ile yakın ölçülerde) http://eu.glock.com/english/glock25.htm
Glock 28 (Subcompact) http://eu.glock.com/english/glock28.htm
Browning 1911-380 (1911 gibi göründüğüne bakmayın çok daha küçük ve kibar) http://browning.eu/products/pistols/1911...BLKLBL380/
Beretta F84 (Şahsi tercihim) http://www.beretta.com/en/serie-80/
Walther PPK/S (Şahsi tercihim) http://www.waltherarms.com/handguns/ppk/ppk-ppks/
Colt Mustang (Artık Türkiye'ye geliyorlar) http://www.colt.com/Catalog/Pistols/380-Mustang
Sig Sauer P238 (Micro compact) https://www.sigsauer.com/store/p238-nigh...mpact.html

Aklıma gelenleri internetten buldum ekledim. Bu modeller şu anda firmaların güncel olarak ürettikleri modellerdir. Bu modelleri üreten firmaların hiç birisi (Beretta hariç) 7.65x17 çapında silah üretmemektedir.

Son olarak.
Fiyat/Performans açısından üretilmiş en iyi yerli tabancalardan birisi olduğuna inandığım, eğer istediğim gibi bir F84 bulamazsam sırf kısa dokuz atabilmek için almayı düşündüğüm;
TİSAŞ Fatih-13 http://www.trabzonsilah.com/tr/fatih-13-380-acp-siyah

Belki beni paylamak isteyenleriniz çıkabilir, kendi görüşlerimdir paylaşmak istedim Smile Yalnız MKEK fişekleri hakkındaki yorumlarım görüşten ziyade gözleme dayalı bilgidir altını çizmek isterim.

Saygılarımla.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Sabri, 1905sss, Tongel, PersonalDefence, demirci57, wubıh, defender45acp, heisenberg, lupus, hunter 12, lotus72

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi