Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
7.65'in Modası Gerçekten Geçti mi?
Aynı kuvvetle bir adamın göğsüne beş kiloluk ( kuvvet kolu önemsiz çünkü hesaba dahil ) balyozla vurmak mı yoksa yirmilik çivi çakmak mı daha çok etkiler.Çiviyi aynı enerji ile enerji kaybı olmaksızın atabilen bir tabanca kullandığımız varsayılsın.Çarpma anında göğüs kafesine eşit miktarda enerji uygulanıyor sonuç ne olur.

Çivi enerjinin ne kadarını göğüs kafesine transfer edecek.Balyoz değmese dahi büyük kısmını transfer edecek.

Sadist olduğum düşünülebilir ama orta çağda şövalyelerin kılıç kullanmayı bırakıp çekiç kullanmasının bir nedeni var.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
bilhan, Sabri, ugurucar57, Tongel, Antiterör
7.65mm otomatik fişeklerini 32Cal lik toplularda deneyen oldu mu ? Olması mümkün mü ?

Saygılar.

Alıntı

Sayın Sabri,

Cevabınızdan sonra yazdıklarımı tekrar tekrar okudum acaba "Ferrari'ye ne gerek var önemli olan şöfördür" diyen beyaz Şahin'ci gibi mi duruyor diye ama zaten cümleme bilim ve istatistiğin önemi yadsınamaz diye başlayarak gayet açık olduğumu düşünüyorum. Kaldı ki söylediklerinizin gerçekliğini azıcık aklı başında olan sıradan vatandaş bile bilmese dahi en azından aksini iddia etmeyecektir diye düşünüyorum.

Söylemek istediğimi özetlemem gerekirse sizin en iyi motora , lastiklere ve aerodinamiğe sahip olmanız yarışı kazanacağınız anlamına gelmez pilotaj da olmalıdır.

Bir de forumun ilgisini çekmesi muhtemel bir örnek vereyim ;  

Benim elimde Desert Eagle kadar güçlü ama glock gibi güvenilir fakat bu kadar büyük kalibreye rağmen 30 adet mermi alabilen şarjörülü bir silah var ve sayın Lupus'un elinde de 7.65 Kırıkkale , şimdi benim bu çatışmadan galip ayrılacağımı nasıl düşünebiliriz !!!  

Bu forumda defalarca herkes hakim olabildiği silahı alsın ya da idman yapabileceği kalibre kullansın diye üstüne basılmışken benim bunu tekrarlamamda karşı çıkılacak noktayı gerçekten anlayamıyorum.

Hele hele telefondan yazarken yaptığım bir harf hatasının üstüne gidilmesini ise sadece yakıştıramıyorum!!!

Videolardaki naif beyefendiye ve cv'inize cidden saygı duymak ile beraber elinize klavyeyi aldığınızda oluşturduğunuz Sabri rumuzundan rahatsız olduğumu üzülerek belirtmek isterim.

Saygılarımla;

Konu dışı ekleme : Aslında sayın Lupus'un değil de Vepr videolarını çektikleri kişiyi örnek verecektim ama forumda tanınmaması nedeniyle kullanmadım. Beyefendiyi bulup instagram'dan da takip etmeye başladım ve elindeki 7.65 çalışmasa dahi tabancayı fırlatarak konuyu bitirebilecek seviyeye nasıl gelinirin tam örneği olduğunu düşünüyorum.Buradan fiziksel , zihinsel ve atış performansları için hem tekrar tebrik edeyim hem de kendisi de arzu ediyorsa takip edilmesini tavsiye edeyim.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
bilhan, Sakin, underrated, Antiterör
Öncelikle herkese merhabalar uzun süredir forumu takip ediyorum ama ilk defa yazıyorum. İzmir de yaşıyorum yaşım daha genç 27 yaşındayım bir fahri konsoluslukta çalışıyorum. Yivsiz av tüfeklerim sahip olduğum tek ateşli silahlar. Nasipse evde bulundurma amaçlı ve arada bir poligon atışı için 7.65 tabanca düşünüyorum. Siz forumdaşlardan ve üstadlardan her geçen gün yeni bir şey öğreniyorum. Nasipse kısa sürede bir tabanca sahipleneceğim eski model yabancı bir 7.65 mi yoksa yerli sıfır bir 7.65 mi çok kararsızım. Forumda fiyat performans bakımından fatih 13 genel olarak övülmüş ama bilemiyorum. Fikirleriniz benim için önemli. Cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

Alıntı

(15-02-2017, 11:56 PM)mertguvercin demiş ki: Nasipse evde bulundurma amaçlı ve arada bir poligon atışı için 7.65 tabanca düşünüyorum. Siz forumdaşlardan ve üstadlardan her geçen gün yeni bir şey öğreniyorum. Nasipse kısa sürede bir tabanca sahipleneceğim eski model yabancı bir 7.65 mi yoksa yerli sıfır bir 7.65 mi çok kararsızım. 

Sayın Mert Güvercin,

İlk defa tabanca alacağınız için aşağıda özetlediğim noktaları gözden geçirebilirsiniz:

1. Herhangi bir silahın olması, hiç silah olmamasından her zaman iyidir
2.  Çap olarak .35 Kalibre altındaki silahlar durdurucu güç açısından savunma amaçlı düşünülmemelidir (7.65 = .32 Kalibre) (Defensive Carry: Caliber and incapacitation. Greg Ellifritz)
3. Sadece poligon amaçlı düşünüyor ve geri tepmeden rahatsız oluyorsanız 7.65 size uygun olabilir
4. İyi bir yabancı 2. el tabanca, sıfır bir yerli tabancadan daha iyi olabilir (istisnaları olabilir tabii ki)
5. 9x19 ülkemizde en çok bulunan ve kullanılan mermi olduğu için 9 mm çapta bir tabanca almanızın daha iyi olabileceğini naçizane düşünüyorum.

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
hunter 12, mertguvercin, PersonalDefence
Sn. Sabri,

Mesajımı yanlış anlamamanızı ümit ederek sıraladığınız maddelerde söylediklerinize katılmadığımı belirtmeden geçemeyeceğim.

1 - Herhangi bir silahınızın olması, hiç silah olmamasından kimi zamanlarda daha kötü olabilir. Düşünün ki mekanik güvenilirliğinden emin olmadığınız bir tabancayı üstünüzde taşıyorsunuz, bir tehditle karşı karşıyasınız, tehdit oluşturan unsurun amacı elindeki silah ile sizi korkutmak ve sadece paranızı-malınızı alıp gitmek. Bu durumda hiç silahsızsanız parayı verir, zarar görmeden durumun içinden çıkarsınız. Ama belinizdeki mekanik olarak sorunlu silahınızı çeker ve ateşleyemezseniz ölürsünüz. Ya da iyi ihtimalle yaralanırsınız. O nedenle yazmış olduğunuz maddeyi, mekanik olarak güvenebileceğiniz, çalışır durumdaki her silah, hiç silah olmamasından iyidir diye değiştirmeliyiz.

2 - Kalibre konusu defalarca tartışıldı. 9 mm merminin 7.65 mermiden daha etkili olduğu su götürmez bir gerçek. Bu noktada hem fikiriz. Ancak 9 mm daha güçlü diye 7.65 mm mermiye de boncuklu tabanca mermisi muamelesi yapmamak lazım. Unutmayalım ki ülkemizde yakın geçmişe kadar askeri personelin büyük çoğunluğunun beylik tabancası 7.65 mm çapındaki tabancalardı. Ve bu kişiler gerek kendilerini gerek vatanlarını bu silahlarla savundurlar. Ayrıca şu bakış açısı da önemli; eğer bilekleriniz zayıf, silahı doğru kavrama konusunda yeterince eğitimli değilseniz 9 mm mermi ile yapacağınız seri atışlarda hedefte sağlayacağınız isabet oranı, 7.65 mm mermi ile yapacağınız aynı atış sayısında muhtemelen daha yüksek olacaktır. Örneğin 9 mm ile hedefte yaralayıcı bölgeye 5 atışta 2 isabet mi daha etkilidir yoksa 7.65 mm ile 5 atışta 4 isabet mi? Ayrıca şahsi fikrim, hedefe ya da tehdite isabet eden ilk mermi, 9mm ya da 7.65mm farketmeksizin, hedefte büyük ihtimalle panik ve korkuya sebep olacak, dolayısıyla tehdit savuşturulacaktır. Bu durumda şu noktayı düşünürüm; 9mm ile tek isabet alan saldırgan ölebilecekken belki de 7.65 ile sadece yaralanacak. Böylece mahkemeye çıktığımda adam öldürmekten değil yaralamaktan yargılanacağım.

3 - Aslında sadece poligonda hedef atıcılığı yapılacaksa bana göre 9 mm ya da 7.65 mm farketmez. Çünkü 7.65 mm ile 9 mm arasında çok bariz bir geri tepme hissi farkı oluşmuyor. Bu durumda, durarak, bekleyerek, hedef almak için 4-5 saniye geçirerek yapılan poligon hedef atışlarında tabanca bir miktar daha tepse ne olur tepmese ne olur. Bu nedenle bu noktada da farklı düşünüyoruz.

4 - Bu madde ile söyleyecek bir şey yok, dediğiniz gibi 2. el iyi bir ithal tabanca büyük ihtimalle sıfır bir yerli tabancadan daha iyi olacaktır. Sonuçta üreticilerin mantalite farkı ortada, üretim kalitesi ortada, malzeme kalitesi ortada ve mühendislik kalitesi yine ortada. E buna bağlı olarak fiyat farkları da ortada. Umarım ilerde yerli tabancalarımız da gerçekten ithallerle yarıştırılabilecek kaliteye bir şekilde ulaşırlar ama şu günün şartlarında bu pek mümkün gözükmüyor. Umut edip beklemekten başka çaremiz yok.

5 - Dediğiniz gibi 9x19 ülkemizde en çok bulunan mühimmat, ama forumdaşımızın tercih etmeyi düşündüğünü söylediği 7.65 mm mermi de yanlış bilmiyorsam hiç bir zaman tedarik sorunu yaşatmadı. 9x19 merinin bulunduğu her anda 7.65 mermi de MKE vitrininde her daim satıştaydı. 45 cal mermiden bahsetseydik anlardım. Bu kalibre bütün silahseverlerin kanayan yarası. Bir var, bir yok. Ama 7.65 için bu durum geçerli değil. 9x19 ile beraber ulaşılması en kolay kalibre.

Bütün bunlardan sonra şunu belirtmek isterim, eğer 7.65 bir tabanca alacak olsaydım bir an bile tereddüt yaşamaz, temiz bir 2. el Beretta 81FS bulmaya çalışır onu alırdım.

Peki bu kadar sözden sonra ben 7.65 tabanca tercih eder miyim? Cevabım hayır. Ben 9mm merminin tepme hissini, şahlanma duygusunu ve o şahlanmayı kontrol ederek hedefe seri isabetli atışlar yapmaya çalışma mücadelesini kendimce seviyorum. Bu nedenle benim kalibrem 9x19'dur. Ama herkesinki de bu kalibre olmalı diyemem kesinlikle.

Son söz olarak;

'Kalibre, insanın kendine yakışanı giymesidir.' Smile

Saygılarımla.

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
bilhan, Tongel, Sabri, TTD, mertguvercin, lupus, sniper.16, heisenberg, tekoglu, ugurucar57, xeorx, xlcod3r, wubıh, Dr.Vatan
Sn Sabri ve Sn Fbalun;

Değerli yorum ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Aslında istediğim kalibre 45 acp. fakat ülkemizde mermisi her daim olmadığı için kendimi riske atmak istemedim. 7.65 kalibreyi düşünme sebebim ise daha ufak, kibar ve tepmesi daha az olacağı için eşiminde kullanabilecek olması idi. Kısa dokuzlu diye tabir edilen 9x17 de aklıma yatmadı değil lakin onunda her daim mermisi bulunmadığı söyleniyor ve bulunduğunda ise mermileri 9x19 a ve 7.65 e nazaran daha pahalı olduğunu duydum. Gerçekçilik payını bilemiyorum kendim görmediğim için.

Eğer ki 9x17 de yukarıda yazmış olduğum mermi sıkıntıları yoksa onu, var ise 7.65 i tercih edeceğim.
7.65 ler arasında yabancı 2. el olarak Beretta, Yüzüklü diye tabir edilen 1922 Browning yada savaş sonrası Unique Fransız onlusu tercihlerim arasında. İzmir' de de internet aracılığı ile bu tabancaların ilanlarını buldum. Olmadı en son ihtimal MKE' den sıfır Fatih 13 ü tercih edeceğim.

Herkese iyi ve hayırlı günler...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, fbalun
(16-02-2017, 03:43 PM)mertguvercin demiş ki: Eğer ki 9x17 de yukarıda yazmış olduğum mermi sıkıntıları yoksa onu, var ise 7.65 i tercih edeceğim.

Sn.Mertguvercin,

Bende 9x17 mermi kullanan FN Browning mevcut. İstihkak sürem doldu, yeni mermi alacağım ama şu sıra 9x17 maalesef bulamıyorum, o nedenle satın alma çıkartmadım. Bilginize

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
fbalun, mertguvercin, mfarukarikan, Tongel
(16-02-2017, 03:43 PM)mertguvercin demiş ki: Eğer ki 9x17 de yukarıda yazmış olduğum mermi sıkıntıları yoksa onu, var ise 7.65 i tercih edeceğim.
7.65 ler arasında yabancı 2. el olarak Beretta, Yüzüklü diye tabir edilen 1922 Browning yada savaş sonrası Unique Fransız onlusu tercihlerim arasında. İzmir' de de internet aracılığı ile bu tabancaların ilanlarını buldum. Olmadı en son ihtimal MKE' den sıfır Fatih 13 ü tercih edeceğim.

Herkese iyi ve hayırlı günler...

En baba marka tabancanın bile 2. eli muammadır. Tecrübeniz yoksa 2. el  tabancayı iyi anladığına inandığınız bir kişi tarafından incelemeden almayınız. Yıpranmış oynanmış boyanmış bütün 2. el silahlar  soru işaretleri ile doludur. Ki 50 li yaşlarda olan eski tabancalardan bahsediyorsunuz. Ruhsat paranıza yazık. En çokta birgün size yazık olur. Maksadınız sırf eğlence yada sportif atış bile olsa.

saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
lupus, xeorx, mertguvercin
(17-02-2017, 02:40 AM)musti267 demiş ki:
(16-02-2017, 03:43 PM)mertguvercin demiş ki: 7.65 ler arasında yabancı 2. el olarak Beretta, Yüzüklü diye tabir edilen 1922 Browning ya da savaş sonrası Unique Fransız Onlusu tercihlerim arasında. İzmir' de de internet aracılığı ile bu tabancaların ilanlarını buldum. 

En baba marka tabancanın bile 2. eli muammadır.  Tecrübeniz yoksa 2. el  tabancayı iyi anladığına inandığınız bir kişi tarafından incelemeden almayınız. 

+ 1.

Diğer yandan özellikle 7.65X17 mm Browning ( .32 ACP ), yani ülkemizde 7.65 olarak bilinen fişeği atan pek çok farklı marka ve model tabancalar hakkında, aklınıza hayalinize gelmedik hikayeler efsaneler duyabilirsiniz. Ancak, işin içine bilgi ve tecrübe ile girildiğinde, hafif irca yaylarına rağmen sürgüleri zor çekilen, manevra edilen, horoz yayları ve tetik çekişleri sert, şarjör kilit düğme ve manivelaları sert ve pratiklikten uzak, şarjörleri sorunlu, ihtiyaç hasıl olduğunda yedek parça tedariki tam bir muamma, hatta neredeyse imkansız olan tabancalarla karşılaşırsınız. 

Pek çok yerde bahsi geçti, yeri geldi tekrarlayalım, 7.65 mm kulvarında mekanik güvenilirlik açısından altın standart Beretta Model 81' dir. Eğer kolleksiyoner değilsem, sadece bir tane tabancam olacaksa, o da 7.65 mm çapında fişek atacaksa, macera aramadan bir Beretta Model 81 edinmenin yoluna bakardım.

Saygılar.

Alıntı
27 üye teşekkür etti:
fuat_61, Sabri, madenci08, Gravis_Pro, ugurucar57, husrev, pasa_7676, hunter 12, fbalun, heisenberg, Tongel, 1905sss, alone61, Cem1964, mertguvercin, demasoni, cnrabt, xlcod3r, hymer, defender45acp, PersonalDefence, demirci57, Dr.Vatan, Sakin, karaca, Tattooist, blueokkes

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi