Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
7.65'in Modası Gerçekten Geçti mi?
Arkadaşlar, bir başka konu başlığında Sn.Nuri Killigil, MKEK'deki 7.65 mm çapındaki Cheetah'ların silahsever centilmenler tarafından rağbet görmemesine değinerek, böyle bir düşünce ortaya atmış. Ben de, bir zamanların en gözde kalibrelerinden birisi olan 7.65 mm Browning'in, gerçekten modasının geçip geçmediğini sizlerle tartışmak için bu konu başlığını açtım.

7.65 mm Browning'in eskisi kadar tercih edilmeyen bir kalibre olduğu aşikardır. Ama kesinlikle modasının tamamen geçeceğine inanmıyorum. Gerek ekonomik, gerekse de mevzuatlarla ilgili nedenlerden dolayı, sadece bir silahın, onun da artık büyük oranda sadece bulundurma ruhsatlı olarak alınabilmesinin, 7.65 mm'ye talebi bariz olarak azalttığı ortadadır. Ama bu kalibrenin ve bunu kullanan bazı silahların, silahseverlerin gönlünde her zaman ayrı bir yeri olacağını, ne kadar zaman geçerse geçsin, ne kadar değişik marka ve model piyasaya çıkarsa çıksın, bunun değişmeyeceğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, hymer, blueokkes
LUPUS demiş ki:Arkadaşlar, bir başka konu başlığında, Sn.Killigil MKEK'deki 7.65 mm çapındaki Cheetah'ların silahsever centilmeler tarafından rağbet görmemesine değinerek, böyle bir düşünce ortaya atmış. Ben de bir zamanların en gözde kalibrelerinden birisi olan 7.65 mm Browning'in gerçekten modasının geçip geçmediğini sizlerle tartışmak için bu konu başlığını açtım.

7.65 mm Browning'İn eskisi kadar tercih edilmediği bir gerçektir. Ama kesinlikle modasının tamamen geçeceğine inanmıyorum. Gerek ekonomik, gerekse de mevzuatlarla ilgili nedenlerden dolayı, sadece bir silahın, onun da artık büyük oranda sadece bulundurma ruhsatlı olarak alınabilmesinin, 7.65 mm'ye talebi bariz olarak azalttığı ortadadır. Ama bu kalibrenin ve bunu kullanan bazı silahların, silahseverlerin gönlünde her zaman ayrı bir yeri olacağını, ne kadar zaman geçerse geçsin, ne kadar değişik marka ve model piyasaya çıkarsa çıksın, bunun değişmeyeceğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

İstemeye istemeye de olsa bu güne kadar harcadığım mühimmatın en az %80 ini teşkil eden 7.65 Browning mühimmat atar tabançelerin modasının geçtiğini kabul etmek zorundayım.Bunu sadece yurdum silahseverinin rağbet etmeyişinden değil, firmaların ürettiği 7.65 Bro - 9x17 mm taifesinin en gençlerinin seksenli yılların başlarında dizayn edildiğinden dahi anlayabiliriz..

Anlayamadığım ise menzil yetersizliği olduğu kabul edilebilecek bu mühimmatların yerine başkaca bir görece hafif tercihin de ön plana çıkmamış olması.. Atıcılık maçlı 22 lerin dışında artık 9 para altı kalibrelerin esamesi okunmuyor neredeyse..Garip bir 9 para tektipleşmesi sözkonusu özellikle yarıotomatik camiasında..Lüfelverlede de durum farklı değil , küçük toplularda bile en düşük kalibre 38 mübarek..

Sebebi artan güç eğilimi midir? Yoksa standardizasyon eğilimi mi çözemedim, belki de her ikisi birden..

Ah bir de Mke ' de modaya uyup 7.65mm Bro üretimine ara verse de en azından şu furyanın faydasını görsek.. Ciğerleri bayram etse garibim beğenilmeyen bu sevgili eski dostlarımızın. Ben kendi adıma ithal mermiyle donatılmış bir Fatih 13 ü , 9x17 olsa daha iyi olur tabi, yerli mühimmat kullanan orta seviye bir ithal 9 paraya tercih ederim..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
7,65 MM silahların benim gönlümde ap ayrı bir yeri vardır. Belki ilk tabancamın kalibresi olmasından, belki, tehlikeli ve ölümcül ama aynı zamanda kompakt bir PPK (Bond amca) ile özdeşleşmesindendir belki, yineliyorum benim gönlümdeki yeri farklıdır.

Daha sonraları bayanların seksi iç çamaşırlarının içinden süpriz şekilde görünen ppk lardan dolayımıdır nedir? Bir bayan kalibresi olarak anılmaya başlandı.

Aslında hala bankalardaki güvenlik görevlilerinde görebildiğim, MKE yapısı Kırıkkalelerde 7,65 leri hala yoğun olarak görebiliyoruz, ve zannedersem uzun süre daha görebileceğiz.

Benim anlamadığım neden 7,65 mermi taşıyan bir krıkkale tabancanın hala MKEK'de 1000 YTL barajının üzerinde satıldığı.

Alıntı

''Benim anlamadığım neden 7,65 mermi taşıyan bir krıkkale tabancanın hala MKEK'de 1000 YTL barajının üzerinde satıldığı.''

Sayın Northwolf sorunuzun cevabı Mke işçileri ile özel silah imalathanelerinde çalışan işçilerin bordroları arasındaki farkta gizli olabilir..

Alıntı

Yaklaşık 15 yıl önce arkadaşlarımın çoğunda 7,65 Kırıkkale vardı. Şimdiyse hiçbirinde 7,65 yok, 9 mm var. Sebep daha fazla ve daha güçlü kurşun taşıma isteği.

Alıntı

fazla yorum yapmadan söyleyeyim, modası geçti, kalanlarda yakın zamanda geçecek...

ve emin olun ki piyasadaki silahların çok büyük bir kısmı 9mm olmamış olsaydı mkek .40 sw de sorun çıkarmadaydı bugün silahların büyük kısmı .40sw olurdu...

Alıntı

Sn Arkadaşlar,

Açıkçası, ben de "modasının geçtiğini" düşünüyorum. En azından tercih oranları bunu gösteriyor.

Problem şu ki "765 silahlarında belirli bir hacmi var". Ve günümüzde o boyutlarda bir çok dokuz-en azından kısadokuz silah modeli var.
Açıkçası bu anlamda 765 in 635 den daha önce yok olacağını düşünüyorum..
Sanıyorum 765 en fazla bir kaç on yıl içinde, "extinct" kalibrelerden biri haline gelecek ve yalnızca kolleksiyoncularda bir kaç kutu bulunacak...Smile

Sevgiler

Alıntı

7.65 mm çaplı silahlar neden bu kadar piyasadan çekildi diye sordum kendime. Arkadaşlarında belirttiği gibi 9 mm liklerin güç ve mermi sayısı fazlalığı güç arayışında olanları kendine çekti diyorum. 7.65 mm benim asla vazgeçmeyeceğim bir çap ölçüsü. Taşıması kolay,kullanması kolay, dublede mükemmel daha ne isteyeyim.
Ancak bu gidişle fişek bulmakta zorlanacağız gibime geliyor..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
blueokkes
bencede 7,65 bir beş yada on yıl içinde iyice azalacak. bunun yerini belki sadece kısa 9 alacak. glock gibi yüksek satış adedini tutturan bir firma bile bu kalibreyi üretmiyor. üretse satılmaz mı satılır. ama kar getirmez. insanlar silah alırken birazda yatırım amaçlı olarak alıyor. çoğu insan kanunlar ve düşük gelir seviyesi yüzünden ancak 1 silah alabiliyor. bu silahı ileride değiştirmek ,yada satmak gerektiğinde kolay elden çıkabilir bir kalibre olmasını istiyor. ileride 7,65 in boşluğunu 9 para,
9 para nın boşluğunu .40sw yada 357.sig dolduracak diye tahmin ediyorum

Alıntı

elbette silah ile ilgili yasalarda o kadar cok kisitlamanin oldugu memleketimizde yavas yavas tum atesli silahlarin nesli de tukenebilir... almayani dovdukleri amerikada da yeterki silahiniz olsun. mermiyi bulmak sorun degildir.

sahsi kanaatim, 9mm yi ne kadar cok kullansamda 7.65 elimin altinda hep tutardim. belki de MAUSER Hsc mi cok sevdigim ve vazgecemedigim icindir...

ama bir gercek var, tum dunyada yavas yavas buyuk ve guclu kalibrelere gecis oluyor...belki azalir ama ortadan kalkacagini sanmam,...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi