Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
P 08 Luger Artillery (Ari) arpacık ve gez ayarlama aparatı
#1
Sayın forumdaşlarım,

malumunuz bu Barabelli'nin (P 04 ~P 08 Luger veya Parabellum) birkaç farklı namlu boyuna sahip olanları var. Ülkemizde uzun Barabelli olarak adlandırılan 8 inç (8 inç x 2,54 cm/inç= 20,32 cm) namlu boyuna haiz Artillery (bazı Almanca kaynaklarda "Ari" veya "Lange Luger Pistole" diye de adlandırılır) yani topçu varyasyonu vardır.

İşte bu Luger çeşidinin gezi dikey eksende (800 metreye kadar olan mesafe ayarının haricinde), arpacığı ise yatay eksende kaydırılarak ayarlanabilir.
Bu işlemler için tasarımcılar, birkaç çeşit aparat tasarlamışlardır. Bunlardan birisi de aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz anahtardır.

Kendisi benim kolleksiyonuma yeni katılmış olup, uzunca bir süre işlevi, herhangi bir Luger üzerinde denenmeyecektir. Bu kadar eski bir aleti, yine yüz yaşındaki bir tabanca üzerinde denemek hem bana (param kıymetlidir Angel ) hem de aletlere zulümdür.

Ancak Internet'te okuduğum kadarıyla, Alman zamanında bu anahtarları yeterince sağlam yapmış ve naif görünmesine karşın uygulanan tork (çevirme momenti)a dayanabiliyormuş.

Bu arparatın bir Artillery üzerinde nasıl kullanılabileceğini daha iyi anlamak için bu bağlantının altındaki:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=4560

fotoğraflara bakabilirsiniz. Anahtarın ucundaki iki küçük çıkıntının gireceği arpacık ve gez üzerindeki yuvalar fotoğraflarda seçilebiliyor.

Luger Artillery hakkında daha detaylı bilgi için, forumumuzda da ismi defatle geçen sayın Mauro Baudino'nun web sitesine gözatabilirsiniz:

http://www.lugerlp08.com/

Malum kendisi biri sadece Luger'in Artillery versiyonu üzerine, Luger'ler hakkında iki kitap yazmıştır.

Fotoğraflara buyurun:

[Resim: P1020924.jpg]
[Resim: P1020925.jpg]
[Resim: P1020926.jpg]
[Resim: P1020927.jpg]
[Resim: P1020928.jpg]
[Resim: P1020929.jpg]
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi