Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luger Hava Ordusuna Mahsustur. Bir parça tarih
Sn.Evrenay

Elinize sağlık. Farkında olmadan bir hazineyle yaşıyormuşuz...

Umarım kısa zamanda toplu halini elinize alır,sever, okşar ve atış yaparsınız...

Saygılarımla...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
evrenay
Hep merak etmişimdir, GOEBEN (YAVUZ) ve BRESLAU( MİDİLLİ) gemilerinde Luger varmıydı ve akibetleri ne oldu...
Saygılar.

Alıntı

(20-03-2012, 09:13 AM)evrenay demiş ki: Şimdi gelelim esas önemli kısma: Arkadaşlar, sevgili forumdaşlar; etrafında bu Luger'den olup da fotoğraflarını çekmeyende ve burada bizlerle paylaşmyanda vebalim kalır Wink

Ha, amca fotoğraflarını çekmenize izin vermiyorsa, lütfen bana haber verin.
I will make him an offer, he can not refuse! Angel

Sn; Evrenay üzerimde vebal kalmasın Smile bugün arayıp haber verecektim şimdi aklıma geldi.

Bulunduğum yere yakın bir köyde,neredeyse hiç kullanılmamış DWM üretimi bir Luger olduğu duyumunu aldım.Eğer doğruysa ve sahibi izin verirse en kısa zamanda size yayınlayacağım.Saygılarımla

Alıntı

Sayın MB277,

benim satın alabilmem için izin çıkana kadar tabancama iyi bakarsanız sevinirim Big Grin . Fotoğraflar için size de sayın Avcı41 e de çok teşekkür ederim. Ne siz gelebildiniz, ne de ben. En sonunda sayın Avcı41 aramızı buldu.

Sayın Alpago,

bu bir şaka mı? Eğer şaka değilse sizi LugerForum'daki üstatların eline veririm. Yandım Anam türküsünü çığırmaya başlarsınız. Tabi buldunuz burada beni tek başıma sıkıştırın istediğiniz gibi. Sayın sevgili ustam tokoglu, neredesin? Çırağını aşağı mahallede kıstırdılar Tongue .

Sayın vougefalcon,

çağrımı Sakarya ilimizden, biz yaşlarda yeni bir Luger meraklısı arkadaşımız duymuş ki, bana e-mail ile ulaştı. Göndermiş olduğu fotoğraflardan anlayabildiğim kadarıyla elinde orjinal haliyle muhafaza edilmiş 1908 öncesi üretim, 7,65 mm x 21mm Parabellum (.30 Luger) kalibreye haiz, yaklaşık 4,5 inçlik namlu uzunluğunda pırıl pırıl bir DWM üretimi Luger var.

İşin güzel tarafı tabancanın geçmişini de biliyor (ne zaman Türkiye'ye gelmiş, hangi ailenin hangi fertlerinin üzerine ruhsatlandırılmış gibi). Kendisi bu Luger'i bana göre çok uygun bir fiyata satın almış.
Anladığım kadarıyla bana da bizim forum üzerinden ulaşmış. Umarım en kısa süre içerisinde forumumuza üye olur ve bu nadide Luger'in fotoğraflarını bizlerle paylaşır.

Kendisi daha çok yivsiz av tüfeklerine meraklıymış ve bu Luger ilk tabancasıymış. Onun da sizin gibi Luger zehrine maruz kaldığından endişe ediyorum ;-) .

Not: Bu tip Luger'lere halk arasında ince-orta deniliyormuş. Ustam öyle dedi.

İnce sıfatı haiz olduğu kalibreye, orta ise namlu boyuna atfen söylenmiş.

Alıntı

Sn; Evrenay sanırım bu hastalığın veya zehirlenmenin sanırım bir tedavisi yok gibi görünüyor Smile

Bahsetmiş olduğunuz Luger 30 paylaştığım resimdeki gibimidir.Saygılarımla

[img][Resim: 3q6hc.jpg][/img]

Alıntı

Genel olarak paylaşmış olduğunuz fotoğraftaki Luger'e benzemekle beraber, fotoğraftaki Luger'in kabza emniyeti fazlaca uzun, emniyet manivelası bir tuhaf, kapağın önünde seri numarası var, ayrıca kabza açıs ve şekli gözüme garip geliyor. Sanki bu fotoğraftaki Luger bir replika veya oyuncakmış gibi geliyor bana.
Ancak gerek namlu uzunluğu ve çapı, gerekse arpacık bana gönderilen fotoğraflardaki Luger'le uyumlu.

Alıntı

ULTRA RARE TURKISH AIR FORCE LUGER. SN 9014v. 4" 9mm bbl. "TC" with crescent moon Turkish crest on chamber. Mauser banner on center toggle link. "Hava ordusuna / mahsustur" (?Air Army Property?) on right side of receiver. Crown/Crown/U proofs on toggle and left side of receiver. Proper "v" range serial number. Plain aluminum bottom magazine. All numbered parts are matching including the checkered walnut grips. This gun is featured in Dr. Geoffrey Sturgess' The Borchardt & Luger Automatic Pistols on pp. 540, 785, 786, and 827. This gun is also featured in Third Reich Lugers by Jan C. Still on p. 196. With documentary provenance of issue to Turkish Air Force FW190 pilot Mustapha Tunca (KIA 1944) that include copies of correspondence, Turkish ownership permits, original documents, and a signed testamentary photograph of the gun. This is the only correct Turkish Airforce issued example known of this exact configuration. PROVENANCE: Collection of Dr. Geoffrey Sturgess. CONDITION: Excellent condition retaining 95% original blue and about 80% original straw with light corrosion on the safety lever. Bore is bright and sharp. Grips are lightly worn. Magazine is excellent. Mechanics are excellent

[Resim: 52896.jpg]

[Resim: 52896x1.jpg]

[Resim: 52896x4.jpg]

[Resim: 52896x5.jpg]

Resimler alinti oldugu icin kucultemedim. Kusura bakmayin.

Alıntı

Foruma yeni üye oldum, elime yeni geçen 7,65 bir luger in fotoğraflarını gnderiyorum, bi silahın orjinalliği ve toplama ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

[Resim: erfu.jpg]

[Resim: P_20161124_111054_p.jpg]

[Resim: P_20161124_111106_1_p.jpg]

[Resim: P_20161124_111115.jpg]

[Resim: P_20161124_111128_1_p.jpg]

[Resim: P_20161124_111140_1_p.jpg]

[Resim: P_20161124_111150_1_p.jpg]

[Resim: P_20161124_111222_1_p.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
heisenberg
(27-11-2016, 12:59 PM)Pala09 demiş ki: Foruma yeni üye oldum, elime yeni geçen 7,65 bir luger in fotoğraflarını gnderiyorum, bi silahın orjinalliği ve toplama ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Pala09,

fotoğraflarını yayınladığınız Luger P08 tabancanın orjinal hiç bir yeri kalmamış.

Erfurt şehrindeki Alman askeri fabrikalarında üretilen Lugerlerin makarasının (kniegelenk) üzerinde gerçekten üzerinde haç olan bir taç vardır ama o da bu şekilde değildir. Yani bu Luger'de hem yeri yanlış hem de şekli hatalı.

Ayrıca "ERFU" değil "Erfurt" yazar. Sanatçı bu çalışmasında farklı bir yaklaşım sergilemiş, sanırım. Wink

Sizin makaranın kolunun üzerinde DWM (Deutsche Waffen und Munutionsfabrik) yazıyor. Yani bu Luger lerin üretildiği başka bir fabrikanın damgasını taşıyor (tabi gerçekse). 

Görebildiğim kadarıyla, silahın üzerinde olması gereken kabul kodlarının tamamı da traşlanmış.

Anlayacağınız, birileri eline ne parça geçtiyse bu Luger in üzerinde toplayıp, sonra da güzelce boyamış.

Ama kabza kapakları güzelmiş. Hangi malzeme kullanılarak yapılmış biliyor musunuz?

Bu bağlantının altında, Erfurt Tüfek Fabrikaları üretimi bir Luger'in nasıl olması gerektiğini görebilirsiniz: http://www.phoenixinvestmentarms.com/1199Erfurt18.htm

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, blueokkes, heisenberg, Pala09, şekerlioğlu, Zemre10, tirendaz, lupus, Pinus, Triggernazi

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi