Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luger Hava Ordusuna Mahsustur. Bir parça tarih
#1
Aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz Luger forum üyelerimizden birisinin kardeşine aittir.
Türk Luger'leri içerisinde en nadir olanıdır.


Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü
TC Subaylara Mahsustur
TC Hava Ordusuna Mahsustur

Fazla vaktim yok, şimdilik detaya girmeyeceğim ama daha sonra hikayesini aktarırım.
Fotoğraflar sayın Avcı41 tarafından çekilmiştir. Sanırım silahı toplayıp fotoğrafını çekmek aklına gelmedi veya erindi. Ancak ben buna da razıyım. Bir seneyi aşkın süredir, sözde gidip bu Luger'i yerinde ziyaret edecektik. Umarım en kısa süre içerisinde elime silahı toplanmış vaziyette, yekpare halinin de fotoğrafları geçer ve burada sizlerle paylaşma imkanım olur.

[Resim: Fisek_Yatagi-Ustten.jpg]

[Resim: Catal_Yandan-HavaOrdusu.jpg]

[Resim: Emniyet_Mandali.jpg]

Tırnağın üzerinde "ateş" yazıyor. Alman Lugerlerinde "GELADEN" yazar.
[Resim: Tirnak_Ates.jpg]

Yan kapak. Dikkat ederseniz, seri numarasının son iki hanesi birçok parçada birbirini tutuyor. Bu Türk Ordusu için yapılan TC Subaylara Mahsus ibareli Luger'lerde pek böyle değildir. Çünkü Mauser fabrikalarında elde kalan parçaların birleştirilmesiyle yapılmışlardır.

Ama bu Hava Ordusuna Mahsustur ibareli Luger'lerde anlaşılan özel bir üretim yapılmış.
[Resim: Yan_Kapak.jpg]

Gövdedeki seri numarası. "v" harfinin ne manaya geldiğini şimdi hatırlayamadım. Kitaba bakmam gerek.
[Resim: Govde_On_Alt-SeriNo.jpg]
[Resim: Govde_Onden-SeriNo.jpg]

Alman kabul damgaları. Kendimize ait bir damgamız var mı bilmiyorum ki?
[Resim: Catal_yandan-SeriNo.jpg]

Fişek yatağı alttan.
[Resim: Fisek_yatagi-Alttan.jpg]

İğne yuvasının önden görünüşü.
[Resim: Igne_Yuvasi-Onden.jpg]

İrtibat kesici. Seri numarasının son iki hanesine dikkat.
[Resim: rtibat_Kesici.jpg]

Makaradaki MAUSER banner i
[Resim: Makara_Ustten-Mauser.jpg]

Makaranın içi
[Resim: Makara-Alttan.jpg]

Namlunun alttan görünüşü. Seri numarasına dikkat!
[Resim: Namlu_Alttan-seriNo.jpg]

Namlunun içi. Ya yağdan böyle parlıyor, yada bu silahla hiç ateş edilmemiş. İnanılmaz bir temizlikte. Setlerin kenarlarının keskinliğine dikkatiniz cezbederim.
[Resim: Namlu-ici.jpg]

Kabza kapaklarının içindeki seri numaraları silahla uyumsuz. Eh, o kadarı kadı kızında da olur. Ki, bunun üretimden böyle çıkmış olma ihtimalini de gözardı etmemek gerek.
[Resim: Kabza_Kapagi-ici.jpg]

[Resim: Kabza_kapaklari.jpg]

Şarjör, sanırım katlama. Ancak tabanını çözemedim. Plastik mi, yoksa eldeki metallerin karışımından etde edilen ve Pottmetal denilen alaşımdan mı?
[Resim: sarjor-sag.jpg]
[Resim: sarjor-sol.jpg]
Şarjör tabanında her hangi bir damga veya işaret mevcut değil.
[Resim: sarjor-taban.jpg]
Gerdel
[Resim: Sargor_gerdel.jpg]

Şimdi gelelim esas önemli kısma: Arkadaşlar, sevgili forumdaşlar; etrafında bu Luger'den olup da fotoğraflarını çekmeyende ve burada bizlerle paylaşmyanda vebalim kalır Wink

Ha, amca fotoğraflarını çekmenize izin vermiyorsa, lütfen bana haber verin.
I will make him an offer, he can not refuse! Angel
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Pala09, Koca
#2
Sayın Evrenay, hava kuvvetlerine mahsustur gibi olanları hatırlıyorum da hava ordusu yazanı yeni gördüm. Bu hangi yıllarda girmiş envantere bilginiz var mı?
 
Alıntı

#3
Sayın Mirgun,

1937 gibi olması lazım. Rivayet odur ki, FockeWulf uçaklarının yanında gelmiş hediye olarak.

Luger'de HAVA KUVVETLERİNE MAHSUSTUR diye bir ibare ben ne gördüm, ne de duydum.
Eğer böyle birşey varsa, Luger dünyasında orta çaplı bir sansasyona yolaçar.
 
Alıntı

#4
(20-03-2012, 09:32 AM)evrenay demiş ki: Sayın Mirgun,

1937 gibi olması lazım. Rivayet odur ki, FockeWulf uçaklarının yanında gelmiş hediye olarak.

Luger'de HAVA KUVVETLERİNE MAHSUSTUR diye bir ibare ben ne gördüm, ne de duydum.
Eğer böyle birşey varsa, Luger dünyasında orta çaplı bir sansasyona yolaçar.

tam emin olmadığımı söylüyorum, yazıyı tam bilmiyorum ama pilotlar için olanları var gibi hatırlıyorum, bir ara rahmetli Ali Kozanoğlu ile aradığı bir silaha bakarken böyle yazılı olanları görmüştüm, emniyete ait olanları da görmüştüm..bir bakayım tam olarak neydi o zaman gördüğümüz damga..
 
Alıntı

#5
Sayın evrenay şöyle bir efsane duymuştum.Hatta bir filmde de işlenmişti.Bu Alman silahlarının bir kısmı Yahudi köle işçilere yaptırılmış. Bu işçilerde silah elde patlasın veya çalışmasın diye farkedilmeyecek kusurlarla üretim yapmışlar.Bu şekilde bir bilgi var mı yoksa sadece söylenti mi?Saygılar.
 
Alıntı

#6
Böyle bir konu geçmiş forumda..Rahmetli Ali bey bu konulara vakıftı..Onun eski silahlarla ilgili açtığı konulara araştırma yaparken bir iki konu öğrenebilir miyim diye dahil olurdum, bilgim ve alakam bununla sınırlı eski silahlarla ilgili. Forumda yer alan yazı aşağıda yer alıyor bu silahlar hakkında..
-------------
(03-07-2011 11:44 AM)alikozanoglu Yazdı: Sn. mavibere277,

Bence evvelâ bir müddet hörmet, huşu ve şefkatle okşayınız efendim. Her şey bir yana, çok nadir bir P08 türü olduğu muhakkak.
Bir zamanlar 1930'larda bir de uzun namlulu "Jandarma Komutanlığı" tipi olduğunu duymuştum fakat hiç kendisini veya suretini görmedim. Muhtemelen 1. Dünya Savaşı öncesi ve/veya sırasınca gelen "topçu" modellerinden Jandarmaya tertip edilenlerdi.

Saygılar, (ve de meta-i şerifin ellerinden öperim efendim)

alikozanoglu

Sayın alikozanoglu,

Jandarma'ya verildiği rivayet olunan Luger'lerden ben, ne gören olduğunu ne de duyan olduğunu biliyorum. En eski Lugerciler bile bu konuda bilgisiz kalıyorlar.

Sanırım Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Türk Ordusu'na danışmanlık yapan Alman subayları memleketlerine dönerlerken, envanterlerindeki Luger'leri Türk ordusuna bırakmışlar. Mevzu bahis Luger'ler bunlar olabilir.
Bu Luger'ler, üzerlerinde Osmanlı'ya veya Türkiye Cumhuriyeti'ne dair hiçbir damga ve işaret taşımadıklarından dolayı, Türk Ordusu tarafından envanter dışına çıkartıldıkları zaman, diğer piyasada dolaşan Luger'lerin arasına karışıp gitmişlerdir diye düşünüyorum.

Sayın Mauro Baudino'da, özellikle Artillery Luger'ler konusunda, bana da aynı şeyi birkaç kez sorumuş ve silahın içerisinde Osmanlı'ya veya Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olduğunu gösterir işaretler aramamı istemişti. Elimden birkaç tane Artillery Luger geçmesine rağmen ben, en azından şimdiye kadar, hiçbir işaret göremedim.

Ancak "Hava Ordusuna Mahsustur" varyasyonun bile yabancı Luger uzmanları tarafından yeni keşfedildiğini dikkate alırsak, belki ileride farklı bilgiler edinebiliriz. Bu arada yaptığım araştırmalar neticesinde Ankara'da 4 adet "Hava Ordusuna Mahsustur" yazılı Luger buldum. Sanırım bu Luger'lerden de keferenin tahmin ettiğinden daha çok sayıda üretilmiş.

Elimde sayın Jan C. Still'in yazmış olduğu "Third Reich Lugers" ve " Central Powers Pistols", sayın Don R. Hallock ve sayın Joop van de Kant'ın beraber yazmış oldukları " The Mauser Parabellum 1930-1945", sayın John Walter'in yazmış olduğu "Luger die illustrierte Geschichte" ve sayın Mauro Baudino'nun yazmış olduğu "The Parabellum is Back" isimli kitaplarda Türkiye'nin yapmış olduğu 3 adet "resmi" Luger alımı gözüküyor. Bunlar sırasıyla "Turkish Security Police Contract" (Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü), "Turkish Army Contract" (Subaylara Mahsustur-Ordu siparişi) ve "Turkish Air Force" (Hava Ordusuna Mahsustur) alımlarıdır.

Ki bunlardan sonuncusu alımdan çok hediye de olabilir. Bu konu oldukça muallakta.

İşin aslını "The Mauser Parabellum 1930-1945" adlı kitapta yazarlar şu cümle ile özetlemişler "There is still much to be learned about this Luger contract". Burada yazarların "this" kelimesi ile kastettikleri sözleşme genel Türk Luger alımlarıdır. İngilizce bilmeyen arkadaşlar için, cümlenin tercümesini şu şekilde yapabiliriz, sanırım; "Bu kontratla ilgili daha öğreneceğimiz çok şey var" .

Yazdıklarımızın başlıkla alakası kalmadı acaba sayın lupus Antika Yarıotomatikler altına yeni bir başlık açıp bizi oraya mı kışkışlasa, ne dersiniz?


--------------------------------------------------------------------------------

Bu modelin bir de müzadeye resmi var aşağıdaki linkte..

http://www.juliaauctions.com/auctions/ca...8&sale=252

----------
Bir da simdi baktığım bir forumda şöyle bir ifade vardı

------
The Turkish Army variation (those identified) do not have the 'emniyet' safety and 'akes' extractor. There are known to be at least two Turkish Army models that appear to be 1936 marked Mauser Banners with Gesichert safety and Geladen extractors with the with the TC Turkish National Crest with a 1/2 Moon & Star on the right receiver and 'Subaylara mahsustur', which is translated into "for Army Officers Use". Estimated 250 produced.
----------

Sanıyorum bu subaylara mahsustur kalmış aklımda. Hava kuvvetleri logosu olanlardan filan söz eden de vradı tam bilmiyorum şimdi o siteleri bulmam zor olur.

İlginç ve kıymetli bir silah fotofraflarını gönderdiğiniz..


 
Alıntı

#7
Sn. Evrenay silahı toplamayı bilmiyordum deneme yanılma ile silaha zarar vermek istemeyisimdendir toplu resmi olmaması. Sökümünü Sn. Lupus yapınca hiç toplayayım mı diye düşünmedim.
 
Alıntı

#8
Sayın Mirgun,

alıntı yapmış olduğunuz mesajda, Sayın alikozanoglu diye başlayan yazıyı zaten ben yazmıştım.

Jandarma'nın elinde ve belinde zaman zaman Luger görebilirsiniz. Bu Luger'ler ne zaman ve nasıl Jandarma envanterine girmiştir, biz bilemiyoruz. Ancak özel olarak T.C. Jandarması için sipariş verilmişse bile bu Luger'lerin üzerine işlenmemiş (damgalanmamış).

Bununla beraber, sayın Ali Kozanoğlu ile vefatından önce yapmış olduğumuz yazışmalarda bana yazmış olduğu e-maillerden birinden yaptığım alıntı aşağıdadır:

Evren Bey,

Holywood'un "kismet" diye diye suyunu çıkarttığı bir sözcük vardır. Bizim yazışmalarımıza çok uygun düşüyor. Mayıs başından beri geçirdiğim bir ufak sağlık durumu koşuşturması arasında mesajınızı tamamen ıskalamışım.
Kusuruma bakmayın.

1- Hepimizin bildiği o TC "Emniyet İşleri ... " dışında ve de son zamanlarda forumda da bahsedilen ve yine 1930'larda bazı uçaklarla beraber Almanya'dan gelen P-08'ler dışında benzer/yakın silâh (sadece resimleri de olsa) görmedim. Bilgisine güvendiğim bir arkadaşım bu "Emniyet ..." Luger'leri ısmarlandığı ve ithal edildiği sırada güya 1000 tane kadar da "Jandarma ..." işaretli ve 20 santimlik ve dereceli gezli olanından mevcut olduğunu "duyduğunu" söylemişti. Biraz Evliya Çelebi'nin "... derler ..." gibi nakillerine benzedi. Çok araştırdım, sordum. Şinanay.
2- Şu an (hatta son 20 sene kadar) etrafımda kimsede hiç "TC" parabellum sahibi olan da bilmiyorum.

Ayrıca, Google arama sitesine "Hava Ordusuna Mahsustur" yazıp arattırdığınız zaman ilk çıkan sayfalardan birisidir James D. Julia açıkarttırma sitesi. Oradaki Luger'in fotoğrafları bende var. Sizinde görebileceğiniz gibi silahın üzerinde Hava Kuvvetleri'ne ait her hangi bir sembol bulunmamakta (yazı hariç).

Bunların ötesinde, Luger mevzusu üç~dört saatte anlaşılabilecek gibi birşey değil. Dikkat ederseniz, sayın alikozanoglu diye başlayan yazımın içerisinde "There is still much to be learned about this Luger contract" diye bir ifade kullanmışım. Bu cümleyi kuran kefereler Luger konusunda 300~500 sayfalık kitap yazmış adamlardır.

Bize/bana kanıt teşkil edebilecek evrak lazım. Örnek vermem gerekirse ilk "Hava ordusuna Mahsustur" Luger'i Almanya'da eski bir Mauser çalışanını evinden çıkmış ve Luger otoriteleri "u" harfleri "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" Lugerlerinde olduğu gibi ters olmadığı için, Luger otoriteleri tarafından "sahte" ilan edilmiş.

Ancak zaman içerisinde ortaya çıkan başka "Hava ordusuna Mahsustur" Lugerler bu kanının değişmesine sebep olmuş ve bu sipariş konusunda fikir yürütülmeye başlanmış.
Bu Lugerlerin 50 adet olduğu ve Almanya'dan satın alınan FockeWulf uçaklarıyla beraber Türkiye'ye gönderilmş olduğu da elde herhangi bir sipariş evrağı olmadığı için rivayetten öteye geçemiyor.

Sayın yalvali,

o efsane hakkında birşey bilmiyorum ama Fransızların savaştan sonra bir müddet daha Almanlara bu silahları yaptırdığını ve bunların kalitesinin orjinal üretimlere göre daha düşük olduğunu biliyorum.

Bu arada genç yaşımda Ausschwitz ve Birkenau kamplarını görmüş (ta, Türkiye'den Polonya'ya gitmiştik, gitmişken de görmeden dönmek olmazdı) insan enen mahlukatın ne kadar acımasız olabileceğini derimizin altında hissetmiştik.
Uzun lafın kısası Yahudi köle işçiler sadece ölüm kamplarında çalıştırılmış bildiğim kadarıyla. O da ölülerin altın dişlerini sökmek, siyanürden beyazlayan saçlarını traş etmek (çuval yapmak için), cesetleri fırınlara sürmek gibi.
Alman fabrikalarında çoğunlukla Alman usta ve işçiler, mühimmat gibi göreceli olarak bilgi ihtiyacının az olduğu üretimlerde ise yine Alman kadınları çalışmış.
Köle-esir çalıştıran savaştan sonra Ruslar olmuş. Almanya'dan trenler dolusu insanı Sibirya'ya götürmüşler savaştan sonra. Siz bizim ülkemizi yakıp yıktınız şimdi tekrar inşa edeceksiniz diye. Tabi bu esirlerin bir kısmı oralarda Hakk'ın rahmetine kavuşurken, bir kısmı da Rusya'ya yerleşmiş, az bir kısmı da geriye dönebilmiş.
Alman kanunları gereği atası Alman olan kişiye Alman pasaportu verilebildiği için SSCB'nin kapıları açmasından sonra Kazakistan'dan Almanya'ya bir Rus-Alman akını yaşanmış. Neyse mevzu İkinci Dünya Savaşı belgeseline dönmeden burada noktayı koyayım Big Grin .
 
Alıntı

#9
Bende de biraz Luger merakı olduğundan zamanında bir kitap almıştım.Luger in yıllara göre üretimlerini anlatıyor.Tavsiye ederim.

[Resim: 49953262.jpg]

[Resim: 42539615.jpg]

[Resim: 64293794.jpg]

[Resim: 16328423.jpg]
 
Alıntı

#10
(20-03-2012, 03:30 PM)m16a2 demiş ki: Bende de biraz Luger merakı olduğundan zamanında bir kitap almıştım.Luger in yıllara göre üretimlerini anlatıyor.Tavsiye ederim.

http://img23.imageshack.us/img23/2806/49953262.jpg

http://img444.imageshack.us/img444/3673/42539615.jpg

http://img338.imageshack.us/img338/2504/64293794.jpg

http://img641.imageshack.us/img641/4485/16328423.jpg

Darısı başka kütüphanelerde bekleyen Sad kitaplara.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi