Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
gaz yagı
#1
Gaz yagının silaha bi zararı olurmu?Özellikle namluya?Huh
 
Alıntı

#2
quote='alikozanoglu' pid='86869' dateline='1272307155']
Sn eski (hatta yeni) silâh meraklısı arkadaşlar,

Mazot, gazyağı, otomotiv hidrolik yağı, tüm penetran yağları silâhlarda oluşan pasları gevşetmek için kullanılabilir. Penetran yağlarını silâhın görünmeyen bir yerinde denemekte fayda olabilir menevişin bozulmaması için. Colalı içeceklerin de pas çözdüğü yazıyor internette fakat bunların içerisinde fosforik asit ve karbonic asit bulunduğu için menevişi bozma ihtimalleri fazladır. Tercih ettiğiniz pas gevşeticide bir müddet yatan (tahta, plâstik, bakalit, kemik, boynuz ve benzeri aksamın önceden sökülmesinde fayda vardır) paslı nesnenin kalın kaba pasları çok sivri veya keskin olmayan ağızlı pirinc, bakır veya kemik gibi sertçe fakat pas altındaki yüzeyi çizmeyecek kadar yumuşak bir çubukla kazınır. Sonra, bakkallarda, marketlerde "aluminyum teli" (steel wool) adıyla satılan fakat aslında demir veya yumuşak çelik talaşı olan hepimizin tanıdığı madde yine kullanılan pas gevşetici sıvıyla ıslatılıp hafifçe bastırılarak paslı yüzeye sürülür. Hafif paslanmış yeni ve menevişli silâhlar genelde bu durumda temizlenmiş olur. Daha paslı nesneler için yağda yatırma, kazıma ve aluminyum teliyle silme işlemleri tekrarlanır. Bahsettiğim aluminyum teli alınırken sıkıldığında hemen kırıklanmayan bir cinsini almak hem daha iyi temizlik yapar hem de kırıklanan ufak tel paçacıkları oraya buraya, bilhassa bazı silâhların ahşap aksamına girmez. Bu tel aslında çoook ince ve keskince kenarlı bir şerittir tornada paso verilen bir demir çubuktan çıkan talaş gibi. Yumuşak çelik olduğu için ve de elinizle bastırdığınız için silâhın çeliğini çizemez fakat pası ince ince kazır. Bazı eski değersiz paslı malzemede önceden kullanırsanız elinizle yapmanız gereken basıncı kestirebilirsiniz. Çok ince ince deilkler açarak yüzeye işlemiş olan ve nispeten derince çukurlar açmış olan pas ise yağla yumuşatmalar arasında Dremel gibi yüksek devirli elektrikli aletlerde veya ufak spiral motorlarında kullanılan yine yumuşak çelikten dairesel tel fırçalarla çıkartılabilir. Büyük diş fırçalarına banzeyen çelik fırçaların bir çoğunun telleri sertçe yay çeliğinden yapılmış olup çelik yüzeyi çizebilir. Ancak çok paslı, zaten yüzeyi bozulmuş, menevişsiz, derin paslı nesnelerin pasını temizlemek için bunları kullanmak da gerekebilir. Temizlenmeyen ve çelik yüzeyinde (veya açılan ufak çukurlarda) kalan pas ileride yeni paslanmaları kolaylaştıracaktır.

Bauhaus, Praktiker, Tekzen gibi hırdavat marketlerini gezerken dikkat edin ve ithal, yumuşak,çok imce telli, kolay kırıklanmayan "aluminyum teli" veya "bulaşık teli" (o kalın, sert, her şeyi kazıyan yuvarlak sünger gibi tellerden DEĞİL) gözünüze çarparsa hemen alın. Hem eski hem yeni silâhların gerek metal gerek ahşap aksamını silmekte en büyük yardımcınız olacaktır.

Plâstik maddelerden yapılan bazı yünümsü temizlik bezleri veya süngerlerine zımparamsı maddeler katılmıştır ve yeni silâhların menevişlerini bozabilirler ve parlak menevişsiz yüzeylerde de ince ince izler bırakabilirler.

Pasları çıkartan bir de bir adı "Naval Jelly" olan pembemsi (muhtemelen başka renklerde de) bir jöle vardır ki pası asitlr gevşetip bazı çinko alaşımları ile "değiş-tokuş" ederek çıkartır. BUNLAR MENEVİŞLİ SİLÂHLARIN MENEVİŞİNİ BOZAR ve pası kaldırdığı yerlerde beyaz (kirecimsi) bir depozit bırakır. Çok derin paslarda bu jöle de kullanılabilir fakat pası önlemekle beraber bıraktığı beyazlığı çıkartmak da oldukça zordur.

Hepinize kolay gelsin.

Saygılar,

alikozanoglu


http://www.tabancatufek.com/forum2/newre...&pid=86869
 
Alıntı

#3
Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun Sn.alikozanoğlu hayır defterini açık bırakıp gitmiş.
 
Alıntı

#4
Gaz yağını mecbur kalırsanız kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur fakat onun yerine herhangi bir silah yağı daha iyi sonuç verecektir ki ucuz olanlarını 2-3 TL bedelle bile temin edebilirsiniz.
Sentetik motor yağları da iyi bir çözümdür.Arabanızın motor yağı değişiminde kullanmanızı tavsiye edeceğim tam sentetik motor yağının birazını silahınız için ayırabilirsiniz.
Pas çözücü ve önleyici olarak gaz yağını kullanabilirsiniz .Bu durumda:
Gaz yağındaki temel sorunlardan biri ise kükürt oranıdır.Bu kükürt havadaki nemin namlu içinde yoğuşması (sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama geçiş olduğunda) ile çok uzun zaman zarfında mikroskobik boyutta sülfürik asit korozyonuna neden olabilir.
Saygılar
 
Alıntı

#5
Silahın namlusuna ya da çalışan kısımlarına zararı olmaksızın,silahın boyasına zararı olabileceği kanaatindeyim.
 
Alıntı

#6
Silahta çok fazla boya kalmadıgı için problem yokSmileBen daha çok igne,tırnak yayı,tırnagın iç kısımları rutin temizlikte ulaşamadıgım yerler için kullanmayı düşünüyorum teşekkürler ilgilendiginiz için..
 
Alıntı

#7
Bir arkadaşım Aldığı silahı denemek için poligona gittiğinde Mustafa hoca bütün silahları gazyağı ile temizlediklerini ve tavsiye ettiğini söylemişti.
Saygılar
 
Alıntı

#8
Ağır bakımlarda, gazyagini, hava yadımı ile kullanarak temizlemeyi öneririm. Ardından, kullandığınız yağ ile yaglayarak bakımı tamamlayabilirsiniz.

Tisas silah fabrikasında, tüm silahları gazyagi ile temizlediklerini gördüm. Ozellikle de hava tabancası kullanıldığında, sonuc bence cok güzel oluyor. Ben genelde dikiş makinalarına kullanılan ince, renksiz ve kokusuz yağlardan kullanarak bakımı yada gunubirlik temizlemelerimi tamamlıyorum. Saygılarımla...
 
Alıntı

#9
Gazyagi, benzin ve turevleri gibi solvent icermez. Gonul rahatligi ile kullanabilirsiniz.
 
Alıntı

#10
Peki CZ 75 silahlarda eski yağ kalıntılarını temizlemek için gaz yağı kullansak polimer kaplama dış kaplama boyasına bir zararı olur mu?
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi