Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9 mm mermi çeşitleri
Prohunt fuarında BPS firması yetkilisi 124 grain 9x19mm mühimmatlarının yakın zamanda MKE 9x19mm fiyatıyla aynı fiyattan sivile satışa çıkacağı bilgisini verdi.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Sabri, Bren Lazoli, waltherslv, lenduha, tirendaz, Militia_747, Cankaya
Sn . Redkit çok güzel bir haber bu. Alternatifler artıyor yakında rekabet de başlar İnşallah ki yakında başlayacak gibi de görünüyor.
Saygılarımla

Alıntı

(25-03-2019, 06:52 AM)Sabri demiş ki:
(24-03-2019, 04:21 PM)Red Kit demiş ki: Sn.Sabri'nin talebi üzerine testimizi bir adım ileri götürdük, su altında problem yaşayan Luger mermileri lakladık ve testimizi tekrarladık.

Sayın Red Kit,

Elinize, emeğinize sağlık. Harika bir çalışma oldu. Özellikle her iki çalışmanızın kalitesi ve sunumuna hayran kaldığımı ifade etmek isterim. Yurtdışında kendi yivsiz mermi dolumunu yapanların da uzun dönem saklamak istedikleri mermileri lakladıklarını, değişik forumlarda okumak mümkün. 

Adeta Ghostbuster gibi çalıştınız. Benim tartışılan diğer bir iddiam, laklı mermilerin, laksız olanlara göre daha yüksek basınç üretecekleri, dolayısı ile namlu çıkış hızının biraz daha fazla olacağı yönünde. Bir arkadaşımız buna itiraz etmişti. Quara.com da bu soruyu sordum, yine basınç farkı olmayacağı yönünde yorumlar geldi. Ancak laksız mermilerde namlu çıkış hızlarında standart sapmanın da fazla olduğu yönünde bir iddia da var.

Sizden ikinci bir istirhamım, en az 5 er adet laksız ve lakladığınız mermilerin namlu çıkış hızlarını ölçmeniz. Telefonla bu konuyu Sn. Lenduha'ya aktarmıştım. Bir okçuluk kulübünden kronograf bulabileceğini söylemişti. Bulamadığınız takdirde benim kronografımı size ödünç olarak gönderebilirim. Namlu çıkış hızlarını bana iletirseniz istatistik analiz konusunda da yardımcı olurum. 

Böylece, doğru dürüst araştırma yapmayan, sanki Luger ile Parabellum ayrı mermilermiş gibi lanse eden üreticilere de bir şeyler öğretmiş oluruz diye düşünüyorum.

Saygılarımla

Konuyla ilgili ufak bir test yaptık ve test sonunda, aynı ağırlıktaki (test öncesi tartılarak seçilen) mermiler arasında laklı olanların %2 daha hızlı olduğunu gördük.

Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Alıntı
28 üye teşekkür etti:
waltherslv, mimaslan, xf7er, LAMRETOEJ, harun, Ktenology, efe1753, lenduha, blacksea, mercator, Alphawolf, marlinspike, hunter 12, Dost, Sabri, pcakir, ilbay, Militia_747, Vefasiz, kuti, ERDAL, kotucenk, scarface4086, mehmet61, ismailkaraca, alpago, ErhanG, serdar_mutlu
(25-03-2019, 06:52 AM)Sabri demiş ki: Adeta Ghostbuster gibi çalıştınız. Benim tartışılan diğer bir iddiam, laklı mermilerin, laksız olanlara göre daha yüksek basınç üretecekleri, dolayısı ile namlu çıkış hızının biraz daha fazla olacağı yönünde. Bir arkadaşımız buna itiraz etmişti. Quara.com da bu soruyu sordum, yine basınç farkı olmayacağı yönünde yorumlar geldi. Ancak laksız mermilerde namlu çıkış hızlarında standart sapmanın da fazla olduğu yönünde bir iddia da var.

Test sonucunda, daha öncesinde Sn.Sabri'nin iddia ettiği şekilde laklı olanların az miktarda da olsa daha hızlı olduğunu göstermiş olduk. Ancak asıl fark standart sapmalarda oldu. Laksız olan mermilerdeki standart sapma, öngördürüldüğü şekilde laklı mermilerden daha yüksek oldu.

Bu sayede Sn.Sabri'nin savını test edip doğrulamış olduk.

[Resim: Whats-App-Image-2019-12-17-at-11-43-20.jpg][Resim: Whats-App-Image-2019-12-17-at-11-43-19.jpg]

Laklı mermi hızlarının daha kararlı olmasının isabeti bir etkisi olup olmadığını ise, ilerleyen zamanda test edip göreceğiz.

Saygılar.

Alıntı
19 üye teşekkür etti:
efe1753, Alphawolf, Dost, Ahmet Efe, Sabri, tirendaz, ilbay, alone61, mimaslan, blacksea, ERDAL, LAMRETOEJ, waltherslv, al-me, scarface4086, marlinspike, serdar_mutlu, alpago, alpsaral
Dün akşam bir arkadaşımla affınıza sığınarak sidik yarışına girmek amacıyla bütün fişeklerimi kutularından çıkardım. Hazır çıkarmışken tek tek bütün fişeklerin boylarını inceleme fırsatı buldum. Malumunuz bazı çekirdekler normal boyda iken bazıları ise fabrikasyon olarak kovana fazla gömülü olabiliyor. (Boy olarak besleme ve patlamada sıkıntı çıkarmamış bir fişeği baz aldım.)

[Resim: 3-FC9-E486-0-A5-E-41-F4-80-B3-E4-B7-FB775489.jpg]
Alt:Sterling Luger (2019)
Sol Üst:Turan Ammo (2020)
Sağ Üst: Mke (2019-2020 Karışık)

Üstün körü yaptığım inceleme sonucunda;

Sterling Lugerde 950 adette 1 adet içeri gömülü çekirdek tespit ettim ve ayırdım. Yaklaşık 8 fişeğin kovanında da ortalara doğru 0.5mm derinliğinde eziklikler mevcuttu. Bir problem yaratır mı bilemiyorum.

Turan Ammo için 800 adet fişeğin yaklaşık 70 adetinde kovanın çekirdekle birleştiği yerin hemen altında küçük bir makina izi ve ya kaplama kalkması mevcut. Elle yaptığım kur/boşaltlarda bir problem yaşamadım. Beslemeye problem yaratacağını düşünmüyorum. Ayrıca yaklaşık 40 fişekte kapsül etrafında ki sealde kaçıklık mevcut. Sanırım aparata ve ya yuvaya tam oturmamış. Boy problemi mevcut değil.

[Resim: FA469-F06-B9-FE-41-E1-9381-E3-E76-BEDF06-E.jpg]

Mke de 1100 adet fişek içerisinde 17 adet fişekte kapsül etrafında seal bulunmamakta. 2019 üretimi bir kutudan çıkan fişeklerin yaklaşık yarısının kaplaması çok kararmış. Boy problemi mevcut değil.

Bununla birlikte siz silah severlere ricam ve tavsiyedir. Malumunuzdur atış sonrasında bol su ve bol sabun ile el temizliği kalan barut artıklarından korunmak için çok ama çok önemli. Aynı özeni fişeklere dokunduğunuzda da göstermeniz yararınızadır. Maalesef ki pek hijyenik değiller. Saygılarımla

[Resim: 8-B098621-535-A-4-A51-A440-97-B427-E044-C3.jpg]

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
Sabri, serdar_mutlu, ErhanG, alpago, wubıh, waltherslv, byfortius, kepenek50, alpercuhaci, demirci57, DKMNHMT, ERDAL, marlinspike, sem, Ahmet Efe, Cankaya, mimaslan, ilksurfer
Sonunda bir üretici 115gr üretmeyi akıl edebilmiş.Hem fiyatı da daha uygun.

https://www.mkek.gov.tr/tr/product.aspx?...s&pid=1993

https://www.sarsilmazpatlayici.com/9x19mm-parabellum

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
marlinspike, osman08, waltherslv, sem, Cankaya, Militia_747, ErhanG, serdar_mutlu

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi