Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9 mm mermi çeşitleri
Haklısınız, kuru kavak ağacı dışındaki ortamlarda da test edilmeye muhtaç bir başlık .
Katkınız için teşekkür ederim.

Alıntı

Herkese iyi geceler.

Luger ve Parabellum fiseklerin ayni oldugunu zannediyordum. Asagidaki linkler yanlis bilgi mi aktariyor? 

Selamlar

https://en.wikipedia.org/wiki/9%C3%9719mm_Parabellum

https://www.quora.com/What-are-the-diffe...nd-a-luger

Alıntı

Sn masutatc, referans olarak verdiğiniz her iki adreste aslında "aynı oldukları" yazıyor?

Wikipedia'da zaten "9x19 Luger" maddesi de "9x19 Parabellum"a çıkıyor. 

[Resim: Ekran-Al-nt-s.png]

Verdiğiniz ikinci adreste de Türkçe çevirisi ile,

"9mm Parabellum 
9mm Luger 
9mm Para
9x19mm
9mm NATO

hepsi aynıdır" yazmış. Ancak burada bir gerçeği açıklamak gerekir. Bildiğim kadarı ile 9mm NATO diğerlerinden farklıdır: Daha yüksek namlu iç basıncı üretir ve çekirdek standart 124 graindir. Parabellum ya da Luger olarak anlandırılan ticari sürümlerde ise 124 grain vardır ancak çoğu 115 grain çekirdekle üretilir. 

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Luger adlı mermilerin su geçirmezliği konusunu biraz kafamıza takıldığından Sn.lenduha ile test etmeye karar verdik.

Testimiz sonucunda gördük ki bu mermiler nemli ortamlarda saklamaya pek de fazla uygun değil.
Ne kadar zamanda etkilenir orasını bilemem ama, etkileniyor... 

Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Alıntı
36 üye teşekkür etti:
demirci57, tirendaz, Ktenology, kuzeybuzulu, Karagoz, kut4, Yasin06, ugurucar57, mimaslan, alpercuhaci, Sabri, Carbon12, XXAHMETXX, wildeagle, m16a2, blacksea, alpago, _X0X_, sirflayer, red, Cem1964, LAMRETOEJ, Ukraine, ismicey, PersonalDefence, matador, Ahmet Efe, Casper, ducak, wubıh, alone61, efe1753, ERDAL, marlinspike, Acemi Silahşör, al-me
Sayın Red Kit

Türkiye'de ki en kaliteli silah kanallarından biri olma yolunda ilerlediğinizi açıkça söyleyebilirim, ayağınıza taş değmesin kolay gelsin içerik için çok teşekkürler.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Red Kit, lenduha
(29-12-2018, 11:24 PM)Red Kit demiş ki: Testimiz sonucunda gördük ki bu mermiler nemli ortamlarda saklamaya pek de fazla uygun değil.
Ne kadar zamanda etkilenir orasını bilemem ama, etkileniyor... 

Sayın Red Kit,

Gerçekten doğruları gösteren harika bir çalışma yaptınız. Sn. Lenduha ve sizi kutlarım. Testinizde Squip Load konusundaki hassasiyetiniz de takdire şayan. Kimsenin başına gelmesini arzu etmediğimiz bir sorun. Ama atış heyecanı ile gözden kaçarsa ciddi kaza-kırım-yaralanma'ya sebep olabilir.

"Görünen köy kılavuz istemez" diye bir atasözümüz var:
(24-12-2018, 09:22 AM)Sabri demiş ki: Daha önce de yazmıştım, videoda da değinilmiş. Bu fişeklerin rutubete dayanıklılığı konusunda çekincelerim var.

Eğer yapabilirseniz sizden bir istirhamım olacak. Lugerleri tırnak cilası ile kapsül ve boyun kısmını laklayıp ayni testi tekrarlamanız. Belki uzun dönem koruma için bir yol olabilir.

Aslında bir kronograf bulup laklı ve laksız namlu çıkış hızlarını ölçebilseniz, basınç konusunda da fikir verebilir. Benim daha önceki bir iddiamı da değerlendirebilirsiniz. Quara.com a bu soruyu sordum ama tatminkar bir cevap alamadım. Kronograf sonuçlarında laklı ve laksız mermilerde namlu çıkış hızında standart sapma konusu da ayrı bir çalışma olabilir. Laksız mermilerde standart sapmanın çok olduğu iddiası da var.

Saygılarımla

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
lenduha, Red Kit, tirendaz, mimaslan, Yasin06, Ahmet Efe, Casper, al-me
Demek ki neymiş
240 TL için korkulu rüya görmeye gerek yokmuş.
Sn. Redkit güzel bir calışma olmuş ellerinize sağlık.
Başta ben olmak üzere birçok arkadaşımızın kafasındaki gri noktayı aydınlattınız.
Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Red Kit, Casper, ducak, Acemi Silahşör

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi