Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9 mm mermi çeşitleri
Kurusıkı fişek 20 kuruş iken 9mm fişeğin 2 TL olması akla ziyan bir durum. Aralarında olsa olsa 20-30 kuruş maliyet farkı var.
Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Cyrsis, m16a2
Reklam:
Ülkemizde satılan 9mm mermilere dair bir sökme-tartma videosu.

Alıntı
23 üye teşekkür etti:
Ktenology, m16a2, ilksurfer, sirflayer, alpsaral, kepenek50, Murata, pasa_7676, Sabri, Yasin06, tirendaz, 1905sss, ugurucar57, alpago, XXAHMETXX, yyildiz, Carbon12, mimaslan, ilbay, faruk, xf7er, baracuda77, red
(23-12-2018, 03:41 PM)Red Kit demiş ki: Ülkemizde satılan 9mm mermilere dair bir sökme-tartma videosu.

Sn. Red Kit,

Video için teşekkürler. Görünen o ki , başlangıçta115 grain diye tanıtılan Sterling Luger aslında 124 grain , Parabellum diye satılandan 2 mg daha az barutlu ve seal edilmemiş türü. Haliyle seal olmadığı için çekirdek daha kolay ayrılıyor. Daha az barut ve çekirdek yapışmadığı için atım yatağı basıncı düşük oluyor ve daha yumuşak patlıyor.

Daha önce de yazmıştım, videoda da değinilmiş. Bu fişeklerin rutubete dayanıklılığı konusunda çekincelerim var.

Saygılar

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
alpago, Red Kit, marlinspike, xf7er, baracuda77, lenduha
[Resim: IMAG0974.jpg]

[Resim: IMAG0973.jpg]

Selamlar, dün, bu yılki istihkakım olan 9mm fişeklerimi aldım. Tamamını Sterling firmasından tetcih ettim. Resimlerde gördüğünüz bakır gömlekli çekirdeğe sahip olan mermi Luger olarak adlandırdıkları mermidir. Diğeri ise pirinç gömlek çekirdekli parabellum olarak adlandırdıkları mermidir. Geçen yılki istihkakımda o da bakır gömlekli idi fakat şu anda MKE mermileri gibi pirinç gömlek üretiliyor. Bu bir yana, keşke MKE kadar temiz görünseydi ama malesef ilk ürettikleri mermilerdeki kovan ve çekirdek ezikleri bu parabellumlarda da mevcut. Lugerlerde ise herhangi bir pürüz gözlemlemedim, gayet düzgünler. Fotoğraflarda fazla belli olmuyor fakat kovanlarda da bir miktar kalite farkı mevcut. Parabellumlarda hem kovanda hem de çekirdekte çok ince zımparalanmış hissi veren bir pürüz var. Ayrıca çekirdekleri farklı materyal olmakla beraber, sivrilik oranları da bir miktar farklı. Parabellumdan sadece 100 adet aldım ama pişman oldum. Keşke tamamını Luger olarak alsaymışım..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Zemre10
Sn. Sabri, ben şahsen çekirdek ve kovan arasındaki lakın, çekirdeğin hızını, barutun patlamasını vs. değiştireceğini asla düşünmem. Barut cinsinin farklı olduğu zaten malum.
Luger mermilerin uzun süre saklandığı ortamda rutubet olmaması gerektiği de bi gerçek. Ben şahsen her türlü mühimmatımı çelik mühimmat kutusunda ve rutubet önleyici silika jellerle aynı ortamda muhafaza ediyorum.

Alıntı

(25-12-2018, 05:41 PM)baracuda77 demiş ki: Sn. Sabri, ben şahsen çekirdek ve kovan arasındaki lakın, çekirdeğin hızını, barutun patlamasını vs. değiştireceğini asla düşünmem. 

Sn. baracuda77,

Kullanılan lakın sadece rutubeti engellediğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

https://www.assemblymag.com/articles/938...l-strength

http://www.hernon-ammosealing.com/wp-con...educed.pdf

Yukarıdaki bağlantıları okursanız daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
yyildiz
Sn Sabri, verdiğiniz linkteki sealing teknolojisi konvansiyonelin çok ötesinde ve uzun namlulu silahlara özgü bir prosesin ürünü. Biz bunu tabanca fişeği için değerlendirmeye çalışıyoruz. Benim fikrim, kayda değer bir fark yaratmayacağı yönündedir. Böyle bir ürünün varlığından haberdar ettiğiniz için ayrıca teşekkürler. Saygılar.

Alıntı

Sayın baracuda77, tabanca fişeğinde bir fark oluşmayacağını düşünmenize sebep olan nedir, paylaşır mısınız?
Üretici çok iddialı ama...?
Saygılarımla

Alıntı

Düz mantık, kuvvet arttıkça basınç artar kısaca sayın Sabri haklı.

Alıntı

(25-12-2018, 11:15 PM)tirendaz demiş ki: Sayın baracuda77, tabanca fişeğinde bir fark oluşmayacağını düşünmenize sebep olan nedir, paylaşır mısınız?
Üretici çok iddialı ama...?
Saygılarımla

Sn tirendaz, Sterling 9mm nin lakından bahsediyorken kel alaka özel bir maddeyle laklanmış uzun namlulu silah mühimmatına uygulanan çok farklı bir uygulamayla bana örnek veriyorsunuz. Linkleri okudum. Sıkıştırılmış ortamlarda barutun çok daha yüksek güçle patlayacağını herkes gibi ben de biliyorum. Linklerde belirtilen ürün belli ki çekirdeği kovana çok yüksek güçle bağlayan özel bir ürün. Bunu şu Sterling e de uygulasalar belki iyi sonuç verebilir, benim burada bahsettiğim, Sterlingteki izolasyon amaçlı olan lakın, çıkış hızına bariz bir etki yapmayacağıdır. Keza, çekirdeğin namlu içerisinden ezilerek ve çizilerek çıkarken oluşan sürtünme kuvveti, lakın ayrılması için gereken kuvvetten çok çok fazladır. Bunu herhalde herkes takdir eder. Keza o linklerdeki ürün sadece basit bir lak olarak çıkış hızına katkıda bulunsaydı amerikonyadaki uzun namlulu silah mermilerini tekrar dolduran arkadaşlar bunu kullanırdı. Demek ki basit bir uygulama değil. Demek ki bu bizim Sterling deki lak değil. İmkanı olan bunu test etsin. Laklı bir çekirdeği çıkartip temizleyip, tekrar takrak penetrasyon testi yapsın. Bir de standart mermiyle bunu denesin. Uzun zaman önce MKE mermisiyle bunu denedim, hiç bir fark gözlemlemedim. Iki mermi de kuru kavak ağacından yapılmış kalaslara tam 20 cm girdi!
Bilmem bu sefer anlatabildim mi..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi