Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9 mm mermi çeşitleri
Merhaba Sn. Glock19c şu an elimde mp-5 yazan fakat sarı uçlu mermiler var o yüzden deneyemiyorum, ama normal 9 mm para mermilerden beyaz olanlarını daha önce atış yaptıktan sonra incelemiştim bazılarında set izleri sarı çıkıyor yani üzeri kaplama setler cizince sarılar çıkıyor, fakat bazılarında ise çiziklerde beyaz renkte ama bu mermiler çok az bulunuyor, hatta yukarıda resim eklemiştim ve orada da bahsetmiştim beyaz olup çizikleri beyaz olanlar sacı delip geçerken diğerleri papatya gibi açıldı.

ayrıca sarı ve beyaz uçlu olanlarında hepsi aynı sertlikte değil, değişik zamanlarda aynı silahla aynı mesafeden suya ateş ettiğimde bazı mermiler resmen yamulurken bazıları çok az deforme oldu, bunlar benim tecrübelerim, diğer arkadaşlar size daha detaylı teknik bilgi verebilirler...

Alıntı

MP-5 yazanlar çelik kaplama değil zaten, sadece barut hakkı fazla bildiğim kadarı ile, Çelik olanlar ise zaten adı üstünde çelik . Solma sararma gibi bir şey yok , parlak paslanmaz çelik renginde.

Alıntı

MKE MP-5 yazan mermilerin dış gömleği bakırdır ve diğer mke mermilerinden daha kalındır gömleği,ucu yuvarlaktır,aslında parabellum çekirdeği değildir 9mm browning mermisinin çekirdeğidir.Normal parabellum çekirdeğindende daha kısadır ve daha hafiftir.Barutu ise hızlı yanan 7.65 mermi barutudur ve tıka basa bu barut doludur içi.Neredeyse her yılın mermilerini söküp incelemişimdir.Son mke mermilerinde küresel barut kullanılıyor.Bu barut biraz daha az patlıyor ve daha az yoruyor silahı.Çalışmasında bir sıkıntı yok.Nato standartında.Bir tane alman yapımı sarı çekirdekli geco mermi sökmüştüm pek bir fark yoktu aralarında.Ama en iyi mermi bence beyaz çekirdekli geco.Bu forumdaki bir steyr fotoğrafında şarjördeki mermi buydu galiba.Bu arada dışarıdan permi hakkı ile gelen silahlarla birlikte ithal mermilerde gelmektedir kimse bunları kaçak olarak algılamasın.

Alıntı

Benim bildigim celik yapıya sahip mermi Turkiye de yok hafif silahlar icin tabi. Bazı mermilerin o celik sacı delip gecmesi hızından da kaynaklanabilir. Hız arttıkca enerjisi artacagından daha yavas olan cekirdege gore delicilik ozelligi de artar. 30.06 tufek mermısı 100 metreden cok rahatlıkla matkapla delınmıs gıbı 1cm lık celıgı delıp gecebılıyor.
Bu arada ıcındekı barut mıktarlarına bakarak sakın yanılmayın barutların yanma hızları acıga cıkardıkları enerjıler farklı farklıdır yanı bır barutun yarısı kadar barutla 9mm tabanca fısegını cok daha enerjıye sahıp hale getırebılırsınız.
O sebepten kovan ıcındekı mıktarlar barutun ozellıklerını bılmeden pek bır ıse yaramaz.

Alıntı

Sayın m16a2,

Yukarıda bahsettiğiniz benim silahım ve ayrıca dikkatinizede hayran kaldım.

Saygılar.

Alıntı

evet uzun bi süreden sonra tekrar geri dönmek güzelBig Grin tam da benim konularım konuşulmaya başlamışkenSmileSmile
mkek in mp-5 için ürettiği daha önceden de anlattığım yazdığım ve artık üretilmeyen uçları beyaz olan mermiler celik başlıklı oluyor. tabi burda unutulmaması gereken bir husus var çelik kalite kalite.
merminin çekirdeğini oluşturan kaplama çelik ile namlu çeliği bir değil.
bunu denemek isteyenler cekirdeği bir mıknatısa yaklaştırsınlar nasıl çekiyo görsünlerSmile

barut olayına gelince;
barutun fazla olması çok hızlı gideceği manasına gelmez.
barutun kalitesi, özlellikleri,ısısı,fiziksel yapısı,içindeki delik sayısı,ani patlayan yada geç yanan olması gibi bir sürü özellik ilk hıza etkendir.
barut miktarına aldanmayın.
benim resimlerini gönderdiğim smith wesson(38/200) ün çekirdekleri çelik kaplama.

Alıntı

http://cartridgecollectors.org/intro9mm/

Alıntı

FMJ mermı dedıgımızde her tarafı tamamen bakır cevrılı olan da var sadece on yuzu bakır olan da var.
Turkıye'de her tarafı bakır olan cekırdek yok.
FMJ lerı de ayırabılıyormuyuz farklı katogorılerde.

[Resim: fmj.png][/URL]

Alıntı

şimdi 9x19 tabanca mermileri ile mp 5 mermileri birbirinden farklıdır çünkü tabanca mermisi patladığında 10.000 kalori sıcaklık oluşurken mp5 mermisi 30.000 kalori sıcaklığa ulaşır ve tabancanın namlusunu haşat eder iki 9 luk fişek arasında barut farkı vardır tıpkı 38 lik fişek ile 357 fişeğin arasındaki fark gibi.

Alıntı

Sn.kartalcin,elinizde MP5 ve benzeri makinalı tabancalarda kullanılan mühimmatla, standard tabancalarda kullanılan mühimmatın fişek yatak basınç değerlerini gösteren bir skala var mı acaba? Çünkü şimdiye kadar kalori cinsinden hiç bir ölçüm, tanım ve tasnife rastlamadığım gibi, PSI cinsinden verilen skalaların hiç birisinde şimdiye kadar üç kat gibi bir farka da rastlamadım. SAAMI, CIP ve benzeri kuruluşların verdiği değerlerde genelde %10'u geçmeyen farklar söz konusu.

SAAMI tasnifinde, normal 9x19 mm mühimmatın fişek yatak basınçlarının üst sınırı 35.000 PSI olarak tanımlanırken, makinalı tabancalarda kullanılan +P 9x19 mm mühimmatın fişek yatak basınçlarının üst sınır değeri 38.500 PSI olarak tanımlanır. Bunun haricinde +P+ olarak tanımlanan, ancak SAAMI tarafından tasnif dışı kabul edilen bazı özel savunma amaçlı mühimmatlarda, 40.000 PSI'a kadar yatak basınçlarına ulaşılabilmektedir. Ancak bunlar belirttiğim gibi tasnif dışı mühimmatlardır.

35.000 PSI üst sınırı olan standard 9x19 mm mühimmat ile, 38.500 PSI üst sınırı olan +P değerlikli makinalı tabanca mühimmatı arasındaki fark ise % 10 kadardır.

NATO standardı olarak belirlenmiş olan, 124 gr, 8 gr M882 kodlu mühimmat ise, SAAMI'nin +P tasnifine uygun olup, NATO standardı onayını almış tüm hizmet silahları, bu fişek yatak basınçlarında, en 10.000 atım yapabilecek şekilde üretilmektedir. Avrupalı mühimmat üreticilerinin fişekleri biraz daha sert olmakla beraber, gene de aradaki fark afaki değildir. Aynı şey, makinalı tabanca mühmmatı için de geçerlidir.

Yeni nesil hizmet silahlarında dahi, makinalı tabanca mühimmatı kullanımının icra yayı ömrünü azaltacağı, yay revizyonlarına dikkat edilmeden yüklü miktardaki kullanımın da silahı daha çok yıpratacağı aşikardır. Ancak tüm otoriteler, yeterli metalurji kalitesi olan, uygun ağırlıkta yaylarla çalıştırlan silahlarda, kısıtlı miktarlardaki, ki bu bir kaç bin atım olarak tanımlanır, atışın güvenle yapılabileceğini belirtmektedir.

.38 Spl ve .357 magnum ise tamamen farklı kategorilerin silahlarıdır.
SAAMI sınıflandırmasında, standard .38 spl mühimmatın fişek yatak basınç üst sınır değeri 17.000 PSI, +P değerlikli yüksek basınçlı .38 spl mühimmatın yatak basınç üst sınır değeri ise 18.500 PSI olarak verilmektedir.
.357 magnumun fişek yatak basınç değeri 35.000 PSI olarak verilirken, bu kalibrede +P tasnifi yapılmamış olup, sadece standard bir üst sınır değeri tanımlanmıştır, o da 40.000 PSI'dır.

.38 Spl ve .357 mühimmatın arasındaki fark, 9x19 mm mühimmatların kendi aralarındaki farka eşdeğer olmayıp, birebir karşılaştırarak değerlendirmede, kesinlikle uygun olmayan bir örneklendirmedir.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi