Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9 mm mermi çeşitleri
(22-11-2016, 11:26 PM)ismailkus demiş ki: Selamlar,
Foruma yeni üye oldum. Polis memuruyum ve silahımla ilgili yaşadığım bir sorunla ilgili internet araştırması sırasında foruma rastladım ve çok faydalı buldum.

- Silahım 2009 yılında teslim aldığım SARSILMAZ KILINÇ 2000 MEGA, atış sonrasında temizliyorum, atışlar öncesinde çoğu kez fazladan bakım yapmıyorum

- Devletin atışlar için verdiği mermileri kullandım. Bunlar; MKE, YAVEX, STERLİNG VE SELLİER&BELLOT'un NATO ibareli (FMJ - 8,0 gr - 124 grs) mermileridir.

- Silahımda S&B marka mermi haricindeki tüm mermilerde birkaç atımdan sonra sürgünün tam kapanmaması(elimle vurduğumda yerine oturuyor ve atışa devam ediyor.) ve horozun düşüp merminin patlamaması sorunu(horozu tekrar elimle kurduğumda mermi patlıyor.) yaşıyorum. Bahsettiğim silahı kullanan arkadaşlarımda bu sorunu yaşayanlara rastlamadım ve hepsi de özellikle MKE mermilerinden memnunlar.

S&B mermisinde bu sorunları hiç yaşamadım ve silahım kirli iken aynı gün içinde 100 den fazla mermi attım hiç sorun yaşamadım.

- Şimdi üstadlardan ricam şu: Acaba silahımı tamir için kademeye göndermeli miyim? Ya da S&B mermileri temin etme yoluna mı gitmeliyim?
Sn. İsmailkus ; bahsettiğiniz problem Sarsılmaz Kılınç 2000 Mega' larda sıkça karşılaşılan sorunlardan biri. Bizim tabancaların önemli bir kısmında  kızak kısmı yağsız kaldığı zaman ve tabanca temizlenmeden atış yapıldığı zaman sürgü bir miktar geride kalıyor. Eğer sürgü  çok geride kaldığı zaman tetik kolu aşağıya iniyor ve tetik emniyeti devreye giriyor. Eğer çok az miktar geride kalırsa tetik emniyeti devreye girmiyor horoz düşüyor ama iğneye tam temas etmediği için patlama gerçekleşmiyor. S&B fişeklerini ben diğer fişeklere göre daha çok beğenirim ama buradaki etkisini tam anlayamadım. Basıncı daha düşük olduğu için veya tesadüfen tutukluluk yaptırmamış olabilir. 
Bunun diğer bir sebebi de irca yayının sertliğini kaybedip değişmesi gerektiğidir.
Bence tabancanızı kademeye kesinlikle gönderin en kötü ihtimal irca yayını değiştirirler. Kişisel görüşüm icra yayı değiştikten sonra tabancanız normale dönecektir. Gönderene kadar da tabancanızı temiz tutup sürgü kısmını daha yağlı bırakırsanız daha güvenli olacaktır.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
fbalun, şekerlioğlu, ismailkus, demasoni, ERDAL
Sn. Zemre10 değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Zemre10, ERDAL
Polis memuru bir arkadaşla atış sırasında mermileri dikkatimi çekti.  G.F.L. marka 9x19 fişek. Basit bir araştırmayla Fiocchi firmasına ait olduğunu buldum. Ancak ülkemize nasıl girdiği ve MKE fişeklerine göre kalitesi hakkında çok bilgim yok. Fişekler 2012 üretimi. Bilgisi olan forumdaşların paylaşmasını rica ediyorum. Saygılar.
[Resim: DSCN1039_zpsyjxkvst9.jpg]
 Solda 2016 üretimi MKE fişeği. Sağda ise bahsettiğim G.F.L. fişek.
[Resim: DSCN1040_zpsud3a0ix9.jpg]

Alıntı

http://www.sozcu.com.tr/2012/yazarlar/sa...ar-160037/
http://www.saygiozturk.net/default.asp?haberid=537

Saygı Öztürk bu işi epeyi kurcalamıştır. Bürokrasiyle derin ilişkileri vardır anlaşılan MKE kendisini bayağı bir yönlendirmiş. Emniyet, eğer yazıda bildirdiği durumlar doğruysa en doğrusunu yapmış. Ancak tabi bilemeyiz.

Özetle emniyet Fiocchi ve Sellier&Bellot'tan fişek tedarik ediyor. Forumda daha önce paylaşılmıştı.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
heisenberg, wubıh, cnrabt, drmehmet
(16-01-2017, 05:27 PM)alpsaral demiş ki: http://www.sozcu.com.tr/2012/yazarlar/sa...ar-160037/
http://www.saygiozturk.net/default.asp?haberid=537

Saygı Öztürk bu işi epeyi kurcalamıştır. Bürokrasiyle derin ilişkileri vardır anlaşılan MKE kendisini bayağı bir yönlendirmiş. Emniyet, eğer yazıda bildirdiği durumlar doğruysa en doğrusunu yapmış. Ancak tabi bilemeyiz.

Özetle emniyet Fiocchi ve Sellier&Bellot'tan fişek tedarik ediyor. Forumda daha önce paylaşılmıştı.
Verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Google ve forum aramalarımda karşılaşmayınca sormayı uygun görmüştüm. Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Heisenberg, söz konusu fişekler benim hatırladığım 2012 senesinden beri veriliyor. Saygı Öztürk' ün yazısını da okudum ama pratikte gördüklerimiz pek anlatıldığı gibi değil, yazıda MKE'nin Emniyeti fişeksiz bırakmadığı yazıyor fakat 2012-2013 senesinde fişek tedariki konusunda oldukça sıkıntı yaşandı.
Bu G.F.L fişeklerden yüklü miktarda emniyete tahsis edildi. Bu fişeklerden çok kullandım , MKE fişeklerine göre kaliteli değil yani bir S&B gibi değil. Bu fişeklerin de kapsülleri sert ayrıca silahı da çok kirletiyor. Defalarca Yavuz 16 ve Sarsılmaz Kılınç 2000 Mega marka tabancalarda kapsül patlatmama sorunu yaşattığına şahit oldum. MKE ile arasında tercih yapma imkanım olsa MKE fişeklerini tercih ederim. Emniyete verilen fişekler arasında sırayla tercihim S&B > Yavex>MKE> Sterling=G.F.L şeklinde olur.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
heisenberg, demirci57
Üst sıra soldan sağa. Sterling, Sellier Bellot, iğne vuran ama patlamayan Yavex (Yavaşçalar), G.F.L. Alt sıra ise 2004, 2014 (hatalı üretim) ve 2016 kırmızı kapsüllü MKE fişekleri. Saygılarımla.
[Resim: DSCN1063_zpsmuhu1oix.jpg]

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, kuzeybuzulu, lupus, taarruz, cnrabt, ERDAL, demirci57, Fruktoz23, musti267, sem, gunman, batuhanvurall, alpago, drmehmet
[Resim: 9mmp.jpg]

Konuya çekirdek açısından bir katkımız olsun istedim. Yukarıdaki çekirdekler soldan sağa Sellier Bellot 8 gram, GFL Fiocchi 8 gram, MKE'nin şu anda ürettiği 8 gram çekirdek, bakır renginde olanı MKE'nin eski üretiminden MP-5'ler için üretilen fişeklere konulan 7,45 gram (115 grain) çekirdek, son sıradaki MKE'nin  eski üretiminden yine 7,45 gram (115 grain) normal 9mm parabellum fişeklere konulan çekirdek. Renginin sarı olmasına bakmayın üzerinde beyaz bir kaplama vardı sonradan o kaplama atınca bu hale geldi....MKE 8 grama geçmeden önce bu çekirdekten kaplamasız olarak da dolum yapmış. (Bu çekirdekleri içinde dikkatimi çeken Fiocchi'nin çekirdeği oldu. Dikkat ederseniz üç 9mm 8 gramlık çekirdeğin üzerinde set izi en kısa olanı Fiocchi...

[Resim: 38ithal.jpg]

Yuradakiler  soldan sağa, Macar üretimi 38 special MFS fişekten çıkma 10,2 gram (158 grain) çekirdek; muhtemelen bu çekirdeği GECO veriyor...Yanındaki 38 special GECO RUAG'dan çıkma 10,2 gram çekirdek, 38 Special CCI'dan çıkma 10,2 gram çekirdek ve son sırada 357 magnum Sellier Bellot'tan çıkma soft point 10,2 gram çekirdek....

[Resim: 38mke.jpg]

Bu çekirdeklerin tamamı 38 special fişekten çıkma. İlki Sellier Bellot Wadcutter. 9,6 gram oyuk tabanlı, 
Sonrakiler MKE'nin zaman içinde dolum yaptığı çeşitli çekirdek tipleri. Wadcutter'dan sonra sırasıyla 10,2 gramlık (158 grain) kurşun çekirdek sonrası üretilen gömlekli 7,45 gramlık çekirdek.(10,2 gramlık kurşun çekirdeği maalesef elimde yok), Muhtemelen Fiocchi imalatı 130 grainlik (8,43 gram) çekirdek. 10,2 gram gömlekli çekirdek. (Bunun biraz daha kısası 150 grainlik (9,73 gram) çekirdekler de doldurmuşlar ancak o çekirdeği de bulamadım) Son sıradaki çekirdek ise muhtemelen yine Fiocchi üretimi 10,2 gramlık. 

[Resim: kar_k.jpg]
Son sıradaki yavrular ise sol baştan eski üretim üzeri kaplamalı 7,65 çekirdek, yanındaki aynı çekirdeğin şu anda üretilen üzeri kaplamasız olanı, yanındaki üzerindeki kaplama atmış 9 mm kısa çekirdek, eski üretim MP-5 çekirdek, eski üretim kaplaması atmış 9mm para çekirdek, eski üretim kaplaması sağlam 9mm p çekirdek.

Alıntı
31 üye teşekkür etti:
gunner.1, cnrabt, lupus, Yasin06, xeorx, Sabri, Zemre10, 1905sss, ilbay, Sakin, ilksurfer, asuspc, musti267, blacksea, demirci57, tirendaz, sem, Porsuk, heisenberg, ronin1907, bilhan, ckenarli, gokhankartal08, alpago, ugurucar57, taarruz, iso, drmehmet, alpsaral, Ahmet Özalp, Sig08
Merhabalar, 9*19 mm MKEK FMJ muhimmata, durduruculuğu arttırmak için ( Ucuna delik açmak, bir şekilde metal gömleğin bir kısmını törpülemek v.s gibi) modifikasyon işlemi yapılır mı? Yapan deneyen oldu mu? Teşekkürler.

Alıntı

Yapılır. Yapan oldu. Hassas tornada çekirdeğin ucuna konik bir çukur açtı. İşkence ile bir araya getirilmiş kontrplaklarda delicilik, açılma, açılan geçiş yolları inceledi. Hiç bir fark görmedi. Bunun üzerine, bu işlemi yaparken çekirdeği daha derine oturtup, kaza ve kırımlara yol açabilecek tehlikeli patlama basınç düzeylerine çıkma, fişek besleme hatalarına yol açma gibi riskleri arttırmaya değmeyecek zihni sinir icatlar çıkarmaktan vazgeçti.

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
ombra, PersonalDefence, iso, Gravis_Pro, Karagoz, xeorx, Gazanfer, Sakin, alpago, tirendaz, karabasan, drmehmet, alpsaral, stalkerbarak, Amasya05, mimaslan, ducak, Kimble

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi